Niepokojący szum/tarcie – hamulce, czy coś poważniejszego?

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez pafkoo » 5 gru 2021, 23:08

Niedawno zakupiona 3 z 2017 ostatnio wydaje dziwne odgłosy szumu/tarcia w losowych momentach.
Pierwszy raz zauważyłem to jadąc około 80km/h – myślałem, że to może coś za oknem, albo, że przejeżdżam po jakiejś złej nawierzchni, ale rzecz pojawiła się jeszcze kilkukrotnie.
Teraz przejechałem się po mieście z wyłączonym radiem, żeby nasłuchać, czy dzieje się to podczas wolniejszej jazdy i niestety pojawia się ten sam dźwięk, tylko ciszej niż wcześniej.

Myślałem, że to coś ze skrzynią (automat), ale zmiana biegu nic nie daje, więc to chyba nie to?
Nic z klimy, bo jej wyłączenie nic nie daje, tak samo jak domknięcie okien.

Czy to mogą być klocki/tarcze? Dziwi mnie tylko, że nie dzieje się to non-stop, ani przy większym hamowaniu...
Czy raczej szykować się na coś droższego?

Tu nagranie:
https://youtube.com/shorts/R872CG_GaZw?feature=share
Początkujący
 
Od: 10 cze 2021, 20:35
Posty: 3
Auto: 3 2017 hatchback automat

Postprzez child » 6 gru 2021, 23:39

Mogą to być różne rzeczy. Film w sumie niewiele daje, bo ja tam słyszę zarówno w miarę jednostajny szum, jak i metaliczny dźwięk w kilku momentach.
Co możesz sprawdzić:
* jechać z pasażerem, w trakcie jazdy otwierać okna i sprawdzać, z której strony słychać (można też bez pasażera, ale z nim łatwiej, bo się bardziej może wychylać)
* możesz spróbować zamienić koła i sprawdzić, czy dźwięk się przeniesie razem z kołem :)
* jeśli dźwięk znika po naciśnięciu hamulca, do z dużym prawdopodobieństwem coś na styku klocek-tarcza
* może to być łożysko w piaście koła (a może "przy piaście"? Nigdy nie wiem, czy łożysko jest częścią piasty, czy nie). U mnie efekt był taki, że bardziej było słychać przy skręcie w jedną stronę oraz po przejechaniu pewnego dystansu (kilku km)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 19:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez pafkoo » 13 gru 2021, 10:54

W piątek przy okazji serwisu olejowego wymieniłem tarcze i klocki z przodu.
Te podobno były już bardzo zużyte i mogły powodować niepokojące dźwięki. Od czasu naprawy zrobiłem już jakieś ~200km i na ten moment sprawa wydaje się być rozwiązana :)
Początkujący
 
Od: 10 cze 2021, 20:35
Posty: 3
Auto: 3 2017 hatchback automat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323