automatyczne (nie)blokowanie drzwi po opuszczeniu pojazdu

Mazda2 (2015-2019)

Postprzez phidix » 29 wrz 2015, 12:35

Cześć,
W mojej Maździe 2 aktywowałem funkcję automatycznego zamykania drzwi samochodu po opuszczeniu pojazdu i oddaleniu się z pilotem od auta (wersja pojazdu z bezkluczykowym dostępem).
Zauważyłem niestety, że system ten w moim odczuciu nie zawsze działa w sposób oczekiwany.

Jak zapewne wiecie w wielkim skrócie system działa tak, że w momencie gdy zamkniemy wszystkie drzwi pojazdu i klapę bagażnika i odchodzimy od auta (mając w kieszeni pilot od auta) wówczas auto wydaje takie jedno piśnięcie w chwili zamknięcia ostatnich otwartych drzwi/klapy informujące, że pojazd zaraz się zamknie gdy albo oddalimy się od niego z kartą na kilka metrów od auta lub gdy minie określony czas (w zależności od ustawień auta – u mnie jest to około 40 sekund) a żadne z drzwi nie zostaną w międzyczasie otwarte.

Samo rozwiązanie jest całkiem fajne ale mam z nim 2 problemy:
1) Czasem mimo pozamykania wszystkich drzwi i klapy bagażnika auto nie wydaje piśnięcia i choćbym od auta odszedł lub minie zadany czas auto i tak pozostanie otwarte. Sytuacja jest dla mnie niejasna o tyle, że czasem muszę ponownie otworzyć i zamknąć nawet te drzwi które nie były w ostatnim czasie otwierane (nie ma mowy o ich niedomknięciu). Czasem dla testów obchodziłem auto otwierając i zamykając kolejne z drzwi auta aż w końcu dźwięk zapiszczał, ale czasem nawet i to nie pomaga i pozostaje wcisnąć przycisk na klamce lub pilocie – to rozwiązanie działa bez problemu.
Pan w serwisie zasugerował, że może to kwestia słabej baterii w pilocie, ale nie jestem do końca przekonany bo wydaje mi się, że i przycisk na klamce wówczas by nie zamykał drzwi. Mieliście może podobne sytuacje?

2) Zdarza się, czasem że mimo niedomknięcia drzwi (zwłaszcza tylnych) auto zapiszczy błędnie sugerując, że za chwilę zamknie drzwi (co nie nastąpi gdyż przy otwartych drzwiach zamek się nie rygluje) i wówczas auto pozostanie otwarte. Zdarza się to dość rzadko, ale gdy drzwi niechcąco się niedomknie i tego nie zauważy (zwłaszcza gdy drzwi zamyka inna osoba) istnieje ryzyko, że auto zapiszczy i po odejściu z pilotem nie zarygluje zamków. Czy u Was w pojazdach też takie sytuacje występują? Jestem zwolennikiem sprawdzania czy auto jest poprawnie zamknięte, ale to zachowanie wydaje mi się mocno mylące.
Początkujący
 
Od: 12 sie 2014, 22:36
Posty: 15

Postprzez darrecki » 14 paź 2015, 13:30

Zgaduję, że to ten sam system co w M3. Co to punktu 1, to sprawy mają się następująco.
Problemem nie są drzwi, a miejsce gdzie stoisz zamykając ostatnie z nich. Monitorowane jest jedynie pole przy drzwiach przednich, wg instrukcji jest to max jakiś 1m od samochodu aczkolwiek nie jestem pewien. I teraz jeżeli zamykając ostatnie drzwi nie stoisz w odpowiednim miejscu auto się nie zamknie. Szczególnie nagminnie zdarza się to gdy zamykane są jako ostatnie drzwi tylne. W tym momencie kluczyk musi być w zasięgu czujnika, inaczej klops. Późniejsze podejście z kluczykiem już nie wystarczy, auto się nie zamknie. Pozostaje użycie guzika na klamce, pilota albo ponowne otwarcie i zamknięcie drzwi. Niestety nie ma obejścia tej bezsensownej zasady. Wg mnie jak nie ma kluczyka w aucie to powinien się sam bezwarunkowo zamykać i było by po problemie.
Problemu z punktu 2 nie zaobserwowałem.
Ostatnio edytowano 14 paź 2015, 17:16 przez darrecki, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 14 cze 2006, 00:01
Posty: 3017 (40/152)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda 3 BM Skyactiv-D
2. Mazda 2 DJ Skyactiv-G

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 2 / 121