Głośne opony fabryczne (Toyo Proxes)

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez wan7 » 19 kwi 2010, 21:32

Cześć Koledzy,

Kupiłem nową Mazdę 3 II [Co to za kreski? To Nie Golf , proszę nazwać poprawnie!] 1.6 MZR. Pierwsze co zauważyłem to bardzo głośny szum dochodzący z przodu auta przy prędkości powyżej ok. 70-80 km/h.Wygląda to jak szum toczenia. Jeszcze czegoś takiego nie słyszałem w żadnym innym aucie. Czy jest to spowodowane słabym wytłumieniem, czy głośnymi oponami? W aucie są zamontowane Toyo Proxes.

Będę wdzięczny za Wasze, konstruktywne opinie.

pozdrawiam,
wan7
Ostatnio edytowano 27 cze 2013, 13:00 przez KMBak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Dostosowanie nazwy do treści w wątku
Początkujący
 
Od: 28 mar 2010, 23:54
Posty: 17

Postprzez pluck » 20 kwi 2010, 08:47

a nie masz założonych przypadkiem zimówek?
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 mar 2010, 00:25
Posty: 93
Auto: M3 BL Excl+

Postprzez wan7 » 20 kwi 2010, 09:35

pluck napisał(a):a nie masz założonych przypadkiem zimówek?


Dzięki za zainteresowanie pluck.
W aucie są letnie opony Toyo Proxes R32. Opony zimowe przywiozłem z salonu w bagażniku. Nawiasem mówiąc bardzo dobre (w stosunku do ceny) Kleber Krisalp HP2. Jeździłem na nich wiele sezonów np. w Ocatvii zarówno I i II. Byłem bardzo zadowolony zarówno z trakcji jak i wyciszenia.

Chyba tymczasowo zamienię dwie przednie, letnie opony na zimówki aby upewnić się czy to faktycznie wina opon. Krisalpy są naprawdę porządne pod względem głośności. Inwestowanie w nowe ogumienie bez pewności, że pomogą jest bez sensu. Chociaż czytałem gdzieś ze dwie opinie, że w poprzednim modelu Mazdy 3 hałas z opon jest bardzo dokuczliwy.
Dlatego tak bardzo liczę na wsparcie i opinie kolegów z forum. :)

pozdrawiam,
wan7
Początkujący
 
Od: 28 mar 2010, 23:54
Posty: 17

Postprzez ZOOMik » 20 kwi 2010, 20:50

Też mam aktualnie fabryczne Toyo. Szum toczenia jest słyszalny, ale do zaakceptowania. Moim zdaniem nie ma co kombinować z oponami (w dodatku z zimówkami :) ), bo przyczyną jest prawdopodobnie słabe wyciszenie nadkoli i ewentualnie tu trzeba by podłubać.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez YOGItheBEAR » 20 kwi 2010, 21:32

U mnie jest błoga cisza – i na zimówkach i na letnich. Ponoć wyciszenie BLki jest znacznie lepsze od poprzedniczki, więc nie powinieneś się sugerować tamtą opinią. Ja w każdym razie nie mam najmniejszych zastrzeżeń.
Przyczyna i skutek to iluzje słabego umysłu
Jacek Dukaj – Lód
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 18 sty 2010, 12:00
Posty: 16
Skąd: Sandheim am Teichstrom
Auto: Mazda 3 (BL)
2.0 DISI i-stop
Exclusive Plus

Postprzez wan7 » 20 kwi 2010, 21:42

ZOOMik napisał(a):Też mam aktualnie fabryczne Toyo. Szum toczenia jest słyszalny, ale do zaakceptowania. Moim zdaniem nie ma co kombinować z oponami (w dodatku z zimówkami :) ), bo przyczyną jest prawdopodobnie słabe wyciszenie nadkoli i ewentualnie tu trzeba by podłubać.


Dzięki ZOOMik.
IMO ten szum jest nie do zaakceptowania :( . Zimowe Krisalpy są naprawdę bardzo porządnymi oponami, a koszt sprawdzenia niewielki.
Widzę, że masz spore doświadczenie, jakkolwiek chętnie posłuchałbym opinii innych forumowiczów w tym zakresie, za które z góry dziękuję :) .

