Budowa domu / instalacje domowe-wentylacja mechaniczna / rekuperacja.

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Myjk » 23 mar 2015, 12:46

cbr napisał(a):Powiedział moim zdaniem najważniejsze, materiał ma być mocny, a izoluje i tak elewacja :)

Już dawno nie robi się grubych i "ciężkich" murów. Wg mojej skromnej opinii wytrzymałość to sztuczny problem. Od dziesięciu lat w mojej kuchni trzy potężne szafki (60 ze szkłem, 30 z kawami itp., 90 narożna z "dobrociami") wiszą na... płycie karton-gipsowej. Z kolei w salonie na ścianie (ytong) powiesiłem TV na wysięgniku (i to po drodze mając watę, stelaż i KG -- co powoduje, że mocowania od ytonga do wysięgnika wiszą 15cm w powietrzu). W łazience terma 80L wisi na ytongu (2 haki). Wszystko się trzyma. Więc czemu, gdy użyje się odpowiednich do zastosowanego materiału mocowań, ma być jakiś problem? Uważam zatem, że w przypadku murów należy się kierować głównie energooszczędnością materiału i szybkością (łatwością) wykonania murów. Im lepsze parametry cieplne ma materiał i im jest lżejszy, tym więcej później w portfelu zostanie przy ogrzewaniu, ponadto szybciej (bo się robotnik mniej zmęczy przy noszeniu klocków) a więc i taniej, powstaną mury.

cbr napisał(a):Myjk a przez Ciebie nie mogę spać, już drugi dzień czytam o pompach ciepła i jestem coraz bardziej za. Teraz mi powiedz jak wygląda sprawa DZ, na dniach będzie mapa do celów projektowych od geodety i to powinno pomóc z doborem. Teraz wiem, wstępnie, że jest glina pod spodem ~30-40cm pod piachem, a wody gruntowe z tego co sąsiedzi mówili przy kopaniu studni na 30-40m bodajże. Myślę na kolektorem poziomym, spiralnym na gł. 1.8-2m. Z tego co czytam to pompa pewnie 7-9kW pójdzie u mnie. Wiec kolektor 3x200m na rurze 40 powinien być ok. Tak teraz tylko gdybanie :)

Podobno warto się przyzwyczaić do braku snu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. ;) Wyjątkowo cieszy natomiast, że zgłębiasz temat czystego grzania i istnieje szansa, że nie będziesz siebie, rodziny i sąsiadów truć wyziewami z komina.

Mieszkasz w BS, blisko Suwałk :P -- statystycznie strefę przemarzania masz na 1,2m. Zatem głębokość na wymiennik dobrana dobrze. Pisałem niedawno, że brat znajomej budując w mazowieckim zakopał wymiennik na 0,7m... i się dziwi, że mu PC przeciętnie grzeje. Zaoszczędził 300-500 zł na opłaceniu czasu pracy koparki a teraz przez to każdego sezonu oddaje tyle do elektrowni. :|

Nie rób specjalnie żadnych geologicznych badań. Jeśli wiesz, że jest glina to wystarczy. Masz dobry grunt, dla którego statystycznie (znaczy więcej nie należy brać do obliczeń żeby się potem nie rozczarować) zapewnia 15-20W (ale w praktyce często nawet do 30W) mocy na m2. Wymiennik spiralny to dobry wybór, jest bardzo wygodny w wykonaniu. Duża kopara ma łyżkę 90cm, kopie proste rowy, w których układa się idealnie spiralę -- jeden dzień pracy koparkowego, dwie osoby z obsługi gruntu oraz rury i wymiennik gotowy. Pamiętaj, że w przypadku wymiennika spiralnego długość rury nie ma bezpośredniego przełożenia na moc wymiennika -- innymi słowy, część przypada na dobiegówki, które nie biorą udziału w wymianie cieplnej. U mnie prawie 70m per pętla przypada na dobieg, zatem "tylko" 130m rury per pętla będzie brało udział w wymianie.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cbr » 23 mar 2015, 12:56

Zrzut ekranu 2015-03-23 10.51.04.png

Siedziałem, myślałem i wyszło mi takie coś najsensowniejszego z dołem zrobić, co o tym myślicie?
Wykonanie zgodnie z stronami świata a nie jak na tamtych rzutach.

Zaraz pobawię się jak umieścić na działce DZ i wstawię :)
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez nemi » 23 mar 2015, 13:10

Myjk napisał(a):Czy posiadając trzy pokoje (a w zasadzie cztery, bo "poddasze" nad garażem można łatwo zaadoptować na kolejny pokój) na górze, potrzebny Ci jest pokój na dole? Ja w swoim projekcie wyeliminowałem pokój "gościnny" z parteru co pozwoliło rozpasać kuchnię, salon i jadalnię -- czyli miejsca gdzie najwięcej życia domowego się spędza.

