Seryjny zestaw głośnomówiący – bluetooth (3 BL)

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez pluck » 14 mar 2010, 23:49

Witam,

po necie krąży sporo opinii, że seryjnie montowany moduł bluetooth dosyć kiepsko się sprawuje. Jakie są Wasze opinie??

Znalazłem stronę mazdy na ten temat (http://www.mazdahandsfree.co.uk/) ale możliwości nie są za bardzo opisane. Poza tym martwi mnie, że sporo telefonów (nawet tych nowszych) jest "średnio" kompatybilne z tym modułem. Przykład nokia e51... o mojej e52 nie ma ani słowa :|

Podstawowe pytanie: czy można zsynchronizować książkę adresową z telefonu z komputerem podładowym? Bo dobrze by było aby wyświtlacz pokazywał kto dzwoni a nie tylko numer telefonu...
ja swoją mazdę w pierwszym tygodniu kwietnia odbieram –> więc podzielę się opinią.

pozdrawiam
pluck

PS. chodzi mi przede wszystkim o opinie dla wersji bez nagiwacji.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 mar 2010, 23:25
Posty: 93
Auto: M3 BL Excl+

Postprzez ZOOMik » 15 mar 2010, 21:23

Witam przyszłego „Maździarza” :)
Ogólnie rzecz ujmując to tragedii nie ma, ale do ideału to mu sporo brakuje – taki np. Parrot jest w mojej ocenie bardziej funkcjonalny i przyjazny. Jak zapewne wiesz, „mazdahadnsfree” obsługuje się niemal wyłącznie poprzez komunikaty głosowe, co gorsza w językach obcych. Dla mnie akurat to nie jest problemem, ale dla wielu użytkowników może być – lepiej gdyby wybieranie głosowe było jedynie dodatkową opcją a całość dało się w pełni obsługiwać przyciskami, na kierownicy, jak np. nawigację. No, cóż…
Jeśli chodzi o jakość rozmowy, to o ile my słyszymy dość dobrze naszego rozmówcę to on nas już niekoniecznie a wynika to moim zdaniem z odległego umiejscowienia mikrofonu, który znajduje się w desce rozdzielczej tuż przed wyświetlaczem komputera pokładowego.
Telefon a konkretnie książka tel. nie synchronizuje się z zestawem. Kontakty musisz wpisać a właściwie to wypowiedzieć by zostały zapisane w książce telefonicznej zestawu głośnomówiącego. Możesz to sobie ułatwić wysyłając je wprost z tel. za pomocą bluetooth. Poszczególnym wpisom nadajesz dowolny głosowy identyfikator, czyli innymi słowy nazwę. Niestety służy on jedynie późniejszemu wybieraniu. W momencie rozmowy przychodzącej od tych osób na wyświetlaczu nie zobaczysz nic poza ich numerem tel., co oczywiście jest , dość istotną wadą takiego a nie innego rozwiązania.
Brakiem Twojego telefonu na liście przedwcześnie bym się nie przejmował, ponieważ wielce prawdopodobne jest, że mimo to będzie z zestawem współpracował. A gdyby nie chciał albo „kulał”, to cóż, zmienisz telefon – zawsze to łatwiej niż dopiero co nabyty samochód ;)
Jeśli nie możesz się już doczekać i masz ochotę zapoznać się bliżej z autkiem a znasz język angielski to jestem w posiadaniu instrukcji obsługi do mazdy 3 i mogę Ci ją podesłać na priv (waga 7,5 MB).
Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania to oczywista wal śmiało :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez pluck » 16 mar 2010, 12:42

Witam,

dzięki za odpowiedż. To troche lipa w takim razie – jeśli nawet osoby dzwoniącej nie wyświetla. Z resztą sobie jakoś poradzę.

Ale mam nadzieję, że chociaż można wybrać rozmowę z kontaktem z telefonu bezpośrednio a dźwięk mieć na głośnikach?!

