Cruise Control – Tempomat – Różne problemy i pytania

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez tmk2404 » 4 kwi 2015, 23:03

Czy ktoś mógłby mi doradzić co jeszcze może być nie tak? Miernikiem sprawdziłem przyciski na kierownicy, rezystancje się zgadzają. Czujnik hamulca założony, na desce rozdzielczej napis cruise jest a jednak sam tempomat nie chce się w ogóle załączyć. Żarówki wszystkie sprawne.

Czy może trzeba coś odblokować w komputerze?
Początkujący
 
Od: 4 sty 2015, 13:14
Posty: 24 (2/0)
Skąd: Trójmiasto
Auto: Mazda 3 BK, 09.2007, 2.0 LF

Postprzez ezg_siwy » 24 sie 2015, 12:09

Znalazłem coś takiego na zagranicznym forum:
http://www.mazdaownersclub.co.za/viewto ... f=5&t=6377


This is similar to the factory fitted cruise control (C/C)

OK first things first.
Check if your car is fly by wire. I.e. no cable from throttle to intake butterfly.

Secondly, check that it has the “Cruise” LED’s on the dash. Do this by going into the test mode of the dash/cluster. Switch off the ignition. Hold the trip zero button while switching the ignition on and keep holding it until test is displayed in the trip meter area. Release the trip meter – test will now change to a number. Press the trip meter button until you get to number 26. The cluster lights up. Check if Cruise is lit. Switch the ignition off to exit test mode.
Image

Thirdly, check that the brake switch, located above the brake pedal, has 4 wires.

Image

Once you can answer yes to these questions you are ready to go and get the steering wheel controls and a brake switch.

The part number for the brake switch is BN7N 66 490. R200 at Mazda.

Then you need the steering wheel switches for a Mazda 6 – with Cruise control. One dealer quoted me R3500 and another one quoted me R2200. I ended up buying second hand switches for way cheaper. A third option would be to order them from http://www.onlinemazdaparts.com. It will cost you $200 plus $50 shipping and the import duties. It’ll cost around R2100. All these prices are accurate at the time when this article was written.

Once you have these parts you are ready to go ahead with the installation. First thing – all the wires of the steering wheel switches are in the wrong places. This is where it’s different from the installations in other countries.
1.jpg

I am going to ignore the wire couloirs as they all differ depending on the steering wheel switches you bought.

A and B is the C/C buttons. Test this with a multi-meter. Test the resistance wile pressing a button on the C/C panel. C and D is the Audio control buttons. They can be tested in the same way. E and F is the LED’s on the switches. G and H needs to be grounded. The wire at B (one of the C/C wires) needs to be cut and also grounded with H or G. Hence there is no wire at position B in the picture. I soldered it to G as in the image. A and B can be any way round as can C and D. E is the negative of the LED’s and F is the positive. Judge it by wire couloir.

OK, once this is done you are ready to begin with the installation.

Disconnect the positive battery cable. This is due to safety issues when removing the airbag latter on.

Remove the old brake switch located above the brake pedal by turning it 45 degrees clockwise.
Image
I had to remove the cover under the steering column to get a better grip on the switch to turn it.
Just remember to unplug the little light bulb at the ignition switch before removing the cover completely.
Image
Image
Unplug the brake switch and install the new switch and plug in the connector. Put back the cover under the steering column and remember to plug the little light bulb back in before closing up.

Now the hard work is done.
Once the brake switch is installed you are ready to install the steering wheel switches.
Remove the 2x rubber caps that are on either side of the back steering wheel and remove the bolts with a 10mm socket. Now carefully remove the air bag (centre of steering wheel). Unclip the airbag plug by lifting the black retainer with a small flat screw driver.
Image

Turn the steering wheel to centre.

