Wymiana żarówek – zestawienie dla modelu BL

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Tomek.Gdynia » 13 lis 2014, 18:32

KMBak napisał(a):CE – zgodność z wytycznymi CE (w skrócie normy elektromagnetyczne).
ROHS – zgodność z normami ochrony środowiska...

Ale kurcze użyj Google czasem. <czytaj>
http://pl.wikipedia.org/wiki/RoHS


Lewą noga wstałeś? A może moje pytanie było źle sprecyzowane? Z tego co się dowiedziałem polskie prawo nie mówi o konieczności homologacji żarówek led. Stąd dziwi mnie podawanie przez sprzedającego o w.w certyfikatach.

Daruj sobie z Wikipedią.

Dopisano 13 lis 2014 18:35:

jasiu87 napisał(a):Jak już jest odświeżony temat żarówek to przyłącze się do tematu. Pytanie: Czy ledowe żarówki jak się wymieni w podsufitce też się ściemniają czy od razu gasną po otwarciu/zamknięciu drzwi <co?>


Nie wiem jakiego modułu Japończycy użyli do ściemniania żarówek, ale ledy z zasady ciężko ściemnić… Większości nie ściemnisz z tego co wiem. Może ktoś mnie poprawi albo uzupełni, sam chętnie się poduczę.
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2009, 22:45
Posty: 79 (1/0)
Skąd: Gdynia
Auto: Mazda 3; 1.6 benzyna ; 2009 rok (sprzedane)

Postprzez KMBak » 13 lis 2014, 20:43

Tomek.Gdynia napisał(a):Co znaczy "Certyfikaty: CE, ROCHS"?

Tomek.Gdynia napisał(a):Lewą noga wstałeś?


Bo to są oczywiste rzeczy i niezwiązane z motoryzacją.
Widzę, że w dalszym ciągu ignorujesz możliwość pozyskania samemu jakichkolwiek informacji i jeszcze masz pretensje jak ktoś Ci uwagę zwraca oraz przedkłada lekturę, która braki Twojej wiedzy uzupełni... <oczy>
Zarówno ROHS jak i CE są symbolami, które nie są w żaden sposób powiązane tylko z żarówkami. Nie mówią tęż o żadnej ich homologacji lub jej braku. Dotyczą całej elektroniki sprzedawanej na rynku europejskim. Szczegółów nie będę przytaczał, bo szkoda tutaj na to miejsca.

Tomek.Gdynia napisał(a):Stąd dziwi mnie podawanie przez sprzedającego o w.w certyfikatach.

To niech Cię nie dziwi. Nie wiem o jakich żarówkach mowa, bo linka pożałowałeś, ale może chodzi o jakieś chińskie żarówki, których oficjalna i legalna sprzedaż wraz z fakturą na rynku polskim (czyli UE) jest możliwa tylko wtedy, gdy produkty ocechowane są symbolem CE. Producent winien wykonać certyfikację dopuszczającą produkt elektroniczny lub elektryczny do obrotu na rynku UE, co daje mu prawo do sprzedaży podmiotom europejskim. ROHS nie jest wymagane, ale jest pożądane i możliwe, że wiąże się z mniejszą akcyzą/cłem – ale tu pewności nie mam.

Nie chciałem być złośliwy, ale nie chciałbym też, żebyśmy na tym forum i w tym dziale poruszali takie kwestie. Byłoby miło, by każdy użytkownik zanim o coś zapyta włoży minimum wysiłku i rzuci okiem w ogólnodostępne źródła informacji. Byłoby to ze zdecydowaną korzyścią dla wszystkich.
Także jeśli Cię uraziłem to przepraszam. <spoko>

Tomek.Gdynia napisał(a):Nie wiem jakiego modułu Japończycy użyli do ściemniania żarówek, ale ledy z zasady ciężko ściemnić… Większości nie ściemnisz z tego co wiem. Może ktoś mnie poprawi albo uzupełni, sam chętnie się poduczę


Sam jestem ciekawy. Możliwe, że zależy od LEDów. Ale na bank się da. Oryginalne podświetlenie powitalne jest na LEDach i się ściemnia (szybko bo szybko, ale jednak).
Znalazłem też to: http://www.amazon.com/2010-2013-Mazda3- ... B006YCE1KS
Retains the interior dimming light feature in the Mazda 3 and Mazdaspeed 3

Co oznacza, że ściemnianie działa. Chyba, że to ściema. hahaha
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez Tomek.Gdynia » 13 lis 2014, 22:02

KMBak napisał(a):Sam jestem ciekawy. Możliwe, że zależy od LEDów. Ale na bank się da. Oryginalne podświetlenie powitalne jest na LEDach i się ściemnia (szybko bo szybko, ale jednak).


To że ledy da się ściemniać to pewnik, bo sam takie mam. Żarówki ledowe Osrama albo Philipsa z gwintem E27 nie ściemnisz… Przećwiczyłem to.

Z tego co widzę to do żarówek ledowych może i się niebiescy nie przyczepią, ale zapewne przyczepią się do tego że reflektor nie jest przeznaczony do ich użytkowania… Muszę chyba je oddać...
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2009, 22:45
Posty: 79 (1/0)
Skąd: Gdynia
Auto: Mazda 3; 1.6 benzyna ; 2009 rok (sprzedane)

Postprzez KMBak » 13 lis 2014, 22:19

Tomek.Gdynia napisał(a):eflektor nie jest przeznaczony do ich użytkowania


Pozycje?
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez Tomek.Gdynia » 14 lis 2014, 00:34

KMBak napisał(a):
Tomek.Gdynia napisał(a):eflektor nie jest przeznaczony do ich użytkowania


Pozycje?


Mijania…;–)
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2009, 22:45
Posty: 79 (1/0)
Skąd: Gdynia
Auto: Mazda 3; 1.6 benzyna ; 2009 rok (sprzedane)

Postprzez KMBak » 14 lis 2014, 09:46

To do mijania żarówkę LED dałeś? O kurna... odważnie... Tam jest soczewka i żarówka musi ściśle spełniać normę jaka jest dla danego typu żarówki.
A masz zdjęcie żeby porównać jak świeci? Z ciekawości... <faja>
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez Tomek.Gdynia » 14 lis 2014, 09:54

KMBak napisał(a):To do mijania żarówkę LED dałeś? O kurna... odważnie... Tam jest soczewka i żarówka musi ściśle spełniać normę jaka jest dla danego typu żarówki.
A masz zdjęcie żeby porównać jak świeci? Z ciekawości... <faja>


Nie dałem i nie dam.;–) Nie za bardzo chcę je montować nawet na parę minut aby bez problemu je oddać... :)
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2009, 22:45
Posty: 79 (1/0)
Skąd: Gdynia
Auto: Mazda 3; 1.6 benzyna ; 2009 rok (sprzedane)

Postprzez KMBak » 14 lis 2014, 10:04

To daj fotę jak wyglądają. :–)
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez ZOOMik » 14 lis 2014, 13:33

Tomku, dziwi mnie, że zadajesz takie pytania, kiedy w dziale 3BL na temat możliwości stosowania LED-owych zamienników żarówek masz wszystko wyłożone „czarno na białym” a clou tego trafiło nawet do FAQ. Ile razy można wałkować te same tematy? Widziałem, że pytałeś również tutaj: viewtopic.php?p=2945884#p2945884 a raptem parę postów wcześniej, w tym samym wątku napisałem: viewtopic.php?p=2944135#p2944135
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez Tomek.Gdynia » 14 lis 2014, 15:00

ZOOMik napisał(a):Tomku, dziwi mnie, że zadajesz takie pytania, kiedy w dziale 3BL na temat możliwości stosowania LED-owych zamienników żarówek masz wszystko wyłożone „czarno na białym” a clou tego trafiło nawet do FAQ. Ile razy można wałkować te same tematy? Widziałem, że pytałeś również tutaj: viewtopic.php?p=2945884#p2945884 a raptem parę postów wcześniej, w tym samym wątku napisałem: viewtopic.php?p=2944135#p2944135


Jasna sprawa, kończymy z dyskusją.
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2009, 22:45
Posty: 79 (1/0)
Skąd: Gdynia
Auto: Mazda 3; 1.6 benzyna ; 2009 rok (sprzedane)

Postprzez monkahead » 14 lis 2014, 19:51

Na żywotność żarówek, każdych, nie ważne czy zwykłych czy "+ %" bardzo duży wpływ ma to czy włączamy silnik przy włączonych światłach mijania czy nie. Przerabiałem to w aucie żony. Jak zapalała silnik "na światłach" to żarówki co miesiąc musiałem wymieniać, jak "bez świateł" to czasem i rok pojeździła. Także zwrócicie uwagę czy macie pokrętło ustawione na "Auto" przy zapalaniu silnika czy na "Off".

Wysłano z Nokia Lumia 925
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 mar 2013, 10:18
Posty: 243 (1/6)
Skąd: Sosnowiec
Auto: MX-5 NC Summer Edition

Postprzez ZOOMik » 15 lis 2014, 18:35

Prędzej czy później każdy użytkownik auta staje przed wyborem, jakie żarówki do reflektorów kupić i ma problem, bo tych, jak wiemy, na rynku jest sporo. Przydałyby się zebrane do kupy wskazówki („ranking”), który ułatwiłby decyzję. W związku z tym mam propozycję – jak chcecie możemy „zabawić się” wspólnie w „projekt”, którego ramy wstępnie nakreśliłem tutaj: viewtopic.php?p=2944970#p2944970 a ponieważ, podobnie jak w wątku olejowym, tamten moderator najwyraźniej nie jest zainteresowany metodycznym "ogarnięciem" tasiemcowych tematów, pozostaje wziąć sprawy we własne ręce i zrobić coś na własny użytek tutaj. Co Wy na to? :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez KMBak » 15 lis 2014, 19:33

Pomysł jest fajny. Ale dobrze by było każdą żarówkę udokumentować zdjęciem świecenia – najlepiej jakoś unormowane warunki...
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez ZOOMik » 18 lis 2014, 18:48

Można, ale tak jak pisałem już we wspomnianym wątku, przydatność takich amatorskich fotek do oceny (porównań) jest praktycznie żadna, nawet jeśli jakieś "wzorcowe" warunki byśmy ustalili, poza tym ile osób je spełni. Mnie chodziło bardziej o weryfikację/selekcję pod kątem trwałości, jako punkt wyjścia do późniejszej, już indywidualnej, oceny "jak świeci". Ja to widziałem w ten sposób, że osoba, która przetestowała żarówki (od momentu założenia do ich przepalenia) pisała by posta w tym lub w nowym (specjalnym wątku) podając dane+opis+fotki (wzór do ustalenia) a Ty byś później to zebrał (i aktualizował) w "ranking" na pierwszej stronie (coś jak FAQ).
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez Tomek.Gdynia » 19 lis 2014, 04:48

KMBak napisał(a):To do mijania żarówkę LED dałeś? O kurna... odważnie... Tam jest soczewka i żarówka musi ściśle spełniać normę jaka jest dla danego typu żarówki.
A masz zdjęcie żeby porównać jak świeci? Z ciekawości... <faja>


Zerknij do tego wątku: "Żarówki – typy, opinie, testy". Zdanie zmieniłem i jedną zamontowałem... :D
viewtopic.php?p=2948444#p2948444
Ostatnio edytowano 19 lis 2014, 08:24 przez KMBak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Pozwoliłem sobie dodać linka, bo za pół roku twój post będzie tam nie do znalezienia. :-)
Forumowicz
 
Od: 21 lip 2009, 22:45
Posty: 79 (1/0)
Skąd: Gdynia
Auto: Mazda 3; 1.6 benzyna ; 2009 rok (sprzedane)

Postprzez anni » 21 mar 2015, 22:17

Przy okazji chciałbym drogim forumowiczom zadać takie jedno pytanie – otóż mam oryginalne żarówki już 5-6 lat i nocne koszmary, że mi się w końcu spalą. Dziś postanowiłem zmierzyć się z przyszłym problemem i z radością odkryłem, że wymiana w 3 BL 2009 jest prosta – mowa o drogowych i mijania.

Mam tylko zagwozdkę jak dostać się do żarówek postojowych, bo one tam cholery schowane, pod tym zagięciem maski i dostęp jest nietrywialny jak na pierwszy rzut oka. Szukałem na forum, ale nie znalazłem (może słabo), dlatego uprzejmie proszę o poradę/wskazówkę jak to ugryźć.

Drugie pytanie: czy jakbym chciał pójść na całość i wyjąć cały reflektor przedni, to muszę zderzak zdemontować, czy wystarczy odkręcić kilka śrubek? Pytam, bo mam w rodzinie drugie auto, marki nie podam, tam bez odkręcenia zderzaka żarówek się nie wymieni :–)

Pozdrawiam
Początkujący
 
Od: 19 kwi 2014, 19:03
Posty: 7

Postprzez ZOOMik » 21 mar 2015, 23:28

Do postojówek dobierzesz się od strony nadkoli – usuwasz spinki i odchylasz je, po czym oprawkę wykręcasz w lewo, no a potem to już tylko wyjmujesz z niej żarówkę i wymieniasz na nową.
Demontaż reflektora przedniego wymaga uprzednio zdjęcia zderzaka.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Postprzez anni » 28 mar 2015, 22:49

Dziękuje ZOOMik za poradę...

Tylko takie głupie pytanie mam, co to znaczy "od strony nadkoli"? Bo tego trochę nie zrozumiałem, w sensie mam się tam "dostać" od wnęki na koło, czy jak? :)

Pozdrawiam serdecznie,
Początkujący
 
Od: 19 kwi 2014, 19:03
Posty: 7

Postprzez KMBak » 28 mar 2015, 23:58

Tak, skręcasz koło, żeby było więcej miejsca i tam się taki plastik odkręca.
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez ZOOMik » 29 mar 2015, 00:37

Dokładnie. Od strony tych plastikowych wnęk nadkoli – są one mocowane na spinki, które należy zdemontować. I jak słusznie dodał Konrad, dla ułatwienia skręć max koła – przy „operacji” na lewej żarówce w prawo i w przeciwnym kierunku dla drugiej.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 mar 2010, 10:22
Posty: 1997 (7/47)
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3BL SPORT '09

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323