Problem z temperaturą [BA B3]

Postprzez boskipiter » 18 lut 2013, 23:14

Witam
Po raz KOLEJNY zwracam się z prośbą o pomoc w diagnozie.... trafiłem na jakiś wyjątkowo wadliwy egzemplarz albo poprzedni właściciel był ch..., pał..., i bucyfałem... i nic nie robił w samochodzie....

Właśnie wróciłem po zmianie uszczelki pod głowicą i mam problem, a mianowicie temperatura silnika...
myślałem, że to termostat ale objawy dziwne
t.j jak samochód stoi temperatura łaenie idzie w górę i zatrzymuje się w odpowiednim miejscu ( t.j ciutke nad połową) wystarczy, że tylko ruszę i temperatura zaczyna spadać w dół... jak po mieście daje rade jeździć jeszcze w miare z dogrzanym silnikiem, tak jak właśnie wracałem w trasie temp. spadła praktycznie na literke "C" i jechałem cały czas na "ssaniu" . Myślałem, że może wskazówka wariuje ale po 100 km można było smiało trzymać rękę na silniku... dodam ze uklad odpowietrzony.
Pomocy

i jeszcze z innej beczki jak jechalem do miejsca swojej pracy cos sie spsulo i od 80 km/h wibruje lewe przeenie koło wraz z kierownica i cala buda a przy chamowaniu sie wzmaga. Dodam ze mam klocki do wymiany, to moze byc to?
Ostatnio edytowano 20 lut 2013, 00:27 przez boskipiter, łącznie edytowano 1 raz
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

Postprzez puznies0 » 18 lut 2013, 23:28

boskipiter napisał(a):Witam
Po raz KOLEJNY zwracam się z prośbą o pomoc w diagnozie.... trafiłem na jakiś wyjątkowo wadliwy egzemplarz albo poprzedni właściciel był ch..., pał..., i bucyfałem... i nic nie robił w samochodzie....

Właśnie wróciłem po zmianie uszczelki pod głowicą i mam problem, a mianowicie temperatura silnika...
myślałem, że to termostat ale objawy dziwne
t.j jak samochód stoi temperatura łaenie idzie w górę i zatrzymuje się w odpowiednim miejscu ( t.j ciutke nad połową) wystarczy, że tylko ruszę i temperatura zaczyna spadać w dół... jak po mieście daje rade jeździć jeszcze w miare z dogrzanym silnikiem, tak jak właśnie wracałem w trasie temp. spadła praktycznie na literke "C" i jechałem cały czas na "ssaniu" . Myślałem, że może wskazówka wariuje ale po 100 km można było smiało trzymać rękę na silniku... dodam ze uklad odpowietrzony.
Pomocy

i jeszcze z innej beczki jak jechalem do miejsca swojej pracy cos sie spsulo i od 80 km/h wibruje lewe przeenie koło wraz z kierownica i cala buda a przy chamowaniu sie wzmaga. Dodam ze mam klocki do wymiany, to moze byc to?


wymontuj termostat i zobacz czy się nie zwiesił w pozycji otwartej... wrzuć go do gorącej wody i obserwuj co się dzieje... a co do wibrującego koła to zdejmij je i zobacz... może okładzina się odkleiła od klocka i wpadła gdzieś i nie łapie jak trzeba, albo krzywa tarcza, pęknięta ... cholera wie... nie zdejmiesz nie dowiesz się...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 cze 2008, 16:44
Posty: 456
Skąd: stąd
Auto: Mazda

Postprzez boskipiter » 18 lut 2013, 23:35

dziekuje za szybka odpowiedz:) co do koła masz racje tak będzie najlepiej;) aco do termostatu too myslisz?? trzymałby prawidłową temp jak stoję??
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

Postprzez ucze1102 » 19 lut 2013, 10:54

jak stoisz to trzyma temp a jak jedziesz to powieterze idzie na chłodnice i chłodzi <oczko> też bym w pierwszej kolejności ten termostat sprawił bo to ewidentne objawy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2010, 10:37
Posty: 166
Skąd: Kraśnik/Lublin
Auto: Mazda 323F 2.0 V6 '96r

Postprzez boskipiter » 19 lut 2013, 12:14

oki dziekuje Panowie ślicznie :) termostat rąbniety.... zalałem wrzątkiem i zero reakcji..
do zamkniecia :))
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

Postprzez rider143 » 19 lut 2013, 16:36

boskipiter napisał(a):oki dziekuje Panowie ślicznie termostat rąbniety.... zalałem wrzątkiem i zero reakcji..
do zamkniecia )
No ale przed zanurzeniem w tym wrzątku był otwarty czy zamknięty?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 paź 2012, 21:29
Posty: 392
Skąd: Ostrów Lubelski
Auto: Mazda 323F BA
1,5 B+G 1997r

Postprzez boskipiter » 19 lut 2013, 19:55

zamkniety byl..... hmmm a moze przy montowaniu glowicy zle go wsadzilem..?? mianowicie kapturkiem do glowicy...
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

Postprzez rider143 » 19 lut 2013, 20:23

boskipiter napisał(a):zamkniety byl
Może temp wody była za niska i się nie otworzył.
Jakby termostat był stale zamknięty to silnik miałby tendencję do przegrzewania się.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 paź 2012, 21:29
Posty: 392
Skąd: Ostrów Lubelski
Auto: Mazda 323F BA
1,5 B+G 1997r

