Mazda 3 BK 1.6 Benzyna/LPG Terkotanie/Klekotanie pod maską

Mazda3 2003–2008

Postprzez Mallakaei » 1 cze 2018, 09:50

Witam,

Potrzebuję pomocy. Od niedawna jestem właścicielem cuda zwanego Mazda 3. Konkretnie od miesiąca. Przebieg 147 tys km. Jakiś czas temu zorientowałem się, że w trakcie jazdy najprawdopodobniej spod maski wydobywa dosyć specyficzny dźwięk. Brzmi to jak intensywne terkotanie/klekotanie, które nasila się wraz z dodawaniem gazu. Występuje ono tylko w przedziale od 2500 do 3500 obrotów. Poniżej i powyżej tych wartości wgl zanika. Dźwięk nie występuje na biegu jałowym w ogóle – niezależnie od obrotów. Terkotanie przejawia się na każdym z 5 biegów. Nie ma.znaczenia czy jeżdżę na gazie czy na benzynie.

Proszę, pomocy!!! <płacze> Dźwięk ten doprowadza mnie do szału. Nie wiem czy moja Madzia cierpi czy to tylko taki urok tego pojazdu? Byłem już u 3 mechaników i żaden nie ma pojęcia co to jest. Jeden tylko zasugerował że może to być kwestia skrzyni biegów. Będę robił przegląd i wymieniał olej przekładniowy bo już czas na to najwyższy przy takim przebiegu <cisza>

Z góry dziękuję
Początkujący
 
Od: 31 maja 2018, 10:13
Posty: 5
Auto: Mazda 3 I 1.6 Benzyna/LPG 2006 Sedan Exclusive

Postprzez PP89 » 3 cze 2018, 09:22

To raczej nie jest urok tego samochodu, bo u mnie to nie występuje. Pytanie czy wymiana oleju pomoże, olej w skrzyni gdy kupiłem auto wołał o pomstę do nieba, a nie zauważyłem różnicy w pracy przed i po wymianie.
Jeśli nie występuje na biegu jałowym to rzeczywiście nic nie przychodzi innego do głowy tylko skrzynia biegów.
A biegi wchodzą normalnie? Czy jest różnica w dźwięku gdy silnik/skrzynia jest zimne, a gdy jest ciepłe?

EDIT/
A jak łapie sprzęgło i jak pracuje pedał sprzęgła?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 11:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez Mallakaei » 4 cze 2018, 07:43

Dźwięk nie występuje na zimnym silniku/skrzyni. Przy zmianie biegów czasami słychać takie basowe uderzenie jak gdyby. Nie wiem czy ma to jakiś związek. Jeżeli chodzi o sprzęgło czy skrzynie biegów to nie mam za bardzo porównania żeby odczuwać różnice. Wcześniej jeździłem Fiatem Seicento z 2002 roku ;P Sprecyzuj proszę pytanie, jeżeli to możliwe
Początkujący
 
Od: 31 maja 2018, 10:13
Posty: 5
Auto: Mazda 3 I 1.6 Benzyna/LPG 2006 Sedan Exclusive

Postprzez PP89 » 10 cze 2018, 10:04

Niestety nic konkretnego nie miałem na myśli odnośnie sprzęgła, bardziej podsuwałem pomysły
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 11:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez Mallakaei » 12 cze 2018, 12:45

Wydaje mi się, że pedał sprzęgła jest trochę zbyt twardy i łapie za wysoko. Zdarza się że podczas ruszania z miejsca nie ma plynnego, dynamicznego ruszenia tylko szarpanie. Dzieje się tak zwłaszcza na rozgrzanym silniku. Zrobił też zasadniczy test na objaw zużycia sprzęgła. Zarzuciłem ręczny i próbowałem ruszyć z miejsca na samym sprzęgle. Podobno przy zdrowym sprzęgle samochód powinien zaraz zgasnąć. U mnie niestety gaśniecie występuje dopiero po całkowitym odpuszczeniu sprzęgła. Dodatkowo słychać chrobotanie jakby ślizganie.
Początkujący
 
Od: 31 maja 2018, 10:13
Posty: 5
Auto: Mazda 3 I 1.6 Benzyna/LPG 2006 Sedan Exclusive

Postprzez TobiaszTTT » 20 sie 2018, 19:03

Sprzęgło w 3 niestety takie jest. Potrafi ''kangurzyć''
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2016, 21:58
Posty: 75 (3/3)
Skąd: Holandia
Auto: Fiat Punto II 1.2 +LPG
Mazda 3, 1,6 Pb+LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323