Wymiana ogranicznika drzwi przód.

Mazda6 2007–2012

Postprzez kostasik » 14 wrz 2017, 13:36

Witam, od momentu kupna auta strasznie mnie irytowało jak drzwi pasażera z przodu głośno strzelały przy otwieraniu. Strona kierowcy mimo, że bardziej używana na co dzień, o wiele ciszej pracowała, ale nie idealnie.
Nadszedł urlop i nadmiar wolnego czasu, więc zabrałem się do tego tematu.
Należy zdemontować boczki drzwiowe żeby dostać się do ograniczników od strony wewnętrznej drzwi i je wyciągnąć/włożyć nowe. Śruby (3szt.) można odkręcić bez demontowania czegokolwiek, ale co dalej...
Musimy trochę poodkręcać i pościągać.

Śrubki do odkręcenia zaznaczyłem w czerwonych kółkach, elementy do zdjęcia/odpięcia w szarych prostokątach.

Ogranicznik jest mocowany nastepująco:

ogranicznik.jpg


Musimy zdemontować głośnik wysokotonowy wraz z osłoną – mocowane na zatrzaski, szarpiemy stanowczo i z wyczuciem. Sam głośnik odpinamy z wtyczki i odkładamy na bok. Następnie ściągamy grafitową osłonę uchwytu w boczku – podważamy delikatnie od spodu i równo ściągamy, pod nią są dwie śruby do odkręcenia. Trzecia śrubka znajduję się pod plastikową osłona wewnątrz klamki – analogicznie do uchwytu – podważamy i ściągamy. Uwaga – plastik tego elementu jest KRUCHY.

boczek.jpg


Jeśli doszliście do tego momentu to znaczy, że teraz należy złapać za plastikowy boczek od spodu i wyszarpnąć go z plastikowych kołków tapicerskich. Zadanie dość łatwe jeśli szarpiemy stanowczo.
Nie przejmujcie się jeśli kołki zostaną w drzwiach – zajmiemy się nimi później. Kołki które wyszły w całości wyciągamy z boczka i odkładamy na bok żeby ich nie pogubić.

Klamkę musimy odwrócić odpowiednio i przełożyć przez otwór w boczku – delikatnie odciągając od drzwi.
Opuszczamy szybę 2-3cm.
Następnie odpinamy wtyczkę od sterowania elektryką szyb – naciskamy na wypustkę wewnątrz wtyczki i mocno wyszarpujemy. Oj...z tym elementem się namęczyłem bo nie miałem wd40 pod ręką, a to by mi ułatwiło sprawę.

Na deser wyciągamy oprawkę z żarówką od światła w drzwiach.

Odkładając boczek do bagażnika naszym oczom ukazuję się taki widok...

moduł.jpg


Jak się domyślacie musimy te wszystkie śrubki odkręcić, zostawiamy ten moduł czarny plastikowy z silnikiem i szybą zblokowany na plastikowym kołku – nie ruszamy go bo jest ryzyko, że nam szyba spadnie razem z modułem.

Uwalniamy ogranicznik z nakrętek i śrubki – zdjęcie pierwsze.

Jak odkręcimy te śrubki to odchylamy moduł i wyciągamy stary i wkładamy nowy ogranicznik – przykręcamy go i ten temat jest zamknięty jeżeli wszystko ładnie pracuje.

Montaż odbywa się analogicznie do demontażu.

Kołki, które zostały w drzwiach mocno wyszarpywałem długimi obcęgami – nic im się nie stało, wszystkie wróciły z powrotem do plastikowego boczka, a następnie wcisnąłem całość w drzwi.
Szybę w drzwiach opuszczamy żebyśmy mogli manewrować tym modułem i odpowiednio go później dopasować względem otworów montażowych.
Nie zapomnijcie o włożeniu lampki drzwiowej i wpięciu wtyczki od opuszczania szyby :P

Drzwi kierowcy w 99% to ta sama robota z wyjątkiem tego, że boczek montowany jest na jedną śrubkę mniej – jest we wnęcę/uchwycie.

kierowca.JPG


Moje "nowe" ograniczniki to używki z alledrogo za 36 zł z przesyłką. Zaryzykowałem używane i trafiłem na sprawne i ciche. Lewa strona = prawa strona czego raczej nie podają sprzedawcy na aukcjach.

Ogranicznik mocno strzelający (pasażer) był wyraźnie uszkodzony – po wyjęciu go było dopiero to widać. Ten od drzwi kierowcy strzelał ciszej, ale na oko był sprawny.

Na zdjęciu dwa ograniczniki do porównania – uszkodzony i sprawny.

uszkodzony.jpg


Całość zajęłą 2h, nie licząc oczekiwania na "nowe" części.

W ASO Mazdy w Poznaniu usłyszałem, że ograniczniki są do ściągnięcia z Danii za 185 zł sztuka.

Reasumując – uważam, że było warto bo wszystko otwiera się cicho jak w aucie klasy średniej.
Należy pamiętać, aby nie otwierać drzwi więcej niż ich maksymalny zakres i ograniczników nie smarować!
Owocnej wymiany.
Forumowicz
 
Od: 22 sty 2013, 07:55
Posty: 59 (0/1)
Skąd: Poznań
Auto: 323F BA '94 Z5
Premacy CP '01 FP
6 GY '06 LF
6 GH '08 LF
3 BN '16 PE

Postprzez stachan » 16 wrz 2017, 11:00

Brawo! Dobra robota <spoko>
Obrazek
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
Koordynator Finansów
Koordynator Konkursów
 
Od: 21 wrz 2006, 16:09
Posty: 5603 (328/453)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda6 GH 2.0 LF-DE

Postprzez piciu256 » 25 mar 2022, 15:24

Tak tylko dodam, na wypadek jakby ktoś nie pomyślał jak autor tematu, nie trzeba odkręcać całych ścianek, wystarczy odkręcić 4 wkręty trzymające głośnik i przez ten otwór dokonać wymiany, mnie to zajęło 7 minut na drzwi tą metodą :)
Początkujący
 
Od: 23 cze 2018, 14:49
Posty: 10 (1/0)
Auto: Mazda 6 GY 2.0 147 na podtlenku LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6