Przepisy ruchu drogowego i ich interpretacja.

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez Neonixos666 » 3 sty 2021, 16:50

Zauważyłem że często ludzie prowokują niebezpieczne sytuacje, zamiast trochę dostosować swoją jazdę i czasem ,,odpuścić " pierwszeństwo czy pośpiech na rzecz bezpieczeństwa, sporo ludzi wróciło by do domu do swoich bliskich zamiast jechać w ostatnią drogę... :|
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9462 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez kamilq05 » 3 sty 2021, 23:24

Ja, i pewnie nie tylko ja, oglądam od kilku lat kilka kanałów na YT z nagraniami z kamerek, jeszcze z czasów gdy ten "sport" nie był tak popularny, a sam nagrywam już od 2015 roku swoją jazdę. No to na przestrzeni tych kilku lat znacząco widzę wzrost częstotliwości wypuszczanych filmików na choćby najpopularniejszym kanale StopCham, jak również wydłużenie czasu trwania tych odcinków. I kiedyś rzeczywiście nagrania były konkretne, gdzie na filmie widać było ewidentną winę innych kierowców. Obecnie coraz częściej sami nagrywający jeżdżą prowokująco "bo mam pierwszeństwo". Choćby mieli zginąć, to nie odpuszczą pierwszeństwa i nie zahamują. Każdy się może pomylić i warto wziąć na to poprawkę, no chyba że mam kamerę, wtedy ZERO litości i trzeba zrobić dramaturgię na drodze.

No choćby sytuacja z dzisiejszego odcinka – 1:53-2:04 min. Mądre to jest?!! <killer> <killer> <killer> https://youtu.be/f33wJEDi3zk?t=113

Ale muszę przyznać że te kilka lat oglądania nagrań pozytywnie wpłynęło na moją jazdę i czasem mam wrażenie że przewiduję jakby "więcej", że oczekuję niespodziewanego, że mam większą wyobraźnię co może się stać w pozornie niewinnej sytuacji. Oczywiście mistrzem nie jestem i nie będę i nie ma możliwości przewidzieć wszystkiego, dodatkowo każdy kiedyś może mieć gorszy dzień i popełnić błąd. Ważne by ten błąd popełnić naprawdę w ostateczności, a nie przy głupiej wyprawie po bułki, jakich w roku setki, bo mi się gaz trochę za mocno nacisnął. A niestety widzę że większość nagrywanych zdarzeń jest w wyniku głupich zachowań i zaniedbań, których spokojnie dałoby się uniknąć, kwestia aby pomyśleć chwilę, a nie tępo jechać przed siebie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2011, 19:56
Posty: 201 (1/6)
Skąd: Świdnik
Auto: Citroen C4 B7 2011r 1,6HDI 92km

Citroen C4 Grand Picasso 2008r 2.0HDI 136km MCP exclusive

Postprzez hak64 » 4 sty 2021, 18:28

kamilq05 napisał(a): Obecnie coraz częściej sami nagrywający jeżdżą prowokująco "bo mam pierwszeństwo".
Niektórzy wręcz wychodzą z założenia, że skoro mam kamerkę, to mam dowód swojej niewinności. O tym, że ta niewinność bywa złudna, przekonują się zwykle na rozmowie z prokuratorem...
Przykład: Taksówkarz wiozący dwoje pasażerów. Stoi na skrzyżowaniu, bo pali się czerwone. Wszyscy patrzą na następne skrzyżowanie (już bez sygnalizacji, ale z przejściem dla pieszych), gdzie mocno zmęczony "tropiciel węży", przechodzi po przejściu z lewej na prawą stronę drogi dwujezdniowej. Robi przy tym, po trzy kroki w przód i dwa w tył. Pokonuje jedną z jezdni, po czym chwiejąc się jak liść na wietrze, łapie w objęcia latarnię... Taksówkarz i pasażerowie rechoczą rozbawieni sytuacją... Zapala się zielone i taksówka na odcinku 70 m dzielących jedno skrzyżowanie od drugiego, rozpędza się do blisko 60 km/h, przy przepisowych 50 km/h. Niestety latarnia odmawia współpracy z pijaczyną i ten upada bezpośrednio przed nadjeżdżającą taksówką (nie przeżył). Taksówkarz dostał ponad rok bezwzględnego pudła, zakaz wykonywania zawodu na 5 lat i na tyle też stracił prawo jazdy.
Czy ktoś pokusi się o wyliczankę, jakie grzechy popełnił?
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2015, 09:08
Posty: 448 (2/23)
Auto: Mercedes 300SE

Postprzez Neonixos666 » 4 sty 2021, 19:57

Jakiś czas temu siostrę ochrzaniłem, przejeżdżaliśmy przez wioskę, raczej tam pasów nie ma przechodzą ludzie jak chcą. Minęła przechodzącego człowieka oczywiście on zdążył przejść ale nawet nie odbiła odsuwając się od niego ani nie zwolniła, wystarczyło małe potknięcie tego człowieka i już by było gorąco. Ja wiem że to on powinien uważać, rozejrzeć sie itp jak nie ma pasów ale to nie zwalnia nas z ostrożności i nie jeżdżenia na styk.

