Elektromobilność – wrażenia, opinie, dyskusja...

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez loockas » 4 mar 2021, 01:47

OK, zrozumiałem intencję. Sam celowo nadinterpretowałem żeby rozwinąć. Dla mnie naprawdę ok :)

Ja bardzo chętnie podejmuje temat górnictwa, bo nie mogę wyjść z podziwu jak ta grupa jest odbierana przez resztę kraju i jak łykane jest to co podają media. Choć naprawdę nie lubię kopalni i jeżeli ode mnie by to zależało to pozamykałbym je wszystkie nawet dzisiaj. Tak samo jak nie uważam, by osoba pracująca na kopalni wykonywała zawód niemożliwy do wykonywania dla innych i jakiś arcy zbawienny dla ludzkości, bo tak się niestety większości górnikom wydaje ;) Mimo wszystko plotki o ich rzekomych wynagrodzeniach są mocno nadmuchane i proponuję tego nie łykać tak, bo tylko niepotrzebnie ludzie szukają konfliktu z kolejną grupą zawodową. I choć uważam, że niektórzy moi koledzy naprawdę nie zarabiają źle (a i tak narzekają) to absolutnie bym się z nimi nie zamienił. Wolę stukać w klawiaturę niż np wyciągać trupy spod kamieni czy podkładać materiał wybuchowy w ścianę. Każdy miał (no może prawie) wybór i tak sobie wybrał.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez zadra » 4 mar 2021, 11:53

loockas napisał(a):łykane jest to co podają media


Wczoraj pisząc ostatni post oglądałem jakiś program o górnictwie w Donbasie.
Tak jak piszesz – radziecka TV pokazywała szczęśliwych Kozaków pracujących w kopalniach..
Do pracy jeżdżą Wołagmi – młodzi, uśmiechnięci, oczywiście tańce, pokazy i pozytywne przekazy..
W 1998r 109 z 122 kopalni zastrajkowało – brak wypłat, zły stan techniczny, warunki pracy...
Po tygodniu Gorbaczow zgodził się na wszystkie warunki i żądania.
Wiele zachodnich TV było na miejscu – między innymi CNN.
Zachodnia TV pokazała masy zmęczonych ludzi z problemami.


Ja zawsze miałem szacunek dla ludzi ciężko pracujących fizycznie.
Tak samo dla górnika – ale tego fizycznego, na przodku, albo przygotowującego pracę na dole lub w zabezpieczeniu.
Pracownik górnictwa "biurowiec" jest dla mnie tak samo postrzegany jak "pani Zosia" pracująca w administracji Skarbówki, szpitala ZUS czy PIP, gdzie zawsze się musisz handryczyć, żeby coś załatwić a ludzkie uczucia i problemy "Pani Zosia" ma gdzieś.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3146 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez loockas » 4 mar 2021, 13:05

zadra napisał(a):Pracownik górnictwa "biurowiec" jest dla mnie tak samo postrzegany jak "pani Zosia" pracująca w administracji Skarbówki


Tylko Pani Zosia nie dostaje szychty dołowej czyli po polsku dniówki górnika pracującego na dole :/ I to jest jedna z największych patologi polskiego górnictwa. Na powierzchni pracuje wielu ludzi na przywilejach górniczych z wcześniejszą emeryturą włącznie. Układy, układziki i tak to się kręci. I potem Ci "górnicy" są pierwsi do strajkowania, bo to oni najwięcej mogą stracić :)

Dobra, nie chce więcej offtopować. Choć polska energetyka wunglem stoi, to jednak temat o elektromobilności :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez MazdaOwner » 4 mar 2021, 13:07

W ramach przypomnienia, co jest tematem wątku, wrzucam link do kolejnego już, po TVN-owskim testu elektryków na trasie Warszawa – Kraków.

Film kręcony w niezłą pogodę, więc ta sama trasa zimą tego roku na pewno byłaby lepszym testem, przynajmniej bardziej obiektywnym.

Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 kwi 2008, 13:28
Posty: 136 (0/8)
Skąd: Małopolska
Auto: Mazda 3

Postprzez nemi » 4 mar 2021, 17:59

Całkiem fajny test, zdziwiłem się, że tylko VW został pochwalony za ciszę, myślałem, że ciszę dostaje się w standardzie przy elektryku. Widocznie to nie silnik jest generatorem hałasu.
I też to pokazuje, że jednak wyjazd 300 km generuje strach i niepewność, a te samochody kosztują jednak 125+k. Czyli naprawdę nie są póki co dla każdego, nawet jeśli jest w stanie tyle wydać na auto.

Gdyby na pokładzie były 4 osoby i bagaże, a pogoda z mrozem lub upałem, to nie wiem czy daliby radę dojechać.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez child » 4 mar 2021, 18:57

Nawet w mojej Mazdzie silnik nie jest przeważającym generatorem hałasu, o ile nie piłuję :)

A już zwłaszcza przy prędkościach autostradowych.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 19:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez MazdaOwner » 4 mar 2021, 19:32

Co nowego na 2021 rok?

Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 kwi 2008, 13:28
Posty: 136 (0/8)
Skąd: Małopolska
Auto: Mazda 3

Postprzez Dmb_T » 5 mar 2021, 17:07

loockas napisał(a):
zadra napisał(a):Pr Choć polska energetyka wunglem stoi, to jednak temat o elektromobilności :)


...a prund się skund bierze? Ni z wugla czasami?
No jo wim, wim, z atomu tyż.
W pytę momy tych atomów wszyndzie.
Albo se pan panel połóż na dachu, bydzie prund.
Forumowicz
 
Od: 26 sty 2018, 18:22
Posty: 173 (2/4)
Auto: mazda 3, 2018, 2.0

Postprzez MazdaOwner » 5 mar 2021, 21:04

Ioniq 5 model 2022

Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 kwi 2008, 13:28
Posty: 136 (0/8)
Skąd: Małopolska
Auto: Mazda 3

Postprzez nemi » 5 mar 2021, 22:01

Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez MazdaOwner » 5 mar 2021, 22:39

Skoro o bateriach, to trzeba wskazać na kolejny problem, który jest celowo przemilczany.

Nieekologiczna produkcja i brak pomysłu na utylizację
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 kwi 2008, 13:28
Posty: 136 (0/8)
Skąd: Małopolska
Auto: Mazda 3

Postprzez piwo » 6 mar 2021, 07:46

Coś eko czyli 5 metrowa limuzyna lexus LS w wykonaniu Toyoty za 300tys zł.


https://e.autokult.pl/40532,nie-zamieni ... yota-mirai
https://youtu.be/qwTKVrV3XcQ?t=716
Jak mi ten samochód podnosi adrenalinę. Wy też się trzęsiecie jak wychodzicie z auta? Bo mnie drżą ręce i cały jakiś roztrzęsiony.
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 0&t=115720
http://www.youtube.com/watch?v=ZhyGC3jS ... r_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=jj-Hbid ... iwowarczyk
Avatar użytkownika
Koordynator Zlotów
 
Od: 13 lut 2005, 13:05
Posty: 4733 (217/128)
Auto: Opel Speedster 2001r. B207r,930kg,LSD,RWD, RaceTCS,semislick,320KM
1/4: 13,806s;
tor Poznań: 1m48,4s
tor Łódź 57,5s
Mazda 3 BM 2014r.

Postprzez brii » 6 mar 2021, 11:06

MazdaOwner napisał(a):Skoro o bateriach, to trzeba wskazać na kolejny problem, który jest celowo przemilczany.

Zwracam uwagę na problem który jest również celowo przemilczany – przy produkcji samochodu spalinowego również emituje się CO2 a wyprodukować trzeba rzeczy których w elektrycznym samochodzie nie ma ;)

Przytaczasz stary artykuł powołujący się na jeszcze starszy raport który nie uwzględniał wielu rzeczy i nie bierze pod uwagę tego jak bardzo udało się zoptymalizować procesy produkcyjne. Sam VW zmniejszył emisję przy produkcji akumulatorów o ponad 25% między akumulatorem 24kWh z eGolfa (brany pod uwagę w przytaczanym raporcie) a ID.3 48kWh czyli realnie o 50%. Dane z omawianego artykułu można zatem uznać historyczne i na tą chwilę bez związku z rzeczywistością.

Vehicles-LCA-comparison1.png


Prócz tego wielu ciągle bagatelizuje transport osobowy jako źródło emisji CO2. Wiem, że motoryzacja to fajna sprawa i konik prawie każdego z nas tutaj ale pora stawić czoła faktom, nasze zabawki i niechęć do zmian nie mogą nam przesłaniać pragmatycznego spojrzenia na rzeczywistość. Samochody osobowe to większość emisji jeśli idzie o transport i bardzo duża część emisji ogółem.

Emisja ogolem.jpg


Transport.jpg


Na koniec warto rzucić okiem na sprawy związane z recyklingiem – to są dane z 2017 – na tą chwilę jest jeszcze lepiej. Temat jest absurdalnie rozdmuchiwany a recykling EV przy recyklingu ICE praktycznie nie ma znaczenia. Oczywiście w recyklingu spalinówek nie uwzględniono utylizacji płynów eksploatacyjnych zużywanych przez cały okres użytkowania ;)
Załączniki
rec.jpg
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez piwo » 6 mar 2021, 12:02

ten wykres wyglada bardzo zle
Obrazek

ale przy tym zle wcale nie wyglada

Obrazek

na moje najwiecej jest do zrobienia przy elektrowniach czyli przejscie na fuzyjne. potem zmiana piecow weglowych w domach na cos bardziej ludzkiego po czym po spaleniu daje sie to wciagac nosem czyli gaz ziemny. a transportem zajabym sie za 30 lat jak sie ogarnie te dwa pierwsze tematy.
Jak mi ten samochód podnosi adrenalinę. Wy też się trzęsiecie jak wychodzicie z auta? Bo mnie drżą ręce i cały jakiś roztrzęsiony.
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 0&t=115720
http://www.youtube.com/watch?v=ZhyGC3jS ... r_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=jj-Hbid ... iwowarczyk
Avatar użytkownika
Koordynator Zlotów
 
Od: 13 lut 2005, 13:05
Posty: 4733 (217/128)
Auto: Opel Speedster 2001r. B207r,930kg,LSD,RWD, RaceTCS,semislick,320KM
1/4: 13,806s;
tor Poznań: 1m48,4s
tor Łódź 57,5s
Mazda 3 BM 2014r.

Postprzez brii » 6 mar 2021, 12:19

piwo napisał(a):ten wykres wyglada bardzo zle

piwo napisał(a):ale przy tym zle wcale nie wyglada

Piwo – on nie pokazuje udziału tylko trend emisji.

piwo napisał(a):transportem zajabym sie za 30 lat jak sie ogarnie te dwa pierwsze tematy.

Dlaczego nie równocześnie skoro da nam to rezultaty już teraz w postaci zmniejszenia emisji CO2 (zmniejszenia emisji przeróżnego syfu bezpośrednio w miejscach gdzie mieszkają ludzie), rozwoju technologii i infrastruktury? To dodatkowo będzie napędzać rozwój fuzji. Prócz tego przy trendzie który widać na pierwszym obrazku w Twoim poście, emisja z transportu w niedalekiej przyszłości stanie się najpoważniejszą grupą emisji jeśli temat odłożymy. Chociaż w sumie już teraz jest poważa przetwarzanie paliw + transport to może być prawie jak energetyka.

Na wykresie który załączyłeś świetnie widać, że paliwo zużywane w transporcie ciągnie za sobą prawie drugie tyle emisji przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu i dystrybucji a tego nie właśnie zagorzali zwolennicy spalinówek bardzo nie chcą przyjąć do wiadomości i nie uwzględniają w żadnych kalkulacjach ;)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez piwo » 6 mar 2021, 12:37

tak tylko to jest pozyskiwanie dla energetyki premyslu domostw i transportu. czyli tylko czesc z tych procentow jest dla transportu. ale tak jest. tak samo sa straty energii w elektrykach ktorych nikt nie podaje. np ze 64kwh naladowalem, a nikt nie pisze ze z gniazdka zjadlo 70kwh by naladowac 64kwh bo reszta poszla w cieplo ktore wytwarza sie przy ladowaniu baterii. i tak mozna ciagle cos znajdowac. ale nie przecze ze przemysl motoryzacyjny jest za bardzo skomplikowany i trzeba szukac czegos duzo prostrzego niz silnik spalinowy obecny. tak samo nie jestem zadowolony z jakosci powietrza i pylow w nim zawieszonych. ja sie dusze na codzien tym wszystkim i notorycznie mam klucia w klatce wlasnie przez jaksoc powietrza. chcialbym sie tego pozbyc choc jak dla mnie problem magicznie znika latem kiedy w kominach sie nie pali syfiastym weglem i drzewem. bylbym najszczesliwszym czlowiekiem jakby rzad zabronil calkowicie palenia drzewem i weglem w domach.
Ostatnio edytowano 6 mar 2021, 12:40 przez piwo, łącznie edytowano 1 raz
Jak mi ten samochód podnosi adrenalinę. Wy też się trzęsiecie jak wychodzicie z auta? Bo mnie drżą ręce i cały jakiś roztrzęsiony.
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 0&t=115720
http://www.youtube.com/watch?v=ZhyGC3jS ... r_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=jj-Hbid ... iwowarczyk
Avatar użytkownika
Koordynator Zlotów
 
Od: 13 lut 2005, 13:05
Posty: 4733 (217/128)
Auto: Opel Speedster 2001r. B207r,930kg,LSD,RWD, RaceTCS,semislick,320KM
1/4: 13,806s;
tor Poznań: 1m48,4s
tor Łódź 57,5s
Mazda 3 BM 2014r.

Postprzez MazdaOwner » 6 mar 2021, 12:40

brii napisał(a):[
Przytaczasz stary artykuł powołujący się na jeszcze starszy raport który nie uwzględniał wielu rzeczy i nie bierze pod uwagę tego jak bardzo udało się zoptymalizować procesy produkcyjne. Sam VW zmniejszył emisję przy produkcji akumulatorów o ponad 25% między akumulatorem 24kWh z eGolfa (brany pod uwagę w przytaczanym raporcie) a ID.3 48kWh czyli realnie o 50%. Dane z omawianego artykułu można zatem uznać historyczne i na tą chwilę bez związku z rzeczywistością.

Przytaczasz, nie podając źródła, materiały propagandowe ekoterrorystów, które nie mają żadnego związku z rzeczywistością. Na jednym z wykresów Polska pokazywana jest jako największy truciciel, podczas, gdy wszystkie badania wskazują na Niemcy, jako największego truciciela Europy. Te Niemcy, które oszukiwały przy badaniach spalania silników, zabraniają Polsce wykorzystywania elektrowni węglowych, a same właśnie uruchomiły ogromną elektrownię węglową.
W tej nierównej wojnie o ogromną kasę (ekologia jest tutaj zasłoną dymną) najtrudniej o rzetelne dane i badania. Polityczna poprawność zabrania krytykowania OZE i niedopracowanych, drogich samochodów elektrycznych.
Kiedyś, aby niemiecka firma mogła sprzedawać nieekologiczne świetlówki, straszono nas dziura ozonową. Teraz, kiedy w grę wchodzi kasa setki tysięcy razy większa niż na żarówkach, w roli straszaka globalne ocieplenie i emisja CO2. Nagle zniknęły wszystkie dziury ozonowe, a w ich miejsce pojawia się CO2 i wpływ człowieka na zmiany klimatu. Człowiek ma w obecnych czasach taki sam wpływ na cykliczne zmiany klimatu, jak za czasów faraonów na zaćmienie słońca. Obydwa te zjawiska były i są wykorzystywane propagandowo dla osiągnięcia konkretnych celów. Problem w tym, że teraz ludzie trochę bardziej świadomi niż za czasów faraona, więc nie wystarczą już publikacje nawiedzonych pseudoekologów. Trzeba było użyć potężniejszego bata – poprawność polityczna, jako młot na wszystkich podważających utopijne teorie sekty wyznawców nowej religii globalnego ocieplenia.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 kwi 2008, 13:28
Posty: 136 (0/8)
Skąd: Małopolska
Auto: Mazda 3

Postprzez piwo » 6 mar 2021, 12:43

mega wypowiedz. popieram calkowicie. no ale z pylami w powietrzu bym walczyl bo to jest mega uciazliwe na codzien. toyotka mirai ktora filtruje poweitrze z pylow bylaby idealna na miasta. zapylenie ostro by sie zmneijszylo jakby tylko takie jezdzily po miastach. ciekawe jak czesto trzeba wymieniac filtry do ogniw by pyl ich nie uszkodzil.
Jak mi ten samochód podnosi adrenalinę. Wy też się trzęsiecie jak wychodzicie z auta? Bo mnie drżą ręce i cały jakiś roztrzęsiony.
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 0&t=115720
http://www.youtube.com/watch?v=ZhyGC3jS ... r_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=jj-Hbid ... iwowarczyk
Avatar użytkownika
Koordynator Zlotów
 
Od: 13 lut 2005, 13:05
Posty: 4733 (217/128)
Auto: Opel Speedster 2001r. B207r,930kg,LSD,RWD, RaceTCS,semislick,320KM
1/4: 13,806s;
tor Poznań: 1m48,4s
tor Łódź 57,5s
Mazda 3 BM 2014r.

Postprzez brii » 6 mar 2021, 12:55

MazdaOwner napisał(a):Przytaczasz, nie podając źródła, materiały propagandowe ekoterrorystów, które nie mają żadnego związku z rzeczywistością.

Mój drogi – Twoje źródło to onet, który nie powołuje się na żadne źródła poza "onet" – wyraźnie napisano w stopce. Patrząc po dacie i tym, że powołali się na "szwedzki raport" i na treść o której piszą to wiem o których chodzi mimo tego, że oni sami nie podali źródła. Prócz tego z raportu powybierali sobie niektóre tezy. Po raz kolejny daję Ci do zrozumienia, że pchanie w treść emocji i dyskredytacji umniejsza Twoją argumentację do poziomu rynsztokowego. Zauważ, że ani razu nie pisałem o trucicielach, petro-terrorystach itd. i nikogo nie obrażam a Ty ciągle z uporem maniaka traktujesz innych jak szmaty albo najgorszych wrogów. Przykre musi być Twoje życie, bo pewnie masz cały czas syndrom oblężonej twierdzy. Nie masz wiedzy a dodatkowo wychodzisz z konkretnym założeniem i szukasz tylko poparcia swoich tez. Argument który przeczy Twoim konfabulacjom zbywasz jako niewiarygodny bo jest propagandą ekoterrorystów. Ogarnij się proszę. Każdy z przytoczonych przeze mnie faktów na podane źródło, ale widać, że nie chce Ci się szukać.
Zmiany klimatu są cykliczne ale ta która następuje teraz tak pasuje do tej cykliczności jak teoria płaskiej Ziemi do zdjęć z orbity ;) Ogólnie widzenie wszędzie teorii spiskowych to nie jest najlepszy pomysł na zrozumienie świata i zjawisk które zachodzą.

MazdaOwner napisał(a):najtrudniej o rzetelne dane i badania.

Bardzo trudno jeśli uważasz, że te które przeczą Twojej wizji świata są nierzetelne z założenia <glupek2>

piwo napisał(a):tak tylko to jest pozyskiwanie dla energetyki premyslu domostw i transportu. czyli tylko czesc z tych procentow jest dla transportu. ale tak jest.

Jak najbardziej tak jest – dlatego nie uznałem, że 11% + 14% = emisja z transportu ;)

piwo napisał(a):tak samo sa straty energii w elektrykach ktorych nikt nie podaje. np ze 64kwh naladowalem, a nikt nie pisze ze z gniazdka zjadlo 70kwh by naladowac 64kwh bo reszta poszla w cieplo ktore wytwarza sie przy ladowaniu baterii.

Straty są raczej bliższe 5% a nie 10%. Prócz tego do emisji liczy się energię pobraną a nie zgromadzoną więc już z uwzględnieniem strat.

piwo napisał(a):bylbym najszczesliwszym czlowiekiem jakby rzad zabronil calkowicie palenia drzewem i weglem w domach.

No niestety – to co się momentami odbywa to totalna masakra :| W miejscu gdzie akurat mieszkam nie stanowi to specjalnie dużego problemu ale wystarczy, że przemieszczę się 5km i mogę "zobaczyć powietrze" :–/
Ostatnio edytowano 6 mar 2021, 13:06 przez brii, łącznie edytowano 4 razy
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez piwo » 6 mar 2021, 12:57

Jak mi ten samochód podnosi adrenalinę. Wy też się trzęsiecie jak wychodzicie z auta? Bo mnie drżą ręce i cały jakiś roztrzęsiony.
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 0&t=115720
http://www.youtube.com/watch?v=ZhyGC3jS ... r_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=jj-Hbid ... iwowarczyk
Avatar użytkownika
Koordynator Zlotów
 
Od: 13 lut 2005, 13:05
Posty: 4733 (217/128)
Auto: Opel Speedster 2001r. B207r,930kg,LSD,RWD, RaceTCS,semislick,320KM
1/4: 13,806s;
tor Poznań: 1m48,4s
tor Łódź 57,5s
Mazda 3 BM 2014r.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Moderator

Moderatorzy Moto