Naprawa elektrycznej anteny 323F (BA) – (nieczynna – brak fotek)

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Fryta86 » 31 maja 2011, 19:18

Naprawa anteny elektrycznej.
Usterka:
Antena nie wysuwa się do końca.
Zgon anteny – silnik buczy i trzaska a antena ani drgnie.


Reanimacja:

1. Żeby dostać się do anteny trzeba rozebrać plastiki w bagażniku. Najpierw środkowy przy zamku klapy, następnie ten z prawej strony. Kiedy dostaniemy się do anteny odpinamy wtyczkę, kabel antenowy i wężyk odprowadzający wilgoć. Odkręcamy śrubę 10 i od zewnątrz samochodu ten srebrny pierścień z dwoma otworami w które można włożyć np. kleszcze.
2. Żeby dostać się do środka należy odkręcić 5 wkrętów.
Obrazek
Obrazek
3. Jak zdejmiemy to kółeczko plastikowe duże to wyskoczy nam pasek zębaty…
Obrazek
4. Rozbieramy wszystko co się da i czyścimy bo smar zasyfiony co nie miara (ja czyściłem szmatką później poszczególne elementy rozpuszczalnikiem i pędzlem)
Obrazek
Obrazek
5. Żeby wyjąć bicz należy wyśrodkować i zdjąć używając siły element zaznaczony na zdjęciu. Następnie siłą ciągnąc za kulkę (końcówkę anteny) rozruszać antenę uważając żeby nie zgiąć. Ja wlewałem do środka olej rowerowy i poruszałem czyszcząc z zewnątrz gdzie wychodził cały syf.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
UWAGA! Było tak u mnie ponieważ miałem urwany bicz od tej plastikowej prowadnicy zębatej. W przypadku kiedy jest to sprawne trzeba wyjąć jak wyżej bicz ale razem z tą plastikową prowadnicą zębatą…
6. Żeby rozmontować bicz od tej plastikowej prowadnicy lub tak jak u mnie połączyć jedno z drugim należy najpierw odkręcić kulkę (końcówkę anteny) następnie wepchnąć ten najcieńszy element bicza do środka i wyjąć go drugą stroną. Jest on połączony z tą plastikową zębatą prowadnicą za pomocą tulei która jest zaciśnięta na drucie bicza i na plastikowej prowadnicy. U mnie było to totalnie skorodowane i się rozleciało zostało tyle że udało mi się to przetknąć szpilką ale długo pewnie nie wytrzyma :(
Obrazek
7. Na koniec walimy smaru wszędzie gdzie się da. Ja użyłem zwykłego smaru, najlepszy byłby taki do plastiku. Na ślimaka, pod zębatki, na zębatki w kanał gdzie przychodzi ten pasek zębaty, do dziurki w elemencie wysuwanym – ogólnie wszędzie. Zamknąć można na silikon w celu poprawienia szczelności. Osobiście nie używałem silikonu bo nie miałem pod ręką.
Obrazek
8. Montujemy w aucie i cieszymy się sprawną anteną.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2010, 12:59
Posty: 118 (1/2)
Skąd: Glajwitz
Auto: :
MAZDA 323F '96 1.8 LPG
MAZDA 323F '98 1.5 PB
FocusPocus 1.8 TDCI

Postprzez striker » 31 maja 2011, 21:22

Super!
Znajdę czas to się za to zabiorę!:)
Obrazek
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 1 maja 2008, 00:06
Posty: 27
Skąd: Łódź
Auto: mazda 323f ba 94r. Z5

Postprzez lesiux » 1 cze 2011, 10:03

Przerabiałem temat, u mnie też ta tulejka zaciskowa była skorodowana i cała się pokruszyła. Do połączenia końcówki bata z taśmą polecam rurkę termokurczliwą. Taką aby jak najciaśniej wchodziła na bat i taśmę, lecz nie zgrzewamy tego (u mnie wytrzymało tak 2 dni) bo termokurcz robi się twardy i pęka. Tniemy mały kawałek rurki termokurczliwej, do środka wciskamy trochę epoksydowego kleju dwuskładnikowego i wsuwamy bat, a z drugiej strony taśmę. U mnie tak już działa od jesieni i jest ok.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lut 2009, 18:00
Posty: 1196
Skąd: Katowice
Auto: była 323F BA BP 95r.
jest Mondeo MK4

Postprzez Piotrek.84 » 1 cze 2011, 13:01

U siebie też miałem ten problem.Naprawiałem to trochę inaczej.Zazwyczaj taśma puszcza w miejscu łączenia z anteną,tam gdzie jest ta metalowa tulejka.Wypierdzieliłem ten drut,zaostrzyłem taśmę i przepchnąłem na wylot anteny.Zacisnąłem małym gwoździem z zewnątrz,żeby taśma się nie schowała z powrotem do anteny,a kulkę na cyjanoakryl wkręciłem i przykleiłem na wystający koniec zaostrzonej taśmy.
Antena trochę krótsza,ale nie robi to żadnej różnicy.Jeżdżę juz tak 2 lata :D
Jeżeli coś się zacina użyj siły,gdy się złamie to znaczy,że i tak wymagało wymiany :]
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2008, 21:06
Posty: 248
Skąd: Kielce
Auto: Mazda 323f ''96 1.5 Z5 + LPG BRC
Sequent 24

Postprzez lesiux » 2 cze 2011, 08:53

każdy sposób dobry byle działał :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lut 2009, 18:00
Posty: 1196
Skąd: Katowice
Auto: była 323F BA BP 95r.
jest Mondeo MK4

Postprzez szef2dlp » 2 cze 2011, 10:03

Tak zeby nie zakładać nowego postu, to mam pytanko, jak wyłączyć wysuwanie się anteny, w ogole nie słucham radia, a za każdym razem jak odpalam samochód i chce posłuchać muzy z mp3... to wysuwa się niepotrzebna antena ?
Początkujący
 
Od: 17 kwi 2011, 23:52
Posty: 6

Postprzez B4r7 » 2 cze 2011, 10:51

zamontować przełącznik na impulsowym przewodzie
Forumowicz
 
Od: 22 wrz 2009, 10:27
Posty: 120
Skąd: Mikołów
Auto: Lexus IS200

Postprzez szef2dlp » 2 cze 2011, 11:59

Aha, a może jakoś dokładniej ... gdzie to się znajduje i jaki przełącznik kupić.. ?
Początkujący
 
Od: 17 kwi 2011, 23:52
Posty: 6

Postprzez B4r7 » 2 cze 2011, 12:46

dokładniej to były już posty o tym ale masz niebieski kabelek z radia to go musisz przedłużyc z 2 stron i zamontowac se gdzies przełącznik gdzie chcesz.Przełączniki sa w elektronicznym sklepie i sprzedawca ci doradzi jaki musi być bo ja sie na tym nie znam za bardzo
Forumowicz
 
Od: 22 wrz 2009, 10:27
Posty: 120
Skąd: Mikołów
Auto: Lexus IS200

Postprzez lesiux » 2 cze 2011, 13:21

u siebie w radiu sony mam opcje TA i ona powoduje wysuwanie anteny nawet jak słucha się cd, jak się ją wyłączy to jest spokój.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lut 2009, 18:00
Posty: 1196
Skąd: Katowice
Auto: była 323F BA BP 95r.
jest Mondeo MK4

Postprzez Fryta86 » 2 cze 2011, 16:07

No ja chyba też mam taką opcję w radiu bo przed naprawą wysuwała się za każdym razem (to znaczy nie wysuwała bo była zepsuta ale pierdziała) jak włączałem radio a cały czas tylko na CD. Teraz po naprawie wysuwa się tylko przy radiu TUNER a nie przy CD :) nie wiem co nacisnąłem ;P
Może by tak temat do fotorelacji wrzucić ??? :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2010, 12:59
Posty: 118 (1/2)
Skąd: Glajwitz
Auto: :
MAZDA 323F '96 1.8 LPG
MAZDA 323F '98 1.5 PB
FocusPocus 1.8 TDCI

Postprzez motorzystaa » 7 cze 2011, 01:00

Witam Panowie!
Właśnie wróciłem z garażu i rozebrałem antenę i okazało sie że taśma jest cała. Silnik pracuje ale to koło zębate skośne małe się nie kręci (to co najbliżej silniczka). Jest ono dość wyżłobione, nie jest proste tylko półokrągłe jak nawaliłem dużo smaru to kilka razy działało a jak smar "poszedł" gdzie chciał to już nie hulało. Co proponujecie zrobic??
Szczerze to wątpie że można je dokupić osobno;/ da sie je jakoś podratować??
Forumowicz
 