Za instrukcję dziękuję, bo przeczytałem juz w zeszły weekend ;)

pozdrawiam
pluck
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 mar 2010, 23:25
Posty: 93
Auto: M3 BL Excl+

Postprzez ZOOMik » 16 mar 2010, 14:20

No lipa, lipa. Nie wyświetla, bo technicznie zdaje się nawet nie może – w tym systemie, jak już pisałem, nie ma synchronizacji zestawu z książką telefonu. Co najwyżej mógłby gadać „nagraną” przez nas nazwę kontaktu w trakcie połączenia przychodzącego zapisanego w swojej "phonebook", ale tego też nie robi a szkoda.
Jeśli zaś chodzi o to czy możesz zainicjować rozmowę bezpośrednio z telefonu a rozmawiać przez zestaw to owszem, ale dopiero wtedy, kiedy podczas nawiązanego już połączenia przełączysz (oczywiście wyłącznie za pomocą "paszczy") rozmowę na zestaw – można to zresztą zrobić w obie strony, czyli tu jest podobnie jak w innych tego typu urządzeniach.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez wa12 » 17 mar 2010, 08:04

A ja kupiłem sobie zestaw BT SE przyczepiany do osłony przeciwsłonecznej. Działa całkiem nieźle i nie trzeba często ładować.
Forumowicz
 
Od: 10 lut 2010, 11:22
Posty: 61 (0/1)
Skąd: BI
Auto: Mazda CX-30 2022, Kanjo+Sport, 150KM AT

Postprzez An_stb » 17 mar 2010, 14:04

Z systemem głośnomówiącym "walczę" od dłuższego czasu.
Wgrywanie do ksiązki kontaktów za pomoca głosu bywa dokuczliwe – system notorycznie wyraz "two" (2) rejestruje jako zero. Można się zagadać na śmierć w jałowej dyskusji z komputerem. Import kontaktów z telefonu jakiś pokrętny – przynajmniej na razie mi nie wyszło.
Dodzwonienie sie gdziekolwiek kłopotliwe – często zamiast połączenia słyszę, że system niedostępny. System nie lubi niedoładowanego telefonu. Przy pozimie naładowania baterii w telefonie około 70% melduję, że bateria słaba i nie chce łączyć. W sumie trudno powiedzieć co jest przyczyna takiego zachowania – w ASO powiedzą, że to telefon, telefoniści mówią, że trzeba sprawdzić system audio w samochodzie – gdzie leży prawda nikt nie wie.
Możliwe, że zimą system nie lubi jak telefon schowany jest pod ubraniem. Generalnie to loteria – połączy, czy wyłączy – oto jest pytanie?
Jednym słowem jeszcze wiele wariantów użytkowania jest do przećwiczenia. Moim zdaniem jest to jedno z tych udogodnień, które użytkownika mogą doprowadzić do rozpaczy. Jak dla mnie, nie przepadam za rozmowami telefonicznymi w samochodzie, nie mam takiej potrzeby na co dzień i jest to głównie "kwiatek do kożucha" – samochód ma jeździć, a nie gadać. Do tego ustawienie całej konfiguracji samochód-telefon zajmuje sporo czasu – może lepiej napić sie piwa, albo pojechać na wycieczkę???
AN
Początkujący
 
Od: 18 wrz 2009, 06:46
Posty: 19
Skąd: Szczecin
Auto: Mazda 6, (2015), 2.5 192 KM

Postprzez CezaR83 » 17 mar 2010, 14:36

wa12 napisał(a):A ja kupiłem sobie zestaw BT SE przyczepiany do osłony przeciwsłonecznej. Działa całkiem nieźle i nie trzeba często ładować.

Ja pare lat temu tez kupiłem do SE takie cos http://www.sonyericsson.com/cws/product ... w=features
Jesli ktoś używa SE i nie tylko to warto kupić cos dedykowanego i nie martwic sie o kompatybilność :P chociaż podobno działa tez z innymi telefonami...
Kiedy wszystko układa się naprawdę źle, aby zyskać spokój ducha, należy
odnaleźć w swym sercu Najwyższą Formę Akceptacji Stanu Rzeczy, która
brzmi "Pies To Je*ał"
Zawsze kiedy piszesz głupie posty, Bóg zabija Kotka!

Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 lip 2008, 16:47
Posty: 2095 (46/9)
Skąd: 100lica
Auto: Jest: M3 BK A+ 1.6 MZCD
Bedzie: BP eSkyX AT FWD

Postprzez wa12 » 17 mar 2010, 17:57

Ja mam HCB-108, http://www.sonyericsson.com/cws/product ... pl&lc=pl#a
w kolorze srebrnym nieźle się komponuje z tapicerką, nie zabieram go do domu, bo sam się wyłącza po 15 minutach jak nie ma kontaktu z przypisanym telefonem, a ładuje się go średnio raz na miesiąc.
Forumowicz
 
Od: 10 lut 2010, 11:22
Posty: 61 (0/1)
Skąd: BI
Auto: Mazda CX-30 2022, Kanjo+Sport, 150KM AT

Postprzez ZOOMik » 17 mar 2010, 22:36

wa12 napisał(a):A ja kupiłem sobie zestaw BT SE przyczepiany do osłony przeciwsłonecznej. Działa całkiem nieźle i nie trzeba często ładować.