Ja bardzo żałuję, że nie mam pokoju na dole, ale w moim metrażu to jest nierealne. Też mam 3 pokoje, ale na górę wolałbym gości po prostu nie wpuszczać ;). Bardzo bym chciał posiadać na dole pokój "do pracy" z opcją spania na jakiejś rozkładanej wersalce.
W tej chwili tego problemu nie mam, bo mam jedno dziecko i 3 pokoje, więc jeden pokój mam na górze pusty [no prawie: mam rozkładaną kanapę, deskę do prasowania i... gitarę], ale gdybym rozwinął podstawową komórkę społeczną, to okaże się, że goście muszą spać w salonie. W sypialni mam małe biureczko, więc od biedy rozliczę przy nim PIT-a, ale kariery naukowej bym przy nim nie zrobił <lol>. No i rozkładanie się z papierzyskami w sypialni to kiepski pomysł :P. Krótko mówiąc: brakuje mi takiego pokoiku na dole, a kolega z roboty, który taki posiada bardzo się spuszcza nad takim rozwiązaniem, a pokoi na górze ma 4 przy czteroosobowej rodzinie :].
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez cbr » 23 mar 2015, 14:15

Zrzut ekranu 2015-03-23 12.08.35.png

Jedyne co mogłem wymyślić na mojej działce, tutaj wymiary działki nie są w 100% rzeczywiste, ale na 95%.
A więc tak:
– 3x wykop 26m długości licząc po najdłuższych bokach,
– 2m szerokości wykopu,
– tam 3x rura 200m fi40 (spirala),
– odległości minimalne od budynków 3m,
– odległości minimalne od granic działki 1m,
– odległości minimalne jeden od drugiego 5m
To chyba dla pieca do 10-11kW powinno starczyć spokojnie bez obliczeń,
Szambo północno wschodni róg działki, pompa głębinowa (jeżeli nie zrobię przyłącza wcześniej) w garażu?
Jeszcze w temat rozdzielni się nie zagłębiałem dokładnie ale zrobię chyba ją w pomieszczeniu pompy z braku podpiwniczenia oraz żeby w studzienki się nie bawić.
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez Myjk » 23 mar 2015, 14:22

cbr napisał(a):Siedziałem, myślałem i wyszło mi takie coś najsensowniejszego z dołem zrobić, co o tym myślicie?

Myślicie, że zgubiłeś gdzieś klatkę schodową, co może stwarzać pewien problem dla domowników. ;)

cbr napisał(a):Wykonanie zgodnie z stronami świata a nie jak na tamtych rzutach.

Widzę jeszcze potencjał na ustawienie domu zgodnie z kierunkami świata...

Nadal uważam, że ta spiżarnia to o kant d... :P Pamiętaj, że dostęp do niej jest sporadyczny, bo tam nie trzyma się rzeczy potrzebnych od ręki. Mogłaby ostatecznie wylądować w miejscu łazienki (na przeciwko kuchni), łazienka przesunęłaby się wtedy w stronę pom. gosp. (potrzebne będzie takie ogromne?) co spowodowałoby odsunięcie jej od salonu. Wiesz, nie każdy lubi słyszeć i nie każdy lubi być słyszanym, za to każdy lubi sobie pryknąć czasem, ot taka natura złośliwa. :> Salon koło kuchni jest niebezpiecznie wąski.

Podtrzymuję także, a sam pracuję ostatnio w domu, że wygospodarowanie 2x1m na biurko to nie jest żaden problem i nie trzeba mieć ku temu specjalnego pokoju. Rozumiem, jeśli ktoś prowadzi większą firmę, operuje na dużej ilości faktur, czy czasem musi przyjąć klienta -- zgoda, oddzielny pokój niezbędny (choć przyjęcia i prezentację można odbyć w salonie). Trzymanie pokoju tylko dla gości, jest pozbawione podstaw ekonomicznych. Moje biurko (w sypialni) ma obecnie 2x0,8m, mieszczą się na nim "piórko", myszka, klawiatura, telefon, drukarka, dwa monitory (24" i 19"), lampka, głośniki, kubek z herbatą/kawą i jeszcze jest kupa miejsca na papiery (niepotrzebne zresztą). :P Jeśli to miejsce będzie w nowym domu na piętrze, to jeszcze lepiej -- bo ruch jest wskazany. :>
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cbr » 23 mar 2015, 14:42

Myjk napisał(a):yślicie, że zgubiłeś gdzieś klatkę schodową, co może stwarzać pewien problem dla domowników. ;)

A od czego są drobinki aluminiowe? ;)
A tak na serio to schody będą tam gdzie były na tym planie co wcześniej podawałem. W ruchu odwrotnym niż było, ścianę łazienki i kawałek pom. gosp. trzeba wysunąć w głąb domu o 25-30cm i jest to samo co było z schodami :)
Myjk napisał(a):Nadal uważam, że ta spiżarnia to o kant d... :P Pamiętaj, że dostęp do niej jest sporadyczny, bo tam nie trzyma się rzeczy potrzebnych od ręki.