Eh znów nagrywający jaki to bohater

Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9462 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez stachan » 6 sty 2021, 14:06

Po takich "kursach" na prawo jazdy, jakie mamy od dwóch dekad (czytaj: 20 godzin na naukę praktyczną) nic dziwnego, że ludzie są przekonani, że kierunkowskaz jest tożsamy ze znakiem A7...

Swoją drogą takiego mściwego delikwenta powinno skierować się z urzędu na dokładne badania psychiatryczne (nie psychologiczne) – to potencjalny zabójca drogowy. Ciekawe czy pieszych również chciałby w taki sposób uczyć pokory? :|
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 16:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez hak64 » 6 sty 2021, 14:52

Przed świętami odwiedziłem brata. Wracałem późnym wieczorem i zjechałem na stację paliw na kawę. Za ladą stał rosły facet około czterdziestki. Zapłaciłem usiadłem w kąciku i siorbię gorący napój. Po chwili na stację przyjechał facet na rowerze, ubrany na ciemno, rower bez lampek, a nawet odblasków. Pan za ladą zwrócił mu uwagę, że światła w nocy są niezbędne na drodze. Rowerzysta śmiejąc się podchodzi do lady i powiada: "Ja widzę jak kot", po czym poprosił o fajki... Usłyszał:

– Idiotów nie obsługujemy.

Facet coś tam zaczął mamrotać o chamstwie, a gościu z za lady: "mam ci obić ryj, żebyś zrozumiał?"
Po czym dodał już spokojniej.

Moja matka trzydzieści lat męczy się z jedną nogą krótszą, bo ratując życie takiemu jak ty debilowi, wybrała drzewo...
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2015, 09:08
Posty: 448 (2/23)
Auto: Mercedes 300SE

Postprzez Neonixos666 » 6 sty 2021, 22:08

stachan napisał(a):Po takich "kursach" na prawo jazdy, jakie mamy od dwóch dekad (czytaj: 20 godzin na naukę praktyczną) nic dziwnego, że ludzie są przekonani, że kierunkowskaz jest tożsamy ze znakiem A7...

Swoją drogą takiego mściwego delikwenta powinno skierować się z urzędu na dokładne badania psychiatryczne (nie psychologiczne) – to potencjalny zabójca drogowy. Ciekawe czy pieszych również chciałby w taki sposób uczyć pokory? :|


Moim zdaniem jazda nagrywającego nie jest niezgodna z przepisami (pomijając prędkość) ale też kulturą jazdy nie grzeszy. Dlaczego nie wpuścił forda skoro i tak była kolejka aut i niczym takim zagraniem nie zyskał. Oszem nie musiał tego robić ale też spokojnie mógł go wpuścić co było by zgodne z ,,kulturą jazdy". Oddzielna kwestia kierowcy Forda który nie powinien ,,burzyć się" za nie wpuszczenie bo to on zmieniając pas musi ustąpić, a za taką ,,zemstę" powinien iść na badania.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 wrz 2009, 23:21
Posty: 9462 (52/235)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez stachan » 7 sty 2021, 11:54

Neonixos666 napisał(a):Dlaczego nie wpuścił forda skoro i tak była kolejka aut i niczym takim zagraniem nie zyskał.


Masz rację <ok>
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 16:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez hak64 » 7 sty 2021, 21:25

Pochwalę się Wam. Wymyśliłem i prowadzę na kilku forach motoryzacyjnych akcję promującą bezpieczeństwo pieszych. Co wy na to:
Obrazek
Ważny jest też podpis, a ten powinien być dobitny i przemawiający do wyobraźni.
Nie bądź płaski – noś odblaski!
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2015, 09:08
Posty: 448 (2/23)
Auto: Mercedes 300SE

Postprzez piwo » 8 sty 2021, 05:54

widocznosc pieszych rowerzystow zwlaszcza w nocy to mega wielki problem. kazda akcja mogaca wplynac na poprawe to plus dla kazdego i kierowcow i pieszych. oswietlenie przejsc, obowiazkowe prawnie odblaski w pedalach i szprychach kazdego sprzedanego rowera, obowiazkowe prawnie wszywki odblazkowe w kazde wyprodukowane buty bluzy i kurtki i moze cos sie zmieni.
Jak mi ten samochód podnosi adrenalinę. Wy też się trzęsiecie jak wychodzicie z auta? Bo mnie drżą ręce i cały jakiś roztrzęsiony.
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 0&t=115720
http://www.youtube.com/watch?v=ZhyGC3jS ... r_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=jj-Hbid ... iwowarczyk
Avatar użytkownika
Koordynator Zlotów
 
Od: 13 lut 2005, 12:05
Posty: 4731 (211/128)
Auto: Opel Speedster 2001r. B207r,930kg,LSD,RWD, RaceTCS,semislick,320KM
1/4: 13,806s;
tor Poznań: 1m48,4s
tor Łódź 57,5s
Mazda 3 BM 2014r.

Postprzez hak64 » 8 sty 2021, 14:27

piwo napisał(a):obowiazkowe prawnie wszywki odblazkowe w kazde wyprodukowane buty bluzy i kurtki i moze cos sie zmieni.

Pomysł godny uwagi, a nawet wydaje się być atrakcyjny.
Obrazek
Podejrzewam, że na taki widok stawać będą nie tylko auta...
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2015, 09:08
Posty: 448 (2/23)
Auto: Mercedes 300SE

Postprzez rywho » 8 sty 2021, 14:36

Jako sporo jeżdącego rowerzystę i kierowcę zadziwia mnie ciche przyzwolenie policji na jazdę rowerem bez jakiegokolwiek oświetlenia – jadąc samochodem poza miastem już kilka razy o mało co nie zgarnąłbym po zmroku jakiegoś lokalsa na nieoświetlonym rowerze, przypadków gdy zauważyłem wcześniej takiego nieoświetlonego delikwenta już nie zliczę. Jest to tym bardziej dziwne, że tacy ludzie ryzykują życie nie wydając na lampkę równowartosci paczki papierosów (całkiem widoczną tylną lampkę kupi się za kilkanaście złotych, podstawową przednią pewnie za max dwukrotność tej kwoty).
Nie wiem, może potrzeba jakichś szerszych akcji uświadamiających oraz egzekwowania kar/pouczeń za brak oświetlenia – myslę, że wiele osób niejeżdżących samochodami nie zdaje sobie nawet sprawy jak niewidoczni są idąc pieszo/jadąc rowerem bez odblasków/oświetlenia.
Ze swojej stony gdy kilkanaście lat temu zacząłem jeździć równiez samochodem, to lampki w rowerze zapalam dużo wcześniej przed zmrokiem- często gdy jest jeszcze w miarę widno (z perspektywy roweru), natomiast z samochodu widoczność jest już wiele gorsza.
Forumowicz
 
Od: 16 paź 2013, 19:49
Posty: 63
Auto: Mazda 2 DY; 1,4; 2007
Mazda 2 DE; 1,3; 2013

Postprzez hak64 » 8 sty 2021, 19:17

rywho napisał(a):Jako sporo jeżdącego rowerzystę i kierowcę zadziwia mnie ciche przyzwolenie policji na jazdę rowerem bez jakiegokolwiek oświetlenia

Poruszyłeś dość istotny problem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że mandaty wystawione na pieszych i rowerzystów nie są traktowane jako "wynik", często nie bierze się ich pod uwagę w ocenie pracy policjanta, a czasem wręcz stanowią ujmę na honorze "co nie stać cię na nic lepszego?" Czy to się zmieni – trudno powiedzieć. Być może właśnie przez takie akcje promujące bezpieczeństwo pieszych, ktoś wyżej dostrzeże problem. Wypada tylko mieć nadzieję, że ów ktoś będzie posiadał jakiś intelekt i potrafił z niego korzystać. <nie powiem> To nie jest śmieszne, ale znane mi są przypadki, gdzie tacy bezobjawowi intelektualiści ubolewali nad spadkiem ilości wypadków i kolizji w statystykach. To co dla innych jest sukcesem, bo świadczy o poprawie bezpieczeństwa, dla nich stanowiło powód do zmartwień.
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2015, 09:08
Posty: 448 (2/23)
Auto: Mercedes 300SE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Moderator

Moderatorzy Moto