Używałem różnych zestawów w tym i takiego tyle, że Jabry. To jest dobra alternatywa dla słuchawki, godna polecenia przede wszystkim, jeśli zależy nam na mobilności zestawu. Jeśli chodzi o jakość rozmów, wygodę i funkcjonalność stacjonarne zestawy, podpięte pod zestaw audio w aucie to inna bajka. Ja bym raczej namawiał na montaż właśnie czegoś takiego, no chyba, że ktoś z telefonu w samochodzie korzysta sporadycznie, no to ok.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez ZOOMik » 17 mar 2010, 22:50

An_stb napisał(a):Z systemem głośnomówiącym "walczę" od dłuższego czasu.
Wgrywanie do ksiązki kontaktów za pomoca głosu bywa dokuczliwe – system notorycznie wyraz "two" (2) rejestruje jako zero. Można się zagadać na śmierć w jałowej dyskusji z komputerem. Import kontaktów z telefonu jakiś pokrętny – przynajmniej na razie mi nie wyszło.
Dodzwonienie sie gdziekolwiek kłopotliwe – często zamiast połączenia słyszę, że system niedostępny. System nie lubi niedoładowanego telefonu. Przy pozimie naładowania baterii w telefonie około 70% melduję, że bateria słaba i nie chce łączyć. W sumie trudno powiedzieć co jest przyczyna takiego zachowania – w ASO powiedzą, że to telefon, telefoniści mówią, że trzeba sprawdzić system audio w samochodzie – gdzie leży prawda nikt nie wie.
Możliwe, że zimą system nie lubi jak telefon schowany jest pod ubraniem. Generalnie to loteria – połączy, czy wyłączy – oto jest pytanie?
Jednym słowem jeszcze wiele wariantów użytkowania jest do przećwiczenia. Moim zdaniem jest to jedno z tych udogodnień, które użytkownika mogą doprowadzić do rozpaczy. Jak dla mnie, nie przepadam za rozmowami telefonicznymi w samochodzie, nie mam takiej potrzeby na co dzień i jest to głównie "kwiatek do kożucha" – samochód ma jeździć, a nie gadać. Do tego ustawienie całej konfiguracji samochód-telefon zajmuje sporo czasu – może lepiej napić sie piwa, albo pojechać na wycieczkę???

Zamiast wgrywać głosowo kontakty, szybciej i wygodniej skorzystać z możliwości wysyłania ich bezpośrednio z telefonu z wykorzystaniem bluetooth, ograniczając tym samym do minimum „konwersację”. Nie mam pojęcia dlaczego Ci nie wychodzi, bo jest to banalnie proste – może to wina telefonu, może nie z każdym to działa poprawnie (?) Ja z tym nie mam najmniejszego kłopotu.

Przy rozładowanej baterii zestaw może nie działać i nawet instrukcja o tym informuje, ale nie przy takim poziomie o jakim piszesz(?!) Coś tu nie gra. Ja czegoś takiego u siebie nie zaobserwowałem. Może pożycz od kogoś inny telefon i spróbuj, żeby drogą eliminacji dojść co jest za to odpowiedzialne – telefon czy zestaw. Schowanie telefonu pod ubraniem nie ma tu nic do rzeczy a tym bardziej pora roku.

Co do oceny „udogodnienia”, jakim jest zestaw głośnomówiący to nie do końca się z Tobą zgodzę, że jest to „kwiatek do kożucha”. Dla Ciebie może i tak, ale dla kogoś kto, np. dużo podróżuje służbowo to bardzo ważne narzędzie pracy. Sporo zależy od jakości samego zestawu. Słaby, faktycznie może napsuć krwi kierowcy i zniechęcić do rozmów. Ten w naszych mazdach, jak już pisałem, do "orłów" niestety nie należy a dodatkowe „bariery językowe” mogą jeszcze utrudniać korzystanie. Swoją drogą, jeśli liczba błędów systemu z tego powodu jest duża warto skorzystać z funkcji uczenia systemu rozpoznawania mowy.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez YOGItheBEAR » 18 mar 2010, 10:58

U mnie nie ma generalnie problemów z obsługą, choć nie ukrywam, że nie miałem czasu walczyć z książką adresową. Najczęściej korzystam wprost z szybkiego wybierania lub książki adresowej aparatu, a podstawowe numery po prostu wybieram głosowo. Rzeczywiście system w wersji angielskiej lubi mylić (two) z (zero), ale to chyba bardziej kwestia wymowy niż systemu – błędy zdarzają się praktycznie wyłącznie przy "niechlujstwie własnym" użytkownika... <oczko> Zauważyłem też, że automat lepiej radzi sobie przy szybszym recytowaniu niż przy dukaniu pojedynczych cyfr.

