Zielona kostka pod schowkiem – przyczyną problemów?

Mazda3 2003–2008

Postprzez Pudzianostre » 9 kwi 2019, 23:33

Cześć wszystkim!
Jako nowy użytkownik tego forum serdecznie wszystkich witam i mam nadzieję, że się dogadamy ;P <glupek2> :)
Moja ukochana Madzia ma pewien problem, który wystąpił podczas naprawy jej "głosu" (car audio ;p )
Otóż cała historia zaczyna się od wizyty w warsztacie, specjalizującym się z serwisie klimatyzacji i car audio. Poprosiłem o odgrzybienie i uzupełnienie klimatyzacji, oraz sprawdzenie dlaczego moja mała skrzyneczka basowa nie działa. O ile z klimą sprawa była prosta, to z audio nie było tak pięknie. Głośnik w skrzyni okazał się już do wymiany, a wzmacniacz początkowo zamontowany w przednim schowku pasażera miał zostać przeniesiony do bagażnika (kwestia jego chłodzenia). Do tego oczywiście nowe okablowanie. Przyjechałem do warsztatu gdy auto było jeszcze rozebrane i montowanie audio miało się ku końcowi powoli... Wsiadając do auta w celu obserwacji montażu zauważyłem, że "brzęczyk", który się odzywa podczas otwartych drzwi i zapalonych świateł na wyłączony silniku, dziwnie działa. Daje on nie stały, nie przerwany dźwięk, lecz dziwny, przerywany ton. Po chwili dostrzegłem też, że deska miga wraz z tym dziwnym "brzęczykiem", tak jak by jakiś DISCO MODE mi wgrali... :| Po dłuższej chwili i dziwnej dyskusji z szefem, jego pracownik odłączył też zieloną, podłużną kostkę, znajdującą się pod schowkiem na wprost pasażera.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wtedy problem z miganiem na desce znikł, ale także "brzęczyk"ucichł na dobre <co?> Ponad to zauważyłem, że lampa w schowku jest przepalona (a na bank była dobra) i nie działa oświetlenie środkowego sterownika od klimy (kółko ze strefami nawiewu, np nawiew na szyby, nogi itp).
Może jest ktoś chociaż w stanie powiedzieć od czego jest za zielona kostka? Bodajże cztero-żyłowa. Obok niej była podpięta taka jasno czerowna / różowa kostka ;p
Początkujący
 
Od: 9 kwi 2019, 22:32
Posty: 1

Postprzez Marcis » 11 kwi 2019, 12:26

Na pewno coś Ci nie działa. Może nawiew, światła, centralka, podświetlenie itp. Zachowanie brzęczyka i podświetlenia to na 99% spalona żarówka schowka.
Wymień żarówkę, podłącz tą kostkę i wszystko powinno działać. Do serwisu jedź i podziel się swoją uwagą do naprawy której Ci zrobili wyciągając fabryczną kostkę.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 wrz 2012, 10:48
Posty: 935 (4/18)
Skąd: Łomża
Auto: Mazda 3 GTA 2005 2.0 16V 150KM
Alfa Romeo SW 156 2003 2.0 166KM
Była Mazda 323F BA Red Classic
1.5 16V 1998r.

Postprzez Beatson » 14 kwi 2019, 12:47

"Zbieg okoliczności....nie sądzę" ;) ulubione powiedzenie znajomego

Witam forumowiczów,
Właśnie miałem zakładać podobny wątek. Z problemem tym zmagam się już od dłuższego czasu. Nie reagowałem dopóki nie rozładował mi się akumulator.
Objawy mam takie same jako kolega Pudzianostre autor pierwszego posta, czyli przy zamkniętych drzwiach mrugające zegary, przy otwartych dochodzi jeszcze "beepczenie" przerywane.
Zacząłem od bezpieczników w skrzynce pod maską. Za sygnał odpowiada bezpiecznik ROOM 15A. Po wyjęciu odłącza się całe oświetlenie przy niezapalonym silniku, centralny zamek i kto wie co jeszcze. Potem przeskoczyłem przez wszystkie bezpieczniki pod schowkiem; wyjęcie któregokolwiek nie zapobiegało "beepczeniu", więc zacząłem odpinać kostki. Problem ustał właśnie pod odłączeniu zielonej kostki od spodu płyty z bezpiecznikami. U mnie rozłączenie spowodowało:
1. Odłączenie sygnału otwartych drzwi przy włączonych światłach,
2. Odłączenie sygnału z czujnika temp. zew. (na wyświetlaczu klimy pojawia się komunikat "---".

Może dodatkowe spostrzeżenie naprowadzi kogoś na rozwiązanie problemu, mianowicie pobór prądu przy wyłączonym silniku (zaraz po wyłączeniu, gdzieś czytałem że pobór spada po około 30 min, bardziej chciałem jednak zwrócić uwagę na różnicę w poborze przed i po) przed odpięciem zielonej kostki to około 0,25A a po 0,15A.

Innych nie stwierdziłem lub nie wiem gdzie szukać.
Muszę spróbować jeszcze z oświetleniem schowka, ALE problem wydaje mi się, że jest niezależny od tego ponieważ przed pojawieniem się tej dziwnej awarii przez 1.5 roku jeździłem bez oświetlenia schowka (wymontowałem przepaloną żarówkę, a że nie miałem zamiennej pozostawiłem gniazdo puste i "beepczenia" nie było).

Czy wiecie może za jakie dokładnie obwody odpowiada ta kostka? Opis kostki z panelu to FRONT-2.
Dzięki i pozdrawiam
Załączniki
20190408_195353.jpg
Początkujący
 
Od: 5 sie 2010, 13:46
Posty: 19
Skąd: Mazowieckie/Warszawa
Auto: M3 1,6 CiTD 2004

PostTen post został usunięty przez Odrdzewiacz 30 kwi 2019, 20:57.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323