Jakość oryginalnego radia?

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez ErgE » 16 lip 2017, 22:15

Witam, proszę o info jak wygląda jakość oryginalnego radia (Clarion) w Mazda Premacy 2002r. Posiadam radio z poprzedniego auta 1DIN (JVC KD-R45) i nie wiem, czy kupować ramkę dedykowaną do mazdy i je montować, czy kupić konwerter mp3 typu xcarlink. Na tą chwilę dźwięk mnie nie zdawała i nie wiem, czy to wina głośników, czy seryjnego radia. Z tąd moje pytanie, jak oceniacie jakość tych oryginalnie montowanych modeli. Chciałbym w przyszłości zamontować też głośniki niskotonowe w oryginalne miejsce na podszybiu (chociaż nie mam tam okablowania), ale liczę, że znajdę gdzieś tu na forum jakiś tutek ;–).
proszę o sugestie i Wasze doświadczenie w tym temacie.
Załączniki
IMG_20170702_175120.jpg
ErgE
 

Postprzez AXe_MeXx » 18 lip 2017, 09:25

Oryginalne radio gra w "miarę", ale z głośnikami wysokotonowymi, a nie nisko jak pisałeś na podszybiu dzwięk jest lepszy. Kable sam będziesz musiał przeciągnąć do radyjka, Ale pewnie i tak inne radio będzie lepsze, choć nie wiem jak oryginalne głośniki to pociągną.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 lip 2013, 18:37
Posty: 191 (4/4)
Skąd: GKW
Auto: Była: Mazda 323f Ba 1.5 benz 1997r.
Są: Mazda Premacy 2003r., 1.8 benz + lpg
Mazda 5 2008r., 2.0
benz + lpg

Postprzez ErgE » 18 lip 2017, 16:35

Dzięki za odpowiedź, oryginalne głośniki też raczej wymienię. Więc chyba decyzja zapadła – kupię dedykowaną ramkę 1 DIN bez kombinowania z jakimiś emulatorem zmieniarki. Głośniki oczywiście wysokotonowe ;–) czyste przejęzyczenie.
Ktoś prowadził sam kable z podszybia? Podstawowy przydomowy "dłubek" sobie z tym poradzi? Ktoś namierzył jakiś tutorial?
ErgE
 

Postprzez AXe_MeXx » 19 lip 2017, 06:55

dłubek się przyda, świecisz latarką w dziure i wkłądajac głowę pod kiere i schowek pójdzie szybko :P
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 lip 2013, 18:37
Posty: 191 (4/4)
Skąd: GKW
Auto: Była: Mazda 323f Ba 1.5 benz 1997r.
Są: Mazda Premacy 2003r., 1.8 benz + lpg
Mazda 5 2008r., 2.0
benz + lpg

Postprzez ErgE » 19 lip 2017, 08:57

bardzo cenna uwaga, nie wpadł bym na latarkę – dziękuję.
ErgE
 

Postprzez Domelek » 20 lip 2017, 08:20

Gra przyzwoicie, kup solidne tweetery i to wszystko, szkoda kasy na system audio przy tym wyciszeniu. Jak masz nieuszkodzone fabryczne to tylko te tweetery i ewentualnie odtwarzacz mp3 lub tego xcarlinka – jakieś zdjęcia do gwizdków były albo w "caraudio" albo w "mp3 po liftingu" w naszym dziale, poszukasz znajdziesz. <czarodziej>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sty 2014, 19:48
Posty: 326 (0/4)
Skąd: Szczecin
Auto: 2002 Premacy 1.8 ma 101 koniów na benzynę, ubrana w Lodowcowy Błękit vel"Mrufka"

Postprzez darnow6839 » 27 lip 2017, 16:36

Ja też uważam, że gra całkiem nieźle. Obowiązkowo głośniki wysokotonowe na podszybie. Ja kupiłem jakieś Philips-y neodymowe i wkleiłem je w oryginalne zaślepki po wycięciu w nich otworów. Po zdjęciu boczków można wygłuszyć drzwi – poprawi się dźwięk.
Forumowicz
 
Od: 19 cze 2013, 21:53
Posty: 76 (0/1)
Auto: Mazda Premacy, 2003r., 1.8 B+G

Postprzez Piotr Raczkowski » 29 lip 2017, 15:12

ja stare radyjko przerobiłem na mp3 + tweetery i można słuchać bo wyciszeni mazdy jest słabe choć swą ciut wyciszyłem
Forumowicz
 
