Do mandatu za wykroczenie wystarczy zdjęcie...

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez stachan » 18 gru 2018, 09:47

Taka informacja prasowa:

15 listopada obowiązywać zaczął m.in. znowelizowany Kodeks Wykroczeń. Nowe przepisy pozwalają o wiele skuteczniej walczyć ze zmotoryzowanymi, którzy nie zaprzątają sobie głowy znakami zakazu...
Z punktu widzenia kierowców najważniejsza jest zmiana art. 97 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Czytamy w nim, że: "w postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy: 1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia, 2) (uchylony)

3) stwierdzi popełnienie wykroczenia, w szczególności za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 60 dni od dnia ustalenia sprawcy wykroczenia".

O co dokładnie chodzi? Już tłumaczymy. Do tej pory przepisy nie zezwalały na karanie mandatem kierowcy (który np. zaparkował w niedozwolonym miejscu) na podstawie przesłanego policji czy straży miejskiej zdjęcia lub nagrania z telefonu komórkowego. W efekcie, w każdej tego typu sprawie, funkcjonariusze musieli kierować wnioski o ukarane do sądu.

Zapis o "urządzeniach rejestrujących" zmienia ten stan rzeczy. Nie ma w nim mowy o tym, że urządzenie musi być własnością konkretnej instytucji (np. ITD.). To z kolei oznacza, że ustawodawca dopuścił możliwość wystawiania mandatów w oparciu o dowody (zdjęcia/filmy) zarejestrowane przez "urządzenia rejestrujące" należące do obywateli – telefony, aparaty cyfrowe czy popularne rejestratory jazdy. Takie brzmienie nowych przepisów pozwala na znacznie prostsze, szybsze i tańsze rozwiązywanie spraw – na drodze postępowania mandatowego.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Jeśli wyślemy do policji lub straży miejskiej plik (zdjęcie/film) dokumentujące wykroczenie popełnione przez innego uczestnika ruchu, możemy spodziewać się wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka. Samo przesłuchanie to czysta formalność – policjanci poproszą nas o oświadczenie, że jesteśmy autorem fotografii lub nagrania oraz informację, gdzie i kiedy zostało wykonane. Złożenie takiego zeznania wystarczy, by policjant lub strażnik miejski mógł nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny.

Może się jednak zdarzyć, że taka jednorazowa wizyta na komisariacie okaże się niewystarczająca. Jeśli sprawca wykroczenia nie zgodzi się z decyzją o nałożeniu mandatu karnego, do czego ma prawo, to wtedy sprawa trafi do sądu. A wówczas możemy się spodziewać kolejnych wezwań, tym razem do sądu. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że dane świadka nie będą tajemnicą dla obwinionego kierowcy.

Przy okazji nowelizacja wydłuża też – do 60 dni – czas na ukaranie mandatem sprawcy wykroczenia. Trzeba przy tym pamiętać, że okres ten liczony jest nie od daty jego popełnienia, lecz "ustalenia sprawcy".


Zatem uważajmy na "życzliwych" sąsiadów i nie tylko ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 17:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez hak64 » 18 gru 2018, 10:26

Bardzo przydatna informacja. Z racji wykonywanego zawodu muszę nieco głębiej pogrzebać w znowelizowanym kodeksie.
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2015, 10:08
Posty: 448 (2/23)
Auto: Mercedes 300SE

Postprzez nemi » 18 gru 2018, 11:08

stachan napisał(a):Zatem uważajmy na "życzliwych" sąsiadów i nie tylko

<serduszka>

Super, ja na przykład nie mogę z domu wyjechać bezpiecznie. Zastanowię się, czy skorzystam.
Kontaktowałem się z lokalnym radnym, straż miejska zlewa – pewnie nawet nie przyjeżdżają, a ja wystawiam nos samochodu i czekam, czy ktoś zacznie trąbić. Chora sytuacja.
150 metrów dalej pusty parking...
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Grzyby » 18 gru 2018, 11:25

nemi napisał(a):150 metrów dalej pusty parking...

Taki kawał chodzić????? <lol>

Mnie to bardzo cieszy. Pstrykam każdemu idiocie który blokuje chodnik w okolicy mojego bloku.
Nigdy nie jest to "na chwilę" czy "z konieczności" bo podobnie jak u nemiego, kilkadziesiąt metrów dalej mogą to zrobić po ludzku. A przez ich wygodnictwo trzeba z dziećmi chodzić środkiem wąskiej ulicy (starsze dzieci same tam popylają).
I w nosie mam że nie będę anonimowy. Dzięki temu poznam też wygląd idiotów. Zresztą nie sądzę żeby którykolwiek odmówił przyjęcia mandatu....
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez nemi » 18 gru 2018, 14:45

Brak anonimowości ma swoje minusy. Myślę, że w odwecie skradziono mi tablice rejestracyjne z mojego własnego auta stojącego pod domem na moim własnym miejscu parkingowym.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Bimbak » 18 gru 2018, 16:36

stachan napisał(a):Przy okazji nowelizacja wydłuża też – do 60 dni – czas na ukaranie mandatem sprawcy wykroczenia. Trzeba przy tym pamiętać, że okres ten liczony jest nie od daty jego popełnienia, lecz "ustalenia sprawcy".

W związku z tym fragmentem chciałem tylko dodać że:
Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu.
Pozdrawiam, Tomek

Drinking wine and killing time
Avatar użytkownika
Forumowicz
CUP 2017 miejsce 2
 
Od: 17 maja 2005, 20:55
Posty: 3093 (23/152)
Skąd: Śrem
Auto: ponton i dziadkowóz, Moto: lyter

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości

Moderator

Moderatorzy Moto