Zmiana opon po ok. 10k km

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez gonzik8 » 15 sie 2016, 11:51

Witam niestety nie znalazłem podobnego tematu więc pytam w nowym. Spotkał się ktoś już z wymianą opon, a właściwie przerzuceniem opon przód/tył, tył/przód po 10 tys km?
Wczoraj zapalila mi się kontrolka, w ustawieniach znalazłem że chodzi o wymianę (przerzucenie) opon. Faktycznie trzeba je zmienić czy nie warto się tym przejmować? Dzięki za odpowiedz.
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 26 mar 2016, 22:35
Posty: 20 (2/2)
Auto: Mazda 3 BM
SKYACTIV-G 165
Sport-Line (Niemcy)

Postprzez lukaszjakubowski » 15 sie 2016, 13:07

Spotkałem się z opinią, że po co to robić. Ja stosuję się do instrukcji.
Można zmierzyć czy są różnice w grubości bieżnika.
Ja przerzucam przód – tył i jeszcze lewo – prawo co wymianę sezonową opono lato – zima. Mam ułatwione zadanie ponieważ mam dwa komplety kół.
Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu kierunków obrotu jeśli takie są wymagane.
lukaszjakubowski
 

Postprzez nexus30 » 16 sie 2016, 08:31

Generalnie chodzi o to, aby opony równomiernie się zużywały (przednia oś jest zazwyczaj bardziej obciążona niż tylna). Dodatkowo, auta z wielowahaczowym zawieszeniem z tyłu lubią czasami ząbkować tylne opony. Ja przy każdej zmianie opon zimowe/letnie zamieniam przód z tyłem.
Forumowicz
 
Od: 12 lip 2014, 17:18
Posty: 226 (3/5)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BM 2.0 165 KM Soul Red 2014

Postprzez gonzik8 » 16 sie 2016, 20:45

podobną odpowiedź usłyszałem dzisiaj w serwisie, ten licznik który można włączyć w ustawieniach podobno ma wskazywać zmianę opon lato/zima. Aczkolwiek wątpię, aby to było skuteczne bo z tego co widziałem to ostrzeżenie włącza się co 10k km, a jak wiadomo zimy nie są równomierne w czasie i przejechanych km.
Dzięki za podpowiedź następnym razem przy zmianie opon zwrócę uwagę również na zmianę prawo na lewo.
Można zamknąć temat ;)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 26 mar 2016, 22:35
Posty: 20 (2/2)
Auto: Mazda 3 BM
SKYACTIV-G 165
Sport-Line (Niemcy)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323