Od: 23 kwi 2009, 17:25
Posty: 535
Skąd: Kłodzko
Auto: premacy 99r 101KM pb/lpg

Postprzez TOMBLA » 1 sie 2017, 12:32

Kiedyś w dziale audio była relacja jak to zrobić.
Pasują praktycznie plug&play.
W niektórych kable były :) w podszybiu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 lip 2004, 13:12
Posty: 309 (0/6)
Skąd: Parczew

Postprzez Zoomi » 12 sie 2017, 19:42

Mi się całkiem całkiem podoba jak gra ten fabryczny sprzęt słuchając radia FM odbierającego bardzo ładnie, gdy dopływa do niego silny sygnał FM stereo. W takim przypadku na brak wysokich tonów nie narzekam. Za parę dni co prawda będę mógł to sprawdzić lepiej bo zamontuję wersję radia fabrycznego z CD i będę mógł dzięki temu przetestować same głośniki by to jakoś odnieść do np. jakości dźwięku na w miarę dobrych słuchawkach.

Jeśli ErgE nie masz w swoim fabrycznym radiu czytnika CD (po modelu Clariona do tego nie doszedłem czy masz) to nawet bym się chwili nie zastanawiał nad montażem JVC KD-R45, pod warunkiem że ogólny wygląd radia 1DIN cię zadowala, bo dla mnie to trochę dziwinie 1DIN wygląda nawet jeśli jest ładne jak to JVC. Po prostu 1DIN z błyszczącymi plasikami i podświetleniem nie w kolorze zegarów za mocno rzuca mi się w oczy. Bazując na tych dwóch radiach raczej nie uzyskasz jednocześnie 3 walorów
– dźwięk CD, czytnik mp3/USB i wygląd – pozostaje jedynie albo kompromis albo kupno radia 2DIN z CD/MP3/USB/SD, bo nawet jeśli fabryczne radio doposażysz o np xCarLink to musisz być świadom tego że to nie będzie działało tak idealnie jak w radiu nowoczesnym z tymi portami, m.in. jest problem z nośnikami >2GB, niektóre działają a inne nie. Poza tym w M323/Premacy jest problem z odczytem z zewnętrzych adapterów plików mp3 położonych w więcej niż 6 folderach, po max.99 utworów. Nie mało ale podzielić muzykę na gatunki już może być problem. Tutaj masz link do tematu o adapterach do fabrycznego i małych problemach z tym związanych viewtopic.php?f=28&t=25812.
Poza tym obejrzyj drzwi czy ktoś ich nie rozbierał, a jeśli rozbierał to sprawdź polaryzację głośników czy ktoś odwrotnie nie podpiął. Jeśli podpięte są odwrotnie to ma prawo grać nie za ładnie.
ErgE napisał(a):Posiadam radio z poprzedniego auta 1DIN (JVC KD-R45) i nie wiem, czy kupować ramkę dedykowaną do mazdy i je montować, czy kupić konwerter mp3 typu xcarlink. Na tą chwilę dźwięk mnie nie zdawała i nie wiem, czy to wina głośników, czy seryjnego radia.


Wrażenie Twoje może wynikać z ustawień radia jakiego używałeś we wcześniejszym samochodzie, m.in od ustawień korektora dźwięku (equalizer), a takich ustawień radio JVC posiada trochę więcej i najprawdopodobniej dzięki temu byłeś w stanie dostosować sobie dźwięk do własnych upodobań. Nie łudźmy się że fabryczne radio będzie grało dobrze na fabrycznych ustawieniach (które się przywracają samoczynnie po podpięciu akumulatora). Na Twoim miejscu zacząłbym od mocnego podkręcenia przynajmniej wysokich dźwięków (TREBLE), nieco także średnich (MID). Jeśli w poprzednim radiu nie używałeś jakichś ustawień poprawiających brzmienie (style equalizera, laud, przestrzenność dźwięku itp.) a widzisz spadek tej jakości w nagłośnieniu Mazdy (gdzie nie masz procesora DSP i innych bajerów podkręcających dźwięk) to pewnie głośników lepszych potrzebujesz, a jeśli w JVC mocno coś konfigurowałeś to raczej zacząłbym od kupna ramki i zamontowania najpierw tego JVC, zanim się za głośniki zabierzesz, szczególnie jeśli to ma być tylko pod MP3. Poza tym ważna sprawa, czy w Mazdzie testowałeś dźwięk na dokładnie tym samym utworze z tego samego nośnika? Bo jeśli wcześniej podobał Ci się dźwięk z płyty CD wydanej przez jakąś największą wytwórnię fonograficzną a teraz porównujesz do płyty polskiej początkującej kapelki rockowej, której nie stać było na zapis w profesjonalnym studiu nagrań to się nie dziw że gorzej to brzmi i nie słychać np wysokich dźwięków "soczyście", tak samo jak źle brzmią niektóre płyty rozdawane jako gratis do czasopism. To jest już pewnie parenaście razy przetwarzany format CD na MP3 i z powrotem.