Tutaj nie mam nic do gadania :) Ma być z przykazania odgórnego <bicz>
Myjk napisał(a):Mogłaby ostatecznie wylądować w miejscu łazienki (na przeciwko kuchni), łazienka przesunęłaby się wtedy w stronę pom. gosp. (potrzebne będzie takie ogromne?)

W planie jest jakaś tokarka albo ploter więc te pomieszczenie musi być takie duże akurat :)
Myjk napisał(a): Wiesz, nie każdy lubi słyszeć i nie każdy lubi być słyszanym, za to każdy lubi sobie pryknąć czasem, ot taka natura złośliwa. :>

Bywałem w 2 domach z takim rozwiązaniem i się sprawdzało, lokatorzy też nie narzekali.
Myjk napisał(a):Salon koło kuchni jest niebezpiecznie wąski.
Zrzut ekranu 2015-03-23 12.38.18.png

Raczej jak widać miejsca powinno starczyć, zwłaszcza, że to miejsce jadalni będzie. Dołożył bym tylko jeszcze okno na ścianie wschodniej aby komponowało się z tym co będzie na pietrze.

A o jakie pomieszczenie Ci chodzi? Bo ten pokój na dole został zlikwidowany :)
No i co sądzisz o DZ jakie narysowałem i gdzie ja wcisnę taras :D
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez Paweł » 23 mar 2015, 16:34

Nawiązując jeszcze do konstrukcji ściany – gazobeton ma największy sens, kiedy nie jest ocieplany. W drugim przypadku współdzielenie funkcji izolacji pomiędzy ociepleniem i elementami konstrukcyjnymi staje się stratą. Gazobeton nie jest tak dobrym izolatorem jak wełna/styropian, a jednocześnie nie ma takiej nośności jak np. wspomniany silikat. Grubsze ściany z "ytonga" zabierają powierzchnię, którą można lepiej wykorzystać. Jeśli ściana ma być dwu/trzywarstwowa, to najlogiczniej z podziałem funkcji – na konstrukcyjną i izolacyjną (i ew. elewacyjną). Zaletami ytonga oczywiście są jego obrabialność i lekkość dużych elementów, ale jak wspomniał Michał, oszczędności kilkuset złotych na etapie budowy zwykle powracają czkawką latami.

Polecam rozważyć silikaty i np. (żel)beton – także w szalunku traconym. Część nośna z ciężkich materiałów ma również zaletę (lub wadę – w zależności od sposobu użytkowania budynku) w postaci dużej pojemności cieplnej. Polecam wizytę latem w domu z takimi ścianami, a najlepiej dodatkowo z GWT.

Bardzo ciekawe i sensowne są też konstrukcje szkieletowe, tj. drewno (którego jestem wyznawcą) lub stal (tutaj raczej odpada). Zaletami jest szybkość wznoszenia konstrukcji, możliwość zorganizowania półtaśmowej produkcji powtarzalnych elementów na placu budowy (oczywiście musi to uwzględnić projekt), a także łatwość przebudowy lub rozbiórki – czasy domów na pokolenia chyba już minęły.

Koszty zaproponowanych rozwiązań są bardzo różne, ale poszczególnymi technikami można też "za darmo" osiągnąć ciekawe efekty architektoniczne, których nie spotkamy w standardzie gazobeton/styropian/akryl.
the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 15:13
Posty: 11059 (565/889)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez Myjk » 23 mar 2015, 18:50

cbr napisał(a):Tutaj nie mam nic do gadania :) Ma być z przykazania odgórnego <bicz>

W wolnej chwili rozplanuj kuchnię z uwzględnieniem tzw. "złotego trójkąta" -- nie widzę tego dobrze ze spiżarką. <nie powiem>

cbr napisał(a):Raczej jak widać miejsca powinno starczyć, zwłaszcza, że to miejsce jadalni będzie. Dołożył bym tylko jeszcze okno na ścianie wschodniej aby komponowało się z tym co będzie na pietrze.

OK, zapomniałem o jadalni i trochę mnie zmylił brak przejścia z kuchni...

cbr napisał(a):A o jakie pomieszczenie Ci chodzi? Bo ten pokój na dole został zlikwidowany :)

To było w odniesieniu do postu nemiego, tylko już mi się cytować nie chciało. :)

cbr napisał(a):No i co sądzisz o DZ jakie narysowałem.

