Mazda3 BM – Nawigacja: mapy, aktualizacje, problemy

Dział przeznaczony do rozwiązywania problemów z systemami elektronicznymi nadwozia

Postprzez flazx » 28 sie 2015, 08:59

Jako że nasz MMPOL ma duże problemy z responsywnością na emaila, gdzie każda odpowiedź, o ile takowa w ogóle nastąpi trwa kilka- kilkanaście dni, pozwoliłem sobie zadać pytanie o wątpliwą częstotliwość aktualizacji naszych nawigacji do Mazda Europe. Gdzie jako ostatnia wersja map do pobrania cały czas widnieje wersja Q4 2014. Oto odpowiedź:

The map material Map of Europe Q4 2014 is the base material, which is augmented by updates.

Updates can be downloaded via the Toolbox as soon as they are available. We kindly ask you to check the Toolbox regularly. However, an update does not change the base material. Therefore, even with regular updates, the base material will remain the same.

Unfortunately we do not know when the next update will be available. We kindly ask you to check the Toolbox regularly.

If there are any mistakes within the map, you have the possibility to report them on the following website:
https://mapreporter.navteq.com/?lang=de#dashboard



PS. W przeciwieństwie do MMPOL, odpowiedzi z Mazda Europe przychodzą z dnia na dzień.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2014, 13:42
Posty: 99 (0/5)
Skąd: stolica
Auto: Mazda 3 (BM) 2.0 165KM 2014 SkyEnergy

Postprzez Wojtek » 28 sie 2015, 23:51

Ciekawe po czym system nawigacji może rozpoznać która z aktualizacji jest nowsza skoro wszystkie mają taką samą nazwę... (według Mazdy) <glupek2>
Wszyscy inni producenci (by rozróżnić aktualizacje) wpisują numer kwartału wraz z rokiem w nazwę pliku każdej aktualizacji...

Mazdy ostatni plik to Mazda_FEUR_NQ_2014_Q2

...oczywiście nie dotyczy to Mazdy... <diabełek>
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez flazx » 28 sie 2015, 23:55

Wojtek napisał(a):Ciekawe po czym system nawigacji może rozpoznać która z aktualizacji jest nowsza


może to być np suma kontrolna pliku – CRC, MD5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2014, 13:42
Posty: 99 (0/5)
Skąd: stolica
Auto: Mazda 3 (BM) 2.0 165KM 2014 SkyEnergy

Postprzez Wojtek » 29 sie 2015, 07:55

Wiesz... chciałbym się mylić...
Ale przecież podłączając kartę do komputera w/w toolbox powinien powiadomić wlasciciela, że czeka ich upragniona aktualizacja map...
Może ktoś to potwierdzić?
Czy wszyscy nadal są 9 miesięcy za pozostałymi dostawcami?

tt user
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Marianek » 29 sie 2015, 11:49

Wojtek napisał(a):Mazdy ostatni plik to Q4 2014

Wojtek ostatni to Mazda_FEUR_NQ_2014_Q2 ;) Q4 był w 2013
Szkoda że mazda nie została przy Tom Tomie :( , ciekawe z jakiego powodu :/ .
Tańsze usługi, lepsza aktualizacja, live najlepszy na rynku.
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 14:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez Wojtek » 29 sie 2015, 14:35

Dzięki... już poprawiłem... <zawstydzony>
Czyli Mazda "leży" za całą resztą dostawców...

ano szkoda TomTom'a...
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Domelxp » 12 wrz 2015, 21:23

Kto Jest z Warszawy lub okolic i posiada Mazde 3 BM z nawigacją ?
Proszę o kontakt
przez forum lub tel 790 748 602 :) Ważne :)

Dopisano 12 wrz 2015, 22:19:

Darmowe 2 miesiące korzystania z nawigacji
https://mazda-eu.naviextras.com/shop/po ... Code=68807
Kontaktujcie się z waszym sprzedawcą :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 wrz 2015, 22:20
Posty: 73 (1/2)
Skąd: Warszawa - Pruszków
Auto: Mazda 3 BM 2.0 Automat Sky Energy 2015
Sedan

Postprzez Wojtek » 12 wrz 2015, 22:26

Domelxp napisał(a):Darmowe 2 miesiące korzystania z nawigacji

chyba z serwisów online:

The package contains the following services:
Local Search
Fuel Price Information
Live Traffic
Live Weather Information


Domelxp napisał(a):Kto Jest z Warszawy lub okolic i posiada Mazde 3 BM z nawigacją ?