MP3 jest popularnym ale kiepskim formatem jeśli słuchasz bardziej ambitnego (urozmaiconego w bardzo szerokim zakresie dźwięków) podkładu muzycznego niż w discopolo to format ten nie jest dla Ciebie i zewnętrzne tweetery niewiele zmienią słuchając takiego rodzaju materiału z mp3, trochę na pewno ale czy na tyle żeby warto było robić jakieś wyklejanki w aucie mocując tweetery w jakieś dziury w kratkach itp rzeźby? <co?>
Dodatkowe tweetery ciut lepiej będą grały ze wzlędu na osobną membranę ale szału z połączenia tweeter + MP3 bym się z nie spodziewał skoro format mp3 i tak nie przenosi częstotliwości >16kHz, czyli jakość kasety magnetofonowej (pomijając brak szumów z kasety).
Owszem jak ktoś ma zamiar słuchać głównie z CD (jak ja) czy DVD to tweetery dużo poprawią, pod warunkiem że będzie to płyta CD/DVD w formacie CD/DVD Audio od samego początku a nie MP3'ka nagrana w postaci CD Audio lub na SD czy PENDRIVE , bo mp3 fizycznie wycina górne częstotliwości już na etapie utworzenia pliku i to już jest później nie do odzyskania po przeniesieniu MP3 na jakikolwiek inny nośnik.
Osobom słuchającym tylko i wyłącznie mp3 a zamierzającym zamontować tweetery proponowałbym pożyczyć najpierw tweetery od kumpla i podłączyć je kablami po wierzchu na próbę zanim zacznie się dłubać w tapicerce, bo raczej będą tym co usłyszą mało zachwycone w dalszym ciągu.
Albo MP3(czyli łatwa dostępność utworów) albo jakość dźwięku (i wahlowanie co godzinę płytami z CD/DVD), czyli albo rybki albo akwarium :)
Ostatnio edytowano 26 sie 2017, 19:35 przez Zoomi, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2017, 23:41
Posty: 181 (1/3)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 323 S VI BJ, 1.6 ZM benzynka 98KM/72kW, 2002r.

Postprzez Robak AT » 15 sie 2017, 19:56

Nic dodać, nic ująć <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 paź 2016, 17:35
Posty: 129 (8/4)
Skąd: ZKL
Auto: Premacy CP Active, 1.8 FP, tylko Pb,101KM, 2002Lift

Postprzez darnow6839 » 15 sie 2017, 22:07

Jeździłem wcześniej Astrą która miała dodatkowe głośniki wysokotonowe w słupkach. Po przesiadce do Premacy nie mogłem się przyzwyczaić do braku wysokich tonów. Uważam że warto zamontować tweetery niezależnie od źródła dźwięku. Nie bez powodu są one w każdym lepszym modelu auta. Wysokie tony są mocno kierunkowe i z fabrycznych głośników w drzwiach praktycznie ich nie słychać. Poza tym koszt operacji jest groszowy. Nawet mowa z radia lepiej brzmi.
Pozdrawiam
Forumowicz
 
Od: 19 cze 2013, 21:53
Posty: 76 (0/1)
Auto: Mazda Premacy, 2003r., 1.8 B+G

Postprzez Zoomi » 16 sie 2017, 20:13

To jest w sumie nieco złożony "problem" zależny od wielu czynników. Po pierwsze mój błąd że nie sprawdziłem czy Premacy miało te same głośniki co moje 323, a mogło nie mieć bo choć radio wygląda prawie (w 95%) identycznie to głośniki mogą być zupełnie inne. Fakt faktem będzie lepiej słychać z tweeterów.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2017, 23:41
Posty: 181 (1/3)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 323 S VI BJ, 1.6 ZM benzynka 98KM/72kW, 2002r.