Spróbuj powalczyć z ustawieniem domu (z której strony jest gminna droga?). Koniecznie. Teraz, jak widać już działkę, nawet ten projekt (bo są dedykowane projekty dla takiego niekorzystnego kierunku) da się postawić bardziej sensownie w odniesieniu do kwestii energooszczędności. Tak duża powierzchnia wystawiona na północ to morderstwo dla portfela. Mam teraz łazienkę (i salon) na północ i w zimę w łazience (przy uśpionym CO) potrafi być 4-5 stopni mniej niż w sypialni na południu. :| Z kolei taka połać dachowa wystawiona na południe będzie dawać ogromne zyski cieplne w lato. Tak, siłą rzeczy mam też połać na południe i wiem czym to śmierdzi. Przed wspomnianą zmianą pokrycia dachowego, dodaniu izolacji w postaci styropianu i szczeliny wentylacyjnej (tylko wata była i gont) potrafiło być w największe upały 35 stopni w sypialni -- przez noc spadało do 26. :P Na strychu było ponad 60 stopni -- istna sauna, tylko raz tam wszedłem w południe... :> Teraz jest lepiej na strychu, bo ledwo dochodzi do 30, w domu też nieco lepiej (ale też dosyć mocno eksploatuję klimatyzator w lato). Spróbuj to zmienić i się nie zapieraj jak ze spiżarnią. :>

Można np. odwrócić dom o 90 stopni, przesunąć na wschód/zachód przełożyć wjazd do garażu "na sztorc" (od północy) -- lepiej żeby tylko garaż i "siłownia" nie miały zysków, niż cała połać kuchnia/jadalnia/góra, dodatkowo trzeba będzie zmienić wyjście z salonu na ogród...

Przy obecnych normach i takiej wielkości domu, nie powinieneś potrzebować więcej mocy niż 6-7kW. Skąd zatem wartość 10-11kW? To bardzo dużo, za dużo na taki wymiennik. Niemniej jednak w odniesieniu do ww. planu, który powinien się zmienić o ile uda się odwrócić dom i lepiej zagospodarować przestrzeń, min. odległość od fundamentów wynosi 1.5m, min. odległość od granicy działki 2.5m. Szerokość rowu dla "spirali" 80-90 cm. Odległość od osi spiral – 5m. W ten sposób powinno się upchnąć więcej towaru. Pamiętaj, że rura i glikol są elementami relatywnie tanimi, podobnie jak kawałek więcej rowu, i nie warto tu oszczędzać.
Ostatnio edytowano 24 mar 2015, 11:15 przez Myjk, łącznie edytowano 2 razy
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cbr » 23 mar 2015, 20:36

Myjk napisał(a):Spróbuj powalczyć z ustawieniem domu.

Zrzut ekranu 2015-03-23 18.28.49.png

A po co mi dwoje drzwi jak znając życie i tak wszyscy będą jedli po pokojach :D
Myjk napisał(a):Można np. odwrócić dom o 90 stopni, przesunąć na wschód/zachód przełożyć wjazd do garażu "na sztorc" (od północy) -- lepiej żeby tylko garaż i "siłownia" nie miały zysków, niż cała połać kuchnia/jadalnia/góra, dodatkowo trzeba będzie zmienić wyjście z salonu na ogród...

Zmiana drzwi garażowych zostaje, a może nie koniecznie, jest sporo miejsca na kręcenie i nie będzie widać od ulicy przy otwartych drzwiach :)
Myjk napisał(a):Przy obecnych normach i takiej wielkości domu, nie powinieneś potrzebować więcej mocy niż 6-7kW. Skąd zatem wartość 10-11kW?

Tak na wyrost dałem, lepiej dać chyba większe DZ niż mniejsze.
Myjk napisał(a):Niemniej jednak w odniesieniu do ww. planu, który powinien się zmienić o ile uda się odwrócić dom i lepiej zagospodarować przestrzeń, min. odległość od fundamentów wynosi 1.5m, min. odległość od granicy działki 2.5m. Szerokość rowu dla "spirali" 80-90 cm. Odległość od osi spiral – 5m. W ten sposób powinno się upchnąć więcej towaru. Pamiętaj, że rura i glikol są elementami relatywnie tanimi, podobnie jak kawałek więcej rowu, i nie warto tu oszczędzać.

Wyszło prawie to samo, 2x 25m i 1x 27 już nie pamiętam :)
No i nawet schody już są :P
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez Myjk » 23 mar 2015, 21:27

cbr napisał(a):A po co mi dwoje drzwi jak znając życie i tak wszyscy będą jedli po pokojach :D

Jeśli będą tak robić, to tylko dlatego, że pół metra bliżej będzie na kanapę w salonie niż do jadalni. ;) "Zabijesz" w ten sposób pomieszczenie. Jeśli masz tak robić, to z dwojga złego lepiej otworzyć tę kuchnię na jadalnię. Poza tym, skoro już rozważasz PC, to przemyśl jednak wentylację mechaniczną. Wg mojej skromnej opinii dużo przyjemniej się śpi z wymuszonym przepływem powietrza.

cbr napisał(a):Tak na wyrost dałem, lepiej dać chyba większe DZ niż mniejsze.

