Budowa domu / instalacje domowe-wentylacja mechaniczna / rekuperacja.

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez DrKubus » 9 lut 2016, 14:51

Liczyłem to kiedyś, nie pamiętam już wyników, ale znam wniosek – zamiast paneli słonecznych, mam fotowoltaikę :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 sie 2015, 08:40
Posty: 73
Skąd: Łódź/Nekla
Auto: Hyundai Ioniq Electric '16
Mazda 3 BL Y6 '09
Mazda CX3 '19

Postprzez KMBak » 9 lut 2016, 14:57

I w praktyce jak to się ma użytkowo? Znaczy wpięte w instalacje i obniża rachunki czy jak?
Jaki jest koszt takiego ustrojstwa i jaka jest tego wydajność?
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez Myjk » 9 lut 2016, 14:59

FV wychodzi trochę lepiej, bo produkuje prąd w zasadzie cały rok. Ale też tanie to nie jest i czasy zwrotu są długie gdy nie ma dofinansowania. Wolę to włożyć w przewymiarowanie wymiennika gruntowego i grzać PC.

Nie ma czegoś takiego jak jeden koszt ustrojstwa, bo jest to mocno zależne od mocy ustrojstw. A moc, jak to zwykle bywa, dobiera się w zależności od konkretnych potrzeb.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez brii » 9 lut 2016, 15:08

Fotowoltaika jest o tyle fajniejsza, że jak się ją przewymiaruje to nie ma negatywnych konsekwencji. Prąd można konsumować na miejscu albo sprzedawać. Bardziej opłaca się go konsumować, bo oszczędza się na prądzie i opłatach przesyłowych, jak się odsprzedaje to tylko prąd – bez opłat przesyłowych. W domu o ile nie ma się zapotrzebowania na prąd w dzień to czas zwrotu inwestycji może być bardzo długi. Wydajność jest zmienna i zależy od wielu czynników. Średnio ponoć można liczyć przy dobrej pogodzie na 200W/panel jeśli są dobrej jakości. Wysokie temperatury wcale nie jest specjalnie korzystne dla paneli, co nie jest oczywiste.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez smile » 2 mar 2016, 22:28

Chciałem zadać swoje małe pytanko, bo niebawem odbieram mieszkanie od dewelopera... tak, wiem... to o czymś troszkę innym :)

A pytanie brzmi :) Jaką farbę do sufitów i do ścian białą polecacie?

Wiem, że zupełnie nie w temacie ale innego nie znalazłem :)
Forumowicz
 
Od: 16 lip 2011, 13:38
Posty: 2688 (75/56)
Skąd: Gubin / Gdynia
Auto: M5 CR
M6 GY

Było:
323F BJ RF2A

Postprzez loockas » 3 mar 2016, 21:26

brii napisał(a):Bardziej opłaca się go konsumować, bo oszczędza się na prądzie i opłatach przesyłowych, jak się odsprzedaje to tylko prąd – bez opłat przesyłowych.


Pewna parafia w Jaworznie nie dość, że konsumuje, to jeszcze sprzedaje i to całkiem sporą nadwyżkę. Ale oni mają bardzo fajną farmę paneli i miejsce do tego.

Jak ktoś chce do domu, to warto polować na dotacje z ochrony środowiska. Kiedyś jak ja się tym interesowałem to były naprawdę fajne programy pozwalające na sfinansowanie nawet w 80% całej inwestycji.

Coraz więcej pojawia się ciekawych rozwiązań. Np to:

https://www.ubnt.com/sunmax/sunmax/

firma mi znana głównie z rynku telko, a tu taki kwiatek :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez cbr » 7 mar 2016, 15:01

smile napisał(a):A pytanie brzmi :) Jaką farbę do sufitów i do ścian białą polecacie?

Z mojego doświadczenia z pracy przy "wykończeńiówce" to tylko i wyłącznie mogę polecić.
http://www.castorama.pl/produkty/wykonc ... -10-l.html

A wracając do tematu, coraz bardziej przychylam się jednak do wentylacji mechanicznej :)
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez cbr » 13 mar 2016, 15:18

Powoli, ale do przodu :)
2016.03.12 - drzewo gotowe1.jpg
2016.03.12 - drzewo gotowe2.jpg
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez aLechu » 13 mar 2016, 19:59

No to gratki Paweł. U mnie na razie ściany fundamentowe stoją i w tym tygodniu zasypywanie fundamentów a przed zasypaniem wjeżdża firma z płytowym GWC do rekuperacji. :) Do świąt będzie zero a w połowie kwietnia zaczną rosnąć ściany. :)
szofer fochowozu
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Opolszczyzny
 
Od: 3 sie 2009, 12:39
Posty: 2062 (19/15)
Skąd: Namysłów
Auto: Mazda Premacy
1,8 114KM 1999