Większym zaobserwowanym – a właściwie zgłoszonym przez rozmówców – problemem jest tendencja do "buczenia" układu w trakcie rozmowy. Nie udało mi się jeszcze znaleźć prawidłowości co mogłoby sprzęgać, ale wielokrotnie zgłaszano mi taki problem. W samochodzie nie słychać nic czyli albo jest to jakiś sprzęg mikrofonu w układzie, albo jakaś wada na połączeniu telefon-bluetooth. Mam zamiar przetestować z innymi aparatami i spróbować namierzyć winowajcę...
Przyczyna i skutek to iluzje słabego umysłu
Jacek Dukaj – Lód
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 18 sty 2010, 11:00
Posty: 16
Skąd: Sandheim am Teichstrom
Auto: Mazda 3 (BL)
2.0 DISI i-stop
Exclusive Plus

Postprzez VHD » 18 mar 2010, 20:36

Zestaw w moim aucie działa całkiem nieźle. Przy dyktowaniu numeru telefonu warto mówić szybko i wyraźnie – w przeciwnym wypadku system potrafi spytać o poprawność jeszcze przed wydukaniem całego numeru :–) Po kilku próbach nabrałem wprawy i nie ma teraz z tym kłopotu. Głosowe wybieranie zapisanych numerów sprawdza się w 100%. Kilka razy zdarzyło się że przy potwierdzeniu program nie rozpoznał mojego "yes", co mnie zdziwiło bo nie jest to specjalnie trudny wyraz :D Telefon łączy się z zestawem błyskawicznie i nie miałem problemu by nie był widoczny. O kończącej się baterii informuje przy "jednej kresce" kiedy naprawdę z telefonem jest już słabo. Brakuje mi natomiast głosowego wybierania bezpośrednio z książki telefonu. Podsumowując – zestaw zasadniczo spełnia moje oczekiwania i sprawdza się "w praniu".
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2009, 21:26
Posty: 38 (1/0)
Skąd: Łódź
Auto: Mazda 3 BL 2.0 HB 2009

Postprzez ZOOMik » 1 kwi 2010, 09:42

YOGItheBEAR napisał(a):Większym zaobserwowanym – a właściwie zgłoszonym przez rozmówców – problemem jest tendencja do "buczenia" układu w trakcie rozmowy. Nie udało mi się jeszcze znaleźć prawidłowości co mogłoby sprzęgać, ale wielokrotnie zgłaszano mi taki problem. W samochodzie nie słychać nic czyli albo jest to jakiś sprzęg mikrofonu w układzie, albo jakaś wada na połączeniu telefon-bluetooth. Mam zamiar przetestować z innymi aparatami i spróbować namierzyć winowajcę...

U mnie nikt nie skarżył się na buczenie w trakcie rozmowy – daj znać jak coś ustalisz.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez YOGItheBEAR » 2 kwi 2010, 10:40

ZOOMik napisał(a):
YOGItheBEAR napisał(a):Większym zaobserwowanym – a właściwie zgłoszonym przez rozmówców – problemem jest tendencja do "buczenia" układu w trakcie rozmowy. Nie udało mi się jeszcze znaleźć prawidłowości co mogłoby sprzęgać, ale wielokrotnie zgłaszano mi taki problem. W samochodzie nie słychać nic czyli albo jest to jakiś sprzęg mikrofonu w układzie, albo jakaś wada na połączeniu telefon-bluetooth. Mam zamiar przetestować z innymi aparatami i spróbować namierzyć winowajcę...

U mnie nikt nie skarżył się na buczenie w trakcie rozmowy – daj znać jak coś ustalisz.

