Czateria... 2021

Coś dla zabicia czasu – zjawiska śmieszne i ciekawe.

Postprzez loockas » 11 cze 2018, 20:52

Neonixos666 napisał(a):Przecież nip nie jest tajemnicą, na pieczątce każdy ma


No przesadzają, ale w gruncie rzeczy NIP to dana osobowa w przypadku JDG – pozwala jednoznacznie określić osobę :P A to, że jawna dla wszystkich przez CEIDG to inna para kaloszy :P

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale na osiedlach poznikały nazwiska z domofonów i spisów mieszkańców. Paranoja :)

A no i kolejna sytuacja dająca do myślenia...

http://www.gazetakrakowska.pl/motofakty ... ,13249142/
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Grzyby » 11 cze 2018, 21:00

O tym wypadku już nemi wspominał.
A całe to rodo (przynajmniej w wersji PL) to jakiś popieprzony sen wariata.
Zaraz się okaże że nic się nie daje nigdzie załatwić bo .... rodo....
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 22:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez marcinowozniako » 11 cze 2018, 21:12

loockas napisał(a):No przesadzają, ale w gruncie rzeczy NIP to dana osobowa w przypadku JDG – pozwala jednoznacznie określić osobę A to, że jawna dla wszystkich przez CEIDG to inna para kaloszy


My tam w firmie mamy na to wyrąbane. Biorę Nip od klientów w celach księgowych tylko i wyłącznie. Dostałem informacje od przełożonych że nie muszą klienci wyrażać żadnej zgody w związku z RODO. Jak dla mnie większość polaków czy tam firm nie do końca zrozumiała na czym to ma polegać albo specjalnie robią pod górkę :D
Największy Ścigant
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2015, 18:40
Posty: 915 (5/8)
Skąd: Kalisz
Auto: Jest:
Mazda MX-3 KL-DE '91
Była:
Mazda MX-3 KL-DE '93

Postprzez loockas » 11 cze 2018, 21:22

Jeżeli dane bierzesz tylko na potrzeby wystawienia FV, to obowiązek informacyjny Cię nie obowiązuje. No ale wielu wydało kupę kasy na "wdrożenie RODO" i im nawciskali głupot albo po prostu poszli w skrajność i chcą na wszelki wypadek dokonać wszystkich możliwych czynności związanych z tymi przepisami. Świetnym przykładem był spam od większości firm przed wprowadzeniem RODO. Totalna nadgorliwość, bo prawo nie działa wstecz... Dochodzi do paranoi, a mam wrażenie że to dopiero początek.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez marcinowozniako » 11 cze 2018, 21:35

loockas napisał(a):Jeżeli dane bierzesz tylko na potrzeby wystawienia FV, to obowiązek informacyjny Cię nie obowiązuje.


Tak, biorę tylko w celu wystawienia FV.

loockas napisał(a):Dochodzi do paranoi, a mam wrażenie że to dopiero początek.


1 Dzień faktycznie był ciężki, więcej pytań niż odpowiedzi ale teraz już po jakimś czasie stwierdzam że właściwie tylko 2 rzeczy się zmieniły i nie ma tragedii z tym.

Mam nadzieje że opamiętają się, Ci co w paranoje wpadają.
Największy Ścigant
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2015, 18:40
Posty: 915 (5/8)
Skąd: Kalisz
Auto: Jest:
Mazda MX-3 KL-DE '91
Była:
Mazda MX-3 KL-DE '93

Postprzez loockas » 11 cze 2018, 21:39

Wszystko zależy od tego czy będą kontrole i kary. Strzelam, że to się z czasem rozejdzie po kościach :)

Chociaż nie powiem, że trochę strachu w tym zakresie wyjdzie niektórym na dobre. To co się dzieje w niektórych firmach jeżeli chodzi o podejście do ODO zwłaszcza w kontekście IT (maile, dane na komputerach i telefonach), nadaje się na książkę.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez marcinowozniako » 11 cze 2018, 21:43

loockas napisał(a):firmach jeżeli chodzi o podejście do ODO zwłaszcza w kontekście IT (maile, dane na komputerach i telefonach), nadaje się na książkę.


Może i masz rację ale póki te dane po prostu są a nie są sprzedawane czy coś to już mniejsza. Zresztą, co można zrobić z imieniem i nazwiskiem? No nawet niech ten adres będzie. Telefon to już trochę gorzej, tzn numer ale paradoksalnie to nie jest dana osobowa...
Największy Ścigant
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2015, 18:40
Posty: 915 (5/8)
Skąd: Kalisz
Auto: Jest:
Mazda MX-3 KL-DE '91
Była:
Mazda MX-3 KL-DE '93

Postprzez loockas » 11 cze 2018, 21:47

marcinowozniako napisał(a):Może i masz rację ale póki te dane po prostu są a nie są sprzedawane czy coś to już mniejsza


No nie do końca. Bardziej chodzi mi o wyciek danych, który zgodnie z RODO ma zostać każdorazowo zgłoszony. A w wielu firmach widziałem takie dane niemal podane na tacy :)

marcinowozniako napisał(a):Telefon to już trochę gorzej, tzn numer ale paradoksalnie to nie jest dana osobowa...


I tak i nie :)
Ostatnio edytowano 11 cze 2018, 21:51 przez loockas, łącznie edytowano 1 raz
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez marcinowozniako » 11 cze 2018, 21:49

loockas napisał(a): A w wielu firmach widziałem takie dane niemal podane na tacy


Ale komu podany na tacy? :D Ci którzy najwięcej o nas wiedzą to Ci do których to powinno być stosowane, moim zdaniem jakieś mniejsze popierdółki to mniejsze popierdółki, małe szkody tym można narobić, a CI najwięksi i tak mają lekko mówiąc wszystko w tyle...
Największy Ścigant
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2015, 18:40
Posty: 915 (5/8)
Skąd: Kalisz
Auto: Jest:
Mazda MX-3 KL-DE '91
Była:
Mazda MX-3 KL-DE '93

Postprzez loockas » 11 cze 2018, 21:52

marcinowozniako napisał(a):Ale komu podany na tacy?


Mnie – osobie postronnej, niezwiązanej z tą firmą, która nie powinna widzieć tych danych.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez marcinowozniako » 11 cze 2018, 21:57

Tak myślałem, ale podejrzewam że Ty byłeś tam w celach serwisowych więc w jaki sposób uważasz powinno to być załatwione zgodnie z prawem? Jeżeli świadczysz jakieś usługi administrowania to jeżeli właściciele tych danych wyrazili zgodę na przetwarzanie ich w celach administrowania czy cokolwiek z tym związane to nie widzę tutaj problemu.

Zresztą że tak spytam, mogłeś te dane wykorzystać do własnego celu zarobkowego? :D
Największy Ścigant
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2015, 18:40
Posty: 915 (5/8)
Skąd: Kalisz
Auto: Jest:
Mazda MX-3 KL-DE '91
Była:
Mazda MX-3 KL-DE '93

Postprzez loockas » 11 cze 2018, 22:16

marcinowozniako napisał(a):Jeżeli świadczysz jakieś usługi administrowania to jeżeli właściciele tych danych wyrazili zgodę na przetwarzanie ich w celach administrowania czy cokolwiek z tym związane to nie widzę tutaj problemu.


Jeżeli siadam do jakiegoś komputera, albo loguję się na serwer a tam otwarty plik z hasłami albo innymi danymi, które nie dotyczą mojej pracy to jednak jest tutaj problem :P Nie wspomnę o naklejkach z hasłami i loginami, udostępnianie danych gdzieś na dyskach googla czy innych bez myślenia itd. Wprawdzie od wprowadzenia RODO jest lepiej, ale właśnie o tym pisałem, że wielu ludziom dało to trochę do myślenia.