Większe, tak. Ale to jest właśnie bezpiecznie na ~8kW.

cbr napisał(a):Wyszło prawie to samo, 2x 25m i 1x 27 już nie pamiętam :)

Ja tam jeszcze widzę miejsce na jedną pentelkę... ;)

cbr napisał(a):No i nawet schody już są :P

Teraz widzę. ;)

Ten budyneczek mały to jakaś konstrukcja istniejąca?
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cbr » 23 mar 2015, 21:43

Myjk napisał(a):eśli będą tak robić, to tylko dlatego, że pół metra bliżej będzie na kanapę w salonie niż do jadalni. ;) "Zabijesz" w ten sposób pomieszczenie.

U mnie w rodzinie i u Justyśki tak jest, że w jadalni to przy okazji/święcie wszyscy siadają i jedzą :)
Myjk napisał(a): Poza tym, skoro już rozważasz PC, to przemyśl jednak wentylację mechaniczną. Wg mojej skromnej opinii dużo przyjemniej się śpi z wymuszonym przepływem powietrza.

Poczytam jeszcze o tym za jakiś czas, na razie myślę nad materiałem na ściany sylikat/BK, z tego dwojga będę chyba dokonywał wyboru.
Myjk napisał(a):Ja tam jeszcze widzę miejsce na jedną pentelkę... ;)

A jak się ma sprawa z DZ pod podjazdami itd. To nie problem? Bo pewnie mówisz o północno-wschodnim/wschodnim rejonie.
Myjk napisał(a):Ten budyneczek mały to jakaś konstrukcja istniejąca?

Nie istniejąca jeszcze, ale już wybrana i zaplanowana:
http://www.tooba.pl/projekt/TUR-638
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez Myjk » 24 mar 2015, 10:27

cbr napisał(a):
Myjk napisał(a):eśli będą tak robić, to tylko dlatego, że pół metra bliżej będzie na kanapę w salonie niż do jadalni. ;) "Zabijesz" w ten sposób pomieszczenie.

U mnie w rodzinie i u Justyśki tak jest, że w jadalni to przy okazji/święcie wszyscy siadają i jedzą :)

Ja nie mam teraz dedykowanej jadalni ze względu na ograniczoną powierzchnię. Wydzielony jest kącik w salonie z małym stolikiem. Rzeczywiście nie lubię tam jeść, ale głównie dlatego, że do kanapy i ławy jest bliżej te wspomniane pół metra. :P Poza tym w drodze do stołu muszę "omijać" kanapę i skos, co z talerzem zupy jest wyjątkowo upierdliwe. Może u Was to też po prostu podobna kwestia? :) W nowym domu jadalnia jest tak ustawiona, żeby do stołu jadalnego było z kuchni bliżej i bez żadnych przeszkód. ;) O barku do szybkiego śniadania na wylocie z kuchni nie pomnę...

Mimo tego pomyśl o przejściu bezpośrednio do jadalni, bo na imprezach trzeba będzie dymać z potrawami na około. Na typowo % najlepsze imprezy są zresztą w kuchni :P i odcięcie jej od jadalni jednymi drzwiczkami może nieść pewne zagrożenia. ;)

cbr napisał(a):
Myjk napisał(a): Poza tym, skoro już rozważasz PC, to przemyśl jednak wentylację mechaniczną. Wg mojej skromnej opinii dużo przyjemniej się śpi z wymuszonym przepływem powietrza.

Poczytam jeszcze o tym za jakiś czas, na razie myślę nad materiałem na ściany sylikat/BK, z tego dwojga będę chyba dokonywał wyboru.

Jeśli nadal rozważasz klasyczny kominek i budowę komina spalinowego, to nie warto iść w mechaniczną. Oczywiście wentylacja mechaniczna i kominek się nie wykluczają, odnoszę się jedynie do braku ekonomiczności takiego rozwiązania.

cbr napisał(a):
Myjk napisał(a):Ja tam jeszcze widzę miejsce na jedną pentelkę... ;)

A jak się ma sprawa z DZ pod podjazdami itd. To nie problem? Bo pewnie mówisz o północno-wschodnim/wschodnim rejonie.

