[NA/NB/NC] Jaki jest "dozwolony" styl jazdy?

Mazda MX-5 2015 – (ND) / 2005– 2015 (NC) / 1998–2005 (NB) / 1989–1998 (NA)

Postprzez jasnoksieznik » 26 sie 2011, 13:32

Witam.

Sprawiłem sobie zabawkę, NBFL z 2001, 1.6, zielona.

Pytanie: Do tej pory jeździłem Maluchem, pełnoletnim Golfem II, ostatnie dwa lata Focusem 1.4. Wszystkie się do sportowych nie zaliczały, więc nie mam zwyczaju jeździć sportowo. Tzn. po mieście 4. bieg i się toczymy 60km/h. Zmiana biegu przy 3tys obrotów, ew. 4tys. Spod światel sprawny start, ale bez werwy, a potem znów 4. bieg.

Mam wrażenie, ze w Mazdzie tak nie trzeba. Trochę mnie naprostował mechanik, który mi testował auto – na pierwszym zakręcie wskoczył na 7tys obrotów, a kilka ulic dalej spokojnie przyśpieszyl na 3. biegu do 100km/h i wrzucił 5 bieg. Dla mnie szok, ze tak można, ale się przyzwyczajam. :D

Tutaj pytanie – czy jazda w "moim starym" stylu jest w porządku? Toczenie się przez miasto na 2k obrotów, raczej rzadkie zmiany biegów, mało wyrywne wyprzedzanie.. Od 90km/h 5 bieg, a na autostradzie 120-130km/h na 5. biegu? Czy taka zachowawcza, raczej oszczędna jazda jest ok dla silnika/skrzyni/reszty mechaniki?
Żeby było jasne – wiem, ze można fajniej. Przyjemność jest większa, podoba mi się bardziej agresywny (czyt. normalny dla takiego autka) styl jazdy. Ale już miałem kontakt z innymi pojazdami, poboczem, czy drzewem i na co dzień nie muszę się śpieszyć.
jasnoksieznik
 

Postprzez sewa » 27 sie 2011, 15:07

Co to w ogóle za pytanie? xD

To jest wyłącznie Twoje auto i Twoja sprawa jak chcesz jeździć. Nikt za Ciebie nie zadecyduje. Jeżeli nie czujesz potrzeby szybkiej jazdy, to nie jeździj szybko. Samochodowi nie powinna zaszkodzić jazda z maksymalnymi obrotami, o ile robi się to z głową. Czyli nie cały czas do odcinki, nie na zimnym silniku, no i trzeba dbać o silnik – zadbać o dobre smarowanie. i tyle. Przecież Mazda słynie z tego, że lubi jeździć na wysokich obrotach.
ObrazekObrazek
Forumowicz
 
Od: 2 wrz 2009, 12:53
Posty: 1857 (1/26)
Skąd: Toronto
Auto: MX6 KL '92

Postprzez SponeR » 30 sie 2011, 21:08

taka jazda jest ok tylko musisz zapuścić duże afro i włożyc felgi 19" i będzie slow & low :] <rotfl>
ja po mieście nawet i 5 zapinam :]
tym autem nie trzeba szybko jeździć żeby był szpan <lol> :D
=x
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 2 lis 2008, 15:22
Posty: 723 (0/1)
Skąd: Annaberg/Piaseczno
Auto: 89' turboMiateł
08' cx-9 3.7v6

Postprzez check. » 1 wrz 2011, 00:27

wysoki bieg i mała prędkość też nie jest zdrowe dla silnika
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lut 2011, 14:11
Posty: 173
Auto: Civic 1.4

Postprzez Barthez » 2 wrz 2011, 23:05

check. napisał(a):wysoki bieg i mała prędkość też nie jest zdrowe dla silnika

a czemu? ja na 6 biegu tocze sie 50-60 i problemów nie ma ;)
jednostajna prędkość nie szkodzi – szkodzi przyśpieszanie.

SponeR napisał(a):taka jazda jest ok tylko musisz zapuścić duże afro i włożyc felgi 19" i będzie slow & low :] <rotfl>

nie mam afro lecz uprawiam sobie wieczorami crusing z muzyczką Kacprzyckiego lub Turnała ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2005, 19:05
Posty: 3325 (0/5)
Skąd: Earth
Auto: Jest

Postprzez D4NI3L » 20 wrz 2011, 22:15

Barthez napisał(a): z muzyczką Kacprzyckiego lub Turnała ;)


ja już widziałem i słyszałem :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2008, 15:40
Posty: 2862 (6/1)
Skąd: Trójmiasto

Postprzez klikaczu » 5 gru 2011, 23:50

Barthez napisał(a):
check. napisał(a):wysoki bieg i mała prędkość też nie jest zdrowe dla silnika

a czemu? ja na 6 biegu tocze sie 50-60 i problemów nie ma ;)
jednostajna prędkość nie szkodzi – szkodzi przyśpieszanie.


Nie zgodzę się... Jazda na zbyt niskich obrotach (czyli ok. 1500 RPM) obciąża silnik (konkretnie tzw. układ korbowo-tłokowy) i nie ma nic wspólnego z eko jazdą (silnik dostaje dużo paliwa i mało tlenu). Poza tym niemożliwa jest tzw. ucieczka gazem w sytuacjach podbramkowych, bo nie ma momentu obrotowego... Tak więc lepiej trzymać zakresów zmian biegów sugerowanych przez producenta... :)
klikaczu
 

Postprzez dekster » 9 lut 2012, 18:38

Panowie jest w kilku artykułach motoryzacyjnych na temat kierowców którzy piłują na 6 biegu nie przekraczając 50-60 km. Taką jazdę nazywają w skrócie (PSJ) nie wyjaśnię tego skrótu żeby nikogo nie obrazić. Można samemu poszukać :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2011, 14:57
Posty: 41
Skąd: Morąg
Auto: Mazda 6 2.0 MZR CD (GH) 2008r.

PostTen post został usunięty przez dekster 9 lut 2012, 18:42.

Postprzez Rzarii » 31 mar 2012, 19:56

Miatki lubią wysokie obroty:P Każdy kto miał NA 5 biegową zawsze szuka podczas jazdy tego 6 biegu:P
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2011, 14:45
Posty: 519 (0/3)
Skąd: Toruń
Auto: MX5 NA 1.6
Seat Ibiza 1.9TDI
Jawa Skuter 50
Jawa Mustang 50

Postprzez Barthez » 1 kwi 2012, 10:05

Rzarii napisał(a):Każdy kto miał NA 5 biegową zawsze szuka podczas jazdy tego 6 biegu:P

ja tam szukam 7 i 8 :P moja 6ka jest 500obr krótsza niż 5 którą miałem :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2005, 19:05
Posty: 3325 (0/5)
Skąd: Earth
Auto: Jest

Postprzez chucherko » 17 kwi 2012, 18:58

ale przecież nie kupuje się sportowego autka żeby jeździć stylem tatusiowym....czyt. toczymy sie na 5/6 biegu te 40-50 km/h .... Panowie pamiętajcie że fabryka daje nam dużo koników żebyśmy mogli je wykorzystywać :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2010, 22:34
Posty: 320 (1/4)
Skąd: Polska-Białystok / Belgia-Bruksela
Auto: Mazda Mx-5 NA 1.6 Kat '97

Postprzez Barthez » 18 kwi 2012, 07:36

chucherko napisał(a):ale przecież nie kupuje się sportowego autka żeby jeździć stylem tatusiowym....czyt. toczymy sie na 5/6 biegu te 40-50 km/h .... Panowie pamiętajcie że fabryka daje nam dużo koników żebyśmy mogli je wykorzystywać :P

sportowe auto kupuje się aby wykorzystać jego możliwości na torze, rajdzie czy innym kjsie, natomiast na drogach publicznych proponuję rozwagę, spokój i przestrzeganie przepisów ;)
oczywiście "sportowe" auto oferuje większy margines bezpieczeństwa ze względu na trochę lepsze trzymanie się drogi, szybkość manewrów czy skuteczniejsze hamulce – ale pod jednym warunkiem... iż będziemy jechać tak samo jak "dizel-50konną-bestią". Jeśli ktoś wykorzystuje w pełni możliwości "sportowe" bardzo łatwo przekroczyć granicę bezpieczeństwa i doprowadzić do kraksy.

wracając do meritum tematu: Jaki jest "dozwolony" styl jazdy?
moja odpowiedź – rozsądny, przepisowy i uzależniony od warunków na drodze ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 kwi 2005, 19:05
Posty: 3325 (0/5)
Skąd: Earth
Auto: Jest

Postprzez chucherko » 18 kwi 2012, 09:53

jaka formalna odpowiedz...


ja jestem mały pirat drogowy ale żadnego wypadku nie spowodowałam i chce aby tak jak najdłużej pozostało... ale za to miałam już kilka sytuacji w których mój refleks okazał się ratujący życie... a w tym wszystkim nie było ani grama mojej winy i zawsze kiedy mi sie coś takiego przytrafia na liczniku jest góra 60km/h.... zaczynam sie zastanawiać czy te tatusiowe wozy wogóle widzą mnie w lusterkach...


także jeśli chodzi o mnie to wykorzystuje skromny potencjał mojego Maleństwa ale z racji tego że śmigam po mieście jakiś umiar musze zachowywać aby nikt na mnie nie trąbił (nie licząc kolegów mazdowiczów którzy pare razy już mnie otrąbili :P )


także to tyle :) dziękuje do widzenia i miłego dnia <rotfl> <rotfl> <rotfl>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2010, 22:34
Posty: 320 (1/4)
Skąd: Polska-Białystok / Belgia-Bruksela
Auto: Mazda Mx-5 NA 1.6 Kat '97

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy MX-5