Sprowadzenie samochodu z Grecji – możliwości

Pogaduchy motoryzacyjne.

Postprzez kokobongo » 14 lis 2016, 17:00

Potrzebuje pomocy :/ może jest tu jakiś specjalista który ściąga samochody.

Teść w Grecji chce mi oddać samochód bo kryzys tam i nie ma sensu sprzedawać itp.

I wychodzi na to że są dwie możliwości sprowadzenia tego samochodu na kołach:
Spisujemy umowe kupna sprzedaży, on wyrejestrowuje auto wykupuje tablice żółte lub czerwone, OC i wracam do Polski i mam ileś tam dni na rejestracje i opłaty itp.

Ale z racji tego że tablice i OC kosztuje ok 150-200E chciałbym to jakoś obejść.

Chciałbym wrócić samochodem na greckiej rejestracji do polski ALE no właśnie i co dalej:
1. Najpierw jade na badania techniczne na greckich rejestracjach.
2. Udaje się do urzędu w celu opłaty akcyzy no i tu pojawia się problem bo potrzebuje dokumentu o wyrejestrowaniu samochodu z Grecji.

Jak to rozgryźć? może to jest prosta sprawa dla kogoś kto sprowadził i zarejestrował choć jeden samochód :)

Ja to rozumiem tak, że jak przyjade do polski samochodem na greckich blachach to najpierw pojechać na przegląd potem zdjąć tablice i wysłać do grecji w celu wyrejestrowania samochodu no i potem odeślą mi dokument o wyrejestrowaniu i udaje się z tym do Urzędu celnego?
Czy takie coś przejdzie i nie będzie potem problemu w Wydziale komunikacji tego typu że przegląd był robiony na rejestracji a potem ich nie ma itp.
Forumowicz
 
Od: 29 sty 2015, 20:06
Posty: 49 (2/2)
Auto: Mazda Premacy 2.0 BRC
Peugeot 207 GTI

Postprzez Dominator » 14 lis 2016, 18:12

"Płaciłem" akcyzę miesiąc temu i nie trzeba pokazywać dokumentu stwierdzającego wyrejestrowanie. (Najlepiej zadzwoń do celnego i zapytaj) Wystarczy Ci umowa kupna sprzedaży, sporzadz dwujęzyczna najlepiej. Miej też dowód rejestracyjny grecki. Celny z chęcią przyjmie Pieniążki. Po 2-3 dniach masz potwierdzenie opłaty akcyzy, drukujesz. lub idziesz do celnego jak nie chcesz samemu wydrukowac. Potem pozostaje przetłumaczyć dowód rejestracyjny u tłumacza przysięgłego, kwit z przeglądu. Śmiało zrobisz na numerach z Grecji.
Jeśli tesciubtam był przynajmniej pół roku to mógłby zrobić jako mienie przesiedlencze bez opłaty akcyzy.
...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2011, 23:36
Posty: 4908 (66/68)
Skąd: Bielsko-Biała/KR/KTA
Auto: Accord 8 2.2 gnojówka

Postprzez kokobongo » 14 lis 2016, 19:11

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Teść jest Grekiem i mieszka tam od urodzenia więc nici z mienia przesiedleńczego, ale kurcze nawet nie wiedziałem że coś takiego jest.

No dobra to krok po kroku po przyjeździe do kraju na tablicach greckich musze zrobić tak:

1. Przetłumaczyć dokumenty: umowa kupna sprzedaży (chyba że będzie w dwóch językach) i dowód rejestracyjny
2. Wykonać badania techniczne które moge zrobić na greckich blachach.
3. Załatwić sprawe w urzędzie celnym z akcyzą itp. (jutro dowiem się w urzędzie czy nie wymagają dokumentu wyrejestrowania auta w grecji)
4. Pójść do Wydziału komunikacji z wszystkimi dokumentami by zarejestrować auto.
5. I Wtedy będe mógł odesłać rejestracje do Grecji by teść mógł wyrejestrować samochód?


Znajomy mi mówił że tak czy siak będe musiał wyrabiać tablice tymczasowe i na greckich nie będe mógł zrobić badań :/ I stąd moje obawy, albo znajomy nieświadomy
Forumowicz
 
Od: 29 sty 2015, 20:06
Posty: 49 (2/2)
Auto: Mazda Premacy 2.0 BRC
Peugeot 207 GTI

Postprzez Dominator » 14 lis 2016, 20:43

Na greckich śmiało zrobisz przegląd. Ja robiłem na angielskich. Tablice tymczasowe mogą Ci dać ale nie muszą. Tyle że polskie wydziały komunikacji wymagają zwrot tablic zagranicznych, przynajmniej ja tak miałem przy sprowadzanych samochodach. Można też napisać jakiś kwit w wydziale komunikacji ze nie posiadasz tablic tamtych. Tak było jeszcze nie dawno temu. Jak zrobisz przegląd to już możesz odesłać tablice, przed rejestracją pojazdu.
W Grecji rozumiem trzeba zwrócić tablice w wydziale przy wyrejestrowywaniu?
Dowód rejestracyjny ma jakąś sekcje która się odcina przy wyrejestrowywaniu/sprzedazy?
...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2011, 23:36
Posty: 4908 (66/68)
Skąd: Bielsko-Biała/KR/KTA
Auto: Accord 8 2.2 gnojówka

Postprzez kokobongo » 14 lis 2016, 21:03

No właśnie jutro ma teść się dowiedzieć co oni wymagają przy wyrejestrowaniu i czy blachy się zwraca.
Bo tak naprawde jak zrobie przegląd to już blach greckich nie potrzebuje stawiam samochód na parkingu i ogarniam reszte. Racja więc wtedy moge odesłać blachy. Kwestia czy wystarczą im tylko blachy, ale to już teść niech w grecji się dowiaduje.

Zwracałeś tablice rejestracyjne w naszym WK? to jak kupiłeś samochód że np niemiec dawał Ci jechać na jego rejestracji bez wyrejestrowywania z urzędu niemieckiego?
Czy zawsze samochody miałeś na tablicach eksportowych?
Forumowicz
 
Od: 29 sty 2015, 20:06
Posty: 49 (2/2)
Auto: Mazda Premacy 2.0 BRC
Peugeot 207 GTI

Postprzez Dominator » 14 lis 2016, 21:30

Holenderskie miałem eksportowe bodajze a z danii miałem jakieś podrabiane chyba bo auto było wyrejestrowane tam. W Anglii kupujesz w kiosku jak potrzebujesz i jest to legalne. Możesz też kupić na Allegro podroby i nikt Ci nie wniknie w wydziale komunikacji jak będziesz oddawac. By legalnie się poruszać, samochód musi być zarejestrowany i ubezpieczony lub posiadać tablice zjazdowe.
...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2011, 23:36
Posty: 4908 (66/68)
Skąd: Bielsko-Biała/KR/KTA
Auto: Accord 8 2.2 gnojówka

Postprzez kokobongo » 15 lis 2016, 09:23

A jakbym się zdecydował jednak kupić tablice zjazdowe i wykupie ubezpieczenie to czy potrzebuje dodatkowo jeszcze ZIELONEJ KARTY? czy to może jest już zawarte w tym ubezpieczeniu eksportowym? bo wiem że np. w Macedonii wymagają jej.
Forumowicz
 
Od: 29 sty 2015, 20:06
Posty: 49 (2/2)
Auto: Mazda Premacy 2.0 BRC
Peugeot 207 GTI

Postprzez kokobongo » 5 lis 2017, 19:27

Napisze jak się temat skończył, może komuś się przyda.

Samochód został wyrejestrowany w grecji i przyjechał na lawecie do polski.
kolejność:
– tłumaczenie dokumentów,
– opłacenie akcyzy,
– przegląd techniczny zrobiłem bez tablic rejestracyjnych (samochód zawiozłem na lawecie)
– wizyta w urzędzie komunikacji w celu rejestracji itp.
Forumowicz
 
Od: 29 sty 2015, 20:06
Posty: 49 (2/2)
Auto: Mazda Premacy 2.0 BRC
Peugeot 207 GTI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości

Moderator

Moderatorzy Moto