Filtr kabinowy. Gdzie jest i jego wymiana.

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez maluta75 » 10 kwi 2011, 00:40

Czy to możliwe, że w mojej Mazdzie 5 2.0 benzyna 2006r, nie ma "w klimie" filtra? Podjechałem do warsztatu zajmującego się obsługą klimatyzacji, żeby wymienić filtr i zrobić przegląd a tu zdziwienie – "fachowiec" zaczął go szukać, odkręcając przy okazji sporo plastików wokól schowka i nic – brak starego filtra, ani miejsca gdzie powinien być – stwierdził, że w niektórych samochodach spotykał się z takimi sytuacjami. ASO przez telefon po nr VIN powiedziała mi że filtr powinienem mieć...gdzie go szukać?
maluta75
 

Postprzez cristow » 10 kwi 2011, 07:56

Witam.

Wystarczy zdjąć lewy plastik po stronie nóg pasażera.

Pod nim jest w górnej cześci biały plastik z jakims czujnikiem, po jgo odkręceniu zobaczysz zaslepkę filra – 4 śrubki i cala wychodzi.

Filtr sklada sie z dwóch czesci – 2 filtry – ukladane pionowo – wiec szczelina jest wielkosci jednego – po jego wlozeniu – podnosisz go do góry i wsuwasz drugi.

Próbuj i daj znac czy znalazles.

Ewentualnie w katalogun Mann Filters – jak poszukasz modelu i filtra bedzie do sciagniecia manual gdzie i jak .

Pozdr
Cristow
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 wrz 2007, 13:41
Posty: 105 (0/1)
Skąd: Orzechowo, Wielkopolska
Auto: Mazda 5, MZR-CD TOP 143 KM '06

Postprzez atommy78 » 10 kwi 2011, 08:49

Jeśli chodzi o filtr kabinowy to tu masz instrukcję wymiany:

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_ ... PYljhZ.pdf

Swoją drogą słaby serwis jak nie umiał znaleźć:)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 2 wrz 2008, 20:33
Posty: 219
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 5 2.0 MZR-CD

Postprzez Duku666 » 10 kwi 2011, 16:13

Wymieniałem ten filtr samodzielnie jakieś 2 tygodnie temu, trzeba przyznać, że wyjątkowo perfidnie go umieścili, trzeba się trochę nawyginać.
Instrukcje wymiany są nawet na Youtube.
Co ciekawe, taki filtr w ASO kosztuje 80PLN, czyli w cenie zamiennika.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 mar 2010, 20:05
Posty: 38
Skąd: Warszawa
Auto: mazda 5, 2.3L

Postprzez uciu » 10 kwi 2011, 17:17

podłącze się...

czyli rozumieze jakbym chciał odgrzybić klime to pianke wpsikuje w tą dziure po wyjeciu filtra?
Pytałem ostatnio tu o odgrzybianie klimy i lokalizacje parownika ale nikt nic nie odpowiedzial <nie>
pozdrawiam
uciu
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 sty 2011, 17:34
Posty: 213 (1/3)
Skąd: Mysłowice
Auto: Była piątka 2.0 MZR top LPG jest GV 2.0 automat lpg ;–)

Postprzez szamot » 22 kwi 2011, 22:58

Niestety w katalogu Manna obrazki są słabej jakości i nie do końca zgodne ze stanem faktycznym.Ale na podstawie opisu christowa dałem radę :). Filtr był tak zawalony, że po wymianie byłem w szoku, że tak może w mojej Madzi wiać :). A już obawiałem się, że mi sprężarka od klimy niedomaga, a to filterek blokował przepływ powietrza. Teraz już wiem, że trzeba tego plinować.
szamot
 

Postprzez paolomario » 20 lip 2011, 19:50

Straszny jest dostęp do tego filtra i wymaga sporo gimnastyki, ale się udało <faja>
Generalnie to na leżąco trzeba robić.
Ale jak wiać zaczęło :D Jak u kolegi szamota :) . Przy okazji rozwiązał się jeden z problemów, o których pisałem w tym wątku: http://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=120&t=121344 .
Zamieszczam trochę zdjęć z procedury wymiany. Ponieważ mieszkam w Anglii i jeżdżę autkiem z kierownicą po prawej stronie, na potrzeby tego forum i pewnie większości użytkowników zdjęcia przerobiłem na odbicie lustrzane. Mam nadzieję, że wersja z kierownicą po lewej stronie będzie tak właśnie wyglądać a zdjęcia jakoś Wam pomogą.
Kupiłem filtr Manna.