Od: 28 maja 2011, 11:56
Posty: 76
Auto: poszukiwana Madzia 6

Postprzez lesiux » 7 cze 2011, 07:59

chyba zostaje Ci kupić używkę, nawet z uszkodzoną taśmą i poskładać z dwóch, jedną sprawną.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lut 2009, 18:00
Posty: 1196
Skąd: Katowice
Auto: była 323F BA BP 95r.
jest Mondeo MK4

Postprzez motorzystaa » 7 cze 2011, 09:52

tylko że taką ciężko znaleźć ;/
może ktoś poratuje??
Forumowicz
 
Od: 28 maja 2011, 11:56
Posty: 76
Auto: poszukiwana Madzia 6

Postprzez Barni » 13 cze 2011, 17:31

ja dziś złożyłem z dwóch anten jedną. Dostałem od Dziewczyny na imieniny antenę kupiła używkę ale oryginalną i sprzedawca zapewniał ją, że pasuje do mazdy 323f ba. okazało się, że jest zupełnie inna. Wymieniłem całą elektrykę w nowej antenie(tzn przełożyłem ze starej płytkę eletryczną a bat anteny, prowadnice i obudowa są z tej co dostałem) Musiałem tak zrobić gdyż kostka którą wpina się pod antenę nie pasowała w miejsce w które się podpina w płytkę elektryczną która była w antenie od Dziewczyny w skrócie "DO NOWEJ ANTENY WŁOŻYŁEM STARE SERCE" :D Trochę może niezrozumiałe napisałem więc sorki :]

motorzystaa napisał(a):tylko że taką ciężko znaleźć ;/
może ktoś poratuje??


Kolego napisz dokładnie o którą zębatkę Ci chodzi bo ze starej anteny do tej co dostałem żadnego koła zębatego nie przekładałem więc może mam to czego potrzebujesz :)

W razie co pisz tu lub na priv
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 mar 2011, 17:38
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323f BA 97' Z5

Postprzez motorzystaa » 16 cze 2011, 13:04

No i po założeniu koła zębatego od kolegi Barniego okazało się że chwile wszystko chodziło pięknie ale powstał znów ten sam problem po kilku wysunięciach i wsunięciach anteny znów się wyrobiła górna część tego trybu. Ja juz nie mam pomysłu jak to zrobić a może ktoś wie od czego innego mógłby spasować taki tryb. może być metalowy ja już jakoś bym z tym poradził.
Koledzy proszę o pomoc!!!!
Forumowicz
 
Od: 28 maja 2011, 11:56
Posty: 76
Auto: poszukiwana Madzia 6

Postprzez pulkownik » 16 cze 2011, 13:28

Witam, czy żeby zdemontować plastikową obudowę z boku trzeba wyciągać ten stelaż z podłogi? Wczoraj rzuciłem okiem na to i ten boczek jest wielki. Proszę o dokładne wskazówki jak to zdemontować.

Moja antena niestety odmówiła posłuszeństwa <płacze>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 wrz 2009, 14:42
Posty: 155 (3/0)
Skąd: Bielsko-Biała

Postprzez darco » 12 lip 2011, 18:38

Nie trzeba wyciągać tego stelaża. wystarczy wyciągnąć kołki i odchylić boczek – nie musisz go całkowicie wyciągać.
Początkujący
 
Od: 10 kwi 2011, 15:08
Posty: 26
Skąd: lubelskie
Auto: Mazda 3 1.6 BK

Postprzez Robb » 13 lip 2011, 10:04

Z ciekawości napisałem do carspeed z zapytaniem o antene i dostałem odp.

Antena elektryczna:
– cała kompletna antena to koszt w oryginale OE MAZDA grubo ponad 1000zł/szt
Jeśli układ napędowy anteny jest sprawny (silnik, koła zębate), a nie wysuwa się teleskop, to można reanimować starą antenę.
– zestaw naprawczy anteny (teleskop z taśmą zębatą) oryginał OE MAZDA 165zł/szt, na zamówienie – oczekiwanie 3 dni robocze
Początkujący
 
Od: 28 cze 2011, 12:05
Posty: 17
Skąd: Kostrzyn wlkp. / Poznań
Auto: Mazda 323F BA Z5

Postprzez lesiux » 13 lip 2011, 23:14

moja antena dziś się ponownie zepsuła, w weekend zobaczę co tym razem ale przypuszczam, że znowu puściła taśma.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 lut 2009, 18:00
Posty: 1196
Skąd: Katowice
Auto: była 323F BA BP 95r.
jest Mondeo MK4

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323