Czateria... 2021

Coś dla zabicia czasu – zjawiska śmieszne i ciekawe.

Postprzez JohnnyB » 23 gru 2023, 01:04

Ja po przejściu do nowego działu, od Lutego oficjalnie dostałem zapytanie czy bym się ruskiego nie pouczył.....dostałem Kazachstan między innymi jako region.....że być grubo......
..::Born To Rise Hell::..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 lip 2009, 21:27
Posty: 2539 (46/88)
Skąd: gdzieś w mazowieckim......
Auto: Ford Edge '18 3.5v6 SEL

Postprzez Gib » 23 gru 2023, 01:28

niedługo mini na sprzedaż będzie. Ravo kupi i kółko się zamknie.
Stała pod ścianą prężąc kakao
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sie 2007, 18:09
Posty: 8939 (141/180)
Skąd: Warszawa
Auto: rower składak 1.8t

Postprzez loockas » 23 gru 2023, 01:43

nemi napisał(a):A jak wysiadasz, to się żegna i przypomina, żebyś telefon zabrał?

A co do jakichś ikon... Ja nie wiem w sumie o czym mówisz. Wsiadam, łączy się z telefonem, wyświetla mapę, spotify i tyle widzę multimedia w aucie.
Fakt – ja mam zwykły zawias i nie mam trybów jazdy (tylko tyle, co szarpnę skrzynię w tył, to mam sport), więc moje potrzeby używania czegokolwiek są ograniczone do minimum.
Wszystko najważniejsze da się między zegarami wyświetlić.


Tak. Przypomina o zabraniu telefonu czy rzeczy z tylnej kanapy. To jest fajne.

Jeszcze jedną irytująca rzecz znalazłem. Żaden z ekranów z milionem bajerów nie potrafi pokazać stanu położenia dźwigni wycieraczek (czy są wyłączone, czy np są w pozycji auto). "Przestarzały" Ioniq pokazuje na zegarach :)

A ikony mi zniknęły te na dolnej belce na środkowym ekranie. Póki co podtrzymuję że to jest najbardziej dziwaczny i nieintuicyjny system jaki widziałem w samochodzie :) myślałem że w recenzjach przesadzają, ale nie :) Ty masz chyba inny interfejs, nieco "normalniejszy".

IMG_0336.jpeg
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 23 gru 2023, 09:03

Tak, u mnie jest zupełnie inaczej. Myślałem że masz to samo z inną grafiką.

A kontrolki położenia wycieraczek nigdy jeszcze nie widziałem, w żadnym z 14 aut swoich :). I gdzie indziej też :)
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 23 gru 2023, 10:46

A ile z tych 14 aut było w miarę współczesnych? Bo lekko przesadzasz :) ja też nie wymagam żebym w RX8 były takie bajery bo auto ma 20 lat :)

No ale proszę. Skoro nie widziałeś to wygląda to tak :)

IMG_0341.jpeg
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 23 gru 2023, 11:24

Fajna rzecz, w Renault by się to przydało – czujnik działa jak chce, więc nie wiadomo czy są włączone czy nie i nigdy nie wiadomo. Bo jak czujnik działa ok, to nie ma w sumie potrzeby – zawsze na auto i tyle ;).

Mazda5, BMW, Toyota, 2xVW, jeden Ford, Renault nie były takie stare, niektóre nowiutkie. Bo reszta faktycznie. Ale jeździłem też innymi autami.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 23 gru 2023, 11:45

nemi napisał(a):Bo jak czujnik działa ok, to nie ma w sumie potrzeby – zawsze na auto i tyle


Imho w żadnym aucie trybo auto nie działa zawsze idealnie. Odbierałem to auto w deszcz i wczoraj też dużo padało. Działa jak wszędzie czyli w 80% sytuacji jest ok, ale są momenty w których trzeba pociągnąć wajchę (np przejeżdżający z naprzeciwka suv który mi zachlapał nagle szybę, zanim czujnik zareagował to ja już przejechałem kilka metrów).

A o tym że nie ma wskaźnika położenia przekonałem się wyjeżdżając wczoraj w nocy z myjni. Odpaliłem auto z mokrą szybą i czujnik nie zadziałał. Chciałem szybko przetrzeć szybę i szukam na ekranach gdzie jest info o położeniu wycieraczek, bo się do tego po prostu przyzwyczaiłem :) Nie twierdzę że to funkcja must have, ale po prostu jest to wygodne. Zwłaszcza jak jest ciemno, a ja jeszcze nie do końca znam to auto i położenie dźwigienek musiałem sobie policzyć :) A przy ilości informacji która dosłownie bombarduje mnie w tym aucie, spodziewałem się że taki drobiazg też będzie :) Takie rzeczy trudno wyłapać podczas godzinnej jazdy próbnej, ale też nie jest to coś bez czego nie da się żyć :)

Aha i nie wiem czy to zgłaszać, ale parują przednie lampy... obie tak samo :P Jak wracałem z salonu do domu to co jakiś czas zapalała się sama lampka do czytania od pasażera :P Natomiast jak wróciłem do domu, skonfigurowałem ten profil kierowcy to na ten moment się to już nie powtórzyło. Tutaj znowu przyciski nie są dotykowe, tylko... zbliżeniowe. Może za dużo machałem rękami podczas jazdy z tej radości :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 23 gru 2023, 12:04

Te dziady nic nie chcą robić z lampami, jeśli krople wody nie płyną w środku.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 23 gru 2023, 12:10

No domyślam się, ale jak pojadę na 1 wymianę oleju niedługo to im zgłoszę :)

Start-Stop – ja nie wiem czemu wszyscy psy na tym wieszają i chcą to wyłączać :P To akurat uważam działa ok i nie przeszkadza :)
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 23 gru 2023, 12:33

I nawet odpala jak auto z przodu rusza :).
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 23 gru 2023, 13:29

nemi napisał(a):1 litr na 1000 to norma w VAG. Czyli nie odczujesz różnicy po rx8


W instrukcją piszą 0,5l/1000
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 23 gru 2023, 13:31

To luzik – 15 litrów od wymiany do wymiany, spokojnie do przeżycia :)

Dopisano 23 gru 2023 13:32:

Nie widzę do Cupry :(

https://allegro.pl/oferta/nowy-oryginal ... 3164202275
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 23 gru 2023, 14:19

nemi napisał(a):To luzik – 15 litrów od wymiany do wymiany, spokojnie do przeżycia


Nie zamierzam robić 30kkm na jednym oleju :P

nemi napisał(a):Nie widzę do Cupry


Może nie jest potrzebny :P

A tak poważnie to dolewasz olej między wymianami? Trzymasz się tego chorego interwału czy skracasz?
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez nemi » 23 gru 2023, 14:44

Tak poważnie, to zmieniam co 15kkm, ale jeżdżę na long lifie mimo to. Niech ma ten wzmocniony ;)

Mam teraz chyba niecałe 46kkm przebiegu, a etui na olej jest tam, gdzie umieściłem dawno temu.
Czy ubywa? Tak. Szacuję na około 0,3 może 0,4 l na 15kkm. Z jakiejś wymiany mi zostało kiedyś i nawet dolewałem już przed wymianą, żeby butelkę wywalić. I tylko dlatego.

Jeździłem na ori (30.000) oraz na Motulu (15.000). Żadnej różnicy nie widać/słychać.
Ale też na nie jeżdżę "zabawowo" – czasem rurę mu wyprostuję włączając się do ruchu, reszta to jazda najczęściej jednostajna, autostradowa. Jedyne co może mu dawać w pupę to wielogodzinna jazda 130 km/h w ponad 30 stopniach. W pierwszym roku pamiętam przez Słowenię i Włochy miałem 35-38 stopni. Ale czy to jest faktycznie obciążenie dla silnika/oleju to nie wiem.

Jeśli zamierzasz mocno ganiać auto pewnie bym zmieniał co 10kkm, ori olej jest tani – niestety woda po parówkach. Filtr oleju oryginalny ~65 zł, jest sam wkład, u mnie zakładany od góry.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez loockas » 23 gru 2023, 15:00

Tak też planowałem między 10-12kkm lub rok. Na pierwszą wymianę się umówiłem na połowę stycznia, tak ok 1500km planuję zrobić. Te 30kkm to jakiś poroniony pomysł. A sporo osób tak robi. Przymierzałem się do cesji takiej cupry która miała 80kkm i dwie wymiany oleju dopiero... podobno serwis mu odradzał częste wymiany :) mi mówili w Katowicach coś zupełnie innego, nawet zapraszali częściej.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez marek » 23 gru 2023, 22:38

nemi napisał(a):
Mazda5, BMW, Toyota, 2xVW, jeden Ford, Renault nie były takie stare, niektóre nowiutkie. Bo reszta faktycznie. Ale jeździłem też innymi autami.


w BMW była kontrolka już od 2003 roku w manetce wycieraczek, inna sprawa, że tak położona że i tak kierownica ją zasłaniała ;)

nie wiem po co w Seacie miałby być wskaźnik, skoro pozycja auto wymaga przestawienia manetki i wtedy widać że jest w innej pozycji niż pozioma. Prosta sygnalizacja wizualna ;) wolę taką niż wyj...ny na pół ekranu bezużyteczny wskaźnik, na miejscu którego mogłyby być przydatniejsze rzeczy.

Merecedes nie miał chyba wogóle żadnej kontrolki od wycieraczek – tam zresztą wycieraczki obsługiwało się tą samą dźwignią co kierunki i jest to genialne rozwiązanie.

Dopisano So gru 23, 2023 22:45:42:

loockas napisał(a):Tak też planowałem między 10-12kkm lub rok. Na pierwszą wymianę się umówiłem na połowę stycznia, tak ok 1500km planuję zrobić. Te 30kkm to jakiś poroniony pomysł. A sporo osób tak robi. Przymierzałem się do cesji takiej cupry która miała 80kkm i dwie wymiany oleju dopiero... podobno serwis mu odradzał częste wymiany :) mi mówili w Katowicach coś zupełnie innego, nawet zapraszali częściej.


jak jeździsz poza miastem 90km/h, mało po mieście i brak ciśnięcia na odcince po autostradach to można wymieniać co 30tys. U mnie w instrukcji piszą, że jak warunki są trudne (jazda na zimnym silniku, krotkie odcinki, jazda z dużym obciążeniem silnika to trzeba skrócić wymianę o połowę – można nawet tak komputer przy wymianie ustawić. Genaralnie w każdym aucie tak jest, tylko ludzie na forach lamentują, że producenci na siłę każą zmieniać co 30 tys km ;)

u mnie po 15tys km mam ok. 300-400ml ubytek oleju. Mam pokrowiec na butelkę VW <lol>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 lis 2003, 02:08
Posty: 2402 (0/14)
Skąd: nad Bałtykiem
Auto: FR+Django+Rail

Postprzez brii » 23 gru 2023, 23:15

marek napisał(a):w BMW była kontrolka już od 2003 roku w manetce wycieraczek, inna sprawa, że tak położona że i tak kierownica ją zasłaniała

W i3 widać bez problemów – bardzo mi się ta opcja spodobała.

marek napisał(a):ludzie na forach lamentują, że producenci na siłę każą zmieniać co 30 tys km

Wręcz przeciwnie – nie zmuszają ale dają możliwość w specyficznych warunkach. Inna sprawa, że prawie każdy widzi tu pole do oszczędności na wymianach mimo tego, że tych warunków nie spełnia. W Q są do wyboru różne interwały zależne od warunków z zakresu od 15000km max do 3750km max. 90% użytkowników pewnie o tym w instrukcji nie czytało i zakłada, że 15000km jest ok <lol>
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 23:46
Posty: 8962 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Neonixos666 » 23 gru 2023, 23:43

Dziś Ojciec zawiózł ostatni towar do sklepu, mieli go od początku firmy czyli 27 lat, teraz ktoś inny będzie tam walczył... pozostało zabrać towar po świętach i wyposażenie. Zostaje nam jeden sklep a ja pewnie będę już sam walczył z towarem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 wrz 2009, 00:21
Posty: 9472 (52/237)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez loockas » 24 gru 2023, 01:49

marek napisał(a):wtedy widać że jest w innej pozycji niż poziom


Tak, po ciemku najwięcej widać <lol>

marek napisał(a):wolę taką niż wyj...ny na pół ekranu bezużyteczny wskaźnik, na miejscu którego mogłyby być przydatniejsze rzeczy.


No błagam Cię. Po pierwsze to co pokazałem znika po 3s od użycia wycieraczek. Po drugie w VAGu jest tyle niepotrzebnych informacji na ekranie, ze jeszcze jedna nie zrobi różnicy (patrz zdjęcie niżej i ten bardzo potrzebny obrazek samochodu na środku...) :) Po trzecie, z fanbojstwem trudno dyskutować... :)

Test napędu dzisiaj był, spadł śnieg! :) Fajnie. Zawsze chciałem mieć napęd na 4 koła... :)

IMG_0351.jpeg
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 maja 2007, 00:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez marek » 24 gru 2023, 02:07

brii napisał(a):W i3 widać bez problemów – bardzo mi się ta opcja spodobała.


bo tam się siedzi jak na taborecie a nie jak w normalnym bmw

brii napisał(a):Wręcz przeciwnie – nie zmuszają ale dają możliwość w specyficznych warunkach.


a czy potrafisz czytać ze zrozumieniem ?

czy ja napisałem, że producenci zmuszają do wymieniania oleju co 30tys ? napisalem, że ludzie myślą, że producent pisze longlife i tak ma być. Choć pewnie w Infniti to z Japonii przyjeżdżają i tłumaczą jak można sobie oleju wymieniać. U Ciebie na pewno byli.

Dopisano N gru 24, 2023 2:09:20:

loockas napisał(a):No błagam Cię. Po pierwsze to co pokazałem znika po 3s od użycia wycieraczek.


czyli po tych 3 sekundach jednak nie wiesz jaki masz tryb wycieraczek ? to o co to bicie piany, że w Cuprze nie ma ? To chyba Ty jesteś fanboyem Ioiniqa, bo raczej nie ja ani Seata ani Cupry ani innego VAGa ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 lis 2003, 02:08
Posty: 2402 (0/14)
Skąd: nad Bałtykiem
Auto: FR+Django+Rail

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park