Koło zębate wałka/koło pasowe/626 2.5 V6/KLG4

Postprzez Adrast » 17 wrz 2019, 07:10

Dzień dobry społeczności.

Mazda 626 2.5 V6 KLG4 USA. 1999r.

Pewnego pięknego dnia auto zgasło.
Okazało się, że zmieliło pasek. Odpowiedzialność za to spadła na koło pasowe zębate wałka.

Owe koło ma coś jak by ranty trzymające pasek z obydwu stron. "Rant/pierścień" wewnetrzny po prostu spadł z tego koła zębatego i pasek zsuwał się z rolki, aż go wciągnęło między rozrząd a blok silnika.

Nie wiem jak to koło zębate jest skonstruowane, ale nie mogę znaleźć takiego. Może koło i te ranty sie samemu łączy jakoś? Może ten pierścień po prostu się wprasowuje na gorąco?

Auto mi sie zagotowało krótko przed tą awarią, więc mozliwe, że wtedy ta obręcz zabezpieczająca pod wplywem temperatury "wyskoczyła" z koła ?

Tyle pytań. Tak mało odpowiedzi.

W okolicy nikt nie zna mojego silnika. Mieszkam na Podkarpaciu. Okolice Rzeszowa. Proszę o poradę szpeca od Mazd, jakiś kontakt...

Zapraszam do dyskusji

Adrian
Załączniki
MazdaV6-17.jpg
Silnik taki jak mój(nie mój)
Screenshot_2019-09-17-07-43-35.png
To koło z rantem
20190916_140601.jpg
Moje
20190916_140603.jpg
Moje koło zębate( rant wewnętrzny opadł)
Początkujący
 
Od: 5 gru 2015, 17:46
Posty: 13
Skąd: Rzeszów
Auto: Mazda 626 2.5V6 KLG4 LX USA

Postprzez zadra » 17 wrz 2019, 10:44

Wydaje mi się,że nawet bez rantu pasek nie powinien zsunąć się z kółka bez wyraźnej przyczyny.
Jeśli "jeździł" po kołach rozrządu to coś było źle /krzywo złożone.
Miałem kiedyś w jednym z aut podobną sytuację i winne okazało się niewłaściwe osadzenie pompy wody w bloku. Poprzedni użytkownik przyoszczędził i zamiast uszczelki zastosował silikon krzywo osadzając pompę.
Po wyczyszczeniu, wstawieniu uszczelki i prawidłowym osadzeniu wszystko hulało, że aż gwizdało...

Może ostatnio byłeś u mechanika, albo naprawiałeś coś przy silniku..
Napisz więcej o okolicznościach i historii auta.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 17:07
Posty: 3144 (33/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez Adrast » 17 wrz 2019, 16:08

Dobrze prawisz.
Bezpośrednio przed tą usterką zagotowałem wodę przez zapowietrzony układ chłodzenia (nieszczelny zbiorniczek).Wtedy puścił korek w bloku u góry przy rozrządzie. Leciał olej z tego korka na pasek.
A stało się tak, prawdopodobnie, ponieważ ktoś kiedyś ten korek na jakiś śmieszny silikon podkleił.
Początkujący
 
Od: 5 gru 2015, 17:46
Posty: 13
Skąd: Rzeszów
Auto: Mazda 626 2.5V6 KLG4 LX USA

Postprzez zadra » 17 wrz 2019, 18:08

Niestety,musisz szukać..
Kółko może będzie pasowało od innej V6, ale gdybyś zmieniał kupując z innego silnika(nie takiego samego) to sugeruję kupić i wymienić obydwa kółka jako komplet.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 17:07
Posty: 3144 (33/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez usher » 26 lut 2020, 20:40

Witam, jestem nowy na forum i za bardzo sie tutaj nie udzielalem, w wiekszosci tylko czytalem jakies posty, wiec nawet nie wiem czy dobrze ze pisze tutaj, ale chodzi mi o to, czy nie ma ktos moze rozebranego silnika 2.5 V6 KL, poniewaz potrzebuje korbowodów, a dokladniej srób korbowodu... Przymierzalem sie do wymiany panewki i cholera wie co mnie podkusilo zeby zaufac mietkowi z warsztatu... a mianowicie, pytalem sie go z jakim momentem dokrecac sroby stop korbowodów, no i przez to ukrecilem wlasnie jedna ze srob a 3 kolejne raczej tez sie troche ukrecily... <glupek2> <glupek2> <glupek2> i moje pytanie brzmi " Czy nie mial by ktos na sprzedaz korbowodów do tego silnika ? :D
Początkujący
 
Od: 9 lip 2019, 21:27
Posty: 3
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 626 GE Comprex swap na 2.5 V6 KL-DE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6