Tak, a nawet o samym wschodnim -- skoro tak daleko od granicy odstawiłeś budynek. Ja starałem się ustawić swój jak najbliżej "płota" żeby jak najwięcej miejsca zyskać na ogrodzie (i żeby ew. basen upchnąć tak, by nie leżał "na płocie"). Niestety dali mi w WZ linię zabudowy na 7m od drogi <sic!> i będę wnioskować o zmniejszenie odległości do 3m (od ściany garażu, bo raz że dwustanowiskowy i nie potrzeba mi już miejsca przed garażem, dwa działka jest ostatnia na drodze wewnętrznej, trzy zwiększy to powierzchnię czynną biologicznie). Żeby choćby pograć czasem w siatkówkę, czy coś (pominę, że żona chce mieć... kury...) lol ;) Podjazdom DZ nie szkodzi jakoś szczególnie. Znaczy niby podjazdy ograniczają ciepło ze słońca, ale umówmy się, że podjazd będzie tylko na 2-3m i nie będzie to miało znaczącego wpływu -- tym bardziej, że to pętla "zapasowa". Odstęp od fundamentów ma już znaczenie -- bo mogłoby dojść do nadmiernego drylowania energii i przemarzania.

cbr napisał(a):
Myjk napisał(a):Ten budyneczek mały to jakaś konstrukcja istniejąca?

Nie istniejąca jeszcze, ale już wybrana i zaplanowana:
http://www.tooba.pl/projekt/TUR-638

To może warto teraz zmienić położenie północno zachodnie, żeby nie kłuło tak w oczy po wyjściu z salonu i nie kolidowało z pięknym ogrodem? ;)
Ostatnio edytowano 24 mar 2015, 13:38 przez Myjk, łącznie edytowano 1 raz
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 24 mar 2015, 12:03

Myjk, ja Cię kręcę :P. To Ty się wybudowałeś czy dopiero budujesz? To igloo robisz czy już je zrobiłeś?
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Myjk » 24 mar 2015, 12:08

Czekałem pół roku na WZ (zwyczajny budynek) w moim okręgu, to wiesz ile bym czekał na zgodę na budowę "czapki"? Odpuściłem temat, głównie z tego powodu -- poza tym popatrzyłem na przykładzie okolicznych pionierów jak to się buduje i mi pytka zwiędła. :P O co chodzi z tym budowaniem? Drugi dom będę dopiero budować.

Dopisano 25 mar 2015, o 10:04:

Jeszcze dla zainteresowanych (lub niezdecydowanych) tematem PC/"solarów" -- link do strony wspomnianego rwxw gdzie jest ładnie zrobiony poradnik instalacji ww. urządzeń: http://www.mojazielonaenergia.pl/
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez Justyśka » 26 mar 2015, 15:37

cbr napisał(a):U mnie w rodzinie i u Justyśki tak jest, że w jadalni to przy okazji/święcie wszyscy siadają i jedzą :)

Bo rodzice nie praktykują wspólnych posiłków, właściwie nie wiem czemu i nie rozumiem, ale my Kochanie będziemy jeść wspólnie, o ile będziemy mieli taką możliwość ;)
Życie jest jak rejs i choć istotne dokąd gnasz, to najważniejsze być w odpowiedniej załodze.

Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej Ci jej zostaje.
Oj tam, oj tam :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 paź 2011, 11:17
Posty: 1210 (2/9)
Skąd: UK / Białystok
Auto: Mazda3

Postprzez Myjk » 31 mar 2015, 08:24

Justyśka napisał(a):
cbr napisał(a):U mnie w rodzinie i u Justyśki tak jest, że w jadalni to przy okazji/święcie wszyscy siadają i jedzą :)

Bo rodzice nie praktykują wspólnych posiłków, właściwie nie wiem czemu i nie rozumiem, ale my Kochanie będziemy jeść wspólnie, o ile będziemy mieli taką możliwość ;)

Oho! Skąd ja to znam, hihi. :P

Skoro już jesteś, pociągnę Cie za język Justyś -- czemu tak bardzo zależy Ci na spiżarce w kuchni? :D
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cbr » 31 mar 2015, 18:55

Zrzut ekranu 2015-03-31 17.28.16.png
parter
Zrzut ekranu 2015-03-31 17.28.34.png
pietro
Zrzut ekranu 2015-03-31 17.29.12.png
cala dzialka

Dobra, siedziałem myślałem i wyszło mi takie coś, co będzie raczej ostatecznym rozwiązaniem.
Dom musi stać tak jak był planowany, no nie podchodzi mi ustawianie go bokiem itd. Nie będzie dla mnie ładu ani składu.
Dół – nie ma spiżarni :P
Góra – strych nie chciało mi się siedzieć i liczyć ile metrów wyjdzie przy nachyleniu dachy itd.. wiadomo niech architekt się tym zajmie :) Ale będzie szerokości jak na tych poglądowych wyżej.
PC – Weszły 4 kolektory 3x25m i 1x27,5m jak widać na wszystkich po 25m udało się zrobić powrót z drugiej strony niż wejście, co da więcej spirali w ziemi, a najważniejsze nie będzie trzeba bawić się z uważaniem aby nie położyć go na spirale. Mam pytanie do Ciebie jakie są średnice gięcia dla rur PE32 i PE40 bo nie mogę teraz jakoś tego znaleźć. Czy po ten rów 90cm wejdzie PE40 dla większego przepływu?
No i co robić ze studzienką zbiorczą? Nie chce jej wypuszczać poza domem, piwnicy nie będzie. Zrobić wyjście po kącie do domu w "kotłowni PC" i tam dać np. na ścianie rozdzielacz czy wstawić z dwa kręgi betonowe w tym pomieszczeniu pod wylewką?

