Wentylator nawiewu – "budzi się" bardzo późno

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Szukający Myśliciel » 17 lis 2022, 23:20

Witam.
Od paru tygodni wentylator nawiewu zaczyna pracować coraz później, a czym zimniej na zewnątrz, tym później. Kontrolka temperatury płynu chłodzącego już zgaśnie, a wentylator dalej "echo". Trzeba jeszcze dłuższej chwili, by w końcu zaskoczył i wtedy już działa normalnie, czyli z całym zakresem regulacji. A wystarczy znów np. pójść na zakupy i po powrocie też potrzebuje trochę czasu by odpalił. Włączenie klimy też nic nie zmienia. Wyłączanie, włączanie, regulacja obrotów w międzyczasie też nic nie daje. Wygląda to tak, jakby musiało wszystko się dobrze rozgrzać, by zechciał odpalić. A teraz szybki parują rano i jest to uciążliwy problem. Dobrze, że mam podgrzewanie przedniej szyby, ale co z tego, skoro przez parę kilometrów trzeba podygotać zębami nim zacznie dmuchać ciepłem. Gdzie szukać przyczyny? Rezystor dmuchawy? Sam wentylator? Gdzieś brak styku? <co?>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 wrz 2007, 20:42
Posty: 43 (0/1)
Skąd: Zabrze
Auto: Mazda 3 II BL 2009r 105kM 1,6 Z6

Postprzez Szukający Myśliciel » 19 lis 2022, 22:47

Coś mnie tknęło i zacząłem przeglądać/ruszać przekaźnikami w komorze silnika iiii... nawiew ruszył. Kupię nowy przekaźnik (jeszcze nie wiem jaki), ale coś gdzieś chyba nie łączyło albo w gnieździe, albo w samym przekaźniku, w którym po otwarciu niby wszystko czyste, bez nadpaleń, ale styk roboczy jakiś taki "chudy" <lol> ...przeczyściłem, psiknąłem kontakt spray (również do gniazda), zacisnąłem nieco mocniej miejsca połączeń w przekaźniku iiii... na razie nawiew działa.
Na fotce przekaźnik z kawałkiem białego papieru na obudowie, to ów "winowajca" <lol>
Załączniki
20221119_160134.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 wrz 2007, 20:42
Posty: 43 (0/1)
Skąd: Zabrze
Auto: Mazda 3 II BL 2009r 105kM 1,6 Z6

Postprzez Dranco » 1 lis 2023, 20:20

Na pewno ten niebieski G115 jest od nawiewu ?
Początkujący
 
Od: 9 paź 2017, 21:48
Posty: 2
Auto: Mazda 3 II 1.6 benzyna 2009

Postprzez Szukający Myśliciel » 1 lis 2023, 21:57

Dranco napisał(a):Na pewno ten niebieski G115 jest od nawiewu ?

Witam. Tak, na pewno ten niebieski. Po wymianie na nowy, wentylator zaczął działać jak należy.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 wrz 2007, 20:42
Posty: 43 (0/1)
Skąd: Zabrze
Auto: Mazda 3 II BL 2009r 105kM 1,6 Z6

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323