Kamera cofania: Czy można dołożyć?

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez 5qra » 24 wrz 2013, 09:21

Nigdzie nie wpadła mi w oko informacja o kamerze cofania, tymczasem jest opisana w manualu na rynek US. Może jej brakować w specyfikacji EU ?? Oczywiście mowa o wersjach z doklejonym tabletem ;)
„jak kaczka traci orientację, to nurkuje doopą” M.Piwowski
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 sie 2006, 15:27
Posty: 226 (1/3)
Skąd: ST
Auto: Corolla 07
M3 SkyP 14

Postprzez kucor » 19 sty 2014, 18:46

Co do kamerki to porażka niesamowita, że nie ma jej w żadnej polskiej wersji – dziwna polityka polskiego importera.

Zastanawiam się czy można ją zamówić? Jaki jest jej koszt? <co?>
Forumowicz
 
Od: 4 sty 2014, 10:44
Posty: 41 (0/2)
Auto: Mazda 3 BM Sedan SkyEnergy 120KM MT

Postprzez monkahead » 19 sty 2014, 19:47

Kamerka cofania jest dostępna fabrycznie w Hatchbacku na rynek austriacki :D, znajduje się po lewej stronie listwy z oświetleniem tablicy rejestracyjnej. Kamerka jest chowana. Właśnie wróciłem z Vienna Autoshow i sam widziałem, head-up display też był.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 mar 2013, 09:18
Posty: 243 (1/6)
Skąd: Sosnowiec
Auto: MX-5 NC Summer Edition

Postprzez child » 19 sty 2014, 20:51

Kamerkę to można sobie samemu podłączyć bez większego problemu – trzeba by tylko wyczaić, jak to wpiąć do systemu multimedialnego, ale podejrzewam, że jest to dość trywialne... tylko ta gwarancja :|
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez 5qra » 20 sty 2014, 00:13

Ciekawe z tą kamerą w Austrii. Miała być tylko w wersjach USA, ale sloro skyoassion ma wizualizacje – będzie musiała na początku wystarczyć.

Za literufki odpowiada Tapatalk.
„jak kaczka traci orientację, to nurkuje doopą” M.Piwowski
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 sie 2006, 15:27
Posty: 226 (1/3)
Skąd: ST
Auto: Corolla 07
M3 SkyP 14

Postprzez Trekuś » 21 sty 2014, 08:40

monkahead napisał(a):Kamerka cofania jest dostępna fabrycznie w Hatchbacku na rynek austriacki :D, znajduje się po lewej stronie listwy z oświetleniem tablicy rejestracyjnej. Kamerka jest chowana. Właśnie wróciłem z Vienna Autoshow i sam widziałem, head-up display też był.


Odnośnie kamery cofania:
1) po obejrzeniu oferty i filmów zorientowałem się, ze dostępne są tylko na rynku amerykańskim,
2) sprawdzając dokładnie specyfikację Mazdy na rynek austriacki nie znalazłem w ofercie kamery cofania ani jako wyposażenie, ani jako akcesorium,
3) sprzedawca w salonie powiedział, że na rynek europejski kamery nie są oferowane i samochody na rynek amerykański są całkowicie inne (ciekawe ile w tym prawdy),
4) przeglądając dokładnie service manual (ściągniętej tej z internetu czyli wersja samochodu na rynek amerykański) jest miejsce poświęcone podłączeniu kamery cofania. Pod zabudową tylnej pokrywy powinno znajdować się złącze (chyba trzy stykowe) do jej podłączenia, zatem prośba do szczęśliwych posiadaczy nowych Mazd, aby sprawdzili czy taka wolna wtyczka znajduje się w opisanym miejscu,
5) nawet jeśli jest przygotowana instalacja elektryczna do podłączenia kamery to wcale nie musi być wyświetlany obraz na fabrycznym wyświetlaczu (tym od systemu audio), ponieważ pewnie wersja oprogramowania na rynek europejski nie przewiduje podłączenia kamery.
Trekuś
 

Postprzez child » 21 sty 2014, 09:36

Ja co do tej kamery cofania dzwoniłem do serwisu i dostałem następujące informacje
* kamera obecnie nie jest oferowana jako akcesorium
* była oferowana jako "pierwszy montaż" (jeśli dobrze pamiętam) – ja to rozumiem tak, że zanim odbierzesz samochód, to mogą ci coś tam jeszcze dodać (za drobną opłatą ;))
* podobno wiązka jest inna, dlatego założenie tego byłoby nieopłacalne (ciekawe jak w takim razie zakładali kamerę w ramach pierwszego montażu – bezprzewodowo? :))
* co do obecności wtyczki to sprawdzę, jak znajdę chwilę (nie mam doświadczenia w zdejmowaniu tego typu osłon a boję się połamać te szpilki czy jak to tam jest przymocowane)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez 5qra » 21 sty 2014, 09:37

W PL nie była, co więcej w ASD nawet nie wiedzieli o jej istnieniu :)

Za literufki odpowiada Tapatalk.
„jak kaczka traci orientację, to nurkuje doopą” M.Piwowski
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 sie 2006, 15:27
Posty: 226 (1/3)
Skąd: ST
Auto: Corolla 07
M3 SkyP 14

Postprzez Trekuś » 21 sty 2014, 10:28

child napisał(a):Ja co do tej kamery cofania dzwoniłem do serwisu i dostałem następujące informacje
* podobno wiązka jest inna, dlatego założenie tego byłoby nieopłacalne (ciekawe jak w takim razie zakładali kamerę w ramach pierwszego montażu – bezprzewodowo? :))
* co do obecności wtyczki to sprawdzę, jak znajdę chwilę (nie mam doświadczenia w zdejmowaniu tego typu osłon a boję się połamać te szpilki czy jak to tam jest przymocowane)


Child, chyba szkoda poświęcać nowej Madzi dla sprawdzenia odpowiedniej wtyczki (wiązki), jakby się jakiś zaczep połamał to serce by Ci z żalu pękło, ale gdybyś miał chęć i póki nie sprawdzisz nie mógł spać to zobacz jak to wygląda i gdyby była jakaś wolna wtyczka wskazująca na możliwość podłączenia kamery to zrób zdjęcie.
Podsumowując, raczej kamera nie była oferowana na rynek europejski, jeśli ktoś widział to najwidoczniej była to wersja na rynek amerykański lub jakaś wczesna produkcja.
Zatem Mazda się nie popisała jak i przy kliku innych wskazanych przez Forumowiczów niedogodnościach.
Trekuś
 

Postprzez child » 21 sty 2014, 12:33

Serce by mi nie pękło, bo nie mam bałwochwalczego stosunku do samochodów :) Ale kiedyś połamałem takie cóś i pamiętam, ile było upierdu, żeby to dostać z powrotem.

Wtyczki nie ma :( Sprawdziłem (dało się to zrobić bez odpinania) i w tym miejscu idzie po prostu wiązka w peszlu z jednym odejściem do zamka bagażnika. Teoretycznie mogłem coś przegapić (bo zaglądałem przez wąską szparę), ale jest to mało prawdopodobne.

Dopisano 21 sty 2014, 12:35:

giorgio napisał(a):3. Czy nie wydaje się Wam, że klakson w nowej trójce brzmi jak połączenie syreny kutra rybackiego ze starym Żukiem?


No właśnie też miałem jakieś takie niejasne wrażenie, że coś to dziwnie brzmi... Dobrze to ująłeś :) Aczkolwiek dla pełnej opinii musiałbym jeszcze posłuchać z zewnątrz.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez Trekuś » 21 sty 2014, 12:47

Dzięki Childowi sprawa kamery została ostatecznie wyjaśniona. Nie ma kamery, nie ma przygotowanej instalacji do jej podłączenia – lipa.

giorgio napisał(a):
3. Czy nie wydaje się Wam, że klakson w nowej trójce brzmi jak połączenie syreny kutra rybackiego ze starym Żukiem?

To w końcu rozmawiamy o Maździe (nowej !), kutrze rybackim czy Żuku ? <rotfl>
Trekuś
 

Postprzez ulmen » 9 lut 2014, 21:01

Czy ktoś z Was się orientuje lub zauważył gniazdo (pewnie typu chinch), gdzieś w okolicach deski rozdzielczej czy w komorze silnika? Z kilku filmów na YT widziałem, że na ekranie systemu multimedialnego pojawia się widok z kamery cofania. Jest to automatyczne przełączenie przy wrzuceniu na wsteczny. Skoro na polskim rynku takiej kamery nie ma to może jest chociaż gniazdo/wtyk itp który do tego może służyć a jest niepodłączony [no chyba, że mamy zupełnie inny soft lub nieprzylutowane pewne wtyki/elementy]. Wtedy sprawa ew. kamery cofania nieco się uprasza, bo można kupić kamerę analogową i okablowanie wykonać samemu.
Forumowicz
 
Od: 16 gru 2013, 16:55
Posty: 368 (6/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BM 2.0 120KM Titanium Flash
Sky Motion

Postprzez child » 9 lut 2014, 22:12

Na jakiej podstawie uważasz, że to podłączenie to powinien być cinch? Dlaczego miałaby tam być kamera analogowa (bo chyba tylko przy takowej jest sens użycia cincha)?
Ogólnie jest z tym bieda, a serwis twierdzi, że trzeba by było pociągnąć nową wiązkę. Wtyczka (przynajmniej w wersji amerykańskiej, gdzie kamera występuje) ma 4 bolce, w polskich Mazdach nie występuje.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez ulmen » 10 lut 2014, 07:33

Na jakiej podstawie uważasz, że to podłączenie to powinien być cinch?

Mocnego argumentu nie mam, aczkolwiek jest to dobra wskazówka do ewentualnych poszukiwań. Chinch jest gniazdem z ekranem i przeważnie współpracuje z przewodem ekranowanym. A taki przewód nadaje się do transmisji sygnału TV analogowego (którego pasmo sięga 5,5 – 6,5MHz). Kamera wg. mnie jest analogowa (tzn przetwornik może być CCD lub CMOS, ale wypuszcza na zewnątrz klasyczny sygnał analogowy video) ponieważ takie rozwiązanie jest proste i tańsze. Jeśli była by to kamera z wyjściem cyfrowym to konstruktorzy musieliby zastosować odpowiednie okablowanie, interfejsy itp, nie mówiąc już o ew. emisji radiowej z takiego cyfrowego systemu.

a serwis twierdzi, że trzeba by było pociągnąć nową wiązkę.

Tak :) Przy czym ja to widzę tak: jeśli takie wejście znajduje się w M3 i jest dostępne to można w to miejsce podpiąć system przesyłu obrazu analogowego na 2.4GHz . Pozostaje kwestia zasilenia kamery z tyłu samochodu. Wtedy odpada prowadzenie wiązki. Jak obiorę samochód to się temu przyjrzę.
Forumowicz
 
Od: 16 gru 2013, 16:55
Posty: 368 (6/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BM 2.0 120KM Titanium Flash
Sky Motion

Postprzez child » 10 lut 2014, 19:14

ulmen napisał(a):
a serwis twierdzi, że trzeba by było pociągnąć nową wiązkę.

Tak :) Przy czym ja to widzę tak: jeśli takie wejście znajduje się w M3 i jest dostępne to można w to miejsce podpiąć system przesyłu obrazu analogowego na 2.4GHz . Pozostaje kwestia zasilenia kamery z tyłu samochodu. Wtedy odpada prowadzenie wiązki. Jak obiorę samochód to się temu przyjrzę.


W innym wątku masz manuala serwisowego – powodzenia w szukaniu podłączenia ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez ulmen » 10 lut 2014, 20:37

Mam go już od paru dni na dysku i jakoś nie wpadłem na pomysł poszukania tego <glupek2> . Dam znać jak się dogrzebię.
Forumowicz
 
Od: 16 gru 2013, 16:55
Posty: 368 (6/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BM 2.0 120KM Titanium Flash
Sky Motion

Postprzez kucor » 11 lut 2014, 08:45

Podłączenie kamerki jest opisane w manualu pod hasłem:

"Rear mount camera removal/installation"
Forumowicz
 
Od: 4 sty 2014, 10:44
Posty: 41 (0/2)
Auto: Mazda 3 BM Sedan SkyEnergy 120KM MT

Postprzez ulmen » 11 lut 2014, 08:57

Tak jest to opisane. I widać nawet które wyprowadzenia złącza to dodatni biegun zasilania, masa, masa sygnałowa oraz wejście sygnału. Z opisu i wyprowadzeń wynika, że musi to być sygnał analogowy zespolony. Wiec jeśli tylko soft obsługuje to wejście to wg. mnie "tablet" powinien się przełączyć na sygnał z tego wejścia.
Forumowicz
 
Od: 16 gru 2013, 16:55
Posty: 368 (6/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BM 2.0 120KM Titanium Flash
Sky Motion

Postprzez child » 11 lut 2014, 18:54

Ale problem nie polega na podłączeniu kamery od tej strony, bo w naszych (europejskich) Mazdach nie ma tej wtyczki pod pokrywą bagażnika. Skoro jej nie ma, to nie da się podłączyć bez pociągnięcia kabla. Natomiast istotna jest druga strona i to nie "tablet", który jest tylko zwykłym ekranem dotykowym, tylko CMU (Connectivity Master Unit), do którego ekran jest przyłączony.

W manualu na stronie 7034 jest pokazany łącznik (numer 5), który zapewne służy do podłączenia m.in. przewodu od kamery, ale nie znalazłem jego dokładniejszego opisu.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez ulmen » 11 lut 2014, 22:56

Można podpiąć kamerę bezprzewodowo np. za pomocą http://www.active-robots.com/radio/audio-data-video/2-4-ghz-av-modules. Wtedy ta wiązka z bagażnika nie jest konieczna.

Ważne jest natomiast to czy tablet przełączy się automatycznie na sygnał z kamery jeśli na jego wejście poda się sygnał video. Wejście to złącza 1A oraz 1B modułu CMU strona 9827. Dla próby można by podać tam sygnał z np. aparatu fotograficznego, który ma wyjście na TV :) No ale to jest już prawie MacGyverowanie.
Forumowicz
 
Od: 16 gru 2013, 16:55
Posty: 368 (6/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BM 2.0 120KM Titanium Flash
Sky Motion

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323