Unplug the standard audio control switch plug and remove the nut at the centre of the steering wheel. You can now remove the steering wheel.
Turn the steering wheel over and remove the two screws holding the back of the steering wheel cover. Once the cover is removed you will be able to see the two screws that hold the audio control switches and the blank cover of the other side in place. Remove these two screws and remove the audio controls.
Now install the new audio and C/C switches on the steering wheel and route the wires round the back and connect the two ground wires.

2.JPG


Install everything in reverse order.
Once done connect the battery. Switch on the ignition and make sure the switches work. “Cruise” should appear on the cluster when the on/off switch is pressed.
Image
Image

Voila!!!! You have factory C/C.
I’ve been using it for a couple of days, and it works perfectly.


Reszty zdjęć nie wrzucałem, bo są podobne do innych. Tylko wtyczka ma tu znaczenie.

EDIT: Tak, to działa. Wystarczy uziemić pin A lub B razem z tym, przykręcanym na "ucho" do kierownicy i mamy działający tempomat z przyciskami od M6. Z innymi będzie identycznie.
Forumowicz
 
Od: 22 lip 2014, 11:58
Posty: 1034
Skąd: Zgierz / Warszawa
Auto: Mazda 3 Kintaro

Postprzez Krystek07 » 16 sty 2016, 18:48

Witam udało sie komuś dołożyć tempomat w m3 1.6 diesel po lifcie? Męczę się z tym już kilka dni i brak efektów.. Kierownica zmieniona na tą z przyciskami(świecą) ale brak efektu, pod pedałem hamulca mam 2 czujniki: czarny i niebiesko/szary. Który z nich trzeba zmienić ? Dodam że do czarnego wychodzi kostka z dwoma przewodami czerwonymi a w niebieskoszarym zielona. Czujnik mam kupiony do wersji z tempomatem(4pin) i nie wiem czy to coś da skoro mam kostke z 2pin. Sprawdzałem test kontrolek i wyświela mi się na blacie napis CRUISE ale tylko on żadnego CRUISE MAIN

Który czujnik mam ewentualnie podmienić czarny czy ten niebiesko/szary? I jeszcze jedno, czy po montażu trzeba gdzieś włączyć w bsi/ecu czyt sterowniku silnika tempomat ? Jest taka opcja ?

Dzięki za pomoc

Dopisano 16 sty 2016, 19:53:

Przepraszam, że dubluje ale chyba mam wskazówkę dla osób z Y6 po liftingu, chodzi o to że czujnik nawet do wersji z tempomatem nie pasuje(jest inny) więc chyba tylko pasuje do wersji benzynowej. Na dniach sie dowiem czy coś z tego będzie, pojade do fachowca który sprawdzi mi w ecu czy jest taka opcja włączenia tempomatu. Wydaje mi się że na tym cała filozofia polega
Forumowicz
 
Od: 10 gru 2014, 01:43
Posty: 390 (20/5)
Skąd: podkarpacie
Auto: M3 BK 07' Y6 Aero+ bez FAP

Postprzez kalesoon » 11 lut 2016, 22:11

Montaż tempomatu do Mazdy 3 BK wersja poliftowa (2006-2009).

Z uwagi, że nie posiadam własnoręcznie robionych zdjęć z montażu tempomatu w moim aucie posłużę się zdjęciami oraz tutorialem z forum zagranicznych. Na wspomnianych tutorialach opierałem montaż u siebie.

Bezpośredni link do tematów na których wzorowany jest ten post:
http://www.mazda3forums.com/352-technical-information-faqs-how-tos-installations/243917-installing-cruise-non-equiped-model-info-pics-procedure-here-56k-death.html

http://www.mazda3forums.co.uk/index.php?topic=2489.0

Weryfikacja czy możemy mieć fabryczny tempomat.
Najpierw musimy być pewni czy nasz egzemplarz to wersja poliftowa, ponieważ jeżeli nie jest to wersja poliftowa to nie posiadamy przepustnicy sterowanej elektronicznie i fabryczny tempomat nie będzie mógł być zamontowany. By zweryfikować wersję auta odsyłam do odpowiedniego tematu: Mazda3 (BK) – Świadomy zakup
Wymagana wersja silnikowa to 2.0, 2,3 benzyna lub 2.0 diesel.
Z informacji od innych forumowiczów wynika że wersji poniżej 2.0 nie mogą mieć zamontowanego fabrycznego tempomatu.

Z zagranicznego forum dowiedziałem się, że auta przedliftowe na rynek Kanadyjski oraz Amerykański powinny móc obsłużyć fabryczny tempomat. Myślę, że informacje jest prawdziwa na 99%.

UWAGA!
Ponieważ poduszka powietrzna uruchamiana jest poprzez ładunek elektryczny, jej demontaż i montaż może wywołać jej uruchomienie co może spowodować obrażenia ciała. Choć czynność jest względnie bezpieczna – jeżeli ktoś nie czuje się na siłach by wykonywać ją samodzielnie lepiej zlecić ją mechanikowi.



Wymagane elementy do montażu tempomatu.

Jeżeli jesteśmy już pewni że posiadamy wersję poliftową to musimy zaopatrzyć się w 2 elementy które obsługują tempomat.

– BN7N-66-490 – czujnik położenia pedału hamulca
– BN8P-66-4M0 – przyciski sterujące radiem i tempomatem razem z listwą

Wygląd powyższych elementów przedstawia zdjęcie:
parts.jpg
Podzespoły do montażu tempomatu


Czujnik kosztuje około 50zł, natomiast przyciski najlepiej kupić z kompletną kierownicą ponieważ same są słabo dostępne. Koszt kierownicy zaczyna się od około 50zł.

Wymagane narzędzia do przeprowadzenia montażu.

– mały płaski śrubokręt
– krzyżakowy śrubokręt
– klucz nasadowy 21 do odkręcenia kierownicy (*1 albo 22... nie pamiętam)
– klucz nasadowy 10 do odkręcenia akumulatora i poduszki powietrznej

Czas na wykonanie czynności montażu fabrycznego tempomatu.

Około 30 minut.

Procedura montażu.

1. Ustaw kierownicę tak jak do jazdy na wprost.
kierownica bez przycisków sterujących tempomatem.jpg

2. Odepnij akumulator – przy pomocy klucza nasadowego 10 odkręć i wypnij kable z zacisku ujemnego akumulatora (znaczek minus –).
3. Włącz przełącznik świateł i naciśnij kilka razy pedał hamulca by pozbyć się zaległego napięcia z obwodu. Wyłącz przełącznik świateł.
4. Poczekaj by być pewnym, że przypadkowo nie uruchomisz poduszki powietrznej zwarciem z instalacji elektrycznej (ja nie czekałem...)

5. Zmiana czujnika położenia pedału hamulca.
– Czujnik znajduje się zaraz nad pedałem hamulca, pod kierownicą, wewnątrz przestrzeni między pedałem a kolumną kierownicza
położenie czujnika położęnia pedału hamulca.jpg

– Dojście do czujnika jest tragiczne, mi zajęło kilkanaście minut by ogarnąć jak należy się do tego zabrać. Po fakcie jest to banalna czynność.
– Przyglądnij się jak jest zamontowany czujnik.
– Przekręć czujnikiem w lewo, należy kręcić z wyczuciem by nic nie urwać, przy kręceniu czuć opór bo jest on ciasno zamontowany
– Wyciągnij czujnik z mocowania i odepnij od niego kabel.
– Wepnij kabel w nowy czujnik i wsadź w mocowanie.
– Przekręć czujnik w prawo.
– Powinien być zamontowany tak jak poprzedni.
stary czujnik położenia pedału hamulca.jpg
Stary czujnik położenia pedału hamulca

Czujnik położęnia pedału hamulca obsługujący tempomat.jpg
Czujnik położenia pedału hamulca obsługujący tempomat



6. Demontaż poduszki powietrznej.
– Zdemontuj dwie zaślepki po obu stronach kierownicy.
gumowe zaślepki.jpg

– Przy pomocy klucza nasadowego 10 odkręć znajdujące się w otworach śruby.
śruba od poduszki.jpg

– Ostrożnie wyciągnij poduszkę powietrzną – będzie mieć podpiętą 1 wtyczkę kablową jeżeli to wersja EU (żółta wtyczka),
wyjmowanie poduszki powietrznej.jpg
wyjmowanie poduszki powietrznej EU

albo dwie jeżeli US(Zółta + pomarańczowa).
odpinanie poduszki powietrznej USA.jpg
wyjmowanie/odpinanie poduszki powietrznej USA

– Przy pomocy płaskiego śrubokrętu podwadź czarny adapter.
– Następnie wyciągnij całą wtyczkę kablową.
odpinanie poduszki powietrznej.jpg

– Odłóż w bezpieczne miejsce z dala od przestrzeni pracy.

7. Demontaż kierownicy.
– Wypnij wiązkę kabli od przycisków na kierownicy.
odpinanie przycisków.jpg

– Przy użyciu klucza nasadowego 21(*1) odkręć śrubę mocującą kierownicę.
odkrecanie kierownicy.jpg

– Po odkręceniu śruby, kierownica powinna gładko zejść z kolumny kierowniczej.
– Wypnij wsuwki od klaksonu i masy.
wsuwka od klaksonu i masy.jpg
wsuwka od klaksonu i masy


8a. Jeżeli mamy już gotową kierownicę z nowym zestawem przycisków sterujących to montujemy ją w miejsce zdemontowanej starej. Stosujemy metodę montażu odwrotna do demontażu.

8b. Jeżeli mamy tylko przyciską z wiązką to przechodzimy do punktu 9.

9. Demontaż przycisków z wiązką.
– By wyjąć przyciski i wiązkę odkręcamy dwie srubki z tyłu kierownicy przy pomocy śrubokręta krzyżakowego.
śrubki z tyłu kierownicy.jpg

– Następnie odpinamy dwa zatrzaski z przodu kierownicy.
odczepienie plastikowych zatrzasków.jpg

– Zdejmujemy plastik maskujący tył kierownicy
– Odkręcamy śrubkę po każdej ze stron gdzie znajdują się przyciski przy pomocy śrubokręta krzyżakowego.
odkręcenie śróbek od przycisków.jpg

odkręcenie śróbek od przycisków 2.jpg

– Delikatnie wysuwamy plastiki by nie uszkodzić wrażliwych plastików.
– Montujemy zestaw przycisków z sterowaniem tempomatem.

10. Procedurę montażu całości przeprowadzamy w sposób odwortny do demontażu.

finalny wygląd.jpg
Finalny wygląd zamontowanego tempomatu.




Sterowanie tempomatem przy pomocy przycisków zamontowanych na kierownicy.

tempomat przyciski.jpg

tempomat kontrolka.jpg


Uzbrajamy go przyciskiem ON/OFF – na prawym zegarze deski zegarów (temperatura, paliwo) pojawia się napis CRUISE w kolorze żółtym – tempomat jest uzbrojony



Uruchamiamy go przyciskiem SET/COAST – na prawym zegarze deski zegarów (temperatura, paliwo) pojawia się napis CRUISE w kolorze zielonym – tempomat jest włączony i aktywny

Teraz możemy:
Przyspieszać – RES/ACCEL
Zwalniać – SET/COAST
Przyśpieszać na chwile – pedał gazu (wciskająć przyśpiesza, po odjęciu wraca do zadanej prędkości)
Anulować tempomat – CANCEL lub naciśnięcie pedału hamulca lub naciśnięcie pedału sprzęgła (procedura zmiany biegu)


I to by było na tyle, wszelkie uwagi, konieczne zmiany, znaleziony błędy – proszę wysyłać za pomocą prywatnej wiadomości.

Pozdro i udanych montaży :)
Forumowicz
 
Od: 8 mar 2012, 20:50
Posty: 499 (7/8)
Skąd: Rzeszów
Auto: Mazda 3 Kintaro 2.0 150KM LF (BK)
była: 626 2.0 115KM FS (GF)

Postprzez tomecki » 5 mar 2016, 19:52

Czy silnik Z6 1.6 benzyna nie ma szans na tempomat? Kalibrując zegary, sprawdzając kontrolki, zapala mi sie kontrola od tempomatu. Auto wyprodukowane 11.2006, polift. Skoro jest kontrolka, to jest i chyba instalacja? :) Czy to tylko złudna nadzieja?

Czy ma ktoś zdjecie jak wygląda prawidłowa kostka obsługująca tempomat? Mam tu na myśli wtyczkę którą wczepiamy do czujnika stopu. Czujnik stopu od tempomatu ma 4 konektory. Kostka ma na pewno wejścia na 4 konektory, każde wejście musi mieć w środku blaszkę?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 lis 2015, 21:04
Posty: 38
Skąd: Opoczno/Łódź
Auto: Mazda 3 Z6 '07

Postprzez zanlik » 28 mar 2016, 22:37

Odświeżam pytanie tomecki.
Czy udało się uruchomić tempomat w M3 1.6 ?

U mnie są 2 czujniki pod pedałem hamulca, kontrolka tempomatu działa. Zamontowałem przyciski na kierownicy, ale niestety nie działa tempomat (nawet kontrolka CRUISE CONTROL sie nie zapala).
Forumowicz
 
Od: 28 mar 2016, 22:20
Posty: 55 (5/6)
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Auto: Mazda 3 BK 1.6 MZ-CD [2006] bez DPF, turbo MHI TD025 (stała geometria), wtryskiwacze z silnika 109KM, chip tuning >> 130KM

Postprzez Krystek07 » 29 mar 2016, 20:00

Mam tak samo.. Nie wiem w czym jest problem, ale podejrzewam że oprogramowanie sterownika silnika nie posiada opcji tempomatu i trzeba go jakoś przeprogramować
Forumowicz
 
Od: 10 gru 2014, 01:43
Posty: 390 (20/5)
Skąd: podkarpacie
Auto: M3 BK 07' Y6 Aero+ bez FAP

Postprzez tomecki » 30 mar 2016, 23:40

Panowie:
kalesoon napisał(a):Obrazek


Ja myślę że każdy może sobie sam sprawdzić czy ma instalację zanim kupi kierownice wyjmując czujnik – mianowicie jeżeli kostka którą wpinamy do czujnika ma 4 przewody – jest instalacja pod tempomat. Jeżeli ma 2 przewody – NIE MA INSTALACJI.

Co nie znaczy że na któryś z rynków nie wyszła jakaś partia z przygotowaniem pod tempomat w 1.6 (widziałem kiedyś zamontowane przyciski ori w 1.6 na otomoto). Tak czy siak moje auto ma tylko dwa kable, zanlik też zapewne masz dwa, jak i wszyscy użytkownicy BK Z6... Pozostaje zabawa z aftermarket albo ogarnianie instalacji.

Obrazek

Powyżej fotka czujnika do którego wchodzi kostka pod którą nie podłączymy tempomatu – wchodzą do niej tylko dwa kable.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 lis 2015, 21:04
Posty: 38
Skąd: Opoczno/Łódź
Auto: Mazda 3 Z6 '07

Postprzez wisnialodz » 2 kwi 2016, 22:45

Udało się uruchomić tempomat :D . Przy montażu nie robiłem zdjęć, ale postaram się opisać przebytą drogę. Z resztą w temacie są już zdjęcia montażu i demontażu.
Zacząłem od zakupu przycisków na kierownice. Idealnie pasują te od M6 jedynie trzeba było przepiąć piny we wtyczce. Ja za swoje z przesyłką zapłaciłem 100zł. Patrząc na wtyczkę od strony kabli podłączamy jeden kabel do sterowania w pin skrajny lewy czyli A (krążą po internecie zdjęcia gdzie podłączamy pod drugi pin od lewej B – u mnie tak nie działało), a drugi kabel podłączamy do masy. Reszta według fabrycznej kostki w razie problemów mogę rozłożyć i sprawdzić co gdzie podłączyć. Jeżeli chodzi o czujnik hamulca posiadałem dwa jeden do światła stopu niebiesko-biały drugi do tempomatu czarny. Jeżeli ktoś posiada jeden czujnik trzeba sprawdzić czy jest zgodny z tempomatem (musi mieć cztery wychodzące piny, a nie dwa). Składamy wszystko w całość i teraz najprzyjemniejsza część zabawy czyli aktywacja w komputerze. Z pomocą przyszedł Elmconfig który jedynie zalogował się do PCM, ale to wystarczyło do aktywacji. Komputer ustawiamy według filmiku https://www.youtube.com/watch?v=z1nO3Q5q2fQ. Wystarczy jak ustawimy opcje w PCM która fabrycznie była nieaktywna.
Początkujący
 
Od: 2 kwi 2016, 22:12
Posty: 5 (0/1)
Auto: Mazda 3 BK 1.6HDi 109KM 2007r.

Postprzez tomecki » 3 kwi 2016, 16:33

Hmm czyli wynikając z tego, jeżeli bym dorzucił czarny czujnik do mojego Z6 i go tak samo podłączył, moze by zachulało??
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 lis 2015, 21:04
Posty: 38
Skąd: Opoczno/Łódź
Auto: Mazda 3 Z6 '07

Postprzez wisnialodz » 3 kwi 2016, 18:50

Jeżeli do kostki dochodzą 4 przewody to wystarczy zmienić czujnik, dołożyć przyciski i uaktywnić w kompie pod warunkiem że pedał gazu jest elektroniczny. Jeżeli są dwa czujniki na hamulcu to nie trzeba zmieniać czujnika.
Początkujący
 
Od: 2 kwi 2016, 22:12
Posty: 5 (0/1)
Auto: Mazda 3 BK 1.6HDi 109KM 2007r.

Postprzez kropek101 » 3 kwi 2016, 22:10

Pytanie co z wersjami przed liftem? mam tempomat nie oryginalny i czasem mnie denerwuje jego działanie coś szwankuje. Nikt nie rozwikłał jeszcze tej zagadki czy na wyświetlaczu mamy kontrolkę od tempomatu. Już kilka razy o to pytałem bo bym chętnie założył fabryczny.
Oddam 2 czujniki ABS
Szpilki do kół

Ozonowanie samochodów i pomieszczeń.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lut 2011, 00:49
Posty: 1581 (5/41)
Skąd: Żory
Auto: Seat Altea XL 2,0 TDI CR 170KM i 370Nm

Była Mazda 3 BK Y6 2006r
Mazda 323f 1,5 16v 88km 98r

Postprzez wisnialodz » 4 kwi 2016, 10:00

Jeżeli masz gaz elektroniczny to nie będzie problemów z przed liftem. Jeżeli chodzi o kontrolkę zrób sobie test zegarów i zobaczysz czy się zapala czy nie.
Początkujący
 
Od: 2 kwi 2016, 22:12
Posty: 5 (0/1)
Auto: Mazda 3 BK 1.6HDi 109KM 2007r.

Postprzez tomecki » 4 kwi 2016, 19:03

wisnialodz napisał(a):Jeżeli do kostki dochodzą 4 przewody to wystarczy zmienić czujnik, dołożyć przyciski i uaktywnić w kompie pod warunkiem że pedał gazu jest elektroniczny. Jeżeli są dwa czujniki na hamulcu to nie trzeba zmieniać czujnika.


Z tym że ja mam jeden czujnik, z dwoma przewodami...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 lis 2015, 21:04
Posty: 38
Skąd: Opoczno/Łódź
Auto: Mazda 3 Z6 '07

Postprzez kropek101 » 4 kwi 2016, 19:31

wisnialodz

Pedał gazu jest elektroniczny na teście zegarów kontrolki nie ma ale czy nie ma czasem z nią tak jak w przypadku czujnika płynu od spryskiwaczy. Podczas testu kontrolka się nie zaświeca a wpinamy czujnik czy też zamkniemy obwód i kontrolka się ukazuje.
Oddam 2 czujniki ABS
Szpilki do kół

Ozonowanie samochodów i pomieszczeń.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lut 2011, 00:49
Posty: 1581 (5/41)
Skąd: Żory
Auto: Seat Altea XL 2,0 TDI CR 170KM i 370Nm

Była Mazda 3 BK Y6 2006r
Mazda 323f 1,5 16v 88km 98r

Postprzez wisnialodz » 5 kwi 2016, 01:28

Były zdjęcia z montażu to ja udostępnię trochę wycinków schematów.
Całym sercem tempomatu jest PCM

cruise 3.jpg


Jak widać na zdjęciu sterowanie tempomatem jest rezystancyjne, czyli na zasadzie dzielnika napięcia. Dodatkowo zdjęcie pokazuje, że również do PCM dochodzi nam sygnał nie tylko z przycisków tempomatu, ale i z pedału hamulca oraz pedału gazu, dlatego tak ważny jest elektronicznie sterowany gaz bo nie trzeba dokładać mechanizmu pracy linki.

cruise 5.jpg


Tu mamy schemat czujnika hamulca. Skrajne przewody to plus z akumulatora i sygnał do PCM, wewnętrzne masa i sygnał do zegarów. Występują wersje gdzie są dwa czujniki (tak jak u mnie), różni się tylko tym, że mamy dwa oddzielne czujniki, a nie jeden, do których dochodzą kostki z dwoma przewodami jeden jest odpowiedzialny za obsługę żarówki i PCM drugi natomiast za obsługę zegarów. Jeżeli ktoś posiada wersję z jednym czujnikiem do którego dochodzi kostka z czterema przewodami należy sprawdzić czy z tego czujnika wychodzą cztery piny. Jeżeli tak to czujnik jest kompatybilny z tempomatem, jeżeli są tylko dwa piny to należy wymienić go na powyższy. Oczywiście instalacja analogiczna jak w przypadku dwóch czujników. Może występować wersja gdzie jest jeden czujnik i dochodzi do niego kostka z dwoma przewodami. Oznacza to, że producent nie przewidział możliwości montażu, ale nic straconego postaram się to opisać na końcu postu.

cruise.jpg


Na sam koniec schemat samych przycisków i kostki w kierownicy. Z przycisków od tempomatu będą wychodzić cztery przewody, dwa są odpowiedzialne za podświetlenie i raczej będą zmostkowane z przyciskami od sterowania radia dwa pozostałe to sterujące (na schemacie A i B) jeden musi być wpięty w kostkę w skrajny pin A(obojętnie który) drugi podłączony do masy.

Pytania:
1. – Czy da radę podłączyć to wszystko jeżeli wiązka przewodów nie jest kompatybilna z tempomatem ??.
– Myślę, że tak, ale czeka nas dużo pracy bo trzeba będzie doprowadzić przewód z zegarów do czujnika hamulca oraz doprowadzić przewód z PCM do kolumny kierowniczej. Nie wiem czy taśma kierownicy jest kompatybilna czy przypadkiem jej też nie trzeba będzie wymienić. Wstawiłem schematy i rozmieszczenie pinów w odpowiednich modułach więc dla wytrwałych nie będzie problemu.

2. – Czy należy aktywować tempomat w komputerze ??.
– W większości przypadków na pewno PCM jest do aktywacji. W moim przypadku wystarczył do tego zwykły ELM327 i program "elmconfig". Dodatkowo opcja tempomatu na pewno jest ukryta w innych modułach według Forda to HEC i GEM nie wiem czy tak samo jest w Maździe. HEC to bodajże zegary, a GEM coś z instalacją elektryczną. Niestety mój kabel sterowany elmconfigiem nie dał rady się połączyć z tymi modułami, ale na szczęście resztę miałem aktywną. Wielu forumowiczom może nie działać kontrolka w zegarach, gdyż zegary nie mają aktywnej opcji tempomatu . Jeżeli chodzi chodzi o aktywacje tempomatu we wszystkich modułach powyższym programem to parę postów wyżej wrzucałem film z YT. Niestety do aktywacji HEC I GEM chyba zostaje ASO, albo ktoś z IDS`em.

3. – Czy pasują przyciski od M6 i jakie są koszta montażu ??.
– Przyciski oczywiście pasują od M6 ja swoje używane na znanym portalu aukcyjnym kupiłem za 100zł z przesyłką. Nowe czujniki w hurtowniach z częściami wahają się od 40-70zł. Aktywacja w PCM we własnym zakresie.
Początkujący
 
Od: 2 kwi 2016, 22:12
Posty: 5 (0/1)
Auto: Mazda 3 BK 1.6HDi 109KM 2007r.

Postprzez Grzesiek1010 » 30 maja 2016, 12:49

Witam,

Mam pytanie czy ten zestaw

http://allegro.pl/przelacznik-kierownic ... 32785.html

+

http://allegro.pl/czujnik-pedalu-hamulc ... 51615.html

Będzie grało ?
Mazda 1.6 diesel bk wersja lift 2007
Forumowicz
 
Od: 14 wrz 2015, 13:28
Posty: 43 (6/0)
Auto: Mazda 3 BK 06 1,6

Postprzez Krystek07 » 5 cze 2016, 11:46

Sprawdź najpierw ile masz czujników pod pedałem hamulca(jak masz 2 to nic nie musisz wymieniać), a jeśli chodzi o przyciski od mazdy 6 to mają opcjonalnie zielone podświetlenie więc na Twoim miejscu szukałbym całej kompletnej kiery od m3 ja mam z anglika i właśnie nie wiem czy pozostaje mi tylko aktywacja za pomocą elma327 czy grzebanie idsem w ustawieniach właśnie jak wspomniał wisnia
Forumowicz
 
Od: 10 gru 2014, 01:43
Posty: 390 (20/5)
Skąd: podkarpacie
Auto: M3 BK 07' Y6 Aero+ bez FAP

Postprzez michaskow » 18 wrz 2016, 22:42

Witam,
Udało mi się kupić i zamontować przyciski od tempomatu (mam 2 czujniki przy pedale hamulca), ale niestety nie mogę aktywować opcji w komputerze. Może mi ktoś powiedzieć czym należy się połączyć z kompem? Ponieważ ja mam tylko ELM327 na bluetooth i możliwe, że to jest przyczyną tego, że nie mogę zmienić ustawień w komputerze przez ELMConfig. <cisza>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 mar 2015, 23:23
Posty: 71 (1/9)
Skąd: Kraków
Auto: 2023-... – Mazda 3 BN 2.0 120KM 2018r.
2015-2023 – Mazda 3 BK 1.6D 90KM 2006r.

Postprzez Zbig10101 » 20 wrz 2016, 21:05

Moja Madzia 3 (bk) 1.6 benzyna nie posiada tempomatu, ale w teście licznika pokazuje na zielono CRUISE, czujnik stopu jest tylko 2 przewodowy. Czy w kierownicy są odpowiednie kabelki wiązki, ktoś to przerabiał ten temat? <spie>
Początkujący
 
Od: 3 mar 2016, 21:20
Posty: 29 (1/0)
Auto: Mazda 3 (BK) 2008 1.6 benzyna sedan

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323