Zaczynamy od odczepienia plastikowej obudowy, która znajduje się pod schowkiem. Schowka nie trzeba demontować, ale nieźle nawyginać aby zobaczyć i zacząć pracę. Wystarczy odgiąć do przodu zaznaczone klipsy i pociągnąć w dół.
Obrazek

Tak wygląda odczepiona obudowa:
Obrazek
Obrazek

Odkręcamy zaznaczone nakrętki.
Obrazek

Po lewej widać, gdzie musimy się dostać, czyli pokrywę filtra.
Obrazek

Przed zdjęciem panelu z kablami (?) proponuję na tym etapie odkręcić dolną (zaznaczoną) śrubkę.
Obrazek

Dobrze jest też szczypcami ścisnąć zaznaczone mocowanie i odczepić tą złączkę od metalowej części, co później (przynajmniej w moim przypadku) dało troszeczkę więcej miejsca na manewrowanie śrubokrętem. Ale i tak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Miejsca na rękę z śrubokrętem jak na lekarstwo.
Obrazek

Zdejmujemy metalowo-plastikowy panel ze śrub. Trzyma się na kablach jakichś, które nie pozwalają na zbytnie jego odciągnięcie.
Obrazek

Następnie odkręcamy zaznaczone śrubki pokrywy filtra.
Obrazek

Ponieważ bateria mi padła w aparacie nie zrobiłem więcej zdjęć. Niemniej jednak wystarczy już tylko zdjęć pokrywę filtra i wyjąć filtr. Rzeczywiście składa się z dwóch części. Ja wyjąłem najpierw górną, a potem dolną, którą musiałem przesunąć w górę bo tam otwór był szerszy. Trzeba oczywiście zwrócić uwagę jak się wyjmuje i potem nowy filtr włożyć tak samo. Ja więc włożyłem najpierw dolną część, a potem wsunąłem górną. Pozostało już tylko skręcenie wszystkiego do kupy.

Zdjęcia wyjętego filtru. Tak jak były osadzone. :
Obrazek
Obrazek

Te wystające po prawej plastikowe elementy dwóch częsci filtra pozwalają na ich lepsze uchwycenie i manewrowanie przy wyjmowaniu i wkładaniu.
Obrazek

Z drugiej strony filtra to miałem całą faunę i florę ;) Generalnie chyba nikt nie wymieniał tego wcześniej i przez te 6 lat się uzbierało. Ale teraz od razu lepiej :)

Poniżej link do galerii, gdzie umieściłem też oryginalne zdjęcia, tak jak mam wszystko w rzeczywistości.
https://picasaweb.google.com/paolomario77/MazdaFiltr

Pozdrawiam :)
Moja Mazda

Obrazek 9,3 L/100km; 30 mpg;

Obrazek7,8 – 8,2 L/100km; 34 – 36 mpg;
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 lip 2011, 15:20
Posty: 102 (4/0)
Skąd: Winchester - Zamość
Auto: Mazda 5 CR 2007 MZR 2.0

Postprzez skawin » 26 maja 2012, 14:41

Ja tylko dodam że u siebie w M5 nie musiałem odkręcac nakrętek, ani nic odginać, wystarczyło tylko odkręcić 4 śruby z czarnej obudowy (plasitiku) potem jeszcze 4 sruby z niby białego plastiku żeby móc się dostać do filtru.
Pozdrawiam
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2012, 13:16
Posty: 96 (0/1)
Skąd: G.Śląśk (SW)
Auto: Mazda 5, 1.8 benz

Postprzez qqpp » 27 maja 2012, 14:32

Poniżej link do YT z wymiany filtra kabinowego w wersji US, troszku inne są tam plastiki.



edit by Wojtek:
poprawilem wstawke z YT ;)
_______________________________________________

Pozdrawiam
Piotr
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2009, 21:38
Posty: 33 (0/1)
Skąd: Tarnów
Auto: Mazda 5 2.3L – 2008 r. – 153 KM

Postprzez stonoga » 30 sie 2012, 08:33

Podczas montażu filtra ta górna ramka ma się zaczepić gdzieś w obudowie zaczepić czy trzeba pozatrzymywać palcem i wsunąć dolna?
Forumowicz
 
Od: 16 gru 2003, 14:12
Posty: 170 (0/1)
Skąd: Mielec
Auto: Mazda 626 GD 8V 2000i
Mazda 5 2.0 MZR-CD

Postprzez skawin » 30 sie 2012, 09:03

górna część powinna delikatnie się zaczepić u samej góry i wtedy wsuwasz dół
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2012, 13:16
Posty: 96 (0/1)
Skąd: G.Śląśk (SW)
Auto: Mazda 5, 1.8 benz

Postprzez stonoga » 1 wrz 2012, 16:53

Walczyłem godzinę i nic, na górnej ramce mam podklejoną gąbkę i nie bardzo widzę o co ona miała by się zaczepić :( A jak wyjmowałem stary to po wyjęciu dolnej ta z góry opadła
Forumowicz
 
Od: 16 gru 2003, 14:12
Posty: 170 (0/1)
Skąd: Mielec
Auto: Mazda 626 GD 8V 2000i
Mazda 5 2.0 MZR-CD

Postprzez skawin » 1 wrz 2012, 18:42

na górnej jest gabka (i tak ma iśc do góry) ta górna częśc sie sama zaczepi tak jak na filmie powyżej, jeśli u ciebie nie chce sie zaczepić (może sie tam co urwało) to to olej tylko przytrzymaj ręka góre i wsuń dół
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2012, 13:16
Posty: 96 (0/1)
Skąd: G.Śląśk (SW)
Auto: Mazda 5, 1.8 benz

Postprzez stonoga » 1 wrz 2012, 18:58

Zrobiłem jeszcze jedno podejście i się udało. Potem jeszcze sobie potrenowałem kilka razy :) Dzięki za pomoc i miłego weekendu
Forumowicz
 
Od: 16 gru 2003, 14:12
Posty: 170 (0/1)
Skąd: Mielec
Auto: Mazda 626 GD 8V 2000i
Mazda 5 2.0 MZR-CD

Postprzez hollow » 5 maja 2013, 14:31

qqpp napisał(a):Poniżej link do YT z wymiany filtra kabinowego w wersji US, troszku inne są tam plastiki.

A nieprawda, w mojej kupionej oryginalnie w Niemczech jest właśnie tak, jak na tym filmiku.
Sam film bardzo pomocny, choć da się i bez rozłączania kabli.
Początkujący
 
Od: 19 lis 2012, 10:23
Posty: 12
Auto: Mazda 5 Sport/Top 2006r. 2.0 MZR-CD 143KM, 230 000 km

Postprzez Osamboch » 1 lip 2016, 14:32

Potwierdzam. Jestem świeżo po wymianie. Madzia z Niemiec (2.0 CR19, 146KM, 2005r) – procedura wymiany dokładnie jak na filmiku z wyjątkiem niepotrzebnej części o odpinaniu kabelków ;)
Dolne śrubki bezproblemowo, górne to praca po omacku lub w ekwilibrystycznych pozycjach. Ja z racji tuszy bałem się przyjmować wygodną pozycję bo mógłby potem się nie wydostać <lol> , więc przyklęknąłem w otwartych drzwiach pasażera, łokcie oparłem o podłogę i jechałem na macanego – da się (wcześniej nagrałem sobie filmik w tel, na którym wymacałem górne śrubki).

Po obruszeniu górnych śrubek do dalszego wykręcania świetnie nadaje się sam bit krzyżakowy <czarodziej>

Górny filtr był u mnie z cienką gąbeczką na całej górnej krawędzi – na nowych zamiennikach takiej gąbeczki nie było (odciąłem ją nożem i przykleiłem do zamiennika).
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 4 lip 2014, 20:25
Posty: 20 (1/0)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 5 CR1, 2.0 benzyna, 146MK, 2005r.

Postprzez fraunos » 13 cze 2023, 20:30

Odkopię wątek, bo mam pytanie :)
Udało mi się wymienić filtry kabinowe, niezła z tym była walka.
Ale, czy ktoś wie jak znaleźć klapkę od tych filtrów na wymianę? Niestety okazało się, że dwa oczka na śruby mocowania tej zaślepki były połamane i nie da się jej szczelnie przymocować.
Da się to gdzieś znaleźć w internecie, czy zostaje mi grzebanie na szrocie (nie mogę się doczekać :D)?
Wrzucam foto dla łatwiejszego rozpoznania.
Załączniki
2023-06-13-20-31-23-225.jpg
klapka filtra kabinowego mazda 5 cr19 2007
Początkujący
 
Od: 18 kwi 2023, 22:27
Posty: 7
Auto: Mazda 5 CR19 2007 143KM

Postprzez tamara02 » 15 wrz 2023, 11:28

Jeśli szukacie dobrego sklepu z filtrami, to polecam zajrzeć tutaj:) https://filtry-ath.pl/
Początkujący
 
Od: 15 wrz 2023, 11:06
Posty: 1
Auto: mazda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy