Elektromobilność – wrażenia, opinie, dyskusja...

Pogaduchy motoryzacyjne.
PostTen post został usunięty przez RobertPi 22 sie 2022, 21:11.
Powód: wystarczy

Postprzez zadra » 22 sie 2022, 22:51

udowodniłeś, że artykuł ma błędy.
Zwróciłeś uwagę, że w artykule wpisano niewłaściwą pojemność baterii i skrytykowałeś w swoim stylu, pomijając jednocześnie, że wpisany zasięg również błędnie podany wzrósł z fabrycznego 48km do ok 200km (w artykule) co wskazuje, że autorowi najprawdopodobniej chodziło o inne auto..

W żaden sposób nie odniosłeś się do informacji z Orlenowskiej strony, najprawdopodobniej byłoby to dla Ciebie mniej na rękę; wolałeś wyrazić święte oburzenie, skrytykować i .......
przemilczeć niewygodne dla siebie fakty.. papa

Dlaczego nie odpowiesz po prostu na moje pytania zadane w poście ?
Przez wiele stron tego tematu nie pisałeś wprost, że ładujesz się z fotovoltaiki w pracy i w domu, nie pisałeś również o dziennym zużyciu energii Twojego auta które okazało się ... hmmm niewielkie ze względu na pokonywany dystans.
Oczywistym jest fakt, że panele fotovoltaiczne które masz na dachu już Ci się zwróciły, kwota którą za nie zapłaciłeś wróciła na Twoje konto i nie musisz brać jej pod uwagę określając koszty ładowania... już się przecież wszystko zamortyzowało...
Dawno założyłeś panele? pewnie już zapomniałeś kiedy to było.. na pewno teraz już na nich zarabiasz.. <ok>
Prąd masz "za darmo" więc ładujesz "za darmo" ..

Jak pytam o konkrety, to Ty zamiast odpisać w przyjacielski sposób na zadane pytania prowadzisz dyskusję w "specyficzny sposób"..

Ośmieszyłeś mnie? Wskazałeś swoją wyższość kolejny raz ?
Ok, przyjmę to ze spokojem – w moim wieku dużo już przyjmuję "ze spokojem".

Piszesz tylko dla siebie?
Napisz nie dla mnie.
Może odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania przekonają jeszcze kogoś do wyższości elektryki ?

Zatem zbyt trudne dla Ciebie pytania zadałem? :>

Masz auto które zaspokaja Twoje potrzeby, jesteś w niego tak wpatrzony, że ułożyłeś już swoje życie i rytm dnia aby móc powiedzieć, że Cię ono nic nie kosztuje.
Z Twojego punktu widzenia wszystko inne jest blee, bo inaczej być nie może..
No i ok..

Odpowiedzi się już nie spodziewam, bo przecież nie będziesz się zniżał do prostej matematyki ..
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 17:07
Posty: 3144 (33/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez loockas » 23 sie 2022, 06:44

Brii zadał Ci w wielu postach pytania, na które Ty również nie odpowiedziałeś i przemilczałeś niewygodne dla siebie fakty :) Nawet dziwię się że brii produkuje się tymi merytorycznymi postami tylko po to, żeby udowodnić Ci coś co mógłbyś sam sprawdzić gdyby Ci się tylko chciało dotrzeć do czegoś więcej niż serwisu "motofakty" :)

Wszystko o co pytasz, możesz sobie sam sprawdzić. Weź sobie przykładowy samochód, sprawdź jego pojemność i max prąd ładowania i policz zamiast wysługiwać się innymi, którzy poświęcą czas żebyś Ty i tak nie przyjął tego do wiadomości :)

Inna sprawa, że tradycyjnie wybrałeś sobie najgorszy możliwy scenariusz dla EV i będziesz się teraz na nim opierał, żeby mieć chociaż trochę racji w swojej teorii o tym że EV to zło tego świata :) Tym czasem karawana jedzie dalej czy tego chcesz czy nie.

Ale masz, żeby nie było że omijam temat. Zestawienie kosztów podróży z Gliwic do UK, w najgorszym możliwym scenariuszu dla EV czyli z komercyjnych ładowarek. Samochód to Tesla 3 LR i znając Tomka, to na autostradach nie żałował sobie, a w DE to już szczególnie :)

300425780_8627158013976551_523344417396614590_n.jpeg


Moje obserwacje:
na zachodzie Europy nie istnieje pojęcie "range anxiety". W Niemczech na 80% stacji benzynowych przy autostradzie są stacje ładowania EV (czasem marne 50 kW, ale są) wszystkie oznaczone są znakami dystrybutora z wtyczką, więc jak jedziesz autostradą to wiesz z wyprzedzeniem bez konieczności szukania po aplikacjach.
W Holandii na każdej stacji jest coś do ładowania. W Belgii i Francji – nie miałem potrzeby zjeżdżać, ale widziałem charakterystyczne daszki stacji Total Energies zbudowane z paneli PV.
Czas podróży porządnym autem EV nie różni się od podróży dieslem a sama podróż jest znacząco tańsza. Za prąd do auta zapłaciłem podczas podróży mniej niż za diesla podczas mojej poprzedniej wycieczki skodą 2.0 TDi 4 lata temu.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez brii » 23 sie 2022, 07:16

zadra napisał(a):udowodniłeś, że artykuł ma błędy.
Zwróciłeś uwagę, że w artykule wpisano niewłaściwą pojemność baterii i skrytykowałeś w swoim stylu, pomijając jednocześnie, że wpisany zasięg również błędnie podany wzrósł z fabrycznego 48km do ok 200km (w artykule) co wskazuje, że autorowi najprawdopodobniej chodziło o inne auto..