Postprzez cob_ra » 14 mar 2016, 22:02

U mnie w piątek wymienili pakiety szybowe w suwance tarasowej na gwarancji. Pękła szyba od salonu w obu skrzydłach. Elektryke mam zrobioną, czekam na hydraulika i w kwietniu tynki. W garażu dziś zaciągnąłem styro klejem i siatkę, sciany szczytowe na strychu czekają na siatkę i klej styro już położone. Powoli coś dłubię.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Gamboa » 15 mar 2016, 00:08

witam, dopiero teraz zauważyłem temat :)
z racji że dopiero zaczne go śledzić, a moje pytanie pewnie padało już setki razy proszę o wyrozumiałość :)
wiem, że wszystko od czegoś jest zależne ale chciałbym poznać widełki
interesuje mnie całkowity koszt budowy domu (bez działki) od formalności po dach i okna w stanie surowym.
jakie to są koszty?
dom jakies 100-120m2
wiem że dom się różni i ceny są inne w zależności od modelu, ale chce wiedzieć orientacyjnie.
150 tys wystarczy?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 wrz 2014, 20:13
Posty: 612 (17/19)
Skąd: Hagen- DE/Tarnów
Auto: Mazda3 2.0 Pb 2005
150 PS

Postprzez siegu » 15 mar 2016, 19:01

smile napisał(a):A pytanie brzmi Jaką farbę do sufitów i do ścian białą polecacie?

Osobiście polecam farby sto, górna półka ale naprawdę warto.

cbr napisał(a):A wracając do tematu, coraz bardziej przychylam się jednak do wentylacji mechanicznej :)

Mam grawitacyjną i sprawdza się znakomicie, stwierdziłem że w moim przypadku nie ma sensu wydawać pieniędzy i nie dożyć zwrotu inwestycji.
Moderator
 
Od: 27 sie 2007, 18:08
Posty: 2121 (0/4)
Skąd: Osielsko / Bydgoszcz
Auto: 626 GF FS
Infiniti M37x
Mitsubishi Colt Cz3

Postprzez cob_ra » 15 mar 2016, 22:34

Gamboa
U mnie koszt SSO 126 382,24 zł -dach deski i papa. Dom 119m2 pow. całk. Prosta bryła, dach dwuspadowy. (gryf-domowe klimaty)

siegu
A czy zakup auta, budowa domu, i inne prace, towary itp zwracają się?
Wentylacja ma za zadanie wentylować dom, ma być komfortowo. Nie po to robi się dobrą izolację, szczelne okna a zimą wpuszczać zimne powietrze do domu i wypuszczać ciepłe kominem. To że firmy walą 15-20 tys za WM to jest chore. Ja sam z pomocą forumowiczów zrobiłem projekt, materiały ok 2k, rekuperator nie jakiś wypasiony 3-4k. Spokojnie styknie mi taki za 2,5 i też doskonale się sprawdzi. Trochę pracy własnej i 5-6k całość wentylacji.

Teraz policz sobie ile kosztują kominy, obróbki, ile ciepła spierdziela z domu. I masz ciągle te bytowe zapaszki.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez siegu » 15 mar 2016, 23:50

cob_ra napisał(a):Teraz policz sobie ile kosztują kominy, obróbki, ile ciepła spierdziela z domu. I masz ciągle te bytowe zapaszki.

Mam tylko jeden kmin systemowy, który i tak musiał bym postawić (kominek dla klimatu i piec) a straty w moim "mieszkaniu wolnostojącym" są nieznaczne poza tym lubię w zimę wpuścić sobie rześkie powietrze do domu i nie ponoszę kosztów utrzymania wentylacji mechanicznej.
Moderator
 
Od: 27 sie 2007, 18:08
Posty: 2121 (0/4)
Skąd: Osielsko / Bydgoszcz
Auto: 626 GF FS
Infiniti M37x
Mitsubishi Colt Cz3

Postprzez Marecki-k » 16 mar 2016, 16:44

Panowie, co do wentylacji. Nawietrzak zmontowany w każdym pomieszczeniu to błąd? Nie chcę inwestować w mechaniczną wentylację i pomyślałem, że może być to dobry pomysł?
Marecki-k
 

Postprzez cob_ra » 17 mar 2016, 07:37

Nawiew okienny?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez brii » 22 mar 2016, 09:31

Niebawem chcę rozpocząć rozpierduchę zwaną remontem i nie wiem czy przy okazji jeszcze nie zrobić wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wentylacja grawitacyjna którą mam teraz i tak jest spartaczona i nie działa jak należy. Mam wątpliwości tylko pod jednym względem – rury do nawiewów/wywiewów będą biegły przy ścianie sypialni, dokładnie przy tej przy której stoi łóżko. Rekuperator będzie na tym samym poddaszu jakieś 5 metrów od łóżka za ścianą. Orientujecie się czy da się to zrobić tak by było niesłyszalne czy też nie ma na to żadnych szans? Ściankę od strony rur/rekuperatora mogę wygłuszyć wełną ale czy to wystarczy?.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez aLechu » 22 mar 2016, 09:49

Wydaje mi się, że jeśli dobrze wygłuszysz ścianę wełną + izolacja rur wentylacyjnych, to nie powinno być nic słychać.
szofer fochowozu
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Opolszczyzny
 
Od: 3 sie 2009, 12:39
Posty: 2062 (19/15)
Skąd: Namysłów
Auto: Mazda Premacy
1,8 114KM 1999

Postprzez Paweł » 22 mar 2016, 10:04

Czy możecie polecić jakiegoś producenta lub dystrybutora (Warszawa) okien? Zależy mi koniecznie na oknach typu FST (harmonijka).
the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 15:13
Posty: 11059 (565/889)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez zadra » 23 mar 2016, 18:00

brii napisał(a):Zaproponowano mi tą opcję przy okazji grubszego remontu (ocieplanie dachu) – wołali 16 000zł + VAT za sprzęt + 2500 za przeróbkę instalacji wodnej. Nie orientowałem się nawet dokładnie jaki sprzęt i jakie ma parametry, bo też mi się to wydawało średnio opłacalne – mogę dopytać :)


Spokojnie można dużo taniej, ale własnymi siłami.
Wszystko w zależności od zapotrzebowania ale dużo przy wyliczeniach trzeba zrobić "założeń";
np"zakładamy",że wypada ok 50l wody na osobę/dobę(można założyć 100l/dobę..)
,że średnie nasłonecznienie w naszej szerokości wynosi 1000W/m2(można założyć 700W/m2),
że podgrzewamy wodę w zasobniku od 15st do 50stC(można przyjąć inne wartości).
Jeszcze kilka "założeń" należy wykonać i dopiero zabieramy się za przeliczanie objętości zasobników i wielkości paneli.

W ub. roku wykonałem własnoręcznie instalację solarną u rodziców; jako dodatkowe, nieskojarzone źródło energii.
zawyżyłem ilość potrzebnej wody, zaniżyłem wartość nasłonecznienia, przewymiarowałem zasobnik CWU(taki miałem akurat pod ręką) w stosunku do powierzchni panela; i wstawiłem na dach panel ok 15% mniejszy niż wynikałoby z moich obliczeń.
W efekcie od momentu uruchomienia(połowa czerwca) aż do listopada rodzice nie musieli dodatkowo podgrzewać CWU. Sezon zakończył się wraz z uruchomieniem C.O.
W sierpniu temp. zasobnika(po 3 słonecznych dniach) sięgnęła ok 75stC...
Dobrze,że nie wykonałem "standardowych" wyliczeń, bo zagotowałbym wodę w zasobniku(dodwtkowy panel i nadmiar powierzchni grzewczej).

Zasobnik solarny był cały czas "aktywny" i nawet podczas mrozu, ale słonecznej pogodzie temperatura w zasobniku wzrastała z ok 15st do 24stC...
Ostatnio zanotowaliśmy temp. Cwu w zasobniku ok 40stC.. wydajność wzrasta wraz z wydłużającym się dniem i ilością słońca...

Koszt materiałów wyniósł ok 4500zł, ale zasobnik nie wlicza się do tej kwoty – miałem 200-ę z nierdzewki z demontażu; była jak znalazł.

Tak więc kwestia kosztów jest różna dla różnych przypadków i założeń.
Oczywiście przeliczałem zysk finansowy i w naszym przypadku "inwestycja" powinna zwrócić się w ciągu 10-u lat a koszty serwisu biorę na siebie i są proporcjonalne do ilości obiadów którymi poczęstują mnie rodzice :D
Ta instalacja, powstała przede wszystkim,żeby ułatwić im życie a nie z przyczyn oszczędnościowych i jako taka wspaniale w części ub sezonu się sprawdziła.

Wracając do pytania: solar czy fotovoltanika – to ja zostanę przy solarze i oczywiście bez zwrotów z pakietów unijnych dotacji, bo unijne dotacje nie są po to,żeby było leż nam, tylko ma być lżej UE; spróbujcie ubiegać się o dotację tak, aby nie wiązało się to z podpisaniem kredytu z bankiem;
Chcecie mieć udział w ochronie środowiska, walczyć z efektem cieplarnianym, generować mniej spalin..
BEZ KREDYTU się nie da, bo Unia nie pozwoli na takie dotacje..
Dlatego koszty po dotacjach z dotowanych przez UE programów są i tak wyższe niż te, które wzięlibyście na barki bez zbędnych dotacji.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3144 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park