Mazda CX5 2023r – problem z temperaturą płynu chłodniczego

Postprzez Maciej98 » 25 kwi 2024, 15:57

Cześć Wszystkim,

Jestem posiadaczem MAZDY CX5 2,5l SKAYACTIV G 194km z 2023r i mam problem z wahaniem wskaźnika temperatury płynu chłodniczego. Ale od początku!
Przy zakupie samochodu z salonu dodatkowo zamontowałem u delera ogrzewanie postojowe webasto. Na początku samochodem jeździłem i nie zauważyłem problemu z wahaniem się wskaźnika temperatury płynu chłodniczego. Po przejechaniu ok. 2,5 tysiąca kilometrów udałem sie do salonu na pierwsza wymianę oleju w silniku. Po odbiorze samochodu jeździłem jakiś czas i przez przypadek zauważyłem wyciek płynu chłodniczego (podniosłem maskę żeby zobaczyć czy jakieś zwierzątko sie nie zadomowiło). Płyn był ledwo co widoczny w zbiorniczku wyrównawczym. Auto trafiło na lawecie do delera. Deler naprawił usterkę twierdząc, ze źle był odpowietrzony układ chłodniczy po montażu webasto i płyn uciekał odpowietrznikiem. Po usunięciu usterki i odbiorze samochodu zauważyłem wahania wskazówki. Samochód po uruchomieniu szybko nagrzewa sie do temperatury ok. 50 stopni późnej potrzebuje dłuższego czasu aby osiągnąć temperaturę ok. 75 stopni i wyższa. Najdziwniejsze jest to, ze jak silnik ma wieksze obroty i obciążenie to temperatura rośnie a jak sie dojedzie do ronda/skrzyżowania to temperatura zaczyna spadać do ok. 75 stopni ( nawet jak wcześniej było ok. 90). Dzieje sie tak jak jest ujemna temperatura na dworze oraz dodatnia. Stabilizacja temperatury silnika na poziomie ok. 90 stopni uzyskuje sie po przejechaniu ok. 20-25 km ( dystans do pracy, jak dojeżdżam i parkuje to wskazówka sie nie rusza). Auto oczywiście odstawiłem do delera na usunięcie usterki przedstawiając mu instrukcje z akcji serwisowych w DE gdzie były problemy z termostatami. Deler po konsultacjach z importerem oraz przeprowadzeniem testów diagnostycznych nic nie stwierdził. Twierdzi, ze to jest normalne dla tego modelu. Temat nie daje mi spokoju bo auto ma przejechane aktualnie 6 tys. km.
Podejrzewam albo zapowietrzony układ chłodniczy lub uszkodzony zawór z termostatem. Miał ktoś taki problem i udało mu sie go rozwiązać w swoich mazdach?? Proszę o pomoc.
PS
We wszystkich wcześniejszych samochodach wskazówka zawsze stała w jednym miejscu, nawet nie drgnęła po uzyskaniu temperatury ok. 90 stopni.
Wujek ma mazdę 3 w sedanie i jak osiągnie temp. to ja trzyma.
Początkujący
 
Od: 25 kwi 2024, 15:46
Posty: 1
Auto: Mazda CX 5 2,5l SkayActiv G 194km 2023r

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9