Nie sądzę by ktoś użyczył swojej karty do "badań"... :P
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Marianek » 12 wrz 2015, 22:34

2 miesiące masz po aktywacji karty za free potem przestaje działać. Karta przypisuje się do auta wiec raczej nikt Tobie nie użyczy swojej karaty.
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 14:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez Rorert » 13 wrz 2015, 14:36

Jeszcze raz o aktualizacji, a raczej o jej braku. Napisałem i ja do MMP w tej sprawie (w kwietniu). Dosyć szybko dostałem odpowiedź mniej więcej taką jak pisali wcześniej koledzy. Moje zdanie w tej sprawie jest takie jak w odpowiedzi do MMP:
"dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas. Zapewne dostawca nawigacji odpowiada za błędy popełnione przez siebie – ale wobec Państwa. Ja natomiast podpisałem umowę z Wami na kupno produktu o określonych cechach. Dostawca nawigacji nie jest dla mnie stroną umowy. Mam nadzieję, że aktualizacje odbywać się będą zgodnie ze zobowiązaniem."
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 wrz 2014, 19:50
Posty: 47 (0/3)
Auto: Mazda 3 BM hb Titanium flash, SkyEnergy+xenon+nawi, 2,0 120KM MT, 2014r.

Postprzez Domelxp » 24 wrz 2015, 08:14

Czy ktoś z Was ma dostęp do map do nawigacji do naszych 3?
Na allegro można spotkać aukcje z cena od 800 do 1000 PLN. Gdy zadaje pytanie skąd je mają to otrzymuje odpowiedź że niemcy/Anglia. Tam ceny nie są tak kosmiczne jak w Polsce.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 wrz 2015, 22:20
Posty: 73 (1/2)
Skąd: Warszawa - Pruszków
Auto: Mazda 3 BM 2.0 Automat Sky Energy 2015
Sedan

Postprzez Warko_ » 24 wrz 2015, 13:56

Domelxp tak jak piszesz na aukcjach allegro czasami pojawiają się karty SD z nawigacją do Mazdy 3, ale zwróć uwagę by były to mapy na Europę z firmy Navteq bo jest też często wiele ofert z mapami TomToma które w M3 działać nie będą.
Szczerze powiedziawszy to nie mam pojęcia skąd ci allegrowicze te karty mają w takiej cenie. Mi oryginalną kartę z opcją 3 letniego uaktualnienia udało się kupić za <500 zł, w salonie chcą za to ponad 2tys.
Same mapy i tempo aktualizacji są według mnie tragiczne. Jak już kiedyś pisałem, już kilkukrotnie zdarzyło mi się, że nawigacja chce prowadzić trasami, które jeszcze nie istnieją i bynajmniej nie mówię tu o jakiś małych drogach w Sołtysowie. No ale trzeba lubić co się ma...... :P
Forumowicz
 
Od: 9 lut 2015, 02:31
Posty: 56 (3/1)

Postprzez Domelxp » 24 wrz 2015, 21:10

Odpowiedź jest prosta ;) We Włoszech są 3 wersje wyposażenia i od 2 jest nawigacja w standardzie już w cenie auta.
Tylko w Polsce chcą zarobić na nawigacji.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 wrz 2015, 22:20
Posty: 73 (1/2)
Skąd: Warszawa - Pruszków
Auto: Mazda 3 BM 2.0 Automat Sky Energy 2015
Sedan