Postprzez darnow6839 » 16 sie 2017, 22:05

Nie dzielmy włosa na czworo. Proste tweetery neodymowe to koszt około 20-30 zł. Do tego kabel i godzinka może dwie pracy własnej. Chyba że ktoś sam nie da rady to jeszcze dojdzie koszt montażu. To niewiele a efekt murowany.
Pozdrawiam
Forumowicz
 
Od: 19 cze 2013, 21:53
Posty: 76 (0/1)
Auto: Mazda Premacy, 2003r., 1.8 B+G

Postprzez Bartg » 17 sie 2017, 12:13

Radio jeśli słuchamy CD gra bardzo fajnie, może to kwestia mojego egzemplarza, ale przy słuchaniu FM basu praktycznie nie ma. Drzwi wygłuszone matami STP, głośniki GMS 1968.
Avatar użytkownika
Moderator
CUP 2011 miejsce 3
 
Od: 23 sty 2008, 21:25
Posty: 7805 (21/118)
Skąd: Łódź
Auto: Volvo V50 2.4 '04
EX Premacy FS Sportive '02
EX 323 CBA Z5 '98

Postprzez Zoomi » 22 sie 2017, 23:00

Zaciekawiła mnie różnorodność wrażeń i sprawdziłem ponownie u siebie na moim podstawowym radiu fabrycznym nie mającym niczego poza odbiornikiem FM (wersja CD leży na półce bo nie mogłem znaleźć kluczy do wypinania radia, gdzieś je diabli wzięli).
Podczas testu nieco się zaskoczyłem. Przypominam że mam Mazdę 323 nie Premacy ale to brat bliźniak więc pewnie nie radio stanowi różnicę. Radio praktycznie toćka w toćkę to samo.
No więc byłem do tej pory zadowolony z dźwięku w swoim aucie , ale nie wiedziałem wcześniej że choć grają u mnie 4 głośniki to w zasadzie całą dobrą robotę robią tylko te tylne :) (co do których nie wiem czy są oryginalne bo banalnie proste do wymienienia, niczym nie zabudowane w odróżnieniu od tych w drzwiach). Przednie słychać ale d... nie urywa. A te tylne to nie chińszczyzna tylko...Pioneer B21H 66 960A. Właściwie to nie wykluczone że tylne takie były od nowości gdyż mają zaledwie 25W mocy (DIN). Jak by ktoś podmieniał to pewnie by włożył przynajmniej 40W by wykorzystać moc ewentualnego lepszego radia.
Moje zdziwienie nie miało granic gdy funkcją FADE przerzuciłem dźwięk tylko na przód. Okazało się że nie ma to już prawie nic wspólnego z basem, a na pewno z dźwiękami wysokimi. Tak więc gratuluję tym co założą tweetery nic nie robiąc z głośnikami głównymi ;P . Te w drzwiach to po prostu jakaś żeennaaada.
Owszem grają ale co najwyżej można sobie na nich posłuchać "ambitnej" muzy w podkładzie reklam czołowej polskiej stacji.
Przypuszczam że gdyby zapodać jakieś dobre głośniki główne do drzwi i drzwi odpowiednio przygotować (wygłuszenie, sztywne dystanse, tunele piankowe) to do mp3'ki w zupełności by to wystarczyło, a już przy CD jednak pokusiłbym się o te tweetery. Podstawa to jednak wymienić te szajsowate głośniki w drzwiach. Nawet jeśli ktoś ma autko które miało nagłośnieniem Bose to myślę że dawno go już tam nie ma bo handlarz Mirek z pewnością wieki temu opchnął je już na allegroszu czy innych bayach, a w to miejsce wstawił coś na sztukę.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2017, 23:41
Posty: 181 (1/3)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 323 S VI BJ, 1.6 ZM benzynka 98KM/72kW, 2002r.

Postprzez darnow6839 » 23 sie 2017, 22:40

Możliwe że w 323 i w Premacy są jakieś różnice w głośnikach. Ja mam wszystko fabryczne: radio z CD i głośniki i wygląda to tak:
przednie (owalne szerokopasmowe) grają przyzwoicie choć ewidentnie brakuje średnio-wysokich tonów. Basy są w miarę przyzwoite (mam wygłuszone drzwi matami). W sumie to nie dziwi bo tego typu głośniki mają wąską kierunkową charakterystykę i emitują wysokie tony w nogi.
tylne głośniki (okrągłe) grają. i tyle.
Po wstawieniu głośników na podszybie odbierane pasmo uzupełniło się o dźwięki które ginęły w nogach. Wysokie tony docierają do uszu, poprawia się zrozumiałość mowy, przestrzeń.
Dlatego polecam nawet najtańsze tweetery neodymowe na podszybie.
Pozdrawiam
Forumowicz
 