Postprzez luki_92_92 » 19 lut 2013, 20:26

No to może niech wleje wodę do garnka, zagotuje ją i do gotującej się wody włoży termostat, wtedy nie powinna być woda za zimna <oczy>
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 kwi 2009, 19:42
Posty: 2443 (6/12)
Skąd: Sosnowiec
Auto: Mazda 323F BA GLX A-Spec '98 1.8 BP
Mazda RX-8 '05

Postprzez boskipiter » 19 lut 2013, 21:18

termostat włożyłem do szklanki i zalałem wrzątkiem... a termostat jest na 88 *c
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

Postprzez rider143 » 19 lut 2013, 21:27

Ok, ale zrób tak jak kolega wyżej radzi-to pewniejszy sposób. Tym bardziej, że termostat nie otwiera się w ułamku sekundy a woda ciągle stygnie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 paź 2012, 21:29
Posty: 392
Skąd: Ostrów Lubelski
Auto: Mazda 323F BA
1,5 B+G 1997r

Postprzez boskipiter » 19 lut 2013, 21:34

ok poczyniłem... Termostat pozostaje w pozycji zamkniętej. Dlatego też mój problem jest dziwny:]
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

Postprzez rider143 » 19 lut 2013, 21:44

boskipiter napisał(a):Termostat pozostaje w pozycji zamkniętej.
Wymień na nowy. Być może teraz jest w pozycji zamkniętej a czasami losowo się otwiera i wtedy spada Ci temperatura na wskaźniku.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 paź 2012, 21:29
Posty: 392
Skąd: Ostrów Lubelski
Auto: Mazda 323F BA
1,5 B+G 1997r

Postprzez boskipiter » 19 lut 2013, 21:50

oki dziękuje :) Lecz dzisiaj zauważyłem jeszcze jeden dziwny problem. Wentyl się nie załącza, na ciepłym silniku jak odkręcę korek na chłodnicy to wywala mi płyn( chodź to pewnie normalne...) no i najdziwniejsze przy przełączaniu świateł z postojówek na drogowe i na odwrót wskazówka od temp dyga... standardowo utrzymuje się 1cm nad połową
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

Postprzez puznies0 » 19 lut 2013, 22:30

boskipiter napisał(a):oki dziękuje :) Lecz dzisiaj zauważyłem jeszcze jeden dziwny problem. Wentyl się nie załącza, na ciepłym silniku jak odkręcę korek na chłodnicy to wywala mi płyn( chodź to pewnie normalne...) no i najdziwniejsze przy przełączaniu świateł z postojówek na drogowe i na odwrót wskazówka od temp dyga... standardowo utrzymuje się 1cm nad połową


jak masz opalarkę to spróbuj na włączonym zapłonie podgrzać sam czujnik ( tylko go wykręć) i zobaczysz czy się załączy wentylator... w madzi ciężko jest doprowadzić do jego włączenia... poza tym sprawdź czy w ogóle wentylator chodzi podpinając go na krótko do prądu...
a co do wskazówki to też lipa... powinna być na połowie idealnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 cze 2008, 16:44
Posty: 456
Skąd: stąd
Auto: Mazda

Postprzez boskipiter » 19 lut 2013, 23:07

wentyl działa, sprawdzałem w trybie serwisowym. Najgorsze jest to, że we wskazanych miejscach w moim silniku nie ma tego czujnika... ( albo źle szukam, obok termostatu). Co do wskazówki to pewnoe przez ten termostat ... A może być tak, że czujnik nie uruchamia wentyla bo termostat nie otwiera przepływu?
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

PostTen post został usunięty przez radar88 20 lut 2013, 00:41.
Powód: OT

PostTen post został usunięty przez radar88 20 lut 2013, 00:41.
Powód: OT

Postprzez puznies0 » 20 lut 2013, 20:02

boskipiter napisał(a):wentyl działa, sprawdzałem w trybie serwisowym. Najgorsze jest to, że we wskazanych miejscach w moim silniku nie ma tego czujnika... ( albo źle szukam, obok termostatu). Co do wskazówki to pewnoe przez ten termostat ... A może być tak, że czujnik nie uruchamia wentyla bo termostat nie otwiera przepływu?


może być tak że termostat jest ciągle otwarty i przepływ jest non stop i dlatego wentylator nie zadziała bo czujnik nie dostanie odpowiedniej temperatury a tym samym nie puści sygnału do załączenia wentylatora... wymień termostat na nowy i wtedy zobacz.. to jest chyba najtańsza opcja jaką możesz na pierwszy rzut zrobić... tylko zamontuj go dobrze i odpowietrz układ jak należy... zobacz czy obydwa węże są tak samo gorące podczas pracy silnika jak już się nagrzeje i czy nie puchną ... i nie zapomnij ustawić ogrzewania na gorącym ale bez włączania dmuchawy... w między czasie jak już będzie działał silnik to dotknij chłodnicy i sprawdzaj czy cała jest gorąca ... na zimnym silniku odkręć sobie korek od chłodnicy i dolewając płyn obserwuj czy nie bombluje jak już przestanie iść powietrze i pobierać płyn to zakręć i rób to co pisałem wcześniej...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 cze 2008, 16:44
Posty: 456
Skąd: stąd
Auto: Mazda

Postprzez boskipiter » 20 lut 2013, 21:21

Tak zrobię :) tylko na nowy termostat musze poczekac do marca :(((((
Kto pyta nie błądzi... i nie psuje samochodu....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2013, 13:50
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 323c BA 1.3 1995r.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 3 / 323