Ściemniacz podświetlania deski rozdzielczej – montaż

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Interceptor » 25 maja 2010, 19:07

Witam. Było już sporo pisane o podświetlaniu poszczególnych przycisków na desce rozdzielczej, ale ja ten wątek założyłem w innej sprawie. Mianowicie moja BJ jest bez pokrętła ściemniania podświetlania zegarów itp. Moja wersja jest w ogóle biedna, ale żeby tego brakowało? Nie widziałem jeszcze egzemplarza bez tego bajeru. Jak to ja lubię doposażać swój samochód w różne zabawki, zapragnałem więc także dodać i ten bajer. Rozebrałem boczną osłonę deski rozdzielczej (tą którą przykrywają drzwi gdy są zamknęte) w celu weryfikacji czy nie mam