Lubryfikacja – potrzebna bądź nie?

Dział poświęcony użytkowaniu aut z instalacjami gazowymi przeznaczonymi do zasilania silników z wtryskiem pośrednim paliwa.

Postprzez flywin » 19 sie 2014, 12:41

ciekawe jak według karty technicznej flashlube
FlashPoint ma w 140C

http://www.flashlube.com/images/stories ... -sheet.pdf
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 cze 2009, 19:50
Posty: 1087 (0/2)
Skąd: Lublin
Auto: 323F 1.5 Z5 BA 98r
Mazda 6 GH 2.5l Sport 2008.

Postprzez Przemek323c » 19 sie 2014, 12:45

Ile ? Ja mierzylem w kazdym cylindrze osobno wkrecajac termopare zaraz przy kanale wydechowym glowicy. Roznice przy palowaniu przy takim samym afr na poziomie 30st max. Temperatury plomienia nie bylo jak samemu sprawdzic ale wedle badan ten nie ma wielkich roznic. Poza tym bez problemu mozna znalezc relacje uzytkownikow ktorzy maja czujniki egt i melduja jeszcze mniejsze roznice.
Przemek323c
 

Postprzez luksad2200 » 24 sie 2014, 20:32

wypowim sie jako fachowiec na temat lubrifiakcji czy jest potrzbna czy nie

Lubrifikacja do naszych mazd jest zalecane z prostego względu gdyż nie posiadja one hydraulicznej regulacji luzów zaworowych. Głowice maja tez miekkie gniazda zaworowe.

Lubrifikacja ma na celu utwrdzenie zaworów i gniazd zaworowych, oczyszczenie zaworów i gniaz z zanieczyszczen i nagaru dzieki czemu moga odprowadzic one wiecej ciepła.

Jest kilka rodzaji lubryfikacji i kilka plynów.
najbardziej popularne są zbiorniczki z płynem JLM(lub innym) i doprowadzona dyszą za przepustnice. Sama idea jest bardo słyszna tylko jaka gwarancja ze płyn dostanie sie na wszystkie cylindry w takiej samej ilosc, jest on tez wysany za pomoca podcisnia wiec najwiecej leci na biegu jałowy a pod wiekszym otwarciem przepustnicy juz mnie wiec troszeczke nie tak jak powinno. stosuje sie też tzwane pajączki doprowadzający na kązdy cylinder rureczką płynu, ale robi sie już wtedy bałagan i moliwosc potencjalnych nieszczelnosci.

Kolejnym rozwiązaniem jest płyn który jest podawany wraz z gazem jest zbiorniczek z płynem który jest podawany elektronicznie propocjonalnie do spaloanego gazu na węzu lpg przed wtryskiwaczmi gazowymi w Polsce nie spotrkałem sie z taką lubryfikacją, zazwyczaj aut sprowadzanych z nimczech.

kolejna metoda wstrzykiwanie srodka firmy tunap pod ciśnieniem co 10tys do zbiornka z gazem, według mnie najlepsza i najskuteczniejsza metoda lubryfikcji.


Ale to nie wszystko żadne płyny nie pomogą gdy bedzie uboga mieszanka.

Przy gazie najlepiej miec oleju pod maximum gdyż olej nietylko smaruje ale także chłodzi silnik.
Bezwgledne sprawdzanie luzów zaworowych co 20tys km.
ogólnie trzeba dba o silnik.


Wiec podsumowując wszystko lubrifikacja jest zalecana ale nie konieczna.
Taka jest moja opinia wiem ze znajdzie sie dużo krytków tego co napisałem ale poto jest forum żeby pisac własne opinie.

Ja dodatkowo jeszcze w swoim samochodzie zastosowałem waritor zapłonu na paliwie lpg by zapłon był niecowczesniejszy. oczywiscie wszystko mam ustawione na hamowni podwoziowej przy użyciu sondy szerokopasmowej wiec nie ma możliwosci ubogiej mieszanki. obrobiona mapy pełniej mocy.
Początkujący
 
Od: 24 sie 2014, 12:51
Posty: 8
Auto: mazda 6 rok2002 2,0 141km lpg- bp

Postprzez Przemek323c » 25 sie 2014, 07:19

Temat poruszany juz nie raz i znowu zadam te same pytania.

luksad2200 napisał(a):Lubrifikacja ma na celu utwrdzenie zaworów i gniazd zaworowych, oczyszczenie zaworów i gniaz z zanieczyszczen i nagaru dzieki czemu moga odprowadzic one wiecej ciepła.


Lubra nie jest zalecana na benzynie, z niej robi sie nawet wiecej nagaru. Jaki jest mechanizm utwardzania ?

luksad2200 napisał(a):Kolejnym rozwiązaniem jest płyn który jest podawany wraz z gazem jest zbiorniczek z płynem który jest podawany elektronicznie propocjonalnie do spaloanego gazu na węzu lpg przed wtryskiwaczmi gazowymi w Polsce nie spotrkałem sie z taką lubryfikacją, zazwyczaj aut sprowadzanych z nimczech.


I klei wtryskiwacze jak zle !

luksad2200 napisał(a):Przy gazie najlepiej miec oleju pod maximum gdyż olej nietylko smaruje ale także chłodzi silnik.


Z jakiego powodu ? Temp spalana podobne.

luksad2200 napisał(a):ogólnie trzeba dba o silnik.

luksad2200 napisał(a):waritor zapłonu

luksad2200 napisał(a):Ale to nie wszystko żadne płyny nie pomogą gdy bedzie uboga mieszanka.


Tu akurat 3x tak.
Przemek323c
 

Postprzez luksad2200 » 25 sie 2014, 16:24

próby na hamowni z max oleje i zminimum dlaczego temperatura oleju przy maxsie jest niższa nawet o 5 stopni.

lubrifikacja nie jest wskazana na bezynie a niby dlaczego, są specjalne płyny do benzyny np firmy tunap.


Lubrifikacja typu z biorniczek i płyn jest zła to fakt, ale inne nie są.

Utwardza i są potwierdzone badaniami wiec to są fakty a nie czyjesc odczucia.

A lubrifikator tunap działa na 100% tylko mało ktore warsztaty go stosują bo jest troche droższy, ale nie trzeba nic montowac żadnych zbiorniczków.
Początkujący
 
Od: 24 sie 2014, 12:51
Posty: 8
Auto: mazda 6 rok2002 2,0 141km lpg- bp

Postprzez Przemek323c » 25 sie 2014, 16:39

Zaden producent nie zaleca w instrukcjach lubryfikacji. 5 stopni to mala roznica ale dalej nie wyjasniasz dlaczego akurat na gazie skoro i na gazie i na benzynie efekty beda podobne.
Przemek323c
 

Postprzez gr3mlin » 10 sty 2015, 03:35

witam!

Panowie mój gazownik zdziera ze mnie każdy grosz, więc pomyslalem ze moze chociaz ten olej od lubryfikatora sam sobie kupie i doleje, a regulacja 1 kropla co 7 sekund korzystajac z pokretelka przy zbiorniczku wydaje sie byc bardzo prosta, macie moze pojecie jaki olej jest potrzebny?

pozdrawiam!!
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 sty 2014, 17:56
Posty: 89 (2/1)
Skąd: Konin
Auto: MAZDA 3 BK 2005r 1.6 105KM BENZ + LPG

Postprzez Dominator » 10 sty 2015, 03:48

Wy*eb w czorta ta lubryfikacje. Dales sie zrobic raz w balona przy montazu, i ruchaja Cie w <dupa> przy kazdym serwisie. Jak lubisz to, lej olej. Jak nie chcesz tego, patrz pierwsze zdanie.
...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2011, 22:36
Posty: 4908 (66/68)
Skąd: Bielsko-Biała/KR/KTA
Auto: Accord 8 2.2 gnojówka

Postprzez WisniaUs » 10 sty 2015, 08:23

gr3mlin napisał(a):macie moze pojecie jaki olej jest potrzebny?

Kujawski tylko potem wali z rury frytkami.Daj sobie spokój z ta lubryfikacja,niezla sciema!!! Pomysl jak jedna kropla nasmaruje 16 zaworów rozgrzanych prawie do czerwonosci.Ona tam nawet nie doleci tylko osiadzie w kolektorze ssacym a potem bedziesz mial cyrki jak ci kolektor zarosnie syfem.Powodzenia.JA mam 70 000 bez lubry i wsystko smiga az milo.PA <spoko>
WisniaUs
 

Postprzez gr3mlin » 10 sty 2015, 08:44

panowie no ale te ceramiczne gniazda zaworow nie powinny byc wlasnie tym olejem gadzetowane? i jesli mam juz to zalozone a pozostawie puste to nic sie nie stanie?! bez kitu no jak juz jest to niech chociaz funkcjonuje :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 sty 2014, 17:56
Posty: 89 (2/1)
Skąd: Konin
Auto: MAZDA 3 BK 2005r 1.6 105KM BENZ + LPG

Postprzez gazparts » 10 sty 2015, 08:54

potrzebujesz wpisać w allegro lubryfikacja
http://allegro.pl/listing/listing.php?f ... fault-1209
my też nie montujemy, tego urządzenia chyba że na specjalne życzenie, ale namawiam wtedy na elektroniczną i każdy kanał dodatkowo się nawierca pod lubrę .
Do tej pory założyłem 2 systemy lpg podparte lubryfikacją, w tym jeden system elektroniczny się popsuł po 40tys
lał olejem 1l/100km :|
Regulacja , dobre graty to podstawa , można podlać w większych partiach obrotowych procentowo benzynką np 30% od 5 tys obr, (takie możliwości daje np nowy stag 4 q-box) i to dużo lepsze rozwiązanie jak lubra :)
bananmin
Avatar użytkownika
Firma
 
Od: 24 gru 2006, 10:49
Posty: 989 (1/9)
Skąd: BUSKO KIELCE gdzieś pomiędzy
Auto: było BA, GF, GW LW fs i L3 MURANO i VOLVO v50T, S-Max 2,5Ljest ESCAPE 2l TURBO i Warrior 1700

Postprzez gr3mlin » 10 sty 2015, 09:05

tzn tak ten zbiorniczek ktory ja mam od momentu zalozenia do 10tys km zostal oprozniony gdzies w 80%, po pierwszej kontroli 10tys teraz przejechalem juz 3tys i jest kompletnie pusty... cos jakby regulacja gdzies zawiodla albo zwykle dymanie na kase... nie jest raczej elektroniczny bo nie mam zadnego czujnika jak w przypadku FOCUSA ze plyn ten sie konczy takze podejrzewam ze to prostota, a co do samej instalacji wezme kwity ze schowka i wypisze co mi tam wrzucil ;–) ocenicie czy bylo warto wydac rok temu 2100zl

EDIT

wielozawór: tomasetto
obudowa: bormech
filtr gazu: filgaz
parownik: tomasetto AO 612601
zawod odcinajacy: zintegrowany
przewody: fagumit
wlew paliwa: tomasetto
wtryskiwacz: valtek
czujnik cisnienia: ps01

jeszcze sa symbole homologacji ale z danych technicznych tylko tyle wiem ;–)

zaplacilem 2100 z wlewem przy benie ;–)

EDIT2

a lubryfikacje jaka musze kupic to http://allegro.pl/p21-olej-5l-jlm-valve ... 42850.html
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 sty 2014, 17:56
Posty: 89 (2/1)
Skąd: Konin
Auto: MAZDA 3 BK 2005r 1.6 105KM BENZ + LPG

Postprzez gazparts » 10 sty 2015, 10:12

gr3mlin napisał(a):ocenicie czy bylo warto wydac rok temu 2100zl

"budżetowo" , ale daj zdięcia spod maski to ocenimy
a lubra którą zaznaczyłeś może być :)
bananmin
Avatar użytkownika
Firma
 
Od: 24 gru 2006, 10:49
Posty: 989 (1/9)
Skąd: BUSKO KIELCE gdzieś pomiędzy
Auto: było BA, GF, GW LW fs i L3 MURANO i VOLVO v50T, S-Max 2,5Ljest ESCAPE 2l TURBO i Warrior 1700

Postprzez gr3mlin » 10 sty 2015, 11:16

ten plyn to ja sobie kupie bo widze ze moj gazownik wlewa najtanszy shit...

http://allegro.pl/lubryfikacja-esgi-1l- ... 14163.html

ok, pykne foteczki pozniej bo trzeba dospac i wstawie ;–)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 sty 2014, 17:56
Posty: 89 (2/1)
Skąd: Konin
Auto: MAZDA 3 BK 2005r 1.6 105KM BENZ + LPG

Postprzez makmarc » 10 sty 2015, 12:17

O ku***, co to za wynalazek? Jak żyję nie widziałem jeszcze czegoś takiego, to może syfu narobić ...
makmarc
 

Postprzez gr3mlin » 11 sty 2015, 20:22

wiesz, widocznie mozna stosowac kazdy a on poprostu idzie po taniości...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 sty 2014, 17:56
Posty: 89 (2/1)
Skąd: Konin
Auto: MAZDA 3 BK 2005r 1.6 105KM BENZ + LPG

Postprzez bastard79 » 22 maja 2015, 18:39

czesc,

jestem totalnym laikiem, w przyszlym tygodniu zakladam lpg brc 24.11 do mojej 6 2.0 147km.
jako ze nigdy wczesniej nie mialem doczynienia z lpg i ogolnie malo sie znam na autach poza kierowaniem to mam dylemat i pytanie.

instalator polecił mi dodatko zainstalowanie lubryfikacji JLM i wstepnie sie zgodzilem, ale po godzinach lektury tego forum i innych wychodzi na to, że lubryfikacja to zbedny bajer nie dający wymiernych efektów, wiec powiedzialem ze nie chce tego instalować, wiec powiedzieli mi ze ze dodatkowo skonfiguruja mi vrs czyli dotryskiwanie benzyny.

Czy ktoś kompetenty moze mi powiedziec czy :
1. czy sam vrs mi wystarczy, czy lepiej kupic ta lubryfikacje
2. czy vrs jest standardowo konfigurowany do tej instalacji ? bo oni chca dodatkowo 150 zł za konfiguracje, a z tego co czytalem to taka opcja jest w standardzie dostepna nie wiem tylko czy to sie jakoś dodatkowo konfiguruje.

Temat lubryfikacji poruszany bardzo często, ile ludzi, tyle opinii, proszę nie zakładać odrębnych tematów, skoro istnieje już o takiej tematyce.
Początkujący
 
Od: 18 kwi 2013, 12:38
Posty: 15
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Auto: 6 2.0 MZR (GH LF) – 2007 r.

Postprzez mrowek_190 » 24 kwi 2016, 19:47

Witam
Panowie myślicie że płyn do lubryfikacji jest mieszalny z gazem w stanie ciekłym. Z skąd to pytanie a chodzi mi o to, że można by dozować ten płyn prosto do baku poprzez wlew. Tylko nie mogę nigdzie znaleźć czy to jest mieszalne to by rozwiązało problem tego mało dokładnego dozowania
Forumowicz
 
Od: 21 lis 2015, 10:13
Posty: 32
Auto: mazda 3 1.6l Z6-VE

Postprzez rafik256 » 9 maja 2016, 21:14

Nie nie jest mieszalny. A dodawanie oleju do gazu jest strzałem w kolano. Po pierwsze nie po to stosuje się FFL wyłapujące fazę olejową żeby ją teraz dolewać. Po drugie wtrysk masz w fazie lotnej także niby co z olejem?? dalej kapałby jak z maszynki do lubry tylko w innym miejscu. Poza tym jezli olej w ilości kilku ml dotarłby do wtryskiwaczy gazowych to nadają się na śmietnik ewentualnie gruntownego czyszczenia.
Także bez zbędnego rozpisywania można "delikatnie napisać" że to niezbyt trafiony pomysł.
Forumowicz
 
Od: 25 sie 2013, 17:39
Posty: 149 (1/12)
Skąd: Olsztyn
Auto: Mazda 3 BK – 2.0 LF
sedan, 2008 rok

Postprzez Fred.X » 9 maja 2016, 21:17

rafik256 napisał(a):Nie nie jest mieszalny. A dodawanie oleju do gazu jest strzałem w kolano. Po pierwsze nie po to stosuje się FFL wyłapujące fazę olejową żeby ją teraz dolewać. Po drugie wtrysk masz w fazie lotnej także niby co z olejem?? dalej kapałby jak z maszynki do lubry tylko w innym miejscu. Poza tym jezli olej w ilości kilku ml dotarłby do wtryskiwaczy gazowych to nadają się na śmietnik ewentualnie gruntownego czyszczenia.
Także bez zbędnego rozpisywania można "delikatnie napisać" że to niezbyt trafiony pomysł.
<spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 lis 2013, 18:42
Posty: 741 (4/25)
Skąd: Toruń
Auto: Lancer Sportback 1.8 + Hyundai Tucson 1.6

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy LPG