Poszukuję auta do 25 tysięcy – łatwego w obsłudze. Prośba o pomoc w wyborze.

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez zadra » 23 sty 2020, 16:25

Od kiedy 2.0 przedliftowe miało manualną skrzynię biegów?


np w 2003....2009r.
Przykład pierwszy z brzegu:
2,0 150kM skrzynia manualna...
https://www.otomoto.pl/oferta/mazda-3-klima-stan-bardzo-dobry-ID6CK6Mr.html#9000344c16

Ja miałem w 323f BJ 1.6 (trochę inny silnik ale nie jakoś bardzo różny) i na LPG przejechał 135kkm, regulacja zaworór raz robiona, koszt 210 zł (regulacja płytkami).

Również miałem dokładnie takie samo auto, u mnie regulacja kosztowała dużo mniej, w zasadzie nic nie kosztowała, bo wykonałem ją sam korzystając z dostępu do parku maszynowego w zaprzyjaźnionym zakładzie.
Dłużej niż rok jednak nie wytrzymałem – niewłaściwa dla mnie pozycja za kierownicą (problem z fotelem kierowcy) wysoki hałas we wnętrzu pojazdu przy prędkościach 90...110km z manualną 5-o przekładniową skrzynią (wg. mnie przełożenia źle dobrano na ruch pozamiejski) oraz spalanie gazu które przy silniku 1,6 wynosiło tyle samo co w jej następcy- peugeocie 407 z silnikiem 2,0 136kM
Jak również drobne inne problemy (min korozja ) spowodowały,że zdecydowałem się rozstać z tym modelem.

trochę inny silnik ale nie jakoś bardzo różny

Ta podstawowa różnica na którą zwróciłem uwagę to zasadniczo inny sposób regulacji luzów zaworowych.
Płytki mogłeś sobie poprzekładać, poszlifować, dokupić używane i bawić się w regulacje bez większych ceregieli.
W madzie 3 1,6 musisz zdemontować wałki rozrządu, aby wymienić szklanki regulacyjne.
O ile Ciebie regulacja kosztowała kiedyś 210zł, o tyle przy regulacji szklankami należy przeznaczyć na ten cel grubo powyżej 1000zł, bo sama robocizna związana z demontażem wałków, rozpinaniem rozrządu i montowaniem tego wszystkiego na powrót jest bardziej wymagająca i dużo droższa niż zdejmowanie kapy zaworowej i "wydłubanie" płytki regulacyjnej.

1.6 – tutaj akurat nie ma rozkminy, silnik prosty, pod LPG podchodzi bardzo dobrze

Przecież nie pisałem nic innego – jeżdżą takie na gazie i robią tysiace km. tylko,że wymagają uwagi i kontroli (zwłaszcza luzów zaworowych) a przy regulacji wchodzi się w niepotrzebne koszta.

Jeden argument za Mazdą jeszcze – jest tańsza na rynku niż Honda.

Tu się zgodzę po całości.
Dopiszę jednak,że są ku temu powody aby utrzymywał się ten stan rzeczy...

Tak na koniec
Przewagi hondy 1,8 nad mazdą 1,6 (a może również 2,0) wg mnie:
1. Lepiej dopracowany silnik, wyższa dynamika, lepiej zestrojone przełożenia skrzyni biegów
2. Dużo niższy koszt obsługi silnika z instalacją gazową (patrz regulacja na śrubki vs wymiana szklanek zaworowych)
3. Łańcuch rozrządu wykonany w porządny sposób (nie jak w Vw/skoda – gdzie wymagały wymiany po 70kkm)
4. Niższe spalanie paliwa
5. Ciszej w samochodzie przy ruchu pozamiejskim.
6. Trwałe zawieszenie (nie piję do tego,że mazda ma nietrwałe albo coś, ale honda i ten element dobrze wykonała)
7. Przy sedanie możliwość zamontowania butli, która wystarczy na przejechanie ponad 600km na gazie
8. mniej problemów z poborem oleju (pomijając wpadkę hondy w rocznikach 2012 – montowanie nieprawidłowych tłoków i pierścieni tłokowych)


Przewagi mazdy 3 nad hondą civic:
1. Niższe ceny na rynku wtórnym
2. większa podaż, dostępność pojazdów (uwaga – łatwiej trafić na szrota z zagramanicy)
3. Lepsze wyposażenie
4. prężne forum sympatyków wspierające się nawzajem w wielu aspektach użytkowania auta oraz w życiu codziennym <spoko>


Wiem,że mazda ma "to coś" za czym wielu z nas goniło lub nadal goni.
Stała się dla niektórych Świętym Grallem i posiadanie mazdy uznawane jest za pewnego rodzaju nobilitację na tym forum.
Czasami mam jednak wrażenie, że dla tego "Świętego Gralla" przymykamy oczy i zapominamy o pewnych niedoskonałościach mazdy, bierzemy je jakby w pakiecie i nie zwracamy na nie uwagi, bo cel posiadania mazdy jest najważniejszy.
Niezaprzeczalnie jednak mazda ma również swoje niedociągnięcia oraz stałe wady które mimo pełnej świadomości producenta nie są usuwane.
Ignorować te wady i niedociągnięcia mogą tylko osoby, których finansowa wydolność jest na tyle wysoka,iż wydatki związane z "leczeniem" auta nie mają dużego wpływu na ich budżet.

ZdzichuZ, będziesz miał problem aby kupić DOBRE auto, bo dobre auto niestety kosztuje, czasami należy wybierać czy zależy nam na prawidłowej eksploatacji przez poprzednich właścicieli, dobrym stanie technicznym auta kosztem wyglądu i drobnych niedoskonałości, czy bardziej zależy nam na wyglądzie a aspekty techniczne nas mniej obchodzą..

Jeśli natomiast chcesz kupić auto zadbane technicznie, dobrze serwisowane, ze znaną i pewną historią, dodatkowo bez większych skaz na wyglądzie i do tego z polskiego salonu....
Niestety, będziesz długo szukał i często liczył pieniądze, bo te które założyłeś na pewno nie wystarczą na auto które chciałbyś kupić...
Taniej może wyszłaby naprawa blacharska Twojej Pchły którą wystawiłeś na sprzedaż...

Jeśli już szukasz auta, to szukaj dokładnie i nie licz na łut szczęścia.
Okazje nie istnieją – jeśli już to są to okazje do zarobku dla handlarza a na pewno nie dla kupującego..
Zalecam daleko posuniętą ostrożność zakupową i brak pośpiechu.
Lepiej 3-y razy dobrze nie kupić, niż kupić RAZ ŹLE....
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3144 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez Tasman20Wroc » 23 sty 2020, 16:49

Czy ten silnik hondy 1.8 jest bardziej dopracowany od mazdy 1.6 to nie jestem przekonany. Ciężko je porównać poza tym, że są rownie niezawodne. Inna moc inna pojemność i inna budowa.
Mazda czy honda czego nie kupisz bedziesz zadowolony pod warunkiem, że kupisz zadbany egzemplarz. To co napisał zadra. Szukaj i sprawdzaj. Ja mazdy 3 dla moich rodziców szukałem 10 miesiecy ale z auta są bardzo zadowoleni. Na swoje czekałem pół roku i jak na razie też zlego słowa nie powiem. ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 maja 2019, 21:45
Posty: 486 (24/11)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2012
Były:
Polonez Caro 1.5 GLE
Golf IV 1.6 MPI

Postprzez twardy103 » 23 sty 2020, 18:46

Zadra – tak myślałem, że wskażesz Mazdę 3 I generacji stąd moje pytanie o 2.0 w manualu :)
To nie jest "przedlift" tylko poprzednia generacja. Nie ma porównania całkowicie z BLką, która jest o niebo lepiej wyciszona – tu argument lepszego wyciszenia w Hondzie pada jak mucha bo nie jest lepsze. W stosunku do BK się zgodzę, że jest lepsze w UFO. Tak więc argumentację trzeba by zrewidować pod kątem porównania Civica UFO do BLki a nie BK.
W BLce, nie wiem jak w 1.6 ale w mojej 2.0 regulację zaworów robi się raz na 120k km, więc dosyć rzadko.
Nawet niech to kosztuje 1000 zł to koszt żaden na taki przebieg. W Hondzie wystarczy, że padnie łożysko w skrzyni – częsty przypadek i będzie to samo.
Tak czy inaczej, życzę powodzenia w poszukiwaniach, czy to będzie Honda czy Mazda, bo oba auta są fajne i ciekawe <spoko>

PS. Kolega sprzedawał UFO z 2011r. na jesieni z LPG, 145kkm (sprawdzony bo w rodzinie od nowości) to oddał za 34k a nie 25k, więc jak chcesz UFO to musisz albo zwiększyć budżet albo zmienić założenie >2010r.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lis 2010, 00:25
Posty: 686 (1/3)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda3 2.0 DISI 2011
Volvo XC70 2008

Postprzez gutek_wrb » 23 sty 2020, 20:53

Jak chcesz komfortu i taniego serwisu a zwłaszcza jeżeli przebieg jest w miarę prawdziwy to masz taką pakowność i pewność zawieszenia i silnika ze do 300 000 spokojnie pojeździsz :D

Sam takim woziłem się <spoko>

https://www.otomoto.pl/oferta/honda-fr- ... 1212787c91
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 mar 2010, 23:52
Posty: 1314 (39/22)
Skąd: WolnaRepublikaBieszczad
Auto: CeX-30 -AWD aktualnie

Postprzez Neonixos666 » 23 sty 2020, 22:05

Tylko że przy FRV trzeba uważać bo ruda lube te auta.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 wrz 2009, 00:21
Posty: 9468 (52/237)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez JohnnyB » 23 sty 2020, 22:20

Bosze......ile można napisac o mazdzie 3.... :).
Ja tam bym brał Renówke w tej kasie.....Laguna i tańsza i większa i zapewne młodsza i nie ma w niej absolutnie żadnego problemu z rudą. Mazda ..... rdzewiej....każda!!!!
..::Born To Rise Hell::..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 lip 2009, 21:27
Posty: 2539 (46/88)
Skąd: gdzieś w mazowieckim......
Auto: Ford Edge '18 3.5v6 SEL

Postprzez Tasman20Wroc » 23 sty 2020, 22:27

Brałbyś auto ze znaczkiem cipki na masce, a jeździsz volvo i fordem ;). Ruda to przypadłość japońców poza nissanem (bo to renówka). Francuzy też mają swoje wesołe przypadłości chociaż fakt faktem laguna III to ciekawe autko.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 maja 2019, 21:45
Posty: 486 (24/11)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2012
Były:
Polonez Caro 1.5 GLE
Golf IV 1.6 MPI

Postprzez Beny » 23 sty 2020, 22:31

He he a skąd wiesz że nie jeździł laguną ;)
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Tasman20Wroc » 23 sty 2020, 23:05

Wnioskuje jedynie z opisu profilu :D . No chyba, że ma ,, Królową lawet" i się chwalić nie chce ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 maja 2019, 21:45
Posty: 486 (24/11)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2012
Były:
Polonez Caro 1.5 GLE
Golf IV 1.6 MPI

Postprzez Neonixos666 » 23 sty 2020, 23:09

Tasman20Wroc napisał(a):Brałbyś auto ze znaczkiem cipki na masce


Tymi słowami obraziłeś sporą część tego forum :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 wrz 2009, 00:21
Posty: 9468 (52/237)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez talk_about85 » 23 sty 2020, 23:10

Ja w swoich rejonach widzę że popularność na rynku wtórnym Civica UFO jest ogromna. Jakbym to w liczbach zobrazować na 10 osób to 8 wybiera Civica a z 2 może BL'kę. Mnie osobiście Honda wizualnie nie porywa. Może faktycznie w kilku aspektach ma przewagę ale jednak jak nie trafisz na przyzwoity egzemplarz to lipa straszna. Czy II generacja Mazdy 3 występowała w jakichś limitowanych wersjach albo z pakietami stylistycznymi?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2010, 23:59
Posty: 1123 (0/12)
Skąd: Gorlice
Auto: Mazda3 BK HB 1.6 MZ-CD 2007

Postprzez Beny » 23 sty 2020, 23:30

Neonixos666 napisał(a):
Tasman20Wroc napisał(a):Brałbyś auto ze znaczkiem cipki na masce


Tymi słowami obraziłeś sporą część tego forum :P
ba nawet samego prezesa, vice prezesa i strach pomyśleć kogo jeszcze <lol>
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez JohnnyB » 23 sty 2020, 23:31

Tasman20Wroc napisał(a):Brałbyś auto ze znaczkiem cipki na masce, a jeździsz volvo i fordem ;). Ruda to przypadłość japońców poza nissanem (bo to renówka). Francuzy też mają swoje wesołe przypadłości chociaż fakt faktem laguna III to ciekawe autko.


Miałem L3 :P, przejeździłem 80 tyś w 14 miechów......Jedno z najlepszych i najmniej awaryjnych używek jakie miałem :).
Teraz leasinguje auta, stąd nie do końca rozumiem rynek używanych, ale M6 mimo iż była bezawaryjna wyleczyła mnie z Mazd....z rudą nie wygrasz. Stąd nie wydałbym 25 tyś na zadną Mazdę. :)
..::Born To Rise Hell::..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 lip 2009, 21:27
Posty: 2539 (46/88)
Skąd: gdzieś w mazowieckim......
Auto: Ford Edge '18 3.5v6 SEL

Postprzez Neonixos666 » 23 sty 2020, 23:45

w sumie tak pomyślałem że przecież i30 w tej kwocie to dość młody rocznik a samochód bardzo prosty w obsłudze jak i naprawach, nie ma zbyt rozwiniętej elektroniki.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 wrz 2009, 00:21
Posty: 9468 (52/237)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez Tasman20Wroc » 23 sty 2020, 23:57

Beny napisał(a):
Neonixos666 napisał(a):
Tasman20Wroc napisał(a):Brałbyś auto ze znaczkiem cipki na masce


Tymi słowami obraziłeś sporą część tego forum :P
ba nawet samego prezesa, vice prezesa i strach pomyśleć kogo jeszcze <lol>

<lol> NIkogo nie miałem zamiaru obrażać. Mój mechanik kiedyś w mojej obecności miał wizytę właściciela citroena i odpowiedział mu, że choinek i cipek nie naprawia. Od tamtego czasu już mi zostało, że renówki mają dziurkę na masce :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 maja 2019, 21:45
Posty: 486 (24/11)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2012
Były:
Polonez Caro 1.5 GLE
Golf IV 1.6 MPI

Postprzez Beny » 24 sty 2020, 00:01

Też to widziałem :P
Załączniki
20161129210502uid1.jpeg
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 16:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Krzemol » 24 sty 2020, 00:02

... bo nie umiemy :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 mar 2010, 23:11
Posty: 1561 (258/82)
Skąd: Ruda Śląska

Postprzez zadra » 24 sty 2020, 01:30

argument lepszego wyciszenia w Hondzie pada jak mucha bo nie jest lepsze.
nie
hmmm wyczytałem tu na tym forum, że gro osób jednak narzeka na ten czynnik w maździe.

regulację zaworów robi się raz na 120k km, więc dosyć rzadko.
Nawet niech to kosztuje 1000 zł to koszt żaden na taki przebieg.

niestety, przy zasilaniu gazem nawet co 20kkm zalecana kontrola a regulacja wypada w różnych autach z tym samym silnikiem inaczej. Niektórzy regulują co 20kkm inni nie muszą przez 60kkm lub więcej.
częstotliwość regulacji nie jest znana przed montażem gazu, zacieśnianie się zaworów jest wypadkową wielu czynników nie tylko regulacji ale również składu (jakości) gazu.
jeśliby więc robić regulację co 20kkm to tak naprawdę ,wkładanie gazu mija się z celem i nie ma uzasadnienia ekonomicznego...

Ale w końcu ja nie dążę do tego,żeby ZdzichuZ wybierał między hondą i mazdą. Niech no wypatrzy jakąś godną mazdeczkę ,najlepiej w sedanie, to może ja za kilka lat ją od niego odkupię wracając do mazdy..
Jednej mi pożałował, może drugą sprzeda <lol>

Pisałem o różnicach o których wiem, bo mazda ( honda również ) to nie tylko same Ochy i Achy, trzeba mieć świadomość słabości i wybierać auta biorąc pod uwagę również ich słabe strony.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3144 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez nemi » 24 sty 2020, 08:21

A Leon?
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Dominator » 24 sty 2020, 12:14

Za 25 tys to ja bym nie wybrzydzał i nie szukał świętego Graala. Sam obecnie użytkuje samochód francuski nawet poniżej tego budżetu i poza kiepska skrzynia manualna w połączeniu z dieslem (najrozsądniejszy wybór w gamie silnikowej), spełnia 100 procentowo założenia budżetowego rodzinnowozu.
Jak przelkniesz podatność na rdzę tak jak ja skrzynie w pugu to będziesz zadowolony i bierz ta M3. A najlepiej to przejedź się nią wreszcie i nie ma co teoretyzować.
...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2011, 23:36
Posty: 4908 (66/68)
Skąd: Bielsko-Biała/KR/KTA
Auto: Accord 8 2.2 gnojówka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Moderator

Moderatorzy Moto