YOGItheBEAR napisał(a):U mnie jest błoga cisza – i na zimówkach i na letnich. Ponoć wyciszenie BLki jest znacznie lepsze od poprzedniczki, więc nie powinieneś się sugerować tamtą opinią. Ja w każdym razie nie mam najmniejszych zastrzeżeń.


YOGItheBEAR,
Jaką tamtą opinią nie powinienem się sugerować?
Jakimi autami do tej pory jeździłeś skoro uważasz, że wyciszenie BL'ki jest dobre?
Specjalnie mnie nie interesuje poprzedni model Mazdy. Porównuję głośność do relatywnych odczuć z innych aut: Seat Toledo, Skoda Octavia, BMW 5er, VW Passat B5. W żadnym nie spotkałem hałasu o takim natężeniu pochodzącego z przodu auta i podobnego do bardzo głośnego szumu opon (prawie jakbym otworzył szybę kierowcy).
Najgorsze jest to, że nie słyszałem tego w czasie jazd próbnych. Podejrzenie pada więc na opony.

pozdrawiam,
wan7
Początkujący
 
Od: 28 mar 2010, 23:54
Posty: 17

Postprzez CezaR83 » 20 kwi 2010, 22:19

wan7 napisał(a):Jaką tamtą opinią nie powinienem się sugerować?
Jakimi autami do tej pory jeździłeś skoro uważasz, że wyciszenie BL'ki jest dobre?
Specjalnie mnie nie interesuje poprzedni model Mazdy.

Może jednak powinien cie zainteresować, bo temat szumu opon jest również opisany w tematach działu BK i tam poszukałbyś odpowiedzi a nie zakładał kolejny temat :>

PS. Edytuj post następnym razem i nie pisz jednego pod drugim. :|
Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha, należy
odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która
brzmi "Pies To Je*ał"
Zawsze kiedy piszesz głupie posty, Bóg zabija Kotka!

Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 lip 2008, 17:47
Posty: 2097 (46/9)
Skąd: 100lica
Auto: Jest: M3 BK A+ 1.6 MZCD
Bedzie: BP eSkyX AT FWD

Postprzez wan7 » 20 kwi 2010, 22:47

CezaR83 napisał(a):
wan7 napisał(a):Jaką tamtą opinią nie powinienem się sugerować?
Jakimi autami do tej pory jeździłeś skoro uważasz, że wyciszenie BL'ki jest dobre?
Specjalnie mnie nie interesuje poprzedni model Mazdy.

Może jednak powinien cie zainteresować, bo temat szumu opon jest również opisany w temacie BK i tam poszukałbyś odpowiedzi a nie zakładał kolejny temat :>

PS. Edytuj post następnym razem i nie pisz jednego pod drugim. :|


Witam CezaR83,

Dziękuję za sugestię. Tak się złożyło, że tematy głośnych opon w modelu BK i różnych innych miejscach postarałem się przestudiować dość skrupulatnie. Jednakże Toyo Proxes to bardzo rzadkie opony i niewiele jest o nich praktycznych informacji. Nie trzeba też być bardzo spostrzegawczym aby zauważyć, że modele BK i BL różnią się od siebie zasadniczo. To zaś z kolei może wprowadzać potencjalne różnice w identyfikacji rzeczywistego źródła hałasu o którym mowa.
Stąd proszę o opinię praktyczne użytkowników modelu MAzda 3 BL w dziale dotyczącym modelu BL.

pozdrawiam,
wan7

PS
Nieco trudno zrozumieć i zaakceptować zapis z PS sformułowany w takim trybie
Ostatnio edytowano 20 kwi 2010, 23:08 przez wan7, łącznie edytowano 1 raz
Początkujący
 
Od: 28 mar 2010, 23:54
Posty: 17

Postprzez CezaR83 » 20 kwi 2010, 23:06

Wersje BK i BL mechanicznie prawie wcale sie nie różnią.... :P ale niech ten sam temat bedzie w BL mysle ze nic nowego sie nie dowiesz tylko to samo, ze trzeba wymienić opony bądź wyciszyć nadkola :P

Edycje postów miałem na mysli bo post wyżej musiałem połączyć w jeden bo pisałeś dwie odp, dlatego należy Edytować a nie sztucznie generować ruch na forum.
Zapoznaj sie też z tym:
Witaj na forum MazdaSpeed | FAQ i Regulamin
Praktyczny poradnik dla nowych Forumowiczów i nie tylko.
Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha, należy
odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która
brzmi "Pies To Je*ał"
Zawsze kiedy piszesz głupie posty, Bóg zabija Kotka!

Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 lip 2008, 17:47
Posty: 2097 (46/9)
Skąd: 100lica
Auto: Jest: M3 BK A+ 1.6 MZCD
Bedzie: BP eSkyX AT FWD

Postprzez ZOOMik » 21 kwi 2010, 21:24

@YOGItheBEAR
Błoga cisza na letnich i zimówkach?! Ja rozumiem, że „miłość jest ślepa i głucha”, ale bez przesady ;) Owszem, ponoć poprawiono wyciszenie, wg materiałów reklamowych o 6-11%, ale nie musiało to mieć zaraz znaczącego wpływu akurat na redukcję przenikania do wnętrza szumu opon. Nie zdziwiłbym się, jeśli w tym temacie nic się nie zmieniło lub niewiele– nie miałem okazji jeździć BK, więc nie mam porównania. Wyciszenie BL jest dobre, ale w przesadne zachwyty bym nie popadał :)

@wan7
Oczywiście możesz nie akceptować poziomu szumu – to w dużej mierze kwestia subiektywna. Jak chcesz zrób test, ale wątpię aby zimówki były cichsze od letnich opon. W każdym razie u mnie spadek hałasu toczenia po zmianie z zimowych na letnie był duży. Przypuszczam, że te Toyo nie odbiegają znacząco od innych opon pod względem głośności. Moim zdaniem raczej nie w oponach problem a w autku i tu jest przede wszystkim coś do poprawienia – w pierwszej kolejności można spróbować wytłumić od wewnątrz nadkola.
I jeszcze na koniec mała dygresja. Opony wybiera się (a przynajmniej powinno) przede wszystkim pod kątem ich jak najlepszej przyczepności, zachowania w różnych warunkach a nie głośności czy oporów toczenia – to są cechy drugorzędne.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez wan7 » 23 kwi 2010, 09:10

ZOOMik napisał(a):@wan7
Oczywiście możesz nie akceptować poziomu szumu – to w dużej mierze kwestia subiektywna. Jak chcesz zrób test, ale wątpię aby zimówki były cichsze od letnich opon. W każdym razie u mnie spadek hałasu toczenia po zmianie z zimowych na letnie był duży. Przypuszczam, że te Toyo nie odbiegają znacząco od innych opon pod względem głośności. Moim zdaniem raczej nie w oponach problem a w autku i tu jest przede wszystkim coś do poprawienia – w pierwszej kolejności można spróbować wytłumić od wewnątrz nadkola.
I jeszcze na koniec mała dygresja. Opony wybiera się (a przynajmniej powinno) przede wszystkim pod kątem ich jak najlepszej przyczepności, zachowania w różnych warunkach a nie głośności czy oporów toczenia – to są cechy drugorzędne.


Słusznie. Opony to jedno, auto to drugie. Opony, hamulce i zawieszenie stanowią trzy najważniejsze elementy, o które "z automatu" dbam najbardziej ze względu na bezpieczeństwo. Opon Toyo jeszcze nie znam. Natomiast wielkość kół, profil opon i masa auta wskazują, że jego przyczepność powinna być doskonała (przez to raczej duże spalanie). Jak na razie nie mam w tym względzie zastrzeżeń. Co będzie dalej zobaczymy.
Natomiast tego hałasu raczej nie odpuszczę. Najpierw spróbuję pewnie wyciszyć przednie nadkola i zobaczę jaki będzie efekt. Potem ewentualnie zastanowię się nad oponami.