Z zabawnych sytuacji. Maile z obowiązkiem informacyjnym i 500 adresatów w DW :) Mam 2 ciekawe bazy mailingowe jakby ktoś chciał :)

No i dwa dni przed wprowadzeniem RODO dostałem zlecenie na migrację poczty z hostingu A na hosting B. Miałem tylko pozakładać konta i zmienić wpisy z DNS aby poczta była kierowana na nowy serwer. Przeniesienie starej poczty miał sobie zrobić właściciel sam, ale mu się chyba nie chciało i dostałem loginy i hasła do poczty pracowników :) Zleciłem natychmiastową zmianę haseł po zakończeniu migracji. Sprawdziłem ich na drugi dzień, na swoje szczęście zmienili :)

Dopisano 11 cze 2018 23:28:

WTF? :D
Załączniki
wtf.jpg
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra


Postprzez marcinowozniako » 11 cze 2018, 22:37

loockas napisał(a): tam otwarty plik z hasłami albo innymi danymi, które nie dotyczą mojej pracy to jednak jest tutaj problem


Może i tak ale ciekawe po co ktoś go wcześniej tam otworzył. Raczej na serwer nikt nie powołany się nie dostanie ot tak.

loockas napisał(a): Maile z obowiązkiem informacyjnym i 500 adresatów w DW


Biorę <rotfl>
Największy Ścigant
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2015, 18:40
Posty: 915 (5/8)
Skąd: Kalisz
Auto: Jest:
Mazda MX-3 KL-DE '91
Była:
Mazda MX-3 KL-DE '93

Postprzez PeKa » 11 cze 2018, 22:39

loockas napisał(a):Wszystko zależy od tego czy będą kontrole i kary. Strzelam, że to się z czasem rozejdzie po kościach :)

Chociaż nie powiem, że trochę strachu w tym zakresie wyjdzie niektórym na dobre. To co się dzieje w niektórych firmach jeżeli chodzi o podejście do ODO zwłaszcza w kontekście IT (maile, dane na komputerach i telefonach), nadaje się na książkę.

No u mnie trochę trzęsienia gaciami było. Może nie w sensie takim, że rozdajemy dane na lewo i prawo, ale prócz samych osobowych operujemy tez wrażliwymi :P A bazę mamy dość pokaźną.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 kwi 2014, 23:23
Posty: 1295 (151/95)
Skąd: S-wek/W-Wa
Auto: LIII 2.0 dCi GT '10
C3 1.4VTi '10

Postprzez loockas » 11 cze 2018, 22:47

marcinowozniako napisał(a):Raczej na serwer nikt nie powołany się nie dostanie ot tak.


To jest temat na dłuższą rozmowę. O bezpieczeństwie w sieci możemy pisać tutaj do rana i tematu nie wyczerpiemy, nie chcę zanudzać. Nawet ja święty nie jestem, bo czasami wygoda bierze górę, ale na dzień dzisiejszy swoje domowe/firmowe graty uszczelniłem w 95%. Te 5% zostawiam na błędy w oprogramowaniu producentów, bo one były i będą.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez marcinowozniako » 11 cze 2018, 22:52

loockas napisał(a):O bezpieczeństwie w sieci możemy pisać tutaj do rana i tematu nie wyczerpiemy, nie chcę zanudzać.


Ja sieciowcem nie jestem ale generalnie branża IT, więc mógłbym posłuchać pytanie ile z tego zrozumiem <lol> :D
Największy Ścigant
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 lis 2015, 18:40
Posty: 915 (5/8)
Skąd: Kalisz
Auto: Jest:
Mazda MX-3 KL-DE '91
Była:
Mazda MX-3 KL-DE '93

Postprzez loockas » 11 cze 2018, 23:02

Kurde, oglądam kolejną video recenzję i30n i znowu ochy i achy...

Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Gib » 11 cze 2018, 23:12

Nie pozostaje nic innego jak powiedzieć staropolskie, kupuj!
Stała pod ścianą prężąc kakao
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sie 2007, 17:09
Posty: 8938 (141/180)
Skąd: Warszawa
Auto: rower składak 1.8t

Postprzez radzi89 » 11 cze 2018, 23:25

Moi rodzice mają przychodnię zdrowia psychicznego. Nazywa się " Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii" ale w związku z RODO na tablicy informacyjnej nie może już być napisane " Dr XXx XXX – psychiatra " bo wszyscy w poczekalni mogą się domyślić, że idziesz do psychiatry <lol>
Rafal
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 cze 2009, 10:45
Posty: 4700 (22/49)
Skąd: Szczecin
Auto: BMW E30
Porsche 911 4S – 996.2
Porsche 911 4S – 991.2
Porsche Macan T

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park