Co do materiałów, analizowałem, analizowałem i chyba najlepiej wyjdzie tak:
W podłogę 20cm styropianu, w jaki sposób jeszcze nie wiem czy 2x10cm czy raz 20cm, zdam się chyba na architekta i ekipę budowlaną.
Ściany nośne silikat N24e:
http://www.silikaty.com.pl/stronawww/Of ... at,85.html
Ściany działowe silikat N12:
http://www.silikaty.com.pl/stronawww/Of ... at,86.html
Elewacja 20cm styropian, a na dach 40cm wełny. No i trochę styropianu (5cm?) pomiędzy garaż a dom.

Dopisano 31 mar 2015, 19:09:

A i podłogówki wychodzi ok 190m, nie odliczałem ścian i przerw od nich, do tego po jednej drabince w łazienkach i myślę nad 2 kaloryferami w garażu.

Dopisano 31 mar 2015, 19:10:

No i mam dylemat jak zrobić taras jak przy domu idzie kolektor, sugestie?

Dopisano 31 mar 2015, 19:20:

No i chyba ostatnia rzecz co mi się przypomniała, dach z dachówki ceramicznej.

Dopisano 31 mar 2015, 19:28:

No kurde musiałem, wtrącając do tematu architektów :)
Obrazek
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez Myjk » 31 mar 2015, 20:39

cbr napisał(a):Dom musi stać tak jak był planowany, no nie podchodzi mi ustawianie go bokiem itd. Nie będzie dla mnie ładu ani składu.

Rozszerz to proszę. :) Tak położony dom to chłód w zimie (a więc koszty) i upał w lecie (zwłaszcza na poddaszu -- a więc męczarnia w czasie snu, brak komfortu).

cbr napisał(a):Dół – nie ma spiżarni :P

U! Teraz będzie na mnie? :>

cbr napisał(a):PC – Weszły 4 kolektory 3x25m i 1x27,5m jak widać na wszystkich po 25m udało się zrobić powrót z drugiej strony niż wejście, co da więcej spirali w ziemi, a najważniejsze nie będzie trzeba bawić się z uważaniem aby nie położyć go na spirale. Mam pytanie do Ciebie jakie są średnice gięcia dla rur PE32 i PE40 bo nie mogę teraz jakoś tego znaleźć. Czy po ten rów 90cm wejdzie PE40 dla większego przepływu?

Wejdzie. Większych pętli niż 1m się nie robi.

cbr napisał(a):No i co robić ze studzienką zbiorczą? Nie chce jej wypuszczać poza domem, piwnicy nie będzie. Zrobić wyjście po kącie do domu w "kotłowni PC" i tam dać np. na ścianie rozdzielacz czy wstawić z dwa kręgi betonowe w tym pomieszczeniu pod wylewką?

Jeśli chodzi o mnie, to będę robić tak jak rwxw. Bez studzienki, rozdzielacz w kotłowni. Tylko trochę ładniej zrobiony niż u rwxw. ;)

cbr napisał(a):No i mam dylemat jak zrobić taras jak przy domu idzie kolektor, sugestie?

Taras winien być od południa i od zachodu. W końcu to popołudniu, po pracy, wypada się pogrzać w promieniach słońca rozkoszując się zielenią ogrodu. W weekend z kolei taras na zachodzie to zbawienie przed południowym upałem. Natomiast jak za mocno przygrzewa zachodzące słońce, to wypada mieć miejsce na południu aby mieć gdzie schować. Wschód odpada, bo zazwyczaj jest tam już za zimno. Dlatego właśnie od wschodu i północy nie potrzeba miejsca.

W swoim planie zostawiasz miejsce tylko i wyłącznie od południa (i trochę wschodu). Zachód jest zupełnie wyeliminowany. Dlatego nie rozumiem takiego położenia. Dodatkowo powstają wygibasy z kolektorami... Czemu nie ma ładu i składu w poniższym?

Obrazek

Obrazek

Jak widzisz taras i miejsce w ogrodzie od południa i zachodu. Kolektory banalnie proste do wykonania (obniżenie kosztów).

cbr napisał(a):No i chyba ostatnia rzecz co mi się przypomniała, dach z dachówki ceramicznej.