Od: 19 cze 2013, 21:53
Posty: 76 (0/1)
Auto: Mazda Premacy, 2003r., 1.8 B+G

Postprzez Zoomi » 25 sie 2017, 21:37

Zamontowałem nareszcie oryginalne radio z Premacy (niestety dokładnego modelu nie znam bo brakowało naklejki), wcześniejsze było z 323, wyglądają prawie identycznie. Tym razem w końcu jest z CD i dzięki temu mogłem trochę lepiej wypróbować jakość radia niż z samych fal FM.
Powiem tak, z tymi Pioneerami z tyłu brzmi wspaniale, może i byłoby jeszcze lepiej z tweeterami, ale dźwięk jest zdecydowanie ładniejszy niż w wielu autach znajomych nawet tych nowszych. Warunkiem jest posiadanie nagrania bardzo dobrej jakości a nie jakiegoś szajsu konwertowanego z mp3'ek 128kbps itp źródeł (choć jak już wcześniej pisałem CD z kiepskiego źródła może być gorsze niż mp3).
Wracając do wrażeń – bas jest potężny i wystarczający przy ustawieniu 50%, a ustawiwszy treble prawie na max i średnie tony na 2/3 skali wysokie dźwięki nie są nawet przy tym basie przytłumione za bardzo. Sprawdzałem to na utworach typu bass boosted których na youtubie jest multum i łatwo znaleźć wśród nich takie kawałki które jednocześnie walą potężnym głębokim basem i wysokimi tonami. Myślę że nie jedna osoba stwierdziłaby że mam subwoofer <lol> gdyby usłyszała jak to gra, a ja nawet nie mam głośników obudowanych z tyłu :D , normalnie fabrycznie wstawione w dziurę w półce i wystają magnesami do bagażnika sedanowego.
Wydaje mi się że to radio ma jakiś jednak chociażby uproszczony procesor dźwięku. Dużo przyjemniejszy jest dźwięk gdy FADE jest ustawiony na środek auta, niż przy samych tylnych głośnikach Pioneera. Nie chodzi tu tylko o to że przy 4 głośnikach jest równiejsze nagłośnienie niż przy dwóch . Te przednie (pewnie oryginalne) mimo że są strasznie tandetne (po przełączeniu fade'em na sam przód jest totalnie płytki dźwięk) to jednak ładnie dopełniają brzmienie tylnych dużo lepszych. Z kolei bez tych przednich jest dobrze ale jakby czegoś brak. Przypuszczam że jakieś DSP jest tak wyliczone że odpowiednio ustawionym opóźnieniem docierania do kierowcy fali dźwiękowej potęgowane są doznania dobiegające początkowo od przodu. No chyba że już sama buda mojej 323 tak jest akurat skonstruowana, że odsłuch w niej jest taki dobry.

Nie wykluczone że ktoś zaraz się uśmieje i powie że pewnie nie słyszałem nigdy 300W subwoofera itp rodzynków. Słyszałem i u mnie nie chodzi o to by mi ciśnienie dźwięku wypychało szyby z auta jak przy 2kW, ale ma grać przyjemnie. Owszem 25Watami/kanał nie nagłośnię osiedla (bo i po co, to ja mam słuchać a nie przechodnie za darmo :) ) ale w aucie jest naprawdę głośno i fajnie basik napiernicza głęboko.

Darnow6839 napisał o kierunkowości wysokich dźwięków i chyba coś w tym jest, pewnie dobrze by było gdyby moje głośniki tylne były bardziej skierowane do przodu, a obecnie centralnie walą w mocno u mnie pochyloną tylną szybę(przypominam mam Mazde 323 sedan nie Premacy. Siadając z tyłu przy nich lepiej dźwięk wysoki słychać (no chyba że to kwestia siły dźwięku z mniejszej odległości a więc większa głośność.

W każdym razie ja jestem zadowolony. Radioodtwarzacz uważam za dobry, nieźle gra, jest nieporównywalnie tańszy niż nowe radio o wielkości 2DIN i wygląda przyzwoicie. Nie mogę jednak powiedzieć że to sprzęt bardzo dobry dlatego że nie posiada czytnika DVD, co jeszcze lepiej byłoby słychać przy większej dynamice dźwięku z takich płyt. No i niestety mankamentem jest brak czytnika USB/AUX/SD/mp3. To powoduje bardzo duży dylemat czy wstawiać nowe radio 2DIN z gadżetami (bardzo drogie, ok. 1000zł) czy nie, bo tych gadżetów mocno brakuje w oryginalnym radiu, a XCarlink pozwalający to obejść jest również drogi i przy licznych zaletach ma swoje poważne wady. Wybór należy jak zwykle do Ciebie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 cze 2017, 23:41
Posty: 181 (1/3)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 323 S VI BJ, 1.6 ZM benzynka 98KM/72kW, 2002r.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy