Strona 1 z 1

Znak "Parking wyłącznie sam. osobowe"

PostNapisane: 29 wrz 2014, 22:12
przez matthies
Mam dylemat i nie wiem jak rozgryźć temat, bowiem buszowałem sporo po internecie i zdania są podzielone.
Mianowicie u mnie pod blokiem jest taki oto znak:
Obrazek

podobno nie ma on kompletnie mocy prawnej co do "Wyłącznie sam. osobowe" ponieważ taka informacja powinna znaleźć się pod znakiem na oddzielnej tablicy, białe tło+czarne napisy.
Mimo tego, podstawowe pytanie brzmi, jakimi autami nie wolno parkować na tym parkingu?
Wg mnie nie wolno żadnym samochodem, które ma wpisane w dowodzie sam. ciężarowy, nawet przysłowiowa panda z kratką. Stanowi o tym paragraf z ustawy Prawo o ruchu drogowym,
samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu;
co za tym idzie, nawet motorem czy skuterem nie wolno, które nota bene są pojazdami osobowymi, ale samochodami osobowymi nie są. Przede wszystkim chodzi mi o busy, które mają tylko 3 miejsca z przodu i z tyłu wyłącznie przestrzeń bagażową, czyli są konstrukcyjnie przygotowane do przewożenia ładunku wedle ustawy
samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków;
określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do
przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą;
.


Czy ktoś z was zgłębiał ten temat i potrafi mi podpowiedzieć, czy mam rację, czy też się mylę? Jak należy ten znak interpretować, ponieważ policjanty u mnie powiedziały, że bez względu na przeznaczenie auta oraz wpis w dowodzie, może tutaj parkować KAŻDY pojazd o DMC 3,5T, z czym ja się nie do końca zgadzam.
Jeśli się mylę i ktoś ma fachową wiedzę, to bardzo bym prosił o poparcie art i §.
Dzięki

Re: Znak "Parking wyłącznie sam. osobowe"

PostNapisane: 7 paź 2014, 23:30
przez Wojtek
Dobry temat ;)

Nie wiem czy znak ze zdjęcia obowiązuje, ale wiem natomiast, że definicja samochodu osobowego zmieniła swoje brzmienie od dnia 1 kwietnia 2014 r.
Oto ona:

"Samochodem osobowym jest pojazd samo-chodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:

a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
– klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
– z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
b) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
c) pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:

– agregat elektryczny/spawalniczy,
– do prac wiertniczych,
– koparka, koparko-spycharka,
– ładowarka,
– podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
– żuraw samochodowy,
d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o VAT (który również będzie obowiązywał od 1.04.2014 r.).



I dalej:
"Spełnienie wymagań dla ww. pojazdów będzie się stwierdzało:
• w przypadku pojazdów określonych w ww. pkt a) i b) – na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań,
• w przypadku pojazdu specjalnego – na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym."



art. 86a ust. 16 ustawy o VAT
16. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w ust. 9 pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 4 pkt 2, uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, wymagania dla tych pojazdów samochodowych oraz dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, uwzględniając specyfikę ich konstrukcji oraz ich zastosowanie, a w przypadku pojazdów mających więcej niż jeden rząd siedzeń – również wymóg, aby dopuszczalna masa całkowita była większa niż 3 tony.

Re: Znak "Parking wyłącznie sam. osobowe"

PostNapisane: 8 paź 2014, 09:11
przez brii
Cytujesz ustawę o VAT, ona nie ma wiele wspólnego z ustawą o ruchu drogowym. Według tej ustawy motocykl to samochód osobowy ;)
Wydaje mi się, że pałkarze słusznie prawią – jeśli nie jest potrzebne prawo jazdy C to jest samochód osobowy.

Re: Znak "Parking wyłącznie sam. osobowe"

PostNapisane: 8 paź 2014, 09:17
przez marcin255
Zależy gdzie taki znak stoi , jeśli na terenie prywatnym np. wspólnoty to ma ona prawo dysponować swoją własnością w sposób przez siebie określony , jeśli to droga " publiczna " to obowiązują przepisy kodeksu drogowego .

PostNapisane: 8 paź 2014, 16:59
przez matthies
jest to droga publiczna, umieszczona w "strefie zamieszkania" D-40
Obrazek

PostNapisane: 8 paź 2014, 19:11
przez stachan

PostNapisane: 8 paź 2014, 19:30
przez matthies
nie nie, ten znak tu stoi od początku istnienia parkingu. Kwestia legalności zastanawia mnie tylko w gestii czy ma on moc prawną bez białej tabliczki na dole.

Ażeby nieco wyjaśnić sytuację, mi ten znak odpowiada bo irytują mnie te wielkie busy zaparkowane pod blokiem, przez które przy wyjeżdżaniu nic nie widać. Zacząłem parkować tyłem już lata temu, ale i tak widoczność jest tragiczna...

PostNapisane: 9 paź 2014, 08:41
przez stachan
To oczywiste – ja podałem te linki, gdyż znak ewidentnie nie spełnia wymogów formalnych. Sam znak pewnie jest bardzo wskazany dla mieszkańców osiedla. W mojej ocenie można co najwyżej wystąpić do spółdzielni czy wspólnoty o zmianę znaku na właściwy tylko czy warto ruszać temat? :| Ktoś mógłby wtedy włączyć komplikatory i znak zniknie zupełnie... :(