Postprzez Warko_ » 25 wrz 2015, 09:39

No ale to raczej nie tłumaczy skąd na aukcjach ktoś sprzedaje takie mapy. Jeśli ktoś we Włoszech kupi auto to raczej nie będzie sprzedawał takiej nawigacji.
Forumowicz
 
Od: 9 lut 2015, 02:31
Posty: 56 (3/1)

Postprzez Wojtek » 25 wrz 2015, 09:42

Po co taka nawigacja, która nie ma aktualizacji? <glupek2>
Mazda znowu daje ciała...
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Marianek » 25 wrz 2015, 15:02

Na temat tych kart mam już swoją teoria którą kiedyś sprawdzę jak mi się nadarzy możliwość, ale sadzę że daleko im do oryginałów. Aktualizacja map HERE już była dwa razy :/ widzę po telefonie Noki, zauważalne są już rozbieżności, na razie w ograniczeniach prędkości. Kamery to już inna bajka i gdyby nie inna apka to bym o nich nie wiedział, głosowe ostrzeżenia mam wyłączone już.
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 14:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez Szaradek » 28 wrz 2015, 12:35

Witam Mazdowicze,

Rzucę tu krótkie pytanie, ciekaw jestem Waszej interpretacji:
Jeśli uszkodziła mi się po 6 miesiącach od zakupu auta karta pamięci SD tak, że nie jest czytalna dla nawigacji ani dla komputera, to czy Mazda powinna wymienić mi tę kartę w ramach gwarancji? Bo nie chce... ;)
Zrobiłem wcześniej, podczas aktualizacji (jesień 2014 i wiosna 2015), 2 kopie zapasowe programem Mazda Toolbox. Niestety, program ten nie widzi już karty SD (czyli tzw. urządzenia) a nowa czysta karta SDHC nie jest jako urządzenie rozpoznawana.

Pozdrawiam i czekam na Wasze wrażenia.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 21:11
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Auto: Mazda 3 2.0 SkyPASSION
165KM MT 2014 r.
Mazda 6 2.0 CiTD 136KM Sport Exclusive, 2004 r.

Postprzez creet » 28 wrz 2015, 13:29

Hej!

Ja w aucie mam szybszą kartę nieoryginalną, na którą wrzuciłem sobie przy pomocy Mazda Toolbox backup i karta jest czytana bez problemu – zarówno na kompie jak i w aucie.

Co do pytania o możliwość odmówienia naprawy/wymiany. Z gwarancji – nie wiem. Z tytułu rękojmi wygląda to tak:
– jeśli kupiłeś auto przed 25.12.2014 – domniemanie występowania wady w chwili zakupu trwa 6 m-cy od daty zakupu
– jeśli kupiłeś auto po 25.12.2014 – domniemanie występowania wady w chwili zakupu trwa 1 rok od daty zakupu
więcej informacji na http://www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/

Potem musiałbyś udowodnić, że karta jest wadliwa i sam jej nie zepsułeś, ale piszesz że karta nawaliła po 6 miesiącach od zakupu, więc nie musisz tego wykazywać, tylko poinformować (co już zrobiłeś) sprzedawcę o wadzie, a to on musi Ci udowodnić, że zniszczyłeś sobie kartę.

Tak na marginesie – powiedzieli Ci w ASO: Zepsułeś Pan kartę, kup sobie nową za jedyne 2 600 zł?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 sty 2014, 23:31
Posty: 621 (63/38)
Skąd: Warszawa
Auto: 2014 Matsuda Axela SkyPassion 2.0 165HP

