Falujące obroty tuż po uruchomieniu silnika.

Postprzez Pankracy » 4 gru 2017, 20:51

Nie wiem, czy jest czym się niepokoić, no ale w innych benzyniakach czegoś takiego nie miałem, mianowicie:

Po odpaleniu silnika, przy obrotach w okolicy 1300 rpm ( wiadomo – się rozgrzewa się :) ) jak ruszam to silnik jakby "przygasa", mocno falują obroty, po przejechaniu 10-20 metrów jest już ok. Gdy auto zostaje przez 1-2 minuty na wolnym biegu po uruchomieniu, to podczas ruszania obroty nie falują. Też tak macie ? :P Tak się dzieje, tylko podczas "pierwszego" ruszania po odpaleniu auta, dosłownie tylko przez moment kiedy wrzucam pierwszy bieg, do momentu puszczenia sprzęgła, czasami ciut dłużej.


Edit: dodam, że tak było od "nowości" tj. od października – niższe temperatury na zewnątrz raczej nie mają tu wpływu.
Forumowicz
 
Od: 24 lip 2017, 22:27
Posty: 58 (0/5)
Auto: Mazda 3 2017; 2.0/120

Postprzez lukaszjakubowski » 5 gru 2017, 05:44

Można zauważyć coś takiego, ale nie nazwałbym tego falowaniem.
Kiedy się uruchomi silnik to komputer ma jedno zadanie – jak najszybciej podnieść remperature spalin, więc kręci pod 2000rpm.
Jak tylko samochód się porusza to obroty spadają, pewnie po to by podczas manewrów nie spalić sprzęgła oraz dla komfortu ruszania oraz w związku z normalną eksploatacją. Gdy samochód się zatrzyma, wtedy komputer rozumie to jako – podgrzewanie silnika na postoju i znów podnosi obroty. Jak tylko temperatura spalin osiągnie żądaną wartość obroty maleją powoli do jałowych aż do momemtu rozgrzanie silnika.
Ja tak to rozumiem.
lukaszjakubowski
 

Postprzez krabdul » 13 gru 2017, 20:05

Po odpaleniu auto chodzi czasem 5 sekund czasem 30 sekund głośniej (ktoś kiedyś pisał o jakimś dopalaniu katalizatora?) i jeśli ruszam zanim ten dźwięk ustąpi to też auto mi jedzie chwilkę z falującym dźwiękiem. Nie jest to ani falowanie obrotów ani kangury. TTTM i już :) Nie masz się co przejmować.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sty 2010, 11:07
Posty: 996 (9/62)
Skąd: Kraków
Auto: CX-30 G150 AT AWD
Black Hikari '20

Mazda 3 BM '15
Mazda 6 GG '02
Seat Cordoba SX '96
VW Jetta '87

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323