W styczniu 2017 roku Ministerstwo Infrastruktury ma rozpocząć prace nad zmianą przepisów dotyczących standardów tablic rejestracyjnych w Polsce. Problem ma charakter powracający i był poruszany już wielokrotnie. Wymiary tablic rejestracyjnych obowiązujące w Polsce nie odpowiadają samochodom wyprodukowanym w Japonii czy USA.
Na początku przyszłego roku Ministerstwo Infrastruktury ma zająć się nowym rozporządzeniem, które zmieni dotychczasowe przepisy dotyczące standardów tablic rejestracyjnych. Normy obowiązujące obecnie w Polsce nie są zgodne z tymi japońskimi czy amerykańskimi, przez co polskie tablice rejestracyjne nie pasują wymiarowo do samochodów produkowanych w tamtych krajach.
Wymiary tablic rejestracyjnych zgodnie ze standardami japońskimi czy amerykańskimi to 305 x 155 mm. Standardy obowiązujące w Polsce to 520 x 114 mm w przypadku tablic jednorzędowych oraz 305 x 214 mm jeśli chodzi o te dwurzędowe. Prawo obowiązujące w Polsce jest dosyć surowe, a normy sztywne i niezmienne.
Polscy kierowcy posiadający samochody z Japonii czy USA muszą więc dopasowywać tablice rejestracyjne do polskich zasad. Często je zaginają, ograniczając zarazem czytelność i przejrzystość znaków. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 200 zł oraz trzy punkty karne. Za jazdę z tablicami rejestracyjnymi, które odbiegają od polskich norm można natomiast utracić dowód rejestracyjny.
Jak donosi Rzeczpospolita, nowe rozporządzenie, które prawdopodobnie wejdzie w życie już na wiosnę 2017 roku, ma zmienić polskie standardy. Tablice dwurzędowe mają być mniejsze oraz posiadać tradycyjne w wielu krajach wymiary 305 x 155 mm.
Na ten problem w interpelacji zwrócił uwagę poseł Kukiz'15, Paweł Grabowski.
Wskazuje on, iż zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, tablice rejestracyjne, przeznaczone dla samochodów, w Polsce mogą mieć następujące wymiary: 520 mm x 114 mm (tablica jednorzędowa) lub 305mm x 214 mm (tablica dwurzędowa). Tymczasem w przypadku samochodów przeznaczonych na rynek amerykański i japoński, fabrycznie przystosowane miejsca umożliwiają poprawny montaż tablic rejestracyjnych o wymiarach 305 x 155 mm.
– Z uwagi na fakt, iż Polacy coraz częściej sprowadzają samochody, w tym samochody przeznaczone na rynek kolekcjonerski, z Japonii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej problem niemożności dostosowania legalnych tablic rejestracyjnych dotyka coraz więcej osób – pisze poseł.
Jak radzą sobie właściciele takich aut? Najczęściej po prostu zginają taką tablicę. Drugim często spotykanym sposobem jest wyrobienie tablic odpowiadających wymiarom tablic amerykańskich w prywatnych przedsiębiorstwach i użytkowanie pojazdu na takich ,,tablicach rejestracyjnych", co jest niezgodne z powszechnie obowiązującym prawem.
Zdaniem posła Grabowskiego jedynym racjonalnym rozwiązaniem dla osób importujących samochody z Japonii i USA jest wprowadzenie legalnych tablic rejestracyjnych o wymiarach 305 mm x 155 mm. Parlamentarzysta zwraca przy tym uwagę, iż w wielu krajach Unii Europejskiej jednym z urzędowych wymiarów tablic rejestracyjnych jest właśnie ,,wymiar amerykański" 305 mm x 155 mm.
Odpowiadający na interpelację Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa nie odpowiedział jednoznacznie, czy tablice rejestracyjne o „wymiarze amerykańskim" zostaną wprowadzone w Polsce.
Szmit wyjaśnił, że wymiary stosowanych w Polsce tablic samochodowych jednorzędowych i dwurzędowych zostały dostosowane do przepisów UE określających wymiary miejsca przewidzianego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Dalej, wskazał on, iż przepisy w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów określają, że właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych. – Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to dopuszcza się umieszczenie przedniej i tylnej tablicy w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy – po lewej stronie pojazdu – napisał Jerzy Szmit.
Jednocześnie poinformował on, że na początku 2017 r. ministerstwo rozpocznie prace legislacyjne nad nowym rozporządzeniem w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. – Analizujemy wszystkie wnioski napływające do ministerstwa związane z przepisami o rejestracji i oznaczaniu pojazdów. Prowadząc prace legislacyjne nad projektem tego rozporządzenia rozważone zostaną wszystkie sygnalizowane kwestie, w tym rozmiaru (wzoru) tablic dla pojazdów, o których mowa w interpelacji posła Pawła Grabowskiego – zapewnił Szmit.