Pielęgnacja lakieru

Postprzez cult1 » 11 cze 2009, 17:06

Panowie proszę o pomoc. W wątku są poruszane różne kwestie dotyczące różnych środków do różnych lakierów. Stąd się pogubiłem.
Mam Mazde3 czarną. Na takim lakierze widać każdą ryskę a kilka takich się u mnie pojawiło. Chciałbym je ładnie zamaskować i nadać lakierowi ładny błysk i go rzecz jasna zabezpieczyć. Inną kwestią jest usunięcie z dolnych partii drzwi takich jakby chropowatości lakieru po zimie. Są to jakieś przywarte drobinki piasku itp. Lakiery używane obecnie wiem, że są znacznie cieńsze niż kiedyś (są wodne). Grubość lakieru u mnie to jakieś 100 um. Nie chcę przesadzić ze ścieraniem jego powierzchni gdyż jest w bardzo dobrym stanie ale chciałby usunąć te kilka rzeczy. Co polecanie i w jakiej kolejności użyć. .... w umiarkowanej cenie :) Zastanawiam się nad Diamondbrite 2 fazowym....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 sty 2008, 23:16
Posty: 304 (0/2)
Skąd: Kielce

Postprzez Globy » 11 cze 2009, 20:24

Glinka usuwa fizyczne zabrudzenia z powierzchni lakieru i świetnie sobie radzi z asfaltem, zostawiając gładką powierzchnię – nie ma co katować lakieru jakimiś środkami. Też się szykuję do zakupu tej APP z Allegro za 108 zł. Nie ma podanej wagi, ale wygląda na sporą. Meguiar's jest zdecydowanie za mały, przynajmniej dla nowicjusza. O glince Sonaxa niestety słyszałem niepochlebne opinie.

Co do środków ściernych, pasta Tempo jest OK, ale jak dla mnie trochę zbyt agresywnie i niekontrolowanie obchodzi się z lakierem. Polecam tę czerwoną politurę Sonaxa, bo trzeba czasami nawet 2 razy na elemencie się namachać, ale efekt jest w porządku i dzięki tej subtelności nie można niczego zepsuć:

=> http://forum.kosmetykaaut.info/viewtopic.php?t=13

Dla osób z większym budżetem polecam Meguiar's, ale w tym roku się trochę pozmieniało. Poza tam na ichniejszym amerykańskim forum natknąłem się na wykres siły działania poszczególnych modeli, który mnie trochę zawiódł (spodziewałem się mocniejszego ScratchX'a i już kupiłem UC). Od lewej najmocniej ścierne:

Obrazek

Przy ręcznym nakładaniu lakier się oczyszcza, odżywia i niwelują się ryski, ale nie w każdym przypadku będzie to lustro. Czasami pozostaje tylko maszyna, a najlepsze efekty występują na ciemnych kolorach. Co do wosku, warto zainwestować w 16-kę Meguiar's (ew. Gold Class, NXT dla mnie ciężko się nakłada) – utrzymuje się do 4 miesięcy i łączy woski syntetyczne z naturalnymi. Warstwy 1-2, więcej nie ma sensu. Nie ma sensu też inwestowanie w woski koloryzujące.

wwd napisał(a):Jeszcze jedno. Które produkty są lepsze: Turtle Wax czy Sonax?

Ja mam pozytywne doświadczenia po politurze i wosku w paście Sonaxa, ale wiele osób chwali sobie zieloą serię Turtle'a.

***

Inte napisał(a):hmm jakieś czas temu studiowałem ten temat na bieżąco, ale trochę czasu minęło, już się trochę pogubiłem. (...)

– dc step 2 – żeby usunąć to co pozostawi po sobie w/w politura
– wosk – raczej dc step 3 – bo jest dosyć tani i z tego co pamiętam z naturalnych wosków to właśnie go polecaliście.
chyba, że macie jakąś propozycję wosku syntetycznego, ale nie nxt tech wax bo jest dosyć drogi.
wiadomo jest kryzys trzeba ciąć koszta ;)

Jeśli chodzi o optymalne efekty do białego, to wyrzuciłbym z tego DC2 (to politura odżywcza, nadająca mokry blask) i został przy Ultimate Compound (najmocniejszy spośród detalicznych środków) oraz DC3/GC/#16.

