Wymiana panewek korbowodów Mazda 2 1.6 100km

Mazda2 2002–2007

Postprzez marekk » 4 paź 2022, 17:13

Zwróciłem uwagę w mojej mazdzie która ma na liczniku dopiero 350000km.. realnie pewnie więcej na lekkie stuki przy wciskaniu gazu na biegu jałowym i przy powolnej jeżdzie takiej , parkingowej. Moje podejrzenia padają na panwie korbowodów. Może niebawem zrobie test luzu – pchając tłoki prętem przez otwory na świece. ale narazie nie mam czasu na to.
Tak na szybko przeglądnąłem instrukcję serwisową ale nie znalazłem tam nic o np. momentach dokręcania śrub na obudowach łożysk korbowodów czy wogóle kontroli łożysk ślizgowych. W ruskiej serwisówce o mazdzie premacy były pamiętam obrazki i opisy co i jak w tym temacie a tu nic.

-- moje pytanie czy ktoś wymieniał panewki korbowodów posiada jakies informacje na ten temat – to bym poprosił

Dopisano 5 paź 2022, 06:41:

Jeszcze dodam że te odgłosy nie występują na zimnym silniku, nie sa metaliczne – może to spalanie stukowe, wymienię czujnik spalania stukowego dostęp do niego jest trochę kiepski
Początkujący
 
Od: 3 kwi 2018, 10:45
Posty: 29
Skąd: Stalowa Wola
Auto: Premacy DITD RF2A 2005 101KM
Mazda 2 ZETEC SE 1.6 100KM

Postprzez marekk » 22 paź 2022, 17:19

jak kogoś interesuje panweki korbowodowe zmieniłem, na 3-ciej górnej było wyrwanie materiału o szerokości połowy panewki. także operacja była sensowna jesli by wiązać się z tym autem. nie widziałem że w tym aucie zastosowane są tzw. korbowody kontrolowanego łamania. także biorąc sie za to trzeba mieć pod reką, sprężone powietrze, jakiś płyn czyszczacy w spraju by powierzchnie przełomu przedmuchać z zanieczyszczeń i dokręcać po troszkę na przemian każdą z 2 śrub łożyska korby bo powierzchnie przełomu mogą sie nie zgrać i kłopot duży.
Klucz do śrub kłożysk korbowodów to E11 moment dokręcania 8Nm + 90 stopni.
Początkujący
 
Od: 3 kwi 2018, 10:45
Posty: 29
Skąd: Stalowa Wola
Auto: Premacy DITD RF2A 2005 101KM
Mazda 2 ZETEC SE 1.6 100KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 2 / 121