Po zmianie aparatu problem zelżał, ale nie zniknął. Oba sprzęty z którymi to testowałem pracują pod mobilną Windą (5.0 i 6.1), więc może to jej sprawka. Może to być też kwestia montażu aparatu w uchwycie nad mikrofonem w desce (teraz jest dalej, ale nadal w pobliżu). Będę dalej walczył i zdawał relacje... ;)
Przyczyna i skutek to iluzje słabego umysłu
Jacek Dukaj – Lód
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 18 sty 2010, 11:00
Posty: 16
Skąd: Sandheim am Teichstrom
Auto: Mazda 3 (BL)
2.0 DISI i-stop
Exclusive Plus

Postprzez ZOOMik » 2 kwi 2010, 20:32

Myślę, że WM możesz spokojnie wykluczyć jako przyczynę, ponieważ również go używam na pokładzie. Różni nas natomiast miejsce położenia telefonu, bo mój jest najczęściej w kieszeni – w okolice mikrofonu w autku nigdy nie zawędrował, więc warto sprawdzić ten trop :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez YOGItheBEAR » 7 kwi 2010, 15:22

Hmmm... troszkę się zakręciłem, bo... wygląda na to, że "buczenie" jest zdeterminowane... hmmm... geograficznie. Są po prostu miejsca, z których "warczę" na swoich rozmówców. Oznacza to więc raczej problem na linii stacja bazowa-telefon. Niemniej jednak, ponieważ szczerze wierzę w cytat ze swojego podpisu – będę dociekał dalej... Wątpliwości budzi choćby fakt, że wcześniej na słuchawce na tej samej trasie nikt nie marudził na buczenie. Może więc to kwestia innych zakłóceń występujących lokalnie... Tajemnicze, co? <oczko>
Przyczyna i skutek to iluzje słabego umysłu
Jacek Dukaj – Lód
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 18 sty 2010, 11:00
Posty: 16
Skąd: Sandheim am Teichstrom
Auto: Mazda 3 (BL)
2.0 DISI i-stop
Exclusive Plus

Postprzez pluck » 7 kwi 2010, 15:38

to sprawa dla agentów Mulder i Scully ;–)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 mar 2010, 23:25
Posty: 93
Auto: M3 BL Excl+

Postprzez ZOOMik » 8 kwi 2010, 22:10

YOGItheBEAR napisał(a):Hmmm... troszkę się zakręciłem, bo... wygląda na to, że "buczenie" jest zdeterminowane... hmmm... geograficznie. Są po prostu miejsca, z których "warczę" na swoich rozmówców. Oznacza to więc raczej problem na linii stacja bazowa-telefon. Niemniej jednak, ponieważ szczerze wierzę w cytat ze swojego podpisu – będę dociekał dalej... Wątpliwości budzi choćby fakt, że wcześniej na słuchawce na tej samej trasie nikt nie marudził na buczenie. Może więc to kwestia innych zakłóceń występujących lokalnie... Tajemnicze, co? <oczko>

Nie napisałeś czy w końcu próbowałeś zabrać telefon z okolic mikrofonu i położyć np. na siedzeniu pasażera, albo do kieszeni schować jak ja?
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez pluck » 19 kwi 2010, 19:40

zatem: testuję zestaw od 1,5 tygodnia i oto moje obserwacje:
– korzystanie jest bardzo proste (o ile się zna jeden z dostępnych języków)
– rozpoznawanie cyfr oraz zapisanych kontaktów działa bardzo sprawnie
– trochę trwa aż się wybierze odpowiedni numer, ale da radę się przyzwyczaić
– dobrze słychać rozmówcę oraz rozmówcy dobrze słyszą mnie oraz pasażerów (nie ma potrzeby głośniejszego mówienia)

Minusy:
– brak wyświetlania nazwy kontaktu
– gdy odbiera się rozmowę to nie wiadomo kiedy rozmówca nas słyszy (prowadzi to do sytuacji, że po pare razy mówi się "słucham" zanim ktoś odpowie)
– dzisiaj z niezrozumiałych powodów, mimo iż telefon wykrył zestaw to gdy naciskam przycisk "rozmowy" to zestaw mówi: paired phone is not available. (a dziwne, bo nic nie zmieniałem w ustawieniach telefonu ani zestawu). Czy ktoś ma pomysł co się stało? (miałem tak dwa razy dzisiaj).

Ogólnie jestem bardzo zadowolony –> mam jednak nadzieję, że kwestia "wykrywania" telefonu się wyklaruje...
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 mar 2010, 23:25
Posty: 93
Auto: M3 BL Excl+

Postprzez ZOOMik » 20 kwi 2010, 19:58

pluck napisał(a):– dzisiaj z niezrozumiałych powodów, mimo iż telefon wykrył zestaw to gdy naciskam przycisk "rozmowy" to zestaw mówi: paired phone is not available. (a dziwne, bo nic nie zmieniałem w ustawieniach telefonu ani zestawu). Czy ktoś ma pomysł co się stało? (miałem tak dwa razy dzisiaj).

Nic takiego mi się (jeszcze) nie przytrafiło.
Może to tylko chwilowy kaprys japońskiej elektroniki ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 09:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323