Budowa domu / instalacje domowe-wentylacja mechaniczna / rekuperacja.

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Paweł » 1 kwi 2015, 12:29

Gorąco namawiam do przejrzenia amerykańskich projektów domów. Oni mają zupełnie inną kulturę projektowania niż polscy wytwórcy projektów powtarzalnych. Jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń, podział na strefy i wykorzystanie powierzchni można tam podpatrzeć wiele bardzo sensownych rozwiązań – ogólnie i w detalach. W moim przekonaniu są to jedne z najlepszych koncepcji – widać, że wypracowanych przez pokolenia. Co prawda mają braki z zakresu energooszczędności – tam raczej nie szczypią się bilansem od nasłonecznienia/zacienienia – ale takie elementy jak: korytarze, kibelki, pralnie/suszarnie, kuchnie itd. mają w zdecydowanej większości rozplanowane wzorcowo.
the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 15:13
Posty: 11059 (565/889)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez Myjk » 1 kwi 2015, 12:38

cbr napisał(a):
Myjk napisał(a):Rozszerz to proszę. :) Tak położony dom to chłód w zimie (a więc koszty) i upał w lecie (zwłaszcza na poddaszu -- a więc męczarnia w czasie snu, brak komfortu).

Umiejscowienie względem innych działek, dróg itd. ale jeszcze pomyśle.

Od innych działek można się odgrodzić płotem, "urosnąć" zieleń. Domu już nie przestawisz.

cbr napisał(a):O to mi chodziło, gdzieś widziałem, że rura PE40 ma większy promień gięcia, ale może źle zapamiętałem.

Doczytałem, moja kulpa, dobrze zapamiętałeś. To mnie się ubzdurało, że PE40 robi się na 1m średnicy, a tu promień prawie tyle wychodzi (w zależności od grubości ścianki rury). Co prawda poza szerszym wykopem i rozrzedzeniem spirali niewiele to zmienia, ale dzięki za czujność.

cbr napisał(a):
Myjk napisał(a):Jeśli chodzi o mnie, to będę robić tak jak rwxw. Bez studzienki, rozdzielacz w kotłowni. Tylko trochę ładniej zrobiony niż u rwxw. ;)

No tylko on pisał, że w piwnicy on będzie, a ja nie będę jej miał i chodzi mi właśnie o to jak wyjść z tych ~1.9m w kotłowni rurami do rozdzielacza.

Skoro promień "skrętu" PE40 wynosi ~1m, to z głębokości ~2m spokojnie sobie zakręci i wyleci pionowo w kotłowni. Istotne jest aby rury były zaizolowane na odcinku zbliżającym się do fundamentu.

cbr napisał(a):Wygibasy były po to aby wyciągnąć jak najwięcej miejsca zachowując odstępy, 2.5 od granic, 1.5m od budynków.

Odstęp od granic działki zachowuje się by w razie budowy kolektora poziomego przez sąsiada nie występowało "podkradanie" energii. Formalnie prawo nie mówi konieczności odsuwania takich elementów na jakąś przepisową odległość od granicy działki -- przynajmniej ja nie znalazłem takiej informacji.
Ostatnio edytowano 1 kwi 2015, 19:31 przez Myjk, łącznie edytowano 1 raz
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cbr » 1 kwi 2015, 17:41

Myjk napisał(a):Doczytałem, moja kulpa, dobrze zapamiętałeś. To mnie się ubzdurało, że PE40 robi się na 1m promienia, a tu średnica prawie tyle wychodzi (w zależności od grubości ścianki rury). Co prawda poza szerszym wykopem i rozrzedzeniem spirali niewiele to zmienia, ale dzięki za czujność.

Czyli takie coś jak najbardziej podchodzi, wyszło mi 4x18m.
Załączniki
Zrzut ekranu 2015-04-01 16.36.22.png
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez Myjk » 1 kwi 2015, 19:36

Wygląda OK. Pytanie teraz jak brama garażowa i taras się skomponuje z elewacjami. :)

Dopisano 2 kwi 2015, o 08:29:

BTW Jeden z powodów dlaczego przestałem lubić poddasze użytkowe i okna połaciowe. Się "samoistnie" brudzą -- jak widać na poniższym obrazku. Może to wynik okolicznego lasu, ale taka mniejsza lub większa niespodzianka zdarza się średnio raz w miesiącu, a okna syfią się po 3 dniach, najdalej po tygodniu. A mycie okien połaciowych jest wyjątkowo upierdliwe.

Obrazek
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez Justyśka » 4 kwi 2015, 21:25

Myjk napisał(a):Skoro już jesteś, pociągnę Cie za język Justyś -- czemu tak bardzo zależy Ci na spiżarce w kuchni? :D

Na początku myślałam, że będę robiła przetwory i gdzieś bym chciała to trzymać. Potem uznałam, że skoro będziemy mieszkać poza miastem, to zakupy typu ziemianki itp. trzeba będzie kupować w większych ilościach, a gdzieś to też trzeba trzymać. Aktualnie nie widzę głębszego sensu jej robienia. Wizja się zmienia jak w kalejdoskopie, jaacie :P
Życie jest jak rejs i choć istotne dokąd gnasz, to najważniejsze być w odpowiedniej załodze.

Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej Ci jej zostaje.
Oj tam, oj tam :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 paź 2011, 11:17
Posty: 1210 (2/9)
Skąd: UK / Białystok
Auto: Mazda3

Postprzez cob_ra » 5 kwi 2015, 13:18

U nas w domu, gdzie obecnie mieszkamy z rodzicami przetwory robimy więc spiżarka lub miejsce np. w garażu przyda nam się. Dla nas sama przyjemność przygotować na zimę coś na zęba :) .

Orientujecie się, ile ma UG na wydanie opinii na temat podziału gruntów(geodetka złożyła wniosek 1,5 tyg temu)? Nie to, że jakoś się śpieszy, bo i tak chcemy ruszyć z kompletem papierów do budowy jak miną te 3 msc od podpisania nowelizacji aby nie babrać się w PNB tylko już przez zgłoszenie.

Decyzję co do murów już podjęliśmy będzie to BK przymierzamy się do 600 (24cm lub 30cm) i ocieplenie 20cm styro. Dach pełne deskowanie+papa+blacho-dachówka.

Teraz drążymy temat ogrzewania, pełna podłogówka+wyjście w razie awarii aby wpiąć grzejnik w obieg.
CWO i CO tu znów nie wiem co wybrać. Na początku zdecydowany byłem na kocioł na paliwo stałe, zakładałem na niego do 10k (6tys polecali defro z podajnikiem).

Po głowie chodzi mi również pompa ciepła, jak już to gruntowa, czy pozioma czy odwierty tego nie wiem jeszcze.
Znajomego złapałem co ma firmę i robią pełną sanitarkę oraz c.o. . Mamy się umówić na spokojnie porozmawiać, mówił, że za pompę i instalację średniej półki wraz z pełną sanitarką i instalacją w domu ok 200m zmieścił się w 80tys robota z materiałami. Zakładając, że projekt nasz będzie miał ok 83m użytkowe nie licząc garaży, kotłowni i pralni (149m pow. zab.łącznie) może będzie szansa zmieścić się w połowie tamtego kosztu.

Jak myślicie, jest szansa zmieścić się w pompie ciepła wraz z co i cwo w jakiś rozsądnych cenach, tak aby w przyszłości też były tanie koszty ogrzewania? Rozumiem przez to koszt rzędu 2-3 tys na rok przy zimach z temp. np -10?

Przy paliwach stałych liczyłem na cały rok do 4 tys.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez szkodnik_byd » 5 kwi 2015, 14:12

Taki dom do 200 m2 do 3 tysia rocznie na pięć z podajnikiem

Aczkolwiek niektórzy mówią że piec na paliwa stałe powinien być delikatnie przewymiarowany ja mam podobnie teraz mam 150 m2 z garażem będzie ponad 200 m2 docelowo ma być jeszcze poddasze 80 m2 i piec mam 25 kw

Jak rozwazasz wymiennik to bezsensu grzejniki chyba że rozwazacie dwa piece na raz ale to szkoda kasy bo kotłownia będzie rozbudowana
–=[SzkodniK]=– –=[506112282]=– –=[790525980]=– –=[szkodnikbyd@gmail.com]=–
-=[cytrynowy]=-
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 3 gru 2006, 00:10
Posty: 6161 (890/431)
Skąd: Bydgoszcz
Auto: X9 TA 2,5v6 MT 98r.
X9 TA 2,5v6 AT 01r. dawca
X9 TA 2,5v6 AT 99r. green
5 CW 1,6D 11r.
MX-5 NC 2,5 06r
były:
6 GG 2,0 02r.
626 GF2,0HP 98r.
323f BG 1,6 91r.

Postprzez Myjk » 5 kwi 2015, 20:47

Justyśka napisał(a):Na początku myślałam, że będę robiła przetwory i gdzieś bym chciała to trzymać.

No i fajnie jeśli z tego planu nie zrezygnujesz. Miejsce się zawsze na zapasy znajdzie, ot choćby regał w pom. gosp. czy w garażu (tam lepiej, bo zazwyczaj chłodniej i bardziej sucho niż w kuchni). Z tych przetworów korzysta się na tyle rzadko, że trzymanie ich pod ręką nie ma sensu.
Ponadto nadal sugeruję wykonać wejście do kuchni od jadalni. Na Waszym miejscu zrezygnowałbym także z przejścia zachodniego (oczywiście wg ostatniego usytuowania domu) w zamian za przejście z wiatrołapu (dzięki temu z zakupami i ew. przetworami nie trzeba będzie dymać dookoła). Na zachodniej ścianie postawiłbym "meblościankę" z lodówką, piekarnikiem, kuchenką mikrofalową, etc. by na ścianie wschodniej zrobić zlew i palniki dzięki czemu wyjdzie najwygodniejszy z możliwych "złoty trójkąt".

cob_ra napisał(a):Orientujecie się, ile ma UG na wydanie opinii na temat podziału gruntów(geodetka złożyła wniosek 1,5 tyg temu)?

Wszystko zależy od UG. Ja akurat łączyłem działki -- i zajęło to 4 miesiące. :/ Kolejne >4 miesiące wydanie WZ (ale Ciebie to nie dotyczy).

cob_ra napisał(a):Decyzję co do murów już podjęliśmy będzie to BK przymierzamy się do 600 (24cm lub 30cm) i ocieplenie 20cm styro. Dach pełne deskowanie+papa+blacho-dachówka.

Juz to pisałem, ale dodałbym jeszcze cienki styropian -- wyciszy blachę. Z drugiej strony jeśli planujesz poddasze użytkowe z oknami połaciowymi, to i tak najbardziej hałasują właśnie okna (to kolejny powód dla którego przestałem lubić poddasze i okna połaciowe).

cob_ra napisał(a):Teraz drążymy temat ogrzewania, pełna podłogówka+wyjście w razie awarii aby wpiąć grzejnik w obieg.
CWO i CO tu znów nie wiem co wybrać. Na początku zdecydowany byłem na kocioł na paliwo stałe, zakładałem na niego do 10k (6tys polecali defro z podajnikiem).

Policz sobie wstępnie zapotrzebowanie na moc --> http://cieplowlasciwie.pl/ Prawie 50cm ocieplonej ściany plasuje ten dom w grupie domów energooszczędnych. Przy metrażu do 200m2 nie powinieneś przekroczyć 10kW dla siarczystych mrozów -- czyli średniego dla naszej zimy, 4-5kW.

Jeśli już jednak zechcesz koniecznie robić sobie syf i robić za palacza we własnym domu, to skorzystaj z tego poradnika --> http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-podajnikowe/ Wg powyższego są lepsze kotły niż defro (których moc zaczyna się dopiero od 15kW), np. SKAM P PLUS http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotl ... s-premium/ pozwalający zamontować palnik "zaledwie" 7kW -- więc nie będziesz grzać komina i spalać pieniędzy.

cob_ra napisał(a):Na początku zdecydowany byłem na kocioł na paliwo stałe, zakładałem na niego do 10k (6tys polecali defro z podajnikiem).

Nie zapominaj, że piec węglowy to także komin spalinowy. Średnio 4 tys. zł. Jeśli chcesz wentylację mechaniczną (i rekuperację) jedno mija się kompletnie z sensem.

cob_ra napisał(a):Po głowie chodzi mi również pompa ciepła, jak już to gruntowa, czy pozioma czy odwierty tego nie wiem jeszcze.

Zapomnij o odwiertach. Nie wykonasz ich sam, więc zgolą Cię wykonawcy. Przewymiarować tego, w związku z drogim wykonaniem, nie warto -- z doświadczenia użytkowników wynika też, że temperatury na tym dolnym źródle wypadają dużo gorzej niż na poziomym -- a więc odbije się to na rachunkach sezonowych. Jeśli masz mało miejsca na poziomy, to już lepiej pompę powietrze-woda. Obecne pompy dają sobie na tyle radę, że można je nawet do kalafiorów podpiąć.

cob_ra napisał(a):Jak myślicie, jest szansa zmieścić się w pompie ciepła wraz z co i cwo w jakiś rozsądnych cenach, tak aby w przyszłości też były tanie koszty ogrzewania? Rozumiem przez to koszt rzędu 2-3 tys na rok przy zimach z temp. np -10?

Zrób założenia (znaczną część już masz), policz i dobierz odpowiednie ogrzewanie --> http://cieplowlasciwie.pl/start Czego nie rób, to nie dobieraj źródła ciepła na pałę. A już założenia typu "podobno" piec na węgiel musi być przewymiarowany wpuść jednym uchem, wypuść drugim. Piec na paliwo stałe właśnie NIE MOŻE być przewymiarowany (w przeciwieństwie do każdego medium grzejącego na prąd), bo moc pieca węglowego jest skalowalna w ograniczonym stopniu (w przeciwieństwie do urządzeń na prąd, np. pomp ciepła, których moc skaluje się od 0 do MAX). Edit, co więcej, piece węglowe, tak zasypowe jak i podajnikowe (na ekogroch), LEPIEJ działają na niedowymiarowaniu, bo na pełnej mocy mają większą sprawność (!).

cob_ra napisał(a):Przy paliwach stałych liczyłem na cały rok do 4 tys.

Matko, czy Wy ludzie za bogaci jesteście? :P
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cob_ra » 6 kwi 2015, 11:45

Matko, czy Wy ludzie za bogaci jesteście?


Nie jestem bogaty dlatego szukam najlepszego ale i najtańszego sposobu ogrzewania, ta kwota trochę z kosmosu, ale to było takie pesymistyczne założenie. Szczerze pisząc to moim marzeniem jest zmieścić się w 1-1,5 max 2 tys za caly rok ogrzewania razem z cwo. :)

Mnie kocioł, który trzeba rozpalić, wybrać popiół itp nie przeraża, u nas od małego jest piec na drewno, trociny, węgiel ostatecznie jak maluch miał kilka msc lub było naprawdę zimno. Opał u nas wychodzi ok 1-1,5 tys na rok przy domu ok 200m użytkowej, ale ojciec stolarz więc odpad typu ścinki drewna, trociny, wióry to nasz materiał do opału.

Przy wpisanych danych wyszło coś takiego, co ciekawe ściana 24 czy 30cm nic w wyniu nie dałą.
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/oq5

Jeszcze żona zaproponowała ogrzewanie elektryczne, czy ktoś z Was ma takie i może się pochwalić kosztami zarówno po stronie inwestycji jak i eksploatacji.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Myjk » 6 kwi 2015, 13:49

cob_ra napisał(a):Przy wpisanych danych wyszło coś takiego, co ciekawe ściana 24 czy 30cm nic w wyniu nie dałą. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/oq5

Ponieważ to są pomijalne różnice w ogólnikowej kalkulacji. Dokładniej wyjdzie to w OZC. Wyszło u Ciebie MAKSYMALNIE 6kW przy siarczystych mrozach (których w roku jest najwyżej 10). Czyli każdy piec na paliwo stałe będzie dla Ciebie za duży. O zasypowym w ogóle zapomnij, chyba że z potężnym buforem ciepła. Na eko-syf tylko ten najmniejszy, 7kW SKAMa (palnik na zamówienie).

cob_ra napisał(a):Jeszcze żona zaproponowała ogrzewanie elektryczne, czy ktoś z Was ma takie i może się pochwalić kosztami zarówno po stronie inwestycji jak i eksploatacji.

Elektryczne tylko do domów mocno energooszczędnych, niskoenergetycznych i pasywnych. Jak spojrzysz na podane koszty ogrzewania w swoim wyniku, wychodzi ekogroszek ~2000 zł, prąd 4300 (podany wynik dla 0,4 kWh -- u mnie tania to 0,3 kWh a więc grzanie prądem wyszłoby 3200). Wydaje się to dużo, ale biorąc pod uwagę że instalacja podłogówki na drutach jest wyjątkowo tania i szybka (brak rur, grubej wylewki, rozdzielaczy, pompek), to w ogólnym rozrachunku (brak dużego kosztu inwestycyjnego) może mieć sens. Pompa Ciepła z kolei ma tę zaletę, że te 4300 zł (a właściwie 3200) za zużytą energię należy podzielić przez COP pompy ciepła, który średnio wynosi 3-5 (w zależności od natarczywości zimy). Jeśli ktoś się nie orientuje, w uproszczeniu działa to tak: pompa ma sprężarkę która ciągnie 1kWh energii, ale kolejne 3-4 kWh energii wyciąga z gruntu/powietrza. Zużywa więc 1kWh energii a daje 3-5kWh. Taka "magia", której niektórzy nie są w stanie zrozumieć i podważają działanie (bo to wg nich nielogiczne). Więc z pomocą PC zapłaci się sezonowo poniżej 1400 zł (czego najlepszym dowodem jest ostatni wynik wspomnianego niedawno rwxw, który zapłacił 800zł za ten sezon).

