Budowa domu / instalacje domowe-wentylacja mechaniczna / rekuperacja.

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez cob_ra » 12 maja 2015, 08:24

My chcemy już na zgłoszenie i w tym roku stan zero wykonać. Mury z betonu komórkowego. Ytong ale bardziej termalica podchodzi.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Myjk » 12 maja 2015, 08:34

cob_ra, uważaj, nie dalej jak dwa dni wstecz czytałem o termalice niepochlebne opinie. Z tego co pisał autor na forum, strasznie kruchy materiał, dużo odpadów zostaje, jest niedokładnie wykonany przez fabrykę, przez co murarze nie mają ułatwionej pracy i powstaje sporo mostków termicznych na spojeniu którym murarze niwelują niedokładność fabryk. Albo mają w nosie wysiłek na prostowanie i powstają krzywe ściany.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cob_ra » 12 maja 2015, 08:40

Muszę w takim razie podjechać do bruk-betu u nas i obejrzeć do tam jest i jak to wygląda. Mam namiary też do handlowca na naszym terenie i podpytam.
Ewentualnie solbet też brałem pod uwagę czy H+H, ale tu tak się nie wczytywałem jeszcze.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Myjk » 12 maja 2015, 09:22

Dobry plan z tymi oględzinami.

Ja jednak Silka 24cm (choć jeśli wyjdzie wyjątkowo zadowalające OZC, to będę też liczyć dla 18). Z opinii wynika, że to wyjątkowo równy materiał i dobrze tłumiący akustycznie. Do tego jako 2W Swisspor Lambda White, tj. frezowany EPS grafitowy z białym "wierzchem" 20cm (do OZC i ew zmiany grubości jak przy murze). Takie założenia będą szły do OZC, jak w końcu od szwagra doczekam się reszty parametrów. :P Eh, a ostrzegali żeby z rodziną nie wchodzić w interesy, bo się można poślizgnąć... Na szczęście aż tak mnie czas nie goni, żeby robić z tego aferę. Póki co czekam na odpowiedź na wniosek odnośnie zmiany linii zabudowy.

PS macie w planach jakąś automatykę? Nie mówię o w pełni inteligentnym domu (bo wg mnie to przerost formy nad treścią), ale zautomatyzowanie pewnych elementów, typu światła zmierzchowe, bramę, furtkę, domofon, rolety, podlewanie trawnika, etc. i możliwość sterowania/konfigurowania tego z domu/internetu.

Dopisano 12 maja 2015, o 09:49:

Aha, czytam sobie od paru dni wątek na forum muratora pt. Co-byś-zmienił(a)-budując-jeszcze-raz i dosyć często pojawiają się argumenty o budowie ścian 3W (zamiast 2W beton+styro), oraz budowaniu domów parterowych. Z jednej stronty ze względu na upierdliwe skosy, które są kosztowne w wykonaniu i meblowaniu, z drugiej ze względu na schody. O ile zgodzę się co do pierwszego (dlatego buduję kostkę), to nie przemawia do mnie argument o schodach gdy na piętrze znajduje się w zasadzie tylko część sypialniana. Zupełnie nie rozumiem argumentu o ścianach 3W, aczkolwiek wpisuje się on w zdanie o tym, że nie ma potem problemów z wieszaniem czegoś na elewacji. No więc pytam się, jak często wiesza się coś na elewacji do czego nie można zastosować kołków do montażu przez styropian. Co można wieszać na elewacji? Kinkiety? Markizę? Swoją drogą, również w tym wątku dużo uwagi jest poświęcone tarasom, ich odpowiednio dużej powierzchni, zadaszeniu, a także właśnie osłonięciu okien południowo zachodnich (i wszyscy polecają markizy). Więc zacząłem się zastanawiać nad osłonięciem okien salonowych od zachodu przy pomocy markizy, elektrycznej, chowanej w warstwie ocieplenia. Tylko cena trochę boli (5 tys. w górę). :D

Ogólnie polecam wątek przeczytać -- jest także podobny, dotyczący tylko urządzania wewnątrz. Ale jeszcze go nie dosiadłem.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 12 maja 2015, 10:16

Też polecam te wątki – czytałem od deski do deski :D.
Bardzo dużo wiedzy i praktycznych informacji.

Co do wieszania na elewacji czegokolwiek, to ja nie mam pomysłu. Sam zamontowałem tylko lampkę nad tarasem i może w przyszłości dojdą kamery (w ciągu 2 miesięcy na 12 domów były dwa włamania), ale będą raczej na podbitce przy dachu.

Co do schodów – ja bym wolał ich nie mieć, a nastawiam się na mieszkanie w obecnym lokum do śmierci. Może to być dla mnie uciążliwe jak będę starszym panem, uciążliwe jest też przy dzieciach (żeby nie spadły), pokonuję te schody milion razy dziennie, więc kiedyś pewnie się potknę. Żona raz już trochę zjechała na tyłku. Przy mocniejszych treningach już miałem kłopociki z bólem przy schodzeniu rano.
Niestety nie mam na dole pokoju (strasznie żałuję :P), więc nie mam opcji takiej, że na starość nie będę się wdrapywać po schodach.
Cóż...
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez cob_ra » 12 maja 2015, 13:51

Tzn. typowego inteligenta nie zamierzam robić, podchodzę do tematu, lepiej mniej niż przesadzić, to są koszta dodatkowe a coś bez czego można żyć albo się nie miało i nigdy o tym nie myślało.

-doświetlanie podjazdu i chodnika do domu
-czujka przy drzwiach wejściowych do zapalenia światła
-wyprowadzenie instalacji do bramy/furtki tak na wszelki wypadek
-brak rolet
-sterowanie ogrzewaniem przez neta? nie chyba dla mnie przerost formy nad treścią
-podlewanie trawnika, ale tylko jeśli zagospodaruje wody opadowe, u nas trawnik spokojnie daje radę bez podlewania więc instalację położę, ale żadnych czujek wilgotności itp nie chcę.
-nawadnianie kropelkowe ogródka warzywnego, szklarni, borówek, porzeczek etc.
-oczywiście wciągnięcie światłowodu do budynku
-no i koniecznie wyprowadzenie w salonie kanalizacji i wody do akwarium podobnie w gabinecie :)
-przeciągnięcie instalacji pod monitoring w razie potrzeby
-pociągnięcie skrętki w każdym pokoju

czy coś jeszcze? pewnie w międzyczasie coś się wymyśli.

Negocjujemy projekt gotowy. Na razie 200 zeta urwaliśmy. W sumie jedyne zmiany to przesunięcie wejścia na strych do garażu, zmiana okien od frontu w kuchni na bardziej panoramiczne, w salonie dodatkowe skrzydło okienne. Reszta nam odpowiada i nic nie będziemy zmieniać. Na strychu małe okienka szczytowe. Brak kominka, pompa ciepła ma zapewnić 100% zapotrzebowania, wentylacja mechaniczna zapewne też będzie.

U nas też poddasze jako graciarnia.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Tubi » 12 maja 2015, 14:04

cob_ra napisał(a): Ytong ale bardziej termalica podchodzi.


Ja stawiam z ytonga 36,5 (ściana 1W) w dwa dni wymurowali ściany do stropu. Bloczki równe, łatwe w obróbce. Termalice mi odradzali ludzie.

cob_ra napisał(a):Reszta nam odpowiada i nic nie będziemy zmieniać.


Moja żona tez tak mówiła, na początku <lol> jak tylko zaczęli murować wymyśliła okno narożne w kuchni zamiast dwóch i pralnie z wejściem od łazienki :P Mój projekt już jest cały czerwony od naniesionych zmian :)

Zmieniliśmy jak do tej chwili:
-Ścianę 2W na 1W
-Przesunięcie wejścia
-Dodatkowa ława pośrodku domu
-Dorobienie schodów żelbetowych
-Adaptacja poddasza na użytkowe
-Zmiana kąta z 30 na 40 stopni
-Zamiana okna z wyjściem na taras
-Okno narożne zamiast dwóch w kuchni
-Zmiana wielkości drzwi wejściowych na 2100x1100
-Zmiana wielkości okien z 1500x1500 na 1500x600 (kotłownia, łazienka, pralnia.
-Zmiana ogrzewania z gazowego na ekogroszek.
-Zmiana grzejników na 100% podłogówki
-Poszerzenie łazienki
-Poszerzenie kotłowni
-Dołożenie okien dachowych
-Wydłużenie okapów
-Podwyższenie ściany kolanowej
-Przerobienie pokoju na pralnie z dodatkową wentylacją.

Mój projekt to "był" Dom przy przyjemnej 16bis. Był bo na chwilę obecna nie przypomina go hahaha
Ostatnio edytowano 12 maja 2015, 14:22 przez Tubi, łącznie edytowano 1 raz
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 11:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Postprzez nemi » 12 maja 2015, 14:07

cob_ra napisał(a):-przeciągnięcie instalacji pod monitoring w razie potrzeby

Zrób sobie jeszcze instalację do alarmu. Koszt pewnie niewielki, a jakby co, to rozkujesz sobie ścianę i kable wyciągniesz. Ja mam w ścianach pochowane jeszcze np. instalacje do domofonu, którego nie mam, ale może kiedyś się zdecyduję.
Dodatkowo ja bym zrobił sobie jeszcze gniazdka z każdej strony domu i kable na oświetlenie na wszystkich ścianach oraz wyprowadzenie prądu w ziemię, gdybyś chciał zrobić sobie oświetlenie w ogrodzie.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez cob_ra » 12 maja 2015, 14:12

O zapomniałem o tym, i jeszcze wyjście pod ewentualne przewody grzejne pod podjazd i chodnik.

Dopisano 12 maja 2015 15:14:

Tubi napisał(a):Ja stawiam z ytonga 36,5 (ściana 1W) w dwa dni wymurowali ściany do stropu. Bloczki równe, łatwe w obróbce. Termalice mi odradzali ludzie.


Jak z izolacyjnością? Ciepłem w środku, nie masz wrażenie, że warto by ocieplić?

Jeden z architektów polecał mi właśnie taką ścianę, a później docieplić. Też o tym myślałem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez KMBak » 12 maja 2015, 14:16

A porotherm?
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 13:36
Posty: 3818 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez Myjk » 12 maja 2015, 14:19

Tubi napisał(a):
cob_ra napisał(a): Ytong ale bardziej termalica podchodzi.

Ja stawiam z ytonga 36,5 (ściana 1W) w dwa dni wymurowali ściany do stropu. Bloczki równe, łatwe w obróbce. Termalice mi odradzali ludzie.

<wow> Nie sądziłem, że ktoś w 2015r. jeszcze tak buduje. Nie boisz się przemarzania, jednego wielkiego mostu termicznego? Jakie wyszło OZC? Robiłeś w ogóle? Czym to zamierzasz ogrzewać? <wow>
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez Tubi » 12 maja 2015, 14:27

Myjk napisał(a):Nie sądziłem, że ktoś w 2015r. jeszcze tak buduje. Nie boisz się przemarzania, jednego wielkiego mostu termicznego? Jakie wyszło OZC? Robiłeś w ogóle? Czym to zamierzasz ogrzewać?


Nie rozumiem twojego zdziwienia :) szwagier ma dom z tego i wydaje 1500zł rocznie na ekogroszek dom 130m2. Jeżeli ściana jest zrobiona jak należy a wieńce + podłoga docieplone jak należy to nie ma prawa być zimno. Ogrzewać będę kotłem na eko groszek 8-16kw na 100% podłogówce. W razie gdyby faktycznie byłoby mi zimno ocieplę wełną albo multiporem ytonga, i nie mam zamiaru robić elewacji dopóki nie przekonam się na własnej skórze :)

cob_ra napisał(a):Jak z izolacyjnością?

U dla ściany 0,25 bez ocieplenia.
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 11:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Postprzez cob_ra » 12 maja 2015, 14:53

Tubi napisał(a):U dla ściany 0,25 bez ocieplenia.


Dla mnie za mało dlatego u mnie to i tak docieplenie, po za tym dla mnie ściana 1w musi być idealnie zrobiona, dokładając docieplenie mam szansę uszczelnić jeszcze i wiadomo U spadnie, a zakładam żeby było poniżej 2. Jeszcze mam czas na wybór grubości, nadal pierwsze miejsce to 24cm+20 styro.

Jesteś pewien, że chcesz iść w ekosyf?Wiesz, że nie znajdziesz kotła na na takie małe zapotrzebowanie, a przy podłogówce to trochę mija się z celem wg mnie.

Ja się nawróciłem i przeliczając wolę dołożyć nawet większą kasę i mieć bez obsługowo PC, czysto i dodatkowego miejsca nie zajmie mi opał. A ten czas przeznaczę albo na rodzinę a jak go zostanie dodatkowe zajęcia.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Myjk » 12 maja 2015, 15:55

Tubi napisał(a):Nie rozumiem twojego zdziwienia :)

Dziwię się, bo jak już napisałem ściana jednowarstwowa jest podatna na przemarzanie, musi być bardzo dokładnie wykonana i ogólnie ma słabe parametry. Dlatego od wielu lat w naszych warunkach stosuje się ściany 2/3W. Jedna gruba warstwa cegły to miniona epoka.

Tubi napisał(a):szwagier ma dom z tego i wydaje 1500zł rocznie na ekogroszek dom 130m2.

No wiesz, niektórzy płacą 1800 zł za CO/CWU za rok przy ~200m2 (a przez ostatnie zimy nawet mniej), więc specjalnego szału nie ma.

Tubi napisał(a):Ogrzewać będę kotłem na eko groszek 8-16kw na 100% podłogówce. W razie gdyby faktycznie byłoby mi zimno ocieplę wełną albo multiporem ytonga, i nie mam zamiaru robić elewacji dopóki nie przekonam się na własnej skórze :)

Nie lepiej to policzyć przed budową i nie narażać się na przeinwestowanie?

Tubi napisał(a):Wiesz, że nie znajdziesz kotła na na takie małe zapotrzebowanie, a przy podłogówce to trochę mija się z celem wg mnie.

Pojawiły się kotły z nominalną mocą 7kW, także istnieje taka szansa. Ale przy takim podejściu, że najpierw buduję komin, projektuję większą kotłownię pod podajnik i pod skład na opał, kupuję mocny piec, a potem docieplam bo się rachunki za ogrzewanie nie podobają, to już zwykły mezalians...

Szczerze mówiąc, nie rozumiem takiego podejścia. To tak jakby bez liczenia konstrukcji budować dom na chybił trafił ze zbrojeniem stropu, sprawdzanie po wybudowaniu czy się nie wali i najwyżej podpieranie go słupami. Dziwne, że nikt tak nie robi, za to, z tego co czytam, większość dobiera ogrzewanie na chybił trafił -- choć i tu matematyka i tam (ta sama) matematyka.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cob_ra » 12 maja 2015, 16:30

Myjk napisał(a):Pojawiły się kotły z nominalną mocą 7kW, także istnieje taka szansa.



A widzisz, tego nawet nie wyłapałem, ale i tak dla mnie to już nie ma znaczenia bo decyzję podjąłem i będzie wygodne ogrzewanie bez komina i pieca.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Myjk » 12 maja 2015, 18:54

cob_ra napisał(a):
Myjk napisał(a):Pojawiły się kotły z nominalną mocą 7kW, także istnieje taka szansa.
A widzisz, tego nawet nie wyłapałem

Chyba pisałem o tym na muratorze... W każdym razie chodzi o ten piec: http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotl ... s-premium/ -- jest to póki co jedyny producent, który nie próbuje klientom na siłę wciskać SMOKÓW do kotłowni, których moc nie zostanie w życiu wykorzystana. Niestety ta wielkość palnika nie jest standardem i trzeba taki palnik specjalnie zamówić, bo podstawowa minimalna wersja to 10kW.

cob_ra napisał(a):ale i tak dla mnie to już nie ma znaczenia bo decyzję podjąłem i będzie wygodne ogrzewanie bez komina i pieca.