Ciężki, drogi. Kuny lubią dachówki. ;) Ja nie byłem przekonany do blachodachówki (bałem się hałasu), ale teraz, po zeszłorocznym zamontowaniu na obecnym dachu, mogę polecić -- i także będę montować w nowym domu.

cbr napisał(a):No kurde musiałem, wtrącając do tematu architektów :)

ROTFL
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez Paweł » 31 mar 2015, 21:22

cbr napisał(a):Ściany nośne silikat N24e:

Nie pamiętam w tej chwili wymogów normy na minimalną grubość ściany zewnętrznej konstrukcyjnej, ale dałbym bloczki 18 lub jeśli jest to możliwe nawet cieńsze (12 cm). Zapewni to 3-4 m^2 powierzchni wewnątrz więcej.

Co prawda projekt zamknięty ;), ale przemyśl jeszcze układ. Wejście moim zdaniem jest przygnębiające – bardzo ciasno, brak miejsca na szafę/wieszak, ślepy widok na zwisające spod sufitu schody, bez okien... Osobiście wolałbym tego uniknąć.
the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 15:13
Posty: 11059 (565/889)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez cbr » 1 kwi 2015, 10:17

Myjk napisał(a):Rozszerz to proszę. :) Tak położony dom to chłód w zimie (a więc koszty) i upał w lecie (zwłaszcza na poddaszu -- a więc męczarnia w czasie snu, brak komfortu).

Umiejscowienie względem innych działek, dróg itd. ale jeszcze pomyśle.
Myjk napisał(a):U! Teraz będzie na mnie? :>

Oczywiście, że tak :P <bicz>
Myjk napisał(a):Wejdzie. Większych pętli niż 1m się nie robi.

O to mi chodziło, gdzieś widziałem, że rura PE40 ma większy promień gięcia, ale może źle zapamiętałem.
Myjk napisał(a):Jeśli chodzi o mnie, to będę robić tak jak rwxw. Bez studzienki, rozdzielacz w kotłowni. Tylko trochę ładniej zrobiony niż u rwxw. ;)

No tylko on pisał, że w piwnicy on będzie, a ja nie będę jej miał i chodzi mi właśnie o to jak wyjść z tych ~1.9m w kotłowni rurami do rozdzielacza.
Myjk napisał(a):Dlatego nie rozumiem takiego położenia. Dodatkowo powstają wygibasy z kolektorami... Czemu nie ma ładu i składu w poniższym?

Wygibasy były po to aby wyciągnąć jak najwięcej miejsca zachowując odstępy, 2.5 od granic, 1.5m od budynków.
Myjk napisał(a):Ciężki, drogi. Kuny lubią dachówki.

Ciężki może i tak ale patrząc na to, że ściany chcę zrobić z siporeksu, a koszt wierzby dachowej to koszt robocizny i transportu. Podliczając do tego cenę dachówki i robocizny, wychodzi max do 15% drożej a i to prawdopodobnie mniej jak się ugada dobre rabaty.
Porównywałem kalkulacje paru osób gdzieś na muradomie znalazłem bodajże.
Paweł napisał(a):ie pamiętam w tej chwili wymogów normy na minimalną grubość ściany zewnętrznej konstrukcyjnej, ale dałbym bloczki 18 lub jeśli jest to możliwe nawet cieńsze (12 cm). Zapewni to 3-4 m^2 powierzchni wewnątrz więcej.

W swoim projekcie (w AC) dawałem ten 24cm bo nie wiedziałem jakie właśnie minimum musi być. Jak uda się zrobić cieńsze to lepiej bo jak mówisz mięcej metrów wyjdzie, do tego koszt bloczka mniejszy, a ocieplenie i tak chce zrobić 20cm, tutaj też różnica 15cm-vs-20cm nie jest duża.
Paweł napisał(a):Co prawda projekt zamknięty ;), ale przemyśl jeszcze układ. Wejście moim zdaniem jest przygnębiające – bardzo ciasno, brak miejsca na szafę/wieszak, ślepy widok na zwisające spod sufitu schody, bez okien... Osobiście wolałbym tego uniknąć.

Zamknięty względem rozkładu pomieszczeń i mniej więcej wymiarów. Trochę wiatrołap przerobiłem parę cm szerzej jest kosztem kuchni, a ona i tak po zlikwidowaniu spiżarni jest duża. Dołożyłem okno w nim. Wyszły wymiary takie: 179x196. Między schodami a kuchnią jest 140cm, ostatni fragment schodów będzie pod sufitem już praktycznie to nie powinno w niczym przeszkadzać. A inaczej już tego raczej nie da się rozmieścić. Najwyżej jeszcze wiatrołap podciągnąć pod schody bo i tak nie zagospodaruje tamtego miejsca.
Zrzut ekranu 2015-04-01 08.52.00.png

Takie coś da się wykonać dając odstępy wymagane od granic działki.
Kolektory 3x18m i jeden 15.5m nie da się go wcisnąć chyba, że podejdę do domu w południowo-wschodnim rogu na ok 50cm.
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park