***

cult1 napisał(a):Panowie proszę o pomoc. W wątku są poruszane różne kwestie dotyczące różnych środków do różnych lakierów. Stąd się pogubiłem.
Mam Mazde3 czarną. Na takim lakierze widać każdą ryskę a kilka takich się u mnie pojawiło. Chciałbym je ładnie zamaskować i nadać lakierowi ładny błysk i go rzecz jasna zabezpieczyć. Inną kwestią jest usunięcie z dolnych partii drzwi takich jakby chropowatości lakieru po zimie. Są to jakieś przywarte drobinki piasku itp. Lakiery używane obecnie wiem, że są znacznie cieńsze niż kiedyś (są wodne). Grubość lakieru u mnie to jakieś 100 um. Nie chcę przesadzić ze ścieraniem jego powierzchni gdyż jest w bardzo dobrym stanie ale chciałby usunąć te kilka rzeczy. Co polecanie i w jakiej kolejności użyć. .... w umiarkowanej cenie :) Zastanawiam się nad Diamondbrite 2 fazowym....


Zestaw za 100 zł:
– mycie Ludwikiem
– glinka
– Sonax politura
– Sonax wosk w paście (chyba 35 zł)

Zestaw za 200 zł:
– szampon Gold Class
– glinka
– Meg's Ultimate Compound
– DC2
– DC3/Gold Class/#16

To wypróbowałem i mogę polecić. O DB też czytałem pozytywne opinie w kwestii zabezpieczenia oraz połysku, nie wiem jak z rysami i usuwaniem chropowatości (tutaj glinka spisze się super). Zapraszamy na KosmetykaAut.pl.
Ostatnio edytowano 12 cze 2009, 00:07 przez Globy, łącznie edytowano 1 raz
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Postprzez Krisek » 11 cze 2009, 21:27

Szkoda glinki uwalic w smole .. pozniej jak zagniatasz mozna latwo porysowac lakier ...
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 07:24
Posty: 1353 (0/2)
Skąd: Canada

Postprzez wwd » 11 cze 2009, 22:07

Krisek co polecisz do smoły? Masz jakis sprawdzony sposób? Próbowałem prestonem, masłem, mikrofibrą z wodą i nie chce schodzić. :(
Też myślałem że usunę glinką ale skoro piszesz, że można lakier uszkodzić to juz sam nie wiem...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 2 lut 2008, 10:49
Posty: 53
Skąd: Nowy Sącz
Auto: Golf Plus

Postprzez Krisek » 11 cze 2009, 22:40

Usunac usuniesz .. ale ta smola zostanie w glince tak ? a pozniej zagniatasz glinke i lecisz dalej ale mozesz przy zagniataniu i tak troche ...

Maslo orzechowe prubowales ? << to nie zart ....

WD40
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 07:24
Posty: 1353 (0/2)
Skąd: Canada

Postprzez wwd » 11 cze 2009, 22:45

No masła orzechowego jeszcze nie... oczywiście wyprubuje:D
WD40 – słyszałem że usuwa, ale kilka osób pisało o plamach na lakierze po jego użyciu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 2 lut 2008, 10:49
Posty: 53
Skąd: Nowy Sącz
Auto: Golf Plus

Postprzez cult1 » 11 cze 2009, 23:10

THX Globy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 sty 2008, 23:16
Posty: 304 (0/2)
Skąd: Kielce

Postprzez Inte » 12 cze 2009, 00:26

cult1 napisał(a):THX Globy

j/w ;) sporo mi rozjaśniłeś

ale...
Globy napisał(a):#16

aaa yyy eee ? szukam i szukam i za cholerę nie mogę znaleźc takiego nr katalogowego
Globy napisał(a):Zestaw za 200 zł:
– szampon Gold Class
– glinka
– Meg's Ultimate Compound
– DC2
– DC3/Gold Class/#16

hmmm 200 zł? :)
Obrazek
Bo tu kończy się rozsądek a zaczyna się Mazda ;)
IRC
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 cze 2007, 17:30
Posty: 470
Skąd: Reda/HH
Auto: była 323BG| jest 626 GE 97 1,8