Musisz usiąść i policzyć WSZYSTKIE elementy składające się na dane ogrzewanie.
Ostatnio edytowano 6 kwi 2015, 16:38 przez Myjk, łącznie edytowano 2 razy
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cbr » 6 kwi 2015, 15:10

Mi wyszło takie coś:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/ora
Dodać trzeba jeszcze ogrzewane poddasze ~25-30m2 wyjdzie to PC wychodzi 6.5-7KW dla -22*C.
2+2=5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2011, 01:01
Posty: 2823 (0/26)
Skąd: Białystok
Auto: Vauxhall Vectra SRI
Mazda3 109KM Y6 2004 (była)

Postprzez Myjk » 6 kwi 2015, 16:30

cbr napisał(a):Mi wyszło takie coś:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/ora
Dodać trzeba jeszcze ogrzewane poddasze ~25-30m2 wyjdzie to PC wychodzi 6.5-7KW dla -22*C.

Masz na myśli strych? Tego raczej się nie ogrzewa.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cob_ra » 9 kwi 2015, 22:15

Dziś dałem rzut projektu do jednej z firm co zajmują się pełną instlacją sanitarno-co cwo ble ble.....
Jutro do kolejnej i jeszcze ze znajomym muszę się umówić. Chcę aby wykonali mi wstępny kosztorys instalacji pompy ciepła i pelletu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Myjk » 9 kwi 2015, 22:45

"Lepiej" wyjdzie to na czym się akurat lepiej znają (czyli zapewne nie na PC). :P
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez Myjk » 17 kwi 2015, 15:30

I co, i co? ;) Ja właśnie walczę ze zmianą WZ. Byłem dzisiaj w UG i przychylą się do mojego wniosku o zmianie linii zabudowy z 7 na 4m -- co uratuje basen (o ile będzie, a jeśli będzie, to nie będzie stać na płocie). :D Zdobyłem też namiary do ludzi zajmujących się zawodowo OZC. Rozpiętość cenowa spora, od 150 zł do 300 zł za podstawowy audyt -- te same osoby są w stanie policzyć i zaprojektować podłogówkę czy wentylację za dodatkową opłatą (~100 zł). Jeśli chodzi o parametry ścian, to szwagier, co to mi będzie rysować projekt, polecił porotherm 20 cm + EPS 20 cm. Ja jednak pójdę w Silkę 18/24 (+ XPS 25/20), ponieważ wiele opinii mówi, że ten materiał dużo lepiej izoluje akustycznie. A ja lubię ciszę. Ponadto wypuścili teraz bloczki Silka E, z wewnętrznymi kanałami na elektrykę -- czyli nie trzeba kuć rowów pod przewody. Jedyny mankament to konieczny projekt elektryki przed murowaniem -- ale i tak mam w zamiarze wszystko projektować przed budową, więc to nie rzutuje. Pozostał mi problem z oknami. Nie wiem o nich NIC. Tylko że przydałoby się U<1 (najlepiej 0.8).
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 08:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cob_ra » 17 kwi 2015, 20:50

U mnie po 3 tyg oczekiwania dostałem akceptację podziału działki. Na 5 maja mamy umówione pomiary i mam nadzieje, że do końca maja działka będzie nasza. Potem mam nadzieje pojdzie równie szybko i w tym roku zaczniemy od stanu 0.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez cob_ra » 24 kwi 2015, 10:56

No i doszedł kolejny wydatek, okazało się, że działka wydzielona od rodziców jest w strefie ochrony archeologicznej...... . Jak nie urok to sraka i kolejne wydatki..... .
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Tubi » 9 maja 2015, 18:31

cob_ra napisał(a):strefie ochrony archeologicznej


Mnie na szczęście to ominęło. Dzisiaj doszli "chłopaki" do stropu. W poniedziałek będą deskować :)
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 12:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Postprzez cob_ra » 12 maja 2015, 07:31

A my dziś jesteśmy po okazaniu granic i czekamy na dalsza papierologię. Geodetka obiecała jak najszybciej przekazać wniosek do UG i aby oni też nie wstrzymywali czasowo.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 16:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez Tubi » 12 maja 2015, 08:15

cob_ra napisał(a):A my dziś jesteśmy po okazaniu granic i czekamy na dalsza papierologię. Geodetka obiecała jak najszybciej przekazać wniosek do UG i aby oni też nie wstrzymywali czasowo.


Powodzenia, ja zacząłem kompletować papiery we wrześniu 2014 a pozwolenie dostałem w styczniu. Ale mój kolega czekał równe 6 miesięcy.

Z czego budujecie? :)
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 12:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park