Ilośc oleju w skrzyni biegów (Mazda 2 DE, 1.3, 75 KM)

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez t_e_o_m_o » 11 sie 2015, 17:19

Mam pytanie odnośnie potrzebnej ilości oleju w skrzyni biegów w silniku benzynowym 1.3 o mocy 75 KM, Mazda 2 rocznik 2010 (przed liftingiem).
Według katalogu producentów oleju, pojemność skrzyni biegów to równe 3 litry ale gdy ostatnio wymieniałem olej to po zalaniu skrzyni dokładnie takiej ilości oleju okazało się że nie ma go na tyle aby wypływał przez boczny otwór do napełniana (auto stało równo poziomo). Czy to normalne? Pytam bo zazwyczaj olej zalewa się do poziomu kurka. Oczywiście mogę dolać oleju "do pełna" ale zastanawiam się czy to konieczne, musiał bym dokupić jeszcze jedną butelkę oleju.

Aktualizacja 1 [ 13 sie 2015, 13:06 ]
Wydaje mi się że w przypadku Mazdy 2 występuje podobny problem jak w modelu Mazda 3, poniżej wątek w którym jest wspomniane o tym iż faktycznie do poziomu "pod kurek" wlewowy wchodzi więcej niż 3 litry. Niektórzy twierdzą że jest to spowodowane błędem w instrukcji obsługi gdzie zamiast 3,40 l występuje 3,04l. A osoby które zalewały do pełna twierdzą że weszło nawet 3,7 litra oleju.
http://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=471&t=89228&start=40

Sprawdziłem i instrukcja podaje że pojemność oleju w skrzyni biegów Mazdy 2 DE to 3,04 litra. Ja nie chciałem przesadzić i ostatecznie dolałem tylko te 0,40 litra i teraz gdy sprawdzam to poziom oleju jest tak 1 – 1,5 cm poniżej otworu wlewowego.
Gdyby ktoś był w temacie to proszę o informację jak to jest z tym poziomem oleju.

Aktualizacja 2 [ 13 sie 2015, 17:38 ]
Jako że temat bardzo mnie nurtował dotarłem w końcu do anglojęzycznego forum gdzie ten problem był poruszony.
http://www.mazdas247.com/forum/showthread.php?123831352-5-Speed-Gearbox-oil-change-75w-90/page2

poniżej schemat jaki znalazłem z informacją o prawidłowym poziomie oleju:
Obrazek
mirror obrazka: http://s12.postimg.org/6ci92ya31/bj3u.jpg

Mój angielski jest średni ale z tego co zrozumiałem to wartość 3,04 l (3,21 US qt)jest poprawna z tym że na schemacie podana jest jako approx.=approximately czyli przybliżona a sama tolerancja jest dość duża i mieści się od 12 do 17,9 mm poniżej poziomu dolnej wewnętrznej krawędzi korka wlewowego.
Z powyższego wnioskuję że:
– podawana przez producentów wartość 3 litry ma zapewnić prawdopodobnie ten dolny poziom.
– nie zalewa się "do pełna" tzn. do wypłynięcia oleju przez otwór wlewowy

Trochę strzelam ale wydaje mi się że aby być w odpowiednim zakresie powinno się wlać od 3 do 3,5 l oleju. U mnie finalnie po zalaniu 3,40 l poziom jest gdzieś przy tej górnej granicy.
t_e_o_m_o
 

Postprzez iparts » 21 gru 2015, 14:48

Z moich informacji również wynika że mniej więcej 2.9 – 3.0 l.
Obrazek
Avatar użytkownika
Firma
 
Od: 5 sie 2014, 13:50
Posty: 324 (1/5)
Skąd: Warszawa
Auto: CX-9 TB 3.7L 277KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 2 / 121