Silnik gasł po czym nie odpalał

Postprzez Girdian » 14 paź 2013, 16:50

Witam wszystkich!

Kupiłem sprowadzaną z Włoch mazdę trochę ponad 2 tygodnie temu, na dzień dobry wymienione zostały filtry, olej, rozrząd, akumulator oraz pompa wody. Przebieg 187000 km.

Zatankowana pod korek, przejechałem 580 km, nic się nie działo. (Przed pierwszym zatankowaniem musiałem nowy akumulator naładować, chyba zostawiłem oświetlenie wewnętrzne przez przypadek włączone).

Zaparkowałem, nie odpalałem jej przez 2 dni, dzisiaj rano wyjechałem z parkingu, przejechałem około 50m, zmieniłem bieg na 2. i silnik zgasł (obroty płynnie z około 800-1000 obr/min spadły do zera aż się silnik wyłączył). Kilka razy próbowałem ją odpalić, nic to nie dało. Wzięta na hol do najbliższego mechanika gdzie podpięto ją pod komputer.

Nie jestem specem od mechaniki samochodowej, postaram się napisać wszystko co mi powiedziano i nie poprzekręcać za bardzo:
– ciśnienie przed rozruchem (na wtryskach?) podchodziło pod 600 atm (powinno być koło 230 atm? jeżeli mówię o dobrym podzespole), z tego powodu komputer nie pozwalał na odpalenie silnika, żeby nie uszkodzić go,
– pompa paliwa sprawna, wtryski tak samo (odłączyli je i sprawdzali rozruch)
– finalnie jakiś przewód ciśnieniowy (tak mi to wytłumaczyli) znajdujący się z tyłu bloku silnika poruszyli, pomęczyli, ciśnienie spadło i silnik odpalił.

Mechanicy stwierdzili, że może to być wina EGR, ale nie powiedzą na 100% bez rozbierania go- może brudny, może łożyska, błąd skasowali, nie wiem jaki był jego numer. Podczas jazdy jeszcze z podpiętym komputerem przejechaliśmy się po okolicy, powiedzieli że trochę za wysoka objętość powietrza dochodząca do silnika (tutaj nie jestem pewny co do tego o czym mówili) i lekko go dusi przy wysokich obrotach (pod 4 tys. obr/min).

Od tego momentu przejechałem 180 km, kilka razy silnik wyłączyłem i włączyłem bez żadnych problemów.

Czy jest to możliwe, żeby to była wina EGR, znalazłem na forum kilka tematów z podobnymi objawami, ale to bardziej gdybym skleił je razem to by odpowiadały temu o czym piszę.

Czy warto go przeczyścić mimo to, na wszelki wypadek tak jak zostało to opisane na forum?

Pozdrawiam i liczę na pomoc.
Ostatnio edytowano 25 paź 2013, 17:59 przez Girdian, łącznie edytowano 1 raz
Początkujący
 
Od: 14 paź 2013, 16:26
Posty: 23 (1/0)
Skąd: Jaworzno
Auto: Mazda 3 BK 1.6 Y6 2007 109 KM HB

Postprzez Girdian » 16 paź 2013, 13:19

Przeczyściłem EGR według poradnika na forum zrobiłem wczoraj jazdę testową i było w porządku. Dzisiaj nie przejechałem nawet 2 km i znowu zgasł i nie odpala...
Początkujący
 
Od: 14 paź 2013, 16:26
Posty: 23 (1/0)
Skąd: Jaworzno
Auto: Mazda 3 BK 1.6 Y6 2007 109 KM HB

Postprzez BlackM3 » 16 paź 2013, 18:09

Znajdź mechanika, który ma ma dedykowany interfejs (Rotunda IDS) i trochę oleju w głowie. Myślę, że połączenie tych dwóch opcji da dobre efekty. To bardzo mało prawdopodobne, żeby niesprawny EGR unieruchomił samochód. Zrobić solidną diagnostykę komputerową, a jeśli są podejrzenia niesprawnego układu paliwowego, to wykonać próbę przelewową. Grzebiąc na oślep można tylko coś popsuć.
Medium – Bozon Records Tour
7.12.2013 KRAKÓW klub Meta – koncert
http://www.youtube.com/watch?v=XHoUZqdku8E
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sie 2008, 14:01
Posty: 218 (0/4)
Skąd: Tarnów
Auto: Mazda 3, BK, Y6 (1.6 CiTD / PSA)

Postprzez Girdian » 25 paź 2013, 17:54

Problemem był czujnik ciśnienia paliwa na listwie wtryskowej (numer czujnika 55PP06-03), po jego wymianie silnik nie gaśnie i odpala bez problemu.

Wg mechanika częsta usterka w M3, czujnik nie był całkowicie zepsuty, zawieszał się gdy silnik się nagrzewał, po jego wystudzeniu odpalał na nowo.

Jedynie mam wrażenie że dusi go pomiędzy 2 a 3 tys obr. do 3. biegu, jednak nie za każdym razem gdy przyspieszam, pokopię po forum szukając ewentualnych poszlak :) na komputerze nic oprócz tego czujnika nie wyszło dlatego to trochę zabawa po omacku...
Początkujący
 
Od: 14 paź 2013, 16:26
Posty: 23 (1/0)
Skąd: Jaworzno
Auto: Mazda 3 BK 1.6 Y6 2007 109 KM HB

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323