Mazda 3 2016 2.0 Automat czy manual

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez Adrian990 » 2 sty 2022, 21:25

Witam, zastanawiam się nad zakupem mazdy 3 z 2016 -2017 roku i nie wiem którą skrzynię wybrać. Zależy mi przede wszystkim na bezawaryjności oraz w miarę taniej eksploatacji. Jaka jest skrzynia automatyczna w tym modelu oraz czy często ulega awarii? Zainteresował mnie ten samochód i zastanawiam się na co zwracać uwagę przy kupnie?

https://www.otomoto.pl/oferta/mazda-3-ID6EbLTY.html


Z góry dziękuje za pomoc :)
Początkujący
 
Od: 2 sty 2022, 21:01
Posty: 1

Postprzez mxostry » 3 sty 2022, 18:14

Zależy kto co lubi, ja osobiście wolałbym mieć szyby na korbkę niż wajchowac biegami
Forumowicz
 
Od: 24 sty 2018, 10:19
Posty: 235 (2/11)
Auto: Mazda CX-30 AT 2023

Postprzez Neonixos666 » 3 sty 2022, 18:59

mxostry napisał(a):Zależy kto co lubi, ja osobiście wolałbym mieć szyby na korbkę niż wajchowac biegami


W sumie to masz rację szyb używa się bardzo rzadko.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9463 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez child » 5 sty 2022, 20:59

A ja bym wolał mieć szyby na korbkę niż nie móc wajchować biegami :P

Ale zgadzam się z pierwszą częścią – zależy, co kto lubi.

Co do trwałości – skrzynie manualne (zwłaszcza z początków produkcji) miały tendencje do zgrzytania na niektórych biegach, czasami nawet niektóre biegi potrafiły nie wejść (mi się kiedyś skończyła dwójka przy wyprzedzaniu ciężarówki :/)... Z czasem się poprawiało samo, niektórym pomagała regulacja cięgien, była też jakaś nota serwisowa na wymianę bodajże niektórych biegów (zębatek). U mnie od ok. 130 tys. km czwórka czasami potrafiła mocno trząść drążkiem (szwagier, który ma ten samochód teraz powiedział, że pomaga dopchnięcie wajchy). Przy niskich temperaturach (ale co ciekawe – raczej nie przy ujemnych, tylko gdzieś między 0 a 10 stopni) biegi wchodziły z zauważalnym oporem do czasu rozgrzania oleju w skrzyni.

Wiem, że powyższe pewnie brzmi strasznie, ale w sumie nie jest tak źle :) Praktycznie wszystkie problemy nie występują stale, a na tle innych manuali, którymi jeździłem (a jeździłem tylko jednym automatem) ten od Mazdy jest zdecydowanie w górnej połowie.

Automat – nie miałem, ale były na forum ze dwa przypadki, że komuś skrzynia się rozsypała (chyba nie w Mazdzie 3, ale to była raczej taka sama skrzynia). Czytałem też o wypadkach, że komuś samochód skoczył sam z siebie na parkingu (czasem powodując stłuczkę), ale oczywiście ciężko stwierdzić, czy to była wina skrzyni czy jednak kierowcy. Innych problemów nie kojarzę, ale też nie interesowałem się szczególnie.

W skrócie powiedziałbym tak – zastanów się, czym chcesz jeździć, bo to znacznie ważniejsze, niż rzeczywiste czy urojone problemy tych skrzyń. A potem weź to, co ci bardziej pasuje.

Sprawdziłem też ceny skrzyń na Allegro i plasują się w zakresie 500-1500zł (zarówno manual, jak i automat), co oznacza dwie rzeczy:
* nie psuje się ich dużo (bo wtedy byłyby dużo droższe)
* jakby nawet ci się całkiem rozsypała, to wymiana cię nie zrujnuje
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez demonpredkosci » 10 sty 2022, 11:26

Adrian990 napisał(a):Witam, zastanawiam się nad zakupem mazdy 3 z 2016 -2017 roku i nie wiem którą skrzynię wybrać. Zależy mi przede wszystkim na bezawaryjności oraz w miarę taniej eksploatacji. Jaka jest skrzynia automatyczna w tym modelu oraz czy często ulega awarii? Zainteresował mnie ten samochód i zastanawiam się na co zwracać uwagę przy kupnie?

https://www.otomoto.pl/oferta/mazda-3-ID6EbLTY.html


Z góry dziękuje za pomoc :)


to ja mam do sprzedania automat wprawdzie 10tys drozej ale 2018, lepiej wyposazony i 3x mniejszy przebieg :)
Forumowicz
 
Od: 16 sty 2020, 11:01
Posty: 209 (0/2)
Auto: Mazda CX5 Grand Touring Reserve

Postprzez Grembi » 2 lut 2022, 15:47

Odkopię trochę temat. Planuję kupno Mazdy 3 BM/BN i chciałbym podpytać jak wyglądają różnice w dynamice pomiędzy silnikami 120KM AT a MT? Jest ona odczuwalnie gorsza w automacie? Spalanie to pewnie w okolicy litra różnicy na korzyść manuala, bo tak z tego co widzę to automat pali podobnie do wersji 165KM MT?
Początkujący
 
Od: 28 sty 2022, 11:12
Posty: 12 (2/0)

Postprzez demonpredkosci » 3 lut 2022, 16:13

sens ma tylko 2.5 automat – szukaj aut z usa lekko uszkodzonych (po naprawie oczywiscie ale lekko rozbitych)
Forumowicz
 
Od: 16 sty 2020, 11:01
Posty: 209 (0/2)
Auto: Mazda CX5 Grand Touring Reserve

Postprzez child » 3 lut 2022, 23:41

Uwielbiam takie komentarze – chłopie, właśnie zniknąłeś wszystkie obecne na forum Mazdy, może poza 3 sztukami, z czego jedna twoja :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Moderator

Moderatorzy Moto