<jupi>

Dom bez komina wygląda seksownie! ;)
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 12 maja 2015, 19:39

nemi napisał(a):Zrób sobie jeszcze instalację do alarmu. Koszt pewnie niewielki, a jakby co, to rozkujesz sobie ścianę i kable wyciągniesz. Ja mam w ścianach pochowane jeszcze np. instalacje do domofonu, którego nie mam, ale może kiedyś się zdecyduję.


W tej chwili jest ten komfort, że wszystko to można załatwić jednym typem kabla – UTP czyli skrętką. Tak wiem, powinien być ytdy do alarmów, ale w 99% przypadków UTP sprawdzi się bez zastrzeżeń. W przypadku manipulatora wystarczy tylko nie korzystać ze skręconych par. Monitoring obecnie tylko IP, bo analog to już wymarła technologia. A nawet jeśli, to po skrętce też puścimy analog i w przyszłości nie będzie potrzeby wymiany kabli. Domofon tak samo pójdzie po UTP.

Ze mnie się śmiali, bo remontując dom wpakowałem pond 1km skrętki w ściany (4 pudła po 305m). W każdym pokoju po 2 gniazda komputerowe + alarm. W salonie 5 gniazd komputerowych przy szafce RTV i już wszystko zajęte. Wszystko sprowadzone w centralne miejsce, w szafkę 19" z podtrzymaniem zasilania.

Nie jestem miłośnikiem inteligentnych domów, nie przekonuje mnie to. Mimo wszystko kable mam w ścianach bo nigdy nie wiadomo co strzeli do głowy. Pamiętam, że remontując dom nie planowałem ani alarmu, ani monitoringu a jednak z biegiem czasu założyłem i oszczędziłem sobie problemów z okablowaniem.

Wciąż widuje nowo budowane domu w których ludzie olewają okablowanie, bo "przecież będzie wifi"... Ta, a potem kombinuj człowieku jak tu bez kabli zrobić wifi na parterze, piętrze, w ogródku i w garażu :)

cob_ra napisał(a):-oczywiście wciągnięcie światłowodu do budynku


Dobry pomysł, ale przemyśl go dobrze. Musisz dobrać odpowiedni typ włókna (oczywiście światłowód jednomodowy), bo operator będzie się musiał do tego dospawać. Druga sprawa, jeżeli jeszcze nie ma sieci FTTH, to nie wiesz jak operator dojdzie do twojego domu. Jeżeli dojdzie napowietrznie, to dobrze by było, by Twój światłowód sięgnął do jego najbliższej mufy.

Jak masz możliwość, to między domem, a ulicą wkop sobie rurę RHDP, albo mikrokanalizę światłowodową. Nie będzie problemu z wciągnięciem odpowiedniego kabla. Prędzej czy później każdy operator przyjdzie z FTTH.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez cob_ra » 12 maja 2015, 19:58

Myjk napisał(a):Dom bez komina wygląda seksownie!


Ostatnio z żoną zastanawialiśmy się tekstami które zapewne padną jak już na wiosnę będziemy stawiać, jak on buduje dom z dziwnych pustaków, bez kominów, i jeszcze wierci w ziemi?

Ojciec jest starej daty i musieliśmy mu przedstawić jak to wszystko wygląda kilka razy bo dla niego to po części czarna magia.... . Przecież wszyscy stawiają z cegły czyt. ceramika, po dwa kominy. A bez kominka? no przecież pompa ciepła nie dogrzeje, jesienią i wiosną można podgrzać. A jak prądu nie będzie to czym grzać? No cóż powoli chyba zaczyna łapać o co chodzi.
A niestety trzeba podzielić sie z info ponieważ będziemy korzystali z jego pomocy zarówno fizycznej jak i finansowej.