Postprzez Krisek » 12 cze 2009, 00:26

wwd ja znam takich co cale auta nablyszczaja ...
ale maslo orzechowe na 10 minut radzi sobie swietnie ;) oczywiscie .. chodzi o oleje zawarte wnim ;)/
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 07:24
Posty: 1353 (0/2)
Skąd: Canada

Postprzez malkolm » 12 cze 2009, 01:15

wwd a ja trochę inaczej zrobiłem, auto ładnie wyglinkowałem prócz tych miejsc ze smołą, a później wziąłem mniejszą część glinki i tym się męczyłem ze smołą, glinka do wywalenia ale mniejszym kosztem
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lis 2008, 14:30
Posty: 1900 (0/1)
Skąd: Jastrzębiec niedaleko Leżajska (niedziele Kłyżów)
Auto: 626DiTD GF 1998, astra2

Postprzez Globy » 12 cze 2009, 13:10

Inte napisał(a):aa yyy eee ? szukam i szukam i za cholerę nie mogę znaleźc takiego nr katalogowego

=> http://www.all4auto.pl/meguiars-profess ... -p-96.html

Trwały wosk, łączący polimer z naturalnymi składnikami (chyba ;)

Inte napisał(a):hmmm 200 zł?

No, 300 plus aplikatory ;)
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Postprzez wesoly75 » 13 cze 2009, 01:10

Witam wszystkich maniakow polerki

Na zdjeciu ponizej prezentuje moj zestaw kosmetykow. Czy moglibyscie mi powiedziec czy cos jeszcze moglbym dokupic do zestawu. Moim najwiekszym problemem jest jasny kolor lakieru (srebrny metalik) a jak wiadomo na jasnym nie widac niedoskonalosci jak i ciezko wlozonej pracy w pielegnacje lakieru.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na moj zestaw sklada sie:
– DC step 1 – 2 – 3
– Cleaner wax
– Glinka oczywiscie z Quick Detailerem
– NXT Generation Tech wax 2.0
– NXT Generation Tech wax spray
– NXT All metal polish
Obrazek

Do tego dochodza oczywiscie roznego rodzaju kosmetyki do pielegnacji wnetrza, opon i felg.
Chcialbym wam jeszcze pokazac jedna rzecz jest to wosk z Lidla W5 z Karnabula. Jest on tani i naprawde daje super efekt. Woda slicznie splywa z samochodu i nie pozostawia bialego nalotu.
Obrazek

Sorki za jakosc zdjec ale zawsze na szybko robione telefonem.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 13 cze 2009, 23:15 przez wesoly75, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 cze 2008, 21:58
Posty: 207
Skąd: Dublin/Opole
Auto: Mazda 323F BA1.8

Postprzez Globy » 13 cze 2009, 19:44

wesoly75 napisał(a):– DC step 1 – 2 – 3
– Cleaner wax
– Glinka oczywiscie z Quick Detailerem
– NXT Generation Tech wax 2.0
– NXT Generation Tech wax spray
– NXT All metal polish

Jak dla mnie, to już niczego nie potrzebujesz ;) Zastosuj glinkę, step 1 (nawet 2 razy, wcieraj mocno), 2 (wcieraj mocno do wyschnięcia), NXT (w paście lepiej) i na to po odczekaniu Cleaner Wax. Srebrny ma po prostu plusy dodatnie i plusy ujemne ;)
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Postprzez cult1 » 13 cze 2009, 20:35

Globy napisał(a):O glince Sonaxa niestety słyszałem niepochlebne opinie

mógłbyś sprecyzować o co chodzi z ujemnymi stronami glinki Sonax'a??
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 sty 2008, 23:16
Posty: 304 (0/2)
Skąd: Kielce