Zadra – odpowiem na wszystkie pytanie, w tym w Twoim (bardzo mnie kusi by zacząć pisać o Tobie z małej litery) "niewygodne" jak tylko odpowiesz na pytanie czemu cały czas przeinaczasz fakty, kłamiesz i nie sprawdzasz czy to czym się posługujesz nie jest śmieciem?

Swoją drogą strasznie głupi zbieg erystyczny z tym dodawaniem "niewygodne" przez Ciebie kiedy nie masz żadnych argumentów a odpowiedź wcale nie jest niewygodna i nie skrywa za sobą żadnych wykrętów. Sugerujesz innym, że coś tu jest nie tak kiedy nie jest – to z Twojej strony ewidentnie wrogie i chamskie działanie umożliwiające Ci ciągnięcie niemerytorycznej dyskusji mającej na celu posianie wątpliwości (bo racji nie masz) bez względu na prawdę materialną.

W wycinku katalogu producenta, który wkleiłem jest wyraźnie napisane"

...wyposażony został w baterię o pojemności 35,5 kWh, która pozwala na przejechanie 200 km na pełnym ładowaniu co znacznie przekracza średni dzienny dystans 48 kilometrów pokonywanych przez europejskich kierowców.

a Ty nagle pierniczysz, że

zadra napisał(a):zasięg również błędnie podany wzrósł z fabrycznego 48km do ok 200km

Czemu tak robisz? Czytać nie potrafisz? Zasięg akurat podali prawidłowy – cymbały po prostu pomyliły moc z pojemnością. A jak można się opierać na opinii kogoś wali takie babole i w dodatku nie jest w stanie wychwycić trzykrotnej różnicy? Przecież jak osoba która ma elementarną wiedzę nie liczy tylko szacuje to wychodzi jej czarno na białym, że coś jest nie tak.

Przy okazji – Mazda jest bardzo nieefektywnym energetycznie samochodem – średnie zużycie ma na poziomie 17,7kWh jak na ten segment to porażka – konkurencja często ma ~12kWh.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Bimbak » 23 sie 2022, 07:31

brii napisał(a):Mazda jest bardzo nieefektywnym energetycznie samochodem – średnie zużycie ma na poziomie 17,7kWh jak na ten segment to porażka – konkurencja często ma ~12kWh.

kWh/100km
Pozdrawiam, Tomek

Drinking wine and killing time
Avatar użytkownika
Forumowicz
CUP 2017 miejsce 2
 
Od: 17 maja 2005, 19:55
Posty: 3093 (23/152)
Skąd: Śrem
Auto: ponton i dziadkowóz, Moto: lyter

Postprzez brii » 23 sie 2022, 07:32

Przepraszam za nieścisłość – oczywiście kWh/100km – nie wiadomo co by jeszcze sobie zadra wymyślił <lol>
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Bimbak » 23 sie 2022, 07:53

zadra napisał(a):W żaden sposób nie odniosłeś się do informacji z Orlenowskiej strony, najprawdopodobniej byłoby to dla Ciebie mniej na rękę; wolałeś wyrazić święte oburzenie, skrytykować i .......
przemilczeć niewygodne dla siebie fakty..

Ja się odniosę ...
Orlen ewidentnie się boi, że na stacjach w miastach ludzie zaczną wykorzystywać punkty ładowania jako atrakcyjne miejsca postojowe/punkty ładowania. Zapewne też ma to poprawić atrakcyjność ich punktów ładowania jako łatwo dostępnych, choć drogich. Opłaty za czas ładowania naliczane są dopiero po 45 min lub 60 min w przypadku ładowania AC. To jest bardziej kwestia polityki pozycjonowania się na rynku stacji ładowania, jako przystanku na trasie w podróży i zniechęcania do korzystania z ich punktów jak parkingu.
Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam, Tomek

Drinking wine and killing time
Avatar użytkownika
Forumowicz
CUP 2017 miejsce 2
 
Od: 17 maja 2005, 19:55
Posty: 3093 (23/152)
Skąd: Śrem
Auto: ponton i dziadkowóz, Moto: lyter

Postprzez brii » 23 sie 2022, 08:32

zadra napisał(a):udowodniłeś, że artykuł ma błędy.

Jeszcze jedna sprawa – nie tylko udowodniłem, że artykuł ma błędy – przede wszystkim po raz kolejny udowodniłem, że nic nie wiesz o temacie, manipulujesz opinią publiczną, dobierasz wątpliwej jakości podkładki pod z góry ustalone tezy i nawet mnożyć nie potrafisz.

zadra napisał(a):Jak pytam o konkrety, to Ty zamiast odpisać w przyjacielski sposób

Naplułeś mi kilka razy w twarz a teraz udajesz zdziwienie kiedy ja przestałem być miły.
Chętnie odpowiem w przyjacielski sposób jeśli wyjaśnisz czemu cały czas wrzucasz tutaj nieprawdziwe informacje sugerując, że są prawdziwe.

zadra napisał(a):Masz auto które zaspokaja Twoje potrzeby, jesteś w niego tak wpatrzony, że ułożyłeś już swoje życie i rytm dnia aby móc powiedzieć, że Cię ono nic nie kosztuje.

Ten samochód z listy moich czterech samochodów znajduje się na czwartym miejscu w rankingu najbardziej ulubionych ale ewidentnie zaczyna w nim awansować ze względu na to, że Ciebie tak uwiera to, że ktoś może mieć taniej niż Ty ze swoim LPG :P

Odkąd mam ten samochód robię nim najwięcej kilometrów bo po prostu praktycznie do wszystkiego wystarcza, w mojej flocie mam wybór i okazało się, że jednak za bardzo BEVa nie trzeba uzupełniać innymi "poważniejszymi" samochodami. Dynamikę ma więcej niż zadowalającą, nie trzeba czekać na rozgrzanie się silnika i skrzyni – można od razu dawać w palnik a do tego nie generuje kosztów. Chyba tylko głupek by nie korzystał z tego do oporu. Przy zakupie kolejnego samochodu będę się kierował tymi doświadczeniami i doskonale już wiem, że nie ma czego się obawiać – można żyć bez silnika spalinowego bez żadnych wyrzeczeń.
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez piwo » 23 sie 2022, 17:38

Jak mi ten samochód podnosi adrenalinę. Wy też się trzęsiecie jak wychodzicie z auta? Bo mnie drżą ręce i cały jakiś roztrzęsiony.
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 0&t=115720
http://www.youtube.com/watch?v=ZhyGC3jS ... r_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=jj-Hbid ... iwowarczyk
Avatar użytkownika
Koordynator Zlotów
 
Od: 13 lut 2005, 12:05
Posty: 4731 (212/128)
Auto: Opel Speedster 2001r. B207r,930kg,LSD,RWD, RaceTCS,semislick,320KM
1/4: 13,806s;
tor Poznań: 1m48,4s
tor Łódź 57,5s
Mazda 3 BM 2014r.

Postprzez child » 23 sie 2022, 18:32

loockas napisał(a):Ale masz, żeby nie było że omijam temat. Zestawienie kosztów podróży z Gliwic do UK, w najgorszym możliwym scenariuszu dla EV czyli z komercyjnych ładowarek. Samochód to Tesla 3 LR i znając Tomka, to na autostradach nie żałował sobie, a w DE to już szczególnie :)

300425780_8627158013976551_523344417396614590_n.jpeg


Moje obserwacje:
na zachodzie Europy nie istnieje pojęcie "range anxiety". W Niemczech na 80% stacji benzynowych przy autostradzie są stacje ładowania EV (czasem marne 50 kW, ale są) wszystkie oznaczone są znakami dystrybutora z wtyczką, więc jak jedziesz autostradą to wiesz z wyprzedzeniem bez konieczności szukania po aplikacjach.
W Holandii na każdej stacji jest coś do ładowania. W Belgii i Francji – nie miałem potrzeby zjeżdżać, ale widziałem charakterystyczne daszki stacji Total Energies zbudowane z paneli PV.
Czas podróży porządnym autem EV nie różni się od podróży dieslem a sama podróż jest znacząco tańsza. Za prąd do auta zapłaciłem podczas podróży mniej niż za diesla podczas mojej poprzedniej wycieczki skodą 2.0 TDi 4 lata temu.


Loockas (i inni zresztą też), to ja mam taką propozycję – weźmy twój zacytowany przykład, ustalmy brakujące szczegóły i policzmy dokładnie. Z dobrą wolą, bez zacietrzewienia, wycieczek osobistych i założeń z góry. Na początku porównajmy cenę "paliwa", a potem uwzględnijmy różnicę w cenie samochodu.

Kwestia stacji ładujących jest określona jasno – na Zachodzie jest ich dużo.

Mam następujące pytania do zacytowanego fragmentu:
* czy widząc znak stacji ładowania wiadomo, czy są wolne miejsca? Czy zdażyło się, że ładowarki nie działały/były zajęte?
* czas tankowania: ile trwało te 13 ładowań Teslą? Ile było tankowań dieslem i ile w sumie trwały? Jeśli było ich mniej/trwały krócej, to dlaczego czas podróży się nie różni?
* prędkość: z jaką konkretnie prędkością się przemieszczał? Skoro mówisz, że nie żałował sobie, to rozumiem, że w Niemczech jechał przynajmniej te 160km/h?
* ile konkretnie kosztowała podróż skodą (skoro kosztowała więcej niż Teslą)? Jakie było zużycie paliwa/z jaką prędkością jechał?
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez loockas » 23 sie 2022, 18:59

No ale po co? Co to ma dać? ;) Jaki sens jest porównywania cen samochodu? Ale ok, wskaż mi spalinowego odpowiednika z przyspieszeniem ~3-4s do setki ;) Zobaczymy ile kosztuje ;)

Prędkość przejazdu? Serio rejestrujesz takie rzeczy z całej swojej trasy?

Czas podróży przy ponad 3kkm? Serio godzina w jedno czy druga robi tu jakiekolwiek znaczenie? Biorąc pod uwagę ze jedziesz z rodzina i raz będziesz stawał 10x na siku, a drugi 5x. Obiad za pierwszym razem podadzą ci po 45 minutach, a za drugim po 1,5h. Ja już zapomniałem ile trwała podróż z wakacji, która odbyłem dwa dni temu. A co dopiero sprzed roku czy czterech ;) Pamiętam że były czasowo podobne, a ile dokładnie wynosiły nie wiem.

Ja Was naprawdę nie rozumiem. Co Wam dają te porównania czasu przejazdu czy ceny samochodu? Czy jak ktoś kupuje Dacie za 45k, a drugi kupuje Prosiaka za 500k to znaczy ze Dacia jest lepsza bo bardziej się opłaca?

Ale ok, powiedzmy że rozumiem chęć zaspokojenia wiedzy, cyferki (też je lubię) itd. Tylko żeby to miało faktycznie sens to trzeba by się wybrać w te samą trasę dwoma autami. Jednym EV, drugim na PB/ON czy LPG i najlepiej by w drodze powrotnej kierowcy się zamienili. Wtedy można faktycznie rzetelnie porównać czas przejazdu, problematyczność ładowania/tankowania, koszty itd. Dla przykładu Brii pisał że lubi robić dłuższe postoje w trasie. Ja też lubię (choć nie muszę bo np jadąc do Chorwacji pierwsze tankowanie robię właśnie w Chorwacji), ale np nemi pisał że nie robi postojów jak faktycznie nie musi. Tak wiec taki przepychanki przy różnych podejściach do tego samego tematu, nie mają kompletnie sensu.

Wiadomo że jazda EV będzie inna i wymagała pewnej zmiany nawyków – koniec, kropka. To jest chyba oczywiste. Tak samo jak LPG wymaga zmiany nawyków w stosunku do np diesla (przesiadka z Toledo które robiło 300km na LPG do Laguny która robiła 1000km na ON była szokująca). Ale czy to są problemy, które dyskwalifikują paliwo? No nie... skoro finalny czas dojazdu do celu jest zbliżony, to ja naprawdę nie widzę problemu :) Natomiast w przypadku dyskusji o EV widzę wręcz obowiązek by wszystko było 1:1 w stosunku do samochodu spalinowego. Jeżeli trzeba wykonać inną czynność, to już jest źle :)

Wrzuciłem post kolegi, który jest już dojrzałym (z 10 lat starszym ode mnie) facetem i znając jego podejście do choćby skrupulatnego liczenia czasu zwrotu PV (zanim to było modne, dobre kilka lat temu montował), nie posądzam go o naginanie rzeczywistości. Przede wszystkim chodziło o koszt przejechania 100km elektrykiem na komercyjnych ładowarkach, bo do tego odniósł się zadra w swoim nietrafionym artykule o MX-30. Na czaterie wrzucałem tez filmik jak mój kolega opisywał podróż do Kołobrzegu. Wrzucam i tutaj. Jak chcesz koniecznie znać odpowiedzi na zadane pytania, to pytaj bezpośrednio u źródła :)

Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez child » 23 sie 2022, 22:57

Loockas, bardzo ci dziękuję <spoko> . Takiej mniej więcej odpowiedzi spodziewałem się od zwolennika elektryków. Muszę przyznać, że brii jednak zdecydowanie bardziej uważa na to, co pisze :)

W twojej wiadomości zauważyłem następujące figury retoryczne (niestety nie jestem polonistą, nie znam eleganckich łacińskich nazw tych figur i muszę się posługiwać zwulgaryzowanymi, wymyślonymi przeze mnie przed chwilą):
1. "ale po co to komu potrzebne?" – cyt: "No ale po co? Co to ma dać? ;) Jaki sens jest porównywania cen samochodu? "
2. "a sam tak robisz?" – cyt: "Prędkość przejazdu? Serio rejestrujesz takie rzeczy z całej swojej trasy?"
3. "a jakie to ma znaczenie?" – cyt: "Serio godzina w jedno czy druga robi tu jakiekolwiek znaczenie?"
4. "to ciężko zmierzyć" – cyt: "Tylko żeby to miało faktycznie sens to trzeba by się wybrać w te samą trasę dwoma autami."
5. "zaufajcie mi, jestem ekspertem", tutaj bardziej w formie "mój kolega jest ekspertem" – cyt: "Wrzuciłem post kolegi ... znając jego podejście ... nie posądzam go o naginanie rzeczywistości"

No i pięknie, w końcu każdy używa jakichś tam figur, tylko że twoje są typowym gadaniem dla samego gadania i unikaniem odpowiedzi. Zauważ, że zadałem konkretne pytania, które same się nasuwają po przeczytaniu zacytowanej przez ciebie wypowiedzi kolegi. Zacytuję jeszcze raz, po kawałku:

Czas podróży porządnym autem EV nie różni się od podróży dieslem

Tutaj wykładają się wszystkie powyższe figury retoryczne. Kolega najwyraźniej uważa, że prędkość przejazdu ma znaczenie, najwyraźniej ją zmierzył (skoro pisze, że się nie różni), najwyraźniej przebył tę samą trasę dwoma autami... i najwyraźniej ściemnia, skoro 13 tankowań zamiast 4-5 (niech ktoś jeżdżący dieslem doprecyzuje), w dodatku trwających 35 minut (tyle optymistycznie przyjmuję, bo zapis tego skrupulatnego człowieka przytacza tylko jedną długość ładowania z trzynastu, które przeprowadził) zamiast góra 10 minut trwa dla niego tyle samo. Nie wspominając o tym, że dieslem pewnie jechał szybciej, bo zmiana prędkości podróżnej z 120km/h na 160km/h nie podwajała mu zużycia paliwa (jak w przypadku Tesli 3 i prądu).

a sama podróż jest znacząco tańsza.Za prąd do auta zapłaciłem podczas podróży mniej niż za diesla podczas mojej poprzedniej wycieczki skodą 2.0 TDi 4 lata temu.


Tym razem kłaniają się figury 2,3,4 i 5 – mamy zaufać koledze na słowo, bo on jechał i się zna. Wartości nie znamy, ale kolega skrupulatnie liczy, więc na pewno pisze prawdę :) To, że przy cenach paliwa sprzed 4 lat to ma średni sens oraz że różnica w cenie samochodów mu się nie zwróci przez przynajmniej 10 lat (i to o ile będzie miał prąd za darmo) to są szczegóły niewarte wzmianki przy przyspieszeniu "3-4s do setki" :D

Czy naprawdę nie widzisz, że bezkrytycznie cytujesz jak leci to, co ci pasuje bez sprawdzenia, czy to ma sens i czy niesie jakąś wartość merytoryczną?

I dziękuję jeszcze za film – autor rozprawia się z tezą twojego kolegi o gęstości sieci ładowarek (tak, wiem, że tam mowa o Europie, ale ten mówi o Polsce, a to nas jakby bardziej obchodzi) – cyt: "w Polsce, gdzie sieć ładowarek jest żenująco słaba" :) Potem następuje tradycyjna ekscytacja cyferkami, faktem ładowania przy jeździe z górki oraz jazda podobno szybkim, "sportowym" samochodem z prędkością bardzo zbliżonej do tej, którą się ostatnio poruszałem kamperem. To ja jednak podziękuję – dla mnie fakt, że samochód jedzie, a nie stoi z braku paliwa, nie wywołuje specjalnych emocji (a może szkoda) i nie pamiętam, żebym się kiedyś na trasie zastanawiał, gdzie muszę zatankować, żeby dojechać.

Naprawdę, jeszcze raz dziękuję za każde zdanie twojej odpowiedzi :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez zadra » 23 sie 2022, 23:36

brii napisał(a): ktoś może mieć taniej niż Ty ze swoim LPG


Życzę tego wszystkim ze szczerego serca, nic mnie nie uwiera i na nikogo nie plułem.
Korzystam z telefonu aby przeglądać forum i robię to okazjonalnie z braku czasu.
Mam go zbyt mało, żeby doszukiwać się drugiego dna we wszystkich artykułach i opisach.
Często też pisząc robię błędy wynikające z "nadpisania " przez słownik klawiatury telefonu i tracę czas na kolejną edycję tego co napisałem wcześniej. .

Odnoszę się do lpg tylko dlatego, że używam na codzień podobnie jak Pb a kiedyś On.
Żeby było ciekawiej – pamiętam czasy, gdy jazda On była mniej kosztowna od LPG..

Co Cię tak w tym lpg rozsierdzilo?
fakt, że tankuje się szybciej, niż myślałeś? czy może jednak cena, dostępność lub wygoda ?
Może to, że nie jest paliwem dla zamożnych wybranców a dla szarych mas, dla biedoty?
Dla mnie nie jest paliwem idealnym, ma swoje wady i albo je tolerujesz albo nie masz lpg..

Robisz do mnie osobiste wycieczki i nie jest to przeze mnie dobrze postrzegane.

Wygrałeś.

Najlepszym napędem jest napęd elektryczny; nie ma wad- posiada same zalety; to nie tylko koszty (praktycznie zerowe) ale dostępność i szybkość pozyskania "paliwa" i praktyczność rozwiązania.

To z mojej strony temat zamyka.
Życzę udanego samouwielbiania. papa
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 17:07
Posty: 3144 (33/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez loockas » 23 sie 2022, 23:56

child napisał(a):Loockas, bardzo ci dziękuję . Takiej mniej więcej odpowiedzi spodziewałem się od zwolennika elektryków. Muszę przyznać, że brii jednak zdecydowanie bardziej uważa na to, co pisze


Powiedz mi przyjacielu drogi :) Jak miałem Ci odpowiedzieć inaczej na Twoje pytania skoro zadałeś je mi, a nie osobie której powinieneś? Odpowiedziałem Ci najlepiej jak potrafiłem, przy okazji zadając pytania chyba retoryczne skoro nie odniosłeś się do nich. Możesz zapytać o wszystko autora filmu na YT, masz tam kontakt. Ja nie mam EV, ale nie demonizuje tej technologii dla zasady "bo mi się tak wydaje". Wrzuciłem screena z excela tylko w jednym celu – żeby odnieść się do wspomnianych tutaj cen ładowania EV w trasie. Ty natomiast wyjechałeś z listą pytań i nie wiem czemu kierujesz je do mnie... Mnie to naprawdę średnio interesuje :) A większość tych pytań zadałeś typowo żeby się przyczepić i wbić szpilę, choć ładnie ubrałeś to wcześniej w zdanie "Z dobrą wolą" ;) Tak wiec cyniczną odpowiedź otrzymałeś ode mnie. Nie zrozumiałeś, trudno.

child napisał(a):oraz że różnica w cenie samochodów mu się nie zwróci przez przynajmniej 10 lat


Dlaczego zakładasz że cokolwiek komukolwiek ma się zwracać? To jest naprawdę jakiś fenomen <lol> Każdy przeciwnik EV uważa, że to się musi zwrócić, opłacać itd. Generalnie każde auto się nie opłaca, chyba że na siebie zarabia :) Przecież mógł kupić Dacie Spring, a nie Teslę za blisko 300k gdyby chodziło o to że musi się zwrócić <lol>

child napisał(a):Czy naprawdę nie widzisz, że bezkrytycznie cytujesz jak leci to, co ci pasuje bez sprawdzenia, czy to ma sens i czy niesie jakąś wartość merytoryczną?


Dokładnie to samo mogę powiedzieć o Twoich odpowiedziach, albo ich braku. I ogólnie o większości tego wątku, który prowadzi kompletnie do niczego. Jaką wartość merytoryczną niosło Twoje pytanie "czy widząc znak stacji ładowania wiadomo, czy są wolne miejsca?" poza ewidentnym czepialstwem bo odpowiedź chyba na to pytanie jest oczywista. Brak jakichkolwiek merytorycznych argumentów ze strony "przeciwników EV" poza klepaniem w koło tego samego, powielanego i to zwykle z błędami :) Co chwile chcecie dowodów, udowodnienia Wam tego czy tamtego. Wydaje Wam się że kazdy kierowca EV zbiera wszystkie dane z podróży tylko po to, żeby potem mieć czym z Wami walczyć :) I nawet jak to dostaniecie, to i tak macie wywalone i dalej brniecie w swoje. No więc sorry, ale ja nie będę się produkował, robił Ci excela z danymi tylko po to żeby sobie kilku malkontentów i tak podtarło tym tyłek :) Szanujmy swój czas. Te wyliczenia już tu były, ale dalej w koło to samo. Do porzygania wręcz.

Z tej jakże merytorycznej dyskusji wyszło Wam w 2 dni że MX-30 ma akumulator 107kwh i 48km zasięgu i naładowanie tego kosztuje 60zł. Brawo, jestem dumny... <lol>

child napisał(a): Nie wspominając o tym, że dieslem pewnie jechał szybciej, bo zmiana prędkości podróżnej z 120km/h na 160km/h nie podwajała mu zużycia paliwa (jak w przypadku Tesli 3 i prądu).


Oczywiście, Ty to wszystko wiesz :D Ile jechał, gdzie jak długo, z kim spał itd. Ja nie wiem jak to nazwać inaczej niż paranoją... :)

child napisał(a):Naprawdę, jeszcze raz dziękuję za każde zdanie twojej odpowiedzi


Nie ma sprawy, ale przeczytaj jeszcze raz cały post, tym razem ze zrozumieniem i bez ekscytacji że koniecznie musisz mieć rację.

child napisał(a):Z dobrą wolą, bez zacietrzewienia, wycieczek osobistych


No to Ci nie pykło :) EoT. To był mój ostatni post w tym wątku. Bijcie się dalej. Szczerze mówiąc to mam coraz większą ochotę opuścić to forum na dobre. Czasy gdzie było tutaj na poziomie minęły bez powrotu. Za to ilość pianobijców jest po prostu przerażająca. Szkoda.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Bimbak » 24 sie 2022, 08:36

loockas napisał(a):wskaż mi spalinowego odpowiednika z przyspieszeniem ~3-4s do setki

Porsche Turbo S
BMW M5 CS
Kia EV6 ... a nie czekaj ....
Pozdrawiam, Tomek

Drinking wine and killing time
Avatar użytkownika
Forumowicz
CUP 2017 miejsce 2
 
Od: 17 maja 2005, 19:55
Posty: 3093 (23/152)
Skąd: Śrem
Auto: ponton i dziadkowóz, Moto: lyter

Postprzez brii » 24 sie 2022, 10:47

zadra napisał(a):na nikogo nie plułem

Wielokrotne próby chamskiej maniupulacji i namiętne wrzucanie nieprawdziwych informacji to nie jest plucie w twarz komuś kto prosił o to byś przed wklejeniem czegoś zeryfikował to co robisz?

Korzystam z telefonu aby przeglądać forum i robię to okazjonalnie z braku czasu.
Mam go zbyt mało, żeby doszukiwać się drugiego dna we wszystkich artykułach i opisach.

Brak czasu jest usprawiedliwieniem do stosowania sztuczek erystycznych i dezinformowania wszystkich?
Jak nie masz czasu to czytaj a nie pisz bo jak widać nie masz go tyle by czegoś się dowiedzieć i nauczyć tylko na przygłupa przeklejasz teksty w których ktoś kto skończył podstawówkę i potrafi mnożyć zauważy poważne błędy. Nie trzeba szukać drugiego dna – znając fizykę ze szkoły podstawowej i tabliczkę mnożenia widać od razu głupoty. Podstawą zdroworozsądkowego postępowaniu w życiu jest chociaż zgrubna weryfikacja informacji, które się dostaje – Ty tego nie robisz albo celowo przepuszczasz przez swój filtr informacje potwierdzające z góry założone tezy mimo tego, że nie trzymają się one kupy. Brak czasu nie jest żadnym usprawiedliwieniem tego, że po prostu wielokrotnie beszczelnie kłamiesz.
Jak chcesz dyskutować to musisz na to poświęcić czas – w innym przypadku jedynie prowadzisz bicie piany.
Nie dość, że sam nie masz czasu to swoimi wypocinami marnujesz go innym.
Chcesz się rozerwać – jest dział hyde-park.

child napisał(a):Tym razem kłaniają się figury 2,3,4 i 5 – mamy zaufać koledze na słowo, bo on jechał i się zna. Wartości nie znamy, ale kolega skrupulatnie liczy, więc na pewno pisze prawdę :) To, że przy cenach paliwa sprzed 4 lat to ma średni sens oraz że różnica w cenie samochodów mu się nie zwróci przez przynajmniej 10 lat (i to o ile będzie miał prąd za darmo) to są szczegóły niewarte wzmianki przy przyspieszeniu "3-4s do setki" :D

Czy naprawdę nie widzisz, że bezkrytycznie cytujesz jak leci to, co ci pasuje bez sprawdzenia, czy to ma sens i czy niesie jakąś wartość merytoryczną?

Patrząc na to zastanawiam się czemu kupiłeś Mazdę i G37 zamiast Tico w LPG i Lupo w dieslu.

child napisał(a):Loockas (i inni zresztą też), to ja mam taką propozycję – weźmy twój zacytowany przykład, ustalmy brakujące szczegóły i policzmy dokładnie. Z dobrą wolą, bez zacietrzewienia, wycieczek osobistych i założeń z góry. Na początku porównajmy cenę "paliwa", a potem uwzględnijmy różnicę w cenie samochodu.

Badałem ten temat bo kiedyś trzeba będzie Q zmienić na coś innego.
Otóż sprawa prezentuje się tak:
Tesla 3 Performance – 305kzł, BMW M3 465kzł
Tesla zużywa średnio 15,7kWh/100km ale badźmy rozrzutni – niech będzie 20kWh (ja się mieściłem poniżej 16kWh/100km)
BMW spala według producenta 10,1l/100km, zakładam ostrożnie 12l/100km (oderwane od realizmu – w życiu wychodzi więcej)
Koszty serwisu co rok to ~7kzł dla BMW (optymizm absurdalny) i ~200zł dla Tesli (wymiana filtra pyłkowego w klimatyzacji). Sprawdzałem to dla okresu 10 lat – Tesla może wymagać w międzyczasie przy moich przebiegach jednej wymiany klocków hamulcowych ale założę, że dwóch czyli + 2x 1kzł (na bogato, w ASO i jeszcze zostanie kasa).
Koszt przejechania 100km w cenie paliwa – spalinówka 78zł (liczę benzynę po 6,50zł) a BEV 26zł (liczę średnią cenę prądu 1,3zł/kWh czyli zakładam, że co drugie ładowanie będę miał na ultraszybkiej ładowarce w roamingu).
Utrata wartości w BMW będzie znacznie większa ale po upływie 10 lat zdążę już ten ból rozchodzić więc ignoruję.
Sumarycznie wychodzi zatem:
ICE: 465kzł + 70kzł + 150 * 10 * 78zł = 652kzł
BEV: 305kzł + 4kzł + 150 * 10 * 26zł = 344kzł

W Mercedesie wychodzi podobnie (odrobinę tańszy serwis) jak w BMW, Lexus nic w tym segmencie do zaoferowania nie ma.

Podsumowując – kupując ICE płacimy na wstępie ~150kzł więcej, płacimy znacznie więcej za serwis ale za to płacimy znacznie drożej za eksploatację i paliwo.

Przekładając to na mój tryb użytkowania – spokojnie w ciągu 10 lat BEV wyjdzie mnie o tyle taniej, że kupiłbym dwa za tą kasę w której kupiłbym jedno ICE i jeszcze by zostało.

child napisał(a):Mam następujące pytania do zacytowanego fragmentu:
* czy widząc znak stacji ładowania wiadomo, czy są wolne miejsca? Czy zdażyło się, że ładowarki nie działały/były zajęte?

Ja mam pytanie – czy widząc znak stacji paliw masz informacje o tym czy są wolne miejsca pod dystrybutorem?

Ogólnie mógłbym wylać falę hejtu na spalinówki bo zdarzyła mi się sytuacja, że wjechałem na stację na głębokiej rezerwie a akurat nie było prądu i dystrybutory nie mogły przepompować paliwa ze zbiornika stacji do baku, kiblowałem z 3 godziny.
Przypinanie sprawy infrastruktury do samochodów BEV (i zrównywanie ich przez to do zera) które w przeciwieństwie do spalinowych mogą funkcjonować bez tej infrastruktury jest przynajmniej nadużyciem.
Infrastruktura u nas nie ma poziomu zachodniej ale mimo pierwotnych obaw nie mam żadnych problemów z podróżowaniem BEV po kraju. Niedziałająca ładowarka mi się nie zdarzyła a w jednym hotelu właściciel sam zaproponował mi podłączenie się za darmo do gniazdka mimo tego, że nawet nie pytałem. Ciekawe czy byłby skory dać mi 30 litrów benzyny <lol>

Rozumiem, że możesz mieć uprzedzenia do BEV – ja mam do diesli – nie cierpię ich, wręcz nienawidzę ale przyjmuję do wiadomości ich dominację w efektywności energetycznej w stosunku do benzyny. To, że nie lubisz BEV nie oznacza, że musisz negować ich sens i fizykę ;)

Zanim odpiszesz przeczytaj jeszcze proszę mojego posta w temacie o rozrusznikach.

loockas napisał(a):Za to ilość pianobijców jest po prostu przerażająca. Szkoda.

Niestety taki mamy klimat – ludzie zaczęli naśladować małpy z TV – kontrowersja, polaryzacja i emocje ważniejsze niż merytoryka i spokojna wymiana doświadczeń... Liczą się tylko igrzyska i kto kogo bardziej ośmieszy albo zdenerwuje niekoniecznie mając rację. Smutne to...
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez child » 24 sie 2022, 17:46

Chłopaki, nie mam słów. Wygraliście dyskusję na całej linii – mocą argumentów, wyższością intelektualną oraz godnością osobistą. Życzę miłej zabawy we własnym gronie.

Pozostaje mi mieć nadzieję, że ten wątek będą czytali (o ile uda im się przebrnąć) ludzie, którzy potrafią myśleć i wyciągać wnioski.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez JohnnyB » 25 sie 2022, 07:58

Pojechaliście nieco grubo........

Ale kilka argumentów tutaj do mnie przemówiło i w sumie chętniej teraz jak drugie auto kupiłbym elektryka. Taki Smart zapewne spełniły moje potrzeby aby kręcić się w około komina (do 120KM dziennie).
Miejsce postojowe pod swoim segmentem mam, więc pewnie w jakaś sensowniejsza ładowarkę musiałbym zainwestować.

Natomiast jak dla mnie, to jeszcze za wcześnie na główne auto elektryczne. Chociaż moje dwa PB nie mają zadziwiającego zasięgu. W Jeepie przy 96 litrowym baku, pewnie więcej jak 800 km nie dam rady, Jaguar przy 65 litrowym też więcej jak 850 nie zrobi......i mówimy tutaj o trasie.
..::Born To Rise Hell::..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 lip 2009, 20:27
Posty: 2539 (46/87)
Skąd: gdzieś w mazowieckim......
Auto: Ford Edge '18 3.5v6 SEL

Postprzez Neonixos666 » 26 sie 2022, 22:18

Choć lubię motoryzację w tym spalinowym wydaniu, to jedno mnie w niej denerwuje, cena jaką płacimy za paliwo. Obecnie płacimy chore pieniądze bo sami nie jesteśmy bogaci w złoża ropy i nabijamy innym kasę aż nie wiedzą co z nią robić. Prąd możemy sami sobie wytworzyć nawet i niech będzie z węgla ale na naszej ziemi, fajnie by było z odnawialnych źródeł energii ale najważniejsze to uniezależnić się od innych i nie być szantażowanym. Oby przyszedł taki dzień żeby nikt nie chciał kupować już ropy a te fajne miasta na pustyniach będą zasypywać się piaskiem i popadać w zapomnienie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9463 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez piwo » 27 sie 2022, 05:18

a mnie najbardziej wkurza to ze napedy spalinowe sa tak skomplikowane i tak czesto sie psuja. to powinno wygladac duzo prosciej. silnik elektryczny koniec. zadnych rozrzadow, zadnych paskow, zadnych wtryskow, zadnych pomp, zadnych dwumas, zadnych turbo, zadnych padajacych skrzyn biegow, zadnych olei.
prosty jakis falownik silnik elektryczny a najlepiej dwa 300konne przy kazdym tylnym kole dla wektorowania momentu i nic poza tym. czekam na te lekkie i malo zajmujace miejsca baterie i wpieprzam to do opla speedstera bez zalu. w koncu spokoj bedzie z normami halasu, przegladami, policja. i performance wzrosnie. niech tylko zacznie sie juz produkcja 100kg i 100kwh w skrzyneczce 40cm x 40cm x100 baterii juz bo czekanie na to tez jest meczace.
http://www.racingforum.pl/index.php?sho ... =0&start=0
Jak mi ten samochód podnosi adrenalinę. Wy też się trzęsiecie jak wychodzicie z auta? Bo mnie drżą ręce i cały jakiś roztrzęsiony.
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 0&t=115720
http://www.youtube.com/watch?v=ZhyGC3jS ... r_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=jj-Hbid ... iwowarczyk
Avatar użytkownika
Koordynator Zlotów
 
Od: 13 lut 2005, 12:05
Posty: 4731 (212/128)
Auto: Opel Speedster 2001r. B207r,930kg,LSD,RWD, RaceTCS,semislick,320KM
1/4: 13,806s;
tor Poznań: 1m48,4s
tor Łódź 57,5s
Mazda 3 BM 2014r.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 14 gości

Moderator

Moderatorzy Moto