Regeneracja podsufitowki

Postprzez Agerak » 10 cze 2011, 09:34

Witam
Chciałem sie zapytać innych użytkowników jak poradzili sobie z ty chyba jednym z najgorszych elementów naszych xedosków. U mnie podsufitka (welur) zaczeła odchodzic przy samej przedniej szybie i zaraz za osłonami (centralnie nad głową ) i widze ze odchodzi coraz bardziej. A dokladnie odchodzi wierzchnia warstwa (niestety pod spodem widze ze jest juz ta P**** gąbke) która kurzy sie przeogromnie.
Czy w takim wypadku warto jest z tym iść do tapicera, czy może kupić nową ?
Dodatkowo zastanawiałem się czy zamiast weluru w to miejsce nie wstawic skóry (cała reszta welur) bo na ta gąbke chyba lepiej by sie skóre kleiło niż materiał.
Lub może wywalić tą gąbke (chyba ze ma jakies praktyczne zastosowanie oprócz kruszenia sie na glowe i deskę....)
Aha no i czy ktoś wie jak zdjąć to cholerstwo ?
Madziuchna 1995, 323F BA 1.5 16v Z5 RIP 03.07.2010 :(
Xenia 1996 , Xedos 6 , 16v B6, CA , 1,6 107 KM – mam nadzieje ze bedzie sluzyc jak najdluzej
Obeecna madzia >>> http://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=314&t=108325
Forumowicz
 
Od: 9 maja 2009, 17:45
Posty: 242
Skąd: Kutno
Auto: Xedos 6 1.6 v16 96r

Postprzez dedan2412 » 10 cze 2011, 22:12

Wymieniałem kilka razy materiał na podsufitce.
Z demontażem nie powinno być problemu,odkręcasz wszystkie rączki nad drzwiami,ołtarzyki,oświetlenie ,osłony slupków przednich,tylnych.Przy pasach powinna wyskoczyć.
Podsufitka wykonana jest z dwóch ,cienkich powłok,laminatu pomiędzy którymi jest cienka warstwa pianki.Do jednej ze stron przyklejony jest materiał tapicerski.
Foto podsufitki z Opla Omegi co prawda ,ale w xedzie powinno być tak samo:
Ze starą szmatą:

Obrazek

Po usunięciu starego materiału:

Obrazek

Jeśli chcesz sam klecić to podam kilka wskazówek.
Po zdarciu materiału trzeba pozostałości gąbki usunąć twardą szczotką,lub jak ktoś ma ochotę może ją "kulkować"ręcznie ;P
Po usunięciu całego dziadostwa , przelecieć to papierem ściernym,może być 100.(fotka powyżej już po matowieniu papierem).

Cytat z mojej instrukcji z innego forum:

"Mając zakupiony materiał oraz klej można przystąpić do klejenia.
Osobiście użyłem kleju BONATERM A-plus (na wszystko zeszło ok 0.7 kg kleju)
Fotek z klejenia nie ma bo nie miałem czasu. Klej rozsmarowałem tylko na podsufitkę i nie ma co go żałować.Robimy to małymi kawałkami,aby mam klej nie zasychał.
Mając rozsmarowny klej przykładamy do niego materiał dociskając go do formy(ja używałem małego welurowego wałka malarskiego).Największy problem to załamane miejsca pod uchwytami.Mimo że materiał jest elastyczny powracał on do swojego pierwotnego stanu.Ale na to tez znalazłem sposób.Potrzebna będzie suszarka do włosów.Po nalożeniu kleju we wnęce dociskamy materiał i podgrzewamy suszarką.(klej aktywuje swoją zwiekszoną wytrzymałość w temp.55'C)
Zakładkę robilem tylko na przedniej części.Po wyschnięciu nadmiar materiału zrównałem z formą"
W xedosie ilość załamań jest mniejsza więc mniej problemów będzie :]

Foto po zabiegu w gotowym aucie:
Obrazek


Zawsze pozostaje kupno używki,ale nie ma gwarancji na to, kiedy zacznie odpadać <faja> Skóra czy skaj jest do bani.Najlepiej kupić nateriał typowy na podsufitkę.Wybór jest ogromny.
Jak są jakieś pytania to pisać chętnie odpowiem w miarę możliwości :)No chyba że moder usunie <oczko>
Edit:
Z wyciąganiem trzeba uważać.W sedanach najlepiej przez tylne,prawe drzwi,bo kierownica utrudnia obrót podsufitki.Dobrze jest wymontować siedzisko kanapy,oraz rozłożyć na płasko fotel pasażerA(albo wymontować).
Ostatnio edytowano 10 cze 2011, 23:02 przez dedan2412, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 16 sie 2008, 19:58
Posty: 19
Skąd: Opole
Auto: 323 BA Z5 95'
Xedos 6 94'
Omega A C30NE

Postprzez Wojtek » 10 cze 2011, 22:26

dedan2412 napisał(a):No chyba że moder usunie

hm... a niby dlaczego? :>
nawet wiecej... dodam do spisu fotorelacji :P
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Agerak » 12 cze 2011, 09:13

Swietnie dziekuje :)
Z informacji od tapicera jakie dostalem to :
Uzywać tylko i wylacznie Budaprenu – schnie 3 dni i strasznie smierdzi ale tylko on nie zostanie wypalony przez temperature panującą na dachu.
Madziuchna 1995, 323F BA 1.5 16v Z5 RIP 03.07.2010 :(
Xenia 1996 , Xedos 6 , 16v B6, CA , 1,6 107 KM – mam nadzieje ze bedzie sluzyc jak najdluzej
Obeecna madzia >>> http://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=314&t=108325
Forumowicz
 
Od: 9 maja 2009, 17:45
Posty: 242
Skąd: Kutno
Auto: Xedos 6 1.6 v16 96r

Postprzez Andrew79 » 23 cze 2011, 15:46

Ja ostatnio prałem cała podsufitkę w moim Xedzie za pomocą Vanisha do prania dywanów i kawałka firanki i efekt super. Zniknęły nawet zacieki dookoła szyberdachu. Operacja dziecinnie prosta a efekt bdb.
Początkujący
 
Od: 4 sie 2009, 22:21
Posty: 7
Skąd: Legnica
Auto: Mazda Xedos 6 2.0 V6 CA KF

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki