Czasami nie działa podświetlenie zegarów

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez amaru82 » 18 lip 2017, 15:07

Ja mam prośbę do Ojca_dyrektora, gdyby tak z uprzejmości, krok po kroku pokazał który przekaźnik wymienić i przede wszystkim jak. A co najważniejsze jaki model przekaźnika ewentualnie kupić. Chyba wszyscy będziemy bardzo wdzięczni, bo prędzej czy później wszystkich nas to będzie czekać :–)
amaru82
 

Postprzez juras155 » 20 lis 2017, 15:01

I jak Panowie wymiana skrzynki wszystkim pomogła ?
Początkujący
 
Od: 28 kwi 2014, 15:51
Posty: 23
Skąd: Zabrze
Auto: Mazda 3
1.4l (84KM)
2004

Postprzez bobec » 8 sty 2018, 19:22

Witam,
mam taki sam problem jak Wy, czy może ktoś udzielić w końcu konkretnej odpowiedzi.
O który konkretnie przekaźnik chodzi, w którym on się znajduje miejscu??
Dzięki!
Początkujący
 
Od: 8 sty 2018, 19:17
Posty: 1
Auto: mazda 3l 2005 / 1,6 diesel

Postprzez uszol90 » 13 sty 2018, 15:28

Panowie, przekaźnik jest wewnątrz skrzynki bezpiecznikowej, trzeba ją rozebrać.... :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2012, 01:36
Posty: 403 (0/5)
Skąd: Podkarpacie/Sedziszów Młp.
Auto: Mazda3 Y6 06' TOP

Postprzez siwus90 » 14 sty 2018, 17:53

Rozumiemy, tylko rozebrać i? Co dalej, który przekaźnik?
Forumowicz
 
Od: 24 kwi 2011, 16:39
Posty: 60 (6/4)
Skąd: Tarnów
Auto: Mazda 3 BK Z6, 2003

Postprzez snajper61 » 27 sty 2018, 15:03

Witam. U mnie zostały wymienione obydwa przekaźniki pokazane na zdjęciu i dalej podświetlenie zegarów i konsoli środkowej oraz oświetlenie schowka gaśnie, lekkie puknięcie w panel i wraca podśietlenie. Elektryk który to robił nie daje za wygraną i jeszcze będzie próbował wygrzać płytkę. Podejrzewa że morze być pęknięta ścieżka na płytce. W poniedziałek będzie próbował to zrobić. Jaki będzie efekt napiszę. Pozdrawiam
Początkujący
 
Od: 12 paź 2012, 12:29
Posty: 8 (0/1)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: mazda3 1,6 16V 105km 2003r (BK)

Postprzez snajper61 » 29 sty 2018, 18:41

Witam. Byłem dzisiaj u elektryka i u mnie sprawa jest już zakończona. Wszystko działa znakomicie.W mojej płytce oprócz przekaźników NEC/TOKIN EX2-2U1S które wymienił było też mikro pęknięcie na ścieżce, ale co z tym zrobił to niewiem. Najprawdopodobnie wlutował kabelek w tą śieżkę. Pozdrawiam
Początkujący
 
Od: 12 paź 2012, 12:29
Posty: 8 (0/1)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: mazda3 1,6 16V 105km 2003r (BK)

PostTen post został usunięty przez snajper61 30 sty 2018, 20:10.
Powód: post już istnieje

Postprzez _Przemo_ » 16 lip 2018, 23:44

Case solved!!!
Tak jak wszyscy miałem problem z gasnącym podświetleniem zegarów i reszty deski. Pomagało walnięcie w skrzynkę pod nogami pasażera lub schowek. Trwało to z rok, bo chyba jestem niezwykle cierpliwym człowiekiem i jakoś żyłem z tym waleniem. Jednak po tym jsk kilka razy rozwaliłem sobie palec stwierdziłem, że starczy <glupek2> . Prześledziłem ten wątek i nawet zakupiłem biały przekaźnic NEC/TOKIN, znalazlem gościa, który zgodził się to przelutować za 150zl.
Jednak dalej nie wiedziałem, który to konkretnie przekaźnik. Rozebrałem więc skrzynkę i tak podłączyłem. Dalej nastąpiło badanie na macanko:)
Co wykryłem:
To wcale nie białe przekaźniki odpowiadają za podświetlenie, tylko jeden z czarnych przekaźników NAIS (konkretnie ten od strony tych białych). Wyraźnie było czuć pod palcami pyknięcie, kiedy się załączał).

Teraz rozwiązanie problemu. Proszę o umiarkowaną krytykę bo wiem, że rozwiązanie jest nieco druciarskie. Ale może komuś się przyda bo u mnie działa w 100% i co nie bez znaczenia kosztuje 0 zł. Zaś używana skrzynka/modół komfortu do mojego modelu to wydatek 400zł i jak pisaliście wcale nie musi działać.
Acha no i pamiętajcie- czyńcie na własną odpowiedzialność :D
Do zabiegu trzeba wydobyć skrzynkę (odpiąć 6 wtyczek), otworzyć obudowę (wykręcić trzy wkręty i podwarzyć śrubokrętem). Do naprawy użyłem małego magnesiku neodymowego (to to okrągłe- miałem takie od jakichś rolet okiennych z biedronki). Przyczepiłem go na ściance wspomnianego czarnego przekaźnika od strony białych przekaźników jak na zdjęciu (trzyma się sam ale dla pewności przylepiłem go taśmą). Skręciłem i podpiąłem skrzynkę ot i cała naprawa. Wszystko śmiga, podświetlenie nie gaśnie i załącza się za każdym razem.
Mam nadzieję, że to zaoszczędzi komuś połamanych palców, frustracji i trochę pieniędzy <oczko>
Załączniki
20180716_104825.jpg
20180716_105210.jpg
Początkujący
 
Od: 8 lis 2016, 20:35
Posty: 7 (1/1)
Auto: Mazda 3 BK 105 km 2003r

Postprzez ojciec7 » 20 lip 2018, 09:40

Wszystko pięknie Przemo opisałeś. Tylko zastanawia mnie jedno przekaźnik działa na zasadzie styku ze sobą. Jak zainstalowałeś magnez czyli styka się na stałe. i podczas wyłączenia świateł nie świecą Ci się światła no bo magnes cały czas będzie trzymał ten styk. A jeszcze jak byś może mógł mi pomóc to gdzie można taki przekaźnik zakupić bo wujek gogle nie znajduje takich. Dzieki za odp z góry i dzięki za cały temt i zdjęcia na week zastosuje twoje rozwiązanie miejmy nadzieje że będzie działało i zaoszczędzę na plastrach <rotfl>

Dopisano 20 lip 2018, 21:33:

zamontowałem magnesik wszystko skręciłem włączyłem 6x światła zapaliły się a tu za 7 razem psikus i znowu deska nie pali więc stary sposób wrócił. Ale zobacze jak bedzie zachowywał się w trakcie jazdy czy będzie gasło podświetlenie bo u mnie gasło. jak bedzie lepiej to nic nie zrobie, A jak będzie gasło to spróbuje otworzyć ten super przekaźnik od góry i zobaczymy co tam się znajduje :)
Początkujący
 
Od: 6 mar 2013, 08:51
Posty: 17
Auto: Mazda 3 1,6 105km hatchback rok produkcji 2004 model 2004

Postprzez _Przemo_ » 21 lip 2018, 00:53

A z tym przekaźnikiem to jest problem. Ja idąc tropem wcześniejszych postów kupiłem ten biały NEC/TOKIN jednak okazało się, że to nie on odpowiada za podświetlenie. Chodzi o czarny NAIS. Jego jednak nigdzie nie mogłem znaleźć (był na aliexpresie ale drogo wychodziło). Znalazłem coś takiego jako zamiennik ale nie mam potwierdzenia, że to jest to samo.

https://m.elfadistrelec.pl/pl/przekazni ... p/13711174
Jeśli chodzi o magnesik to też myślałem, że zablokuje przekaźnik w pozycji zamkniętej (zwłaszcza, że w przekaźniku ta płytka zwierająca też jest magnetyczna) tak jednak się nie stało.
Jak przyczepiałeś magnesik to w takiej pozycji jak na zdjęciu? Mój przylepiłsię w tej pozycji i go tak zostawiłem, bez przesuwania na środek. A może użyłeś takiego czarnego (jest trochę słabszy niż neodymowy)?

Ztego linka wynikało by, że to to samo
https://www.mte.net/relay-cq1-12v-acq131-mazda-3
Początkujący
 
Od: 8 lis 2016, 20:35
Posty: 7 (1/1)
Auto: Mazda 3 BK 105 km 2003r

Postprzez pawel77777 » 22 lip 2018, 11:40

Witam, chciałem się podzielić informacją jak udało mi się rozwiązać problem gasnących świateł i deski rozdzielczej za pomocą jednego przewodu ok 15cm, otóż przylutowałem przewód od prawej strony przewodu 'plus" w światłach postojowych do przewodu plus od świateł mijania , jedyny minus jaki jest to to że nie będziemy mieli wyboru z manetki samych świateł postojowych , będą one świecić razem z światłami mijania , u mnie działa deska nie gaśnie , światła z tyłu są nie mrugają , ręka od nap....w skrzynkę się już goi
Początkujący
 
Od: 22 lip 2018, 11:25
Posty: 1 (0/1)
Auto: mazda 3 1.6diesel

Postprzez ojciec7 » 23 lip 2018, 10:31

Witam przemo zamontowałem neodymowy magnesik jak na zd:
Ale tak po zamontowaniu i podłączeniu jak pisałem wyżej za 7 razem nie zaświeciły się światła. Ale po jeździe przez sobote i niedziele jest progres bo mi nie zgasły ani razu jak to było wcześniej w trakcie jazdy wiec poprawa jest dam informacje za jakiś czas czy dalej działa. Ale musze przyznać że korci mnie jak przestaną działać żeby otworzyć go i sprawdzić w środku. Miałem taki przypadek z przekaźnikiem nawiewu, że po włączeniu nawiewu uruchamiał się po jakimś czasie. Otworzyłem przekaźnik wyczyściłem styki blaszek bo były czarne i działa bez zarzutu. też patrzyłem za tym przekaźnikiem od podświetlenia nie ma u nas na aliexpres znalazłem takie coś i chyba zamówię zobaczymy może trzeba będzie przelutować wszystko. Strona z linkiem niżej
https://pl.aliexpress.com/item/cheapest ... 55707.html

Dopisano 23 lip 2018, 10:33:

Może być też tak że mój magnesik jest słabszy od twojego ale zamówię mocniejszy jak coś i się wypróbuje

Dopisano 23 lip 2018, 10:38:

Paweł 7777 dzięki za informacje jeżeli magnesiki nie zadziałają a nie znajdę przekaźnika i fachowca do przelutowania to spróbuję twojego sposobu z przewodem. W ogóle dzięki za odpisanie na problem który nęka nas wszystkich.
Załączniki
IMG_20180720_192927.jpg
Początkujący
 
Od: 6 mar 2013, 08:51
Posty: 17
Auto: Mazda 3 1,6 105km hatchback rok produkcji 2004 model 2004

Postprzez dougiejones » 23 lip 2018, 14:37

Moja zaczęła wariować już kilka lat temu. A teraz przyszło lato i podświetlenia nie ma permanentnie, brzęczyka przy otwartych drzwiach tez.
Oczywiście brak żarówki w schowku objawia się dyskoteka na desce, wiec zrobiłem eksperyment,
brak podświetlenia deski, wyjmuje żarówkę ze schowka (klosz juz wywaliłem żeby nie rozmontowywać schowka przy wymianie) no i se mryga deska brzęczyk brzęczy, wiec czy to na pewno przekaźnik?
Jeżeli to przekaźnik to jedynie przychodzi mi do głowy to żeby wygrzebać stary czyli połamać mu obudowę
i ucinać nóżki jedna po drugiej i dosztukować nowy na drutach, bo dostępu nie ma, według mnie ważne zeby miał cewkę na 12V, obciążalność 10A.
Początkujący
 
Od: 23 lip 2018, 14:24
Posty: 1
Auto: mazda 3 bk 2003

Postprzez ita5248 » 23 lip 2018, 22:01

Miałem ten sam problem, dokładnie takie same objawy (brak podświetlenia pod radiem) i taki sam sposób na naprawę (walnięcie skrzyneczki bezpieczników pod nogami pasażera).
Zgodnie z instrukcją przyczepiłem magnesik neodymowy, chyba trochę grubszy niż kolegi powyżej. Oczywiście obwiązałem taśmą izolacyjną dla lepszej przyczepności.

Dzięki temu jak na razie, wszystko działa. Najbardziej chałupnicza metoda jaką do tej pory użyłem :) tylko czekać na jakieś zwarcie lub inne problemy :P

Jeżeli ktoś znajdzie sposób na zmianę tego przekaźnika lub jego otwarcie od góry, na pewno skorzystam – na tą chwilę, obecna metoda się sprawdza. Pozdrawiam.

magnesik i przekaźnik.jpg
magnesik i przekaźnik
Początkujący
 
Od: 25 wrz 2017, 21:30
Posty: 14 (2/0)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 3 (2004) 2.0 150KM pb+gaz

Postprzez ojciec7 » 25 lip 2018, 07:29

Witam ponownie już zamówiłem mocniejszy magnes neodymowy i wypróbuje. Wczoraj po jeździe po mieście wyłączyłem światła i znowu włączyłem i nie zapaliły więc stary sposób wrócił. ale do wieczora nie miałem już problemu było wszystko oki Jak przyjdą mi nowe magnesy to wypróbuje.
AAA dougiejones z tą żarówką to jakiś musi być fart bo tak próbowałem wcześniej bo mi jakiś mechanior zalecił bo u niego w citroenie jak była spalona albo podpalona to gasło podświetlenie. Ale jak to działa to trzeba korzystać jak najdłużej. Dzieki wielkie wszystkim zainteresowanym i za podpowiedzi jak nowe neodymowe nie będą śmigać następny etap przewód z żarówek postojowych do mijania a jak nie pomorze to eksperyment z otwieraniem przekaźnika <cisza> . Na pewno poinformuje jak coś wyjdzie żebyśmy spali spokojnie i nie zużywali dużo plastrów <rotfl>
Początkujący
 
Od: 6 mar 2013, 08:51
Posty: 17
Auto: Mazda 3 1,6 105km hatchback rok produkcji 2004 model 2004

Postprzez Matuszcz » 20 wrz 2018, 13:37

I jak? Działą sposób z magnesem neodymowym?

Jadę zaraz do sklepu, kupię magnes tylko nie wiem jak wielki musi być. Znalazłem 6mm na 2mm, starczy? Kupie jeszcze dla bezpieczeństwa większy <lol> i zdam relację czy działa u mnie czy nie
Początkujący
 
Od: 15 kwi 2017, 20:50
Posty: 24 (1/1)

Postprzez Kali47 » 4 paź 2018, 18:50

Dziś założyłem magnes problemu nie ma :D PS. Musi być neodymowy inne sa zbyt slabe , operacja trwała z 30 min :D
Początkujący
 
Od: 18 cze 2017, 13:53
Posty: 26 (1/0)
Skąd: Szczecin
Auto: MAZDA 3 BM, 2.0 BENZYNA (175KM) ,2014.

Postprzez ita5248 » 6 paź 2018, 22:39

Mój magnes ma średnicę 7mm, wysokość 5mm.
Początkujący
 
Od: 25 wrz 2017, 21:30
Posty: 14 (2/0)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 3 (2004) 2.0 150KM pb+gaz

Postprzez Muody » 8 paź 2018, 19:42

Minął ponad rok od mojego poprzedniego postu, wiec wyglada na to ze jednak jestem cierpliwy! W poprzednim poście na stronie nr 3 jest filmik z obiawami. :)

Przede wszystkim chciałem napisać, że po zamontowaniu magnesu neodymowego (6x4mm) problem dyskoteki na desce rozdzielczej został wyeliminowany <czarodziej> i od ponad tygodnia ani razu nie mrugnelo- wcześniej kilka razy dziennie.

Popełniłem mały błąd, więc o nim też napiszę. Przy pierwszym podejściu zamontowałem magnes na środku i zabezpieczyłem taśmą izolacyjną co by się nie ruszył- to był błąd ponieważ po złożeniu do kupy światła nie świeciły pernamentnie i zniknęła kontrolka świateł mijanja. Rozebrałem skrzynkę raz jeszcze i zostawiłem magnes w pozycji w której sam się zainstalował (górna lewa część przekaźnika- delikatnie wystawal poza lewą krawędź!) Zabezpieczyłem taśmą izolacyjną w szczęśliwym czerwonym kolorze, i od tej chwili wszystko śmiga jak należy. Osoba która zrobiła to jako pierwsza zasługuję na nobla z elektroniki! :) <spoko>
Początkujący
 
Od: 28 kwi 2017, 19:59
Posty: 13 (0/1)
Auto: Mazda 3
2.0 LF 150 km
Rok produkcji 2003

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323

cron