pozdrawiam,
wan7
Początkujący
 
Od: 28 mar 2010, 23:54
Posty: 17

Postprzez YOGItheBEAR » 5 maja 2010, 15:08

ZOOMik napisał(a):Błoga cisza na letnich i zimówkach?! Ja rozumiem, że „miłość jest ślepa i głucha”, ale bez przesady ;)
Oczywiście, że najciszej jest jak stoi... <diabełek> Niemniej jednak porównując poziom hałasu w Toyotach Corolli (HB) i Auris oraz w AlfaRomeo 147 i BMW1 to Madźce bliżej do tych ostatnich niż niż do pierwszych... Na pewno na tych gumach, które do niej fabryka dała i dystrybucja dorzuciła <oczko> nie uznałbym tego auta za głośne...
Przyczyna i skutek to iluzje słabego umysłu
Jacek Dukaj – Lód
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 18 sty 2010, 12:00
Posty: 16
Skąd: Sandheim am Teichstrom
Auto: Mazda 3 (BL)
2.0 DISI i-stop
Exclusive Plus

Postprzez wa12 » 6 maja 2010, 09:52

Całkowicie się zgadzam. Jest to moje subiektywne odczucie: ani na zimówkach Firestone, ani na fabrycznych TOYO w Mazdzie 3 nie jest głośno.
Forumowicz
 
Od: 10 lut 2010, 12:22
Posty: 61 (0/1)
Skąd: BI
Auto: Mazda CX-30 2022, Kanjo+Sport, 150KM AT

Postprzez Globy » 6 maja 2010, 20:52

Też uważam, że nowa "trójka" jest przyzwoicie wyciszona jak na kompakt. W poprzedniej generacji przesadnie zaszaleli ze zrzucaniem wagi ;) Jeśli nikt tu nie ma opon Toyo Proxes, pozostaje przerzucić parę tych Kleberów na próbę i dać nam znać o efektach <usmiech>
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Postprzez ZOOMik » 6 maja 2010, 23:15

Owszem, jest przyzwoicie wyciszona, ale wg pomiarów nie odbiega od współczesnej konkurencji, więc nie ma co piać z zachwytów jak również płakać. Jest ok, zwłaszcza jeśli chodzi o silnik, opływające powietrze, ale mogłoby być lepiej w kwestii szumu toczenia, który przy wyższych prędkościach wyraźnie przenika do wnętrza – w zasadzie głównie to słychać ;) Jak już wspomniano można spróbować to poprawić w dość prosty sposób we własnym zakresie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez Globy » 7 maja 2010, 00:28

Zgadzam się <usmiech> Zresztą odgłosy z okolic nadkoli doskwierają wszystkim Mazdom.
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Postprzez DeadlY » 19 maja 2010, 21:58

Jest chyba temat o wyciszaniu BK. Nadkola stosunkowo łatwo wyciszyć bardzo małym kosztem. Efekty są całkime całkiem.
WINNING BLUE MICA
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 kwi 2008, 11:35
Posty: 552
Skąd: 3miasto
Auto: Mazda 3 BK LF było....

Postprzez zagi » 25 maja 2013, 18:19

Witam,
Mam ten sam problem co wan7 – szum ujawniający się przy prędkości 70-80km/h w mazda 3 II BL 1.6
Również mam opony TOYO PROXES R32 205/50 17"
Czy ktoś rozwiązał ten problem?
Początkujący
 
Od: 2 maja 2013, 12:07
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Auto: MAZDA CX-5 2.0 165KM

Postprzez mysiak » 25 maja 2013, 21:54

Dunlop kiedyś robił cichobieżne opony, modelu nie pamiętam, ale i tak pewnie już jest inny.
Power is nothing without control
http://www.4kolkaszczescia.pl
Forumowicz
 
Od: 11 wrz 2010, 21:02
Posty: 995 (1/11)
Skąd: pomorskie
Auto: Outlander

Postprzez Ścibi85 » 25 maja 2013, 22:17

Ja się zastanawiam czy nie spróbować wyciszyć samochodu matami i pianką. Niestety ale "17 trochę hałasują.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 lut 2012, 22:53
Posty: 1288 (14/10)
Skąd: Piaski
Auto: 1. Mazda 3 BP HB SkyActivX AT Hikari + Luxury Black
2. Mazda3 2.0 MZR DISI i-stop 2o1o

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323