Klimatyzacja "znikła"

Mazda3 2003–2008

Postprzez Caranthir » 22 paź 2019, 06:55

Witam wszystkich forumowiczów.
Nie dawno kupiłem dla żony auto Mazdę 3 2004 1.6 B+LPG, sama wybrała auto bo zwyczajnie podobało jej się z wyglądu i koloru. Auto niby od jakiegoś pasjonata, z któregoś forum, nie pamiętam już o jakie mu chodziło. Niedługo po zakupie musiałem rozklejać lampy, bo poprzedni właściciel dołożył takie "pierścienie" ledowe ale przykleił je na taśmę dwustronną, która wyschła na wiór... Stąd ledy żyły w lampie swoim życiem. Po zamontowaniu lamp w samochodzie i podłączeniu akumulatora, na wyświetlaczu znikło wszystko co tylko było odpowiedzialne za klimę. Sam panel klimatyzacji też nie reaguje na nic, oprócz podświetlenia, które załącza się gdy się włączy światła w samochodzie. Widać godzinę, stacje radiową, i temperaturę AMB ale od klimy nie ma nic. Sprawdzałem bezpieczniki, wszystko ok. Rozebrałem całą konsolę (nie mam oryginalnego radia tylko jakiegoś dedykowane chińskie no name z ekranem dotykowym) a tam dodane na panelu klimy całe mnóstwo kabelków, na płytce drukowanej naklejone taśmy ledowe, wszystko łączy się z gniazdem zapalniczki. Ciężko mi to wszystko określić bo elektrykiem nie jestem. Pomijam już luźno latające niezaizolowane kabelki. Przed demontażem był też problem z tym, że cały czas świeciły się przyciski od radia nawet na wyłączonym zapłonie. Po prostu gasiło się światła i zapłon a po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki za kilka sekund zapalały się właśnie przyciski od radia. Do rozebrania całej konsoli przekonał mnie fakt, że jak dociekałem ręką panel klimy to podświetlenie na radiu znikało a jak puszczałem to świeciło. Stwierdziłem, że musiało coś nie łączyć. Luźne kabelki zaizolowałem, problem ze świecącym radiem znikł, jednak klimy nie ma cały czas.
Proszę o jakieś porady, gdzie szukać problemu.

Dodam jeszcze, że z nawiewów czuć delikatny podmuch powietrza, a gdy podłączyłem wtyczkę do klimy tak do połowy to wszystkie wentylatory chodziły na "maksa".
Początkujący
 
Od: 22 paź 2019, 06:04
Posty: 3

Postprzez zadra » 28 paź 2019, 11:48

Jedz do jakiegoś elektryka, bo tu nikt nie wywnioskuje z Twojego opisu co jest nie tak.
Wygląda jakby dodatkowe oświetlenie było podpięte z zapalniczki, ale to tylko przypuszczenie.
Może doszło do jakiegoś zwarcia i panel nie funkcjonuje prawidłowo..
Porozglądaj się za używanym panelem, drogi nie będzie, może szybka wymiana pomoże.
Równie dobrze może czynnik uciekł z instalacji albo jakiś czujnik zwariował.
Sugeruję zaufanego elektryka samochodowego, niech ogarnia temat.

Ciekawe z jakiego forum kupiłeś tę mazdę..
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 17:07
Posty: 3144 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez Caranthir » 28 paź 2019, 17:00

Właśnie panel zamówiłem dzisiaj rano bo już nie mam pomysłów. Kolega mechanik posprawdzał co się da na "szybko" i stwierdził, że trzeba będzie kupić panel i podmienić.
Nie pamiętam jakie to forum ale należał też do grupy Mazda Facebook Polska. Na aucie są nawet takie naklejki.
Podmienie panel i dam znać, czy pomogło.
Początkujący
 
Od: 22 paź 2019, 06:04
Posty: 3

Postprzez Caranthir » 29 paź 2019, 18:27

Wstawiony nowy panel i wszystko działa. Musiałem podcinać kable dla dodatkowego oświetlenia w starym panelu, które szły do gniazda zapalniczki. Najprawdopodobniej niezaizolowane kable i liczne nieprzemyślane modyfikacje wprowadzone przez poprzedniego właściciela spowodowały zwarcie na płytce panelu.
Początkujący
 
Od: 22 paź 2019, 06:04
Posty: 3

Postprzez zadra » 29 paź 2019, 23:15

Dobrze, że tylko tak się skończyło...
Życzę jak najmniej takich zmian w aucie, a swoją drogą to warto może przyjrzec się bliżej całej instalacji aby z wyprzedzeniem wykryć inne super modyfikacje..
Nie wiadomo co jeszcze poprzedni właściciel "poprawił" skoro w krótkim czasie odkleiły Ci się światła i uwalił panel klimy...
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 17:07
Posty: 3144 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323