Światłowód jest po linii napowietrznej, w piątek wpinają się do domu. Do planowanego domu będzie odległość ok 100m od słupa. Znajomy który pracuje u dostawcy załatwi kabelek i ułoży się. Potem jak już bedzie potrzeba wepniemy w mufę.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez loockas » 12 maja 2015, 20:09

cob_ra napisał(a):Przecież wszyscy stawiają z cegły czyt. ceramika, po dwa kominy. A bez kominka? no przecież pompa ciepła nie dogrzeje, jesienią i wiosną można podgrzać.


Pamiętam jak montowałem ogrzewanie podłogowe, to teść zaproponował by dodatkowo wypuścić przyłącza na kaloryfer w każdym pokoju, bo przecież podłogówka to jest dobra jak nie ma mrozów. Też trochę zeszło zanim oswoił się z pewnymi rzeczami, ale za jego czasów inaczej się budowało domy. Tak więc rozumiem Twoje problemy :)

Dopisano 12 maja 2015 20:11:

cob_ra napisał(a):Światłowód jest po linii napowietrznej, w piątek wpinają się do domu. Do planowanego domu będzie odległość ok 100m od słupa. Znajomy który pracuje u dostawcy załatwi kabelek i ułoży się. Potem jak już bedzie potrzeba wepniemy w mufę.


OK, myślałem, że jeszcze nie ma sieci FTTH w pobliżu i myślisz na przyszłość :) Mimo wszystko wpakowałbym światłowód w rurę RHDP. Choćby ze względu na zagrożenie uszkodzenia kabla w przyszłości.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Tubi » 12 maja 2015, 21:29

Myjk napisał(a): Dlatego od wielu lat w naszych warunkach stosuje się ściany 2/3W. Jedna gruba warstwa cegły to miniona epoka.


Doskonale zdaje sobie z tego sprawę kumpel ma w projekcie ytonga 36,6 + 20 styro...

Myjk napisał(a):No wiesz, niektórzy płacą 1800 zł za CO/CWU za rok przy ~200m2 (a przez ostatnie zimy nawet mniej), więc specjalnego szału nie ma.


Biorąc pod uwagę ścianę z minionej epoki o współczynniku 0,25 jak to sam ująłeś to kiepsko?

Biorąc samą matematykę pod uwagę to zdziwię cię ale przeliczałem w pierwotnej wersji 24cm ceramiki oraz 20cm styro U wyniosłoby 0,16. Tylko ,że przez rok wynajmowałem mieszkanie w bloku postawionym w tej właśnie wersji ściany i 4 letni blok, pomieszczenia wietrzone kilka razy dziennie grzyb wychodził gdzie chciał... Moim zdaniem nie tylko współczynnik się liczy, jeżeli ktoś chcę się kisić pod 20cm styro to już tylko i wyłącznie jego wybór. Ja po złych doświadczeniach nie wyobrażam sobie takiej opcji docieplenia.

Proszę wytłumacz mi jeszcze kwestie gdzie wyrzucam pieniądze w błoto? Jeżeli po zimie stwierdzę ,że należy docieplić i dam 5cm wełny uzyskując U=0,18 (przy TYLKO 5cm ocieplenia) nie robiąc wcześniej elewacji to gdzie wyrzuciłem pieniądze? Cały czas mając na uwadzę ,że chcę ograniczyć grubość ocieplenia?

Co do kotłowni na eko groszek, w moim przypadku zmiana wynikała z kosztu przyłącza gazu na poziomie 10.000zł więc ni w cholere by mi się to nie opłaciło. A nie przesadzajmy ,że zasypywanie podajnika i czyszczenie pieca raz na tydzień to jakiś wielki koszmar pozbawiający możliwości spędzania czasu z rodziną.

Kocioł z regulacją mocy od 8 do 16KW na sterowniku ecomax jest idealną opcją według mnie.

Szczerze to długo się zastanawiałem czy napisać tutaj ,że ściana z założenia ma być 1W ewentualnie małe docieplenie. Czytając fora chociażby muratora zawsze toczą się wojny 2W a 1W. Co jest moim zdaniem bez sensu. Każdy buduje jak ma ochotę i jakie ma zdanie na dany temat. Nikt inny nie będzie w takim domu mieszkał jak sam inwestor.
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 11:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park