Postprzez Szaradek » 28 wrz 2015, 14:11

Z ASO to już cała historia na książkę będzie. Ale nie jestem jedyny, jak widzę po forum, "zadowolony inaczej" z obsługi ASO ;)
Tak, ASO twierdzi, że sam sobie skasowałem dane na karcie, i na nic moje usilne próby przekonania ich, że karta jest uszkodzona... Sprawdzali sobie coś na zapleczu i stwierdzili, że karta pusta. Tak, komputer widzi kartę jako dysk, ale jej pojemność to jakieś kilobajty. Nikt nie spróbował nawet nic zapisać/odczytać, ale się nie dziwię, co by było, jakby ASO mi zepsuło? Więc wina moja oczywiście, bo sobie skasowałem, jak już to zrobił jeden lekarz w swojej "szóstce" itp. itd. historyjki... A ja akurat jestem informatykiem, więc tylko śmiech.
Ogólnie sprawa wygląda tak, z jakiś przyczyn, nie wiem dlaczego (informatyk?... :) ), może to wina czytnika kart w laptopie i innego zewnętrznego (!), nie udało mi się odtworzyć kopii zapasowej z komputera na nową kartę SD. Może jeszcze spróbuję raz, co mi tam.
Dział Gwarancji Mazda Polska przesłał list do ASO, w którym jak cytuję:
...pusta karta nawigacji po dokonaniu przez Pana aktualizacji bez zapisania kopii zapasowej nie jest wadą produktu, za którą zgodnie z Warunkami Gwarancji odpowiada producent pojazdu...

Cóż, ASO źle przekazało do centrali itp. Ale to nie koniec, oczywiście walczyłem dalej ;) Aktualizacji dokonałem jakieś 3 miesiące przed "zejściem" karty SD. Kopię mam itd. pisałem więc listy (ale zabawa...) i wyjaśniałem, że jeśli nośnik, na którym mam kopię zapasową (np. dysk w laptopie) mi padnie, to co z moim wartym 2600 PLN urządzeniem? musi być jakaś generyczna karta lub zapis w pamięci urządzenia, karta i dysk to tylko nośniki! Płacisz za system, a nie za pamięć do systemu, tak?
W końcu z centrali taki mail:
...zgodnie z warunkami zawartymi w Instrukcji Obslugi Systemu Nawigacji każdorazowo przy aktualizacji map nawigacji niezbędnie jest wykonanie kopii zapasowej karty. Obowiązek wykonania aktualizacji zgodnie z instrukcją oraz utworzenia kopii zapasowej spoczywa na Właścicielu samochodu.
Jednocześnie mając na względzie Pana zadowolenie z korzystania z samochodu naszej marki podjeliśmy decyzję o wymianie karty nawigacji w Pana samochodzie Mazda3 o numerze VIN ... w ramach jednorazowego gestu handlowego.

Sprawdziłem, w instrukcji nawigacji nie ma słowa o WYMAGANIU wykonania kopii, w instrukcji Mazda Toolbox jest ZALECENIE wykonania kopii. Łaskawie wymieniono mi kartę pamięci, ale dla zasady staram się jeszcze o wyjaśnienie, bo nie akceptuję takiego traktowania. Wg mnie jak padła karta pamięci to tak jakby padł dysk w kupionym komputerze. Jeśli była na tym dysku licencjonowana wersja instalacyjna systemu operacyjnego, to podlega to gwarancji, bo w końcu nie kupiłem dysku jako nośnika ale dysk z zawartością. Tak samo karta SD, miała licencjonowane mapy i była powiązana unikalnie z moim samochodem, dlaczego miałbym kupować nową kartę? Producent winien mi zapewnić bazową wersję oprogramowania, ja mogę sobie jedynie aktualizować.
Co sądzicie?
Na razie Mazda Polska zapytała o numer mojej instrukcji, chcą znaleźć wpis o wymaganiu kopii...
No ciekawe czy się odezwą, skoro dali mi kartę na zasadzie: masz i się już odczep ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2011, 21:11
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Auto: Mazda 3 2.0 SkyPASSION
165KM MT 2014 r.
Mazda 6 2.0 CiTD 136KM Sport Exclusive, 2004 r.

Postprzez czarmi » 28 wrz 2015, 14:23

Wielce ciekawa sprawa. Będę śledził dalszy tok postępowania sprawy, jeśli będziesz pisać :|
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 cze 2014, 22:04
Posty: 1410 (38/46)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 3 BM, 120KM 6MT, SD SkyEnergy, soul red 14'
była ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323