Postprzez Globy » 13 cze 2009, 21:17

Ktoś na Kosmetyce Aut pisał, że gorszej nie używał ;)
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Postprzez wesoly75 » 13 cze 2009, 23:17

A mieliscie do czynienia z glinka w plynie? chyba Sonaxa wlasnie jesli dobrze pamietam.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 cze 2008, 21:58
Posty: 207
Skąd: Dublin/Opole
Auto: Mazda 323F BA1.8

Postprzez timbu » 14 cze 2009, 16:26

Hej! Przeczytałem cały Wasz temat odnośnie polerki. Były głosy również o tańsze materiały. Ja właśnie na takie się zdecydowałem.
Oto mój zestaw – 100 zł (w tej kolejności)
Szampon TURTLE WAX szampon nowej generacji 500 ml
SONAX Auto Politura 250 ml
TURTLE WAX wosk + PTFE o podwyższonej twardości
TURTLE WAX gloss guard OCHRONA 12 mc-y

Pierwsze 4 zdjęcia – przed
4 następne – po. Niestety fotki strzelone w 2 różnych miejscach. Zacząłem popołudniu jednego dnia (umycie plus sonax) skończyłem następnego (wszystko od początku).
Z efektów jestem zadowolony. Choć ewidentnie zabrakło mi glinki lub środka podobnego do usuwania grudek brudu i syfów (niektóre naprawdę mocno wżarte w lakier). I tu też pytanie – może jakiś tańszy zamiennik glinki?
PRZED:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
PO:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieję, że nie obrazicie się, że to fiat ;)
timbu
 

Postprzez .:MarciN:. » 15 cze 2009, 00:46

Przyszła pora na odświeżenie lakieru w srebrnym Xedosie rocznik '99. Lakier ogólnie jest w dobrej kondycji, ale są gdzieniegdzie drobne ryski i kilka zmatowień i przydałoby się go odświeżyć. Przygotowałem sobie taki o to zestaw. Proszę o ocenę i ewentualne poprawki:

– Gold Class Car Wash Shampoo
– Glinka + QD
– Ultimate Compound (zastanawiałem się nad też nad SwirlX)
– DC 2 (w sumie niekonieczne, ale zostało mi po użyciu na innym aucie)
– Gold Class Car Wax

Będą używane w takiej kolejności jak powyżej. Mam wątpliwości związanie z Ultimate Compound – czy nakładać go miejscowo, czy warto przelecieć nim cały lakier? Jeszcze jedno pytanie wiąże się z nakładaniem wosku – czy nałożenie więcej niż jednej warstwy Gold Class Wax'u przyniesie jakiś widoczny rezultat czy nie warto się bawić?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 maja 2006, 22:06
Posty: 384 (0/1)
Skąd: Kraśnik/Rzeszów
Auto: 323 BG '91 1.3 16V

Postprzez malkolm » 15 cze 2009, 10:19

.:MarciN:. napisał(a):Ultimate Compound – czy nakładać go miejscowo, czy warto przelecieć nim cały lakier?

moim zdaniem warto całe auto
a co dwóch warstw wosku to jeśli masz czas to możesz się pobawić, widocznych rezultatów raczej nie będzie ale trochę lepieuj i dłużej będzie lakier zabezpieczony
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lis 2008, 14:30
Posty: 1900 (0/1)
Skąd: Jastrzębiec niedaleko Leżajska (niedziele Kłyżów)
Auto: 626DiTD GF 1998, astra2

Postprzez Globy » 15 cze 2009, 10:58

Użyj UC po całości <usmiech> Co do 2 warstw, jeśli tylko przyłożysz się i elegancko nawoskujesz każdy fragment, nie ma takiej potrzeby. Unikaj też za grubego nakładania warstwy wosku.

timbu napisał(a):I tu też pytanie – może jakiś tańszy zamiennik glinki?

Najtańsza jest Sonaxa i APP za 108 zł na Allegro (nie jest tania, ale duża). Bardzo ładny efekt, zdjęcia nie oddają go w pełni, ale widać znaczną poprawę głębi lakieru i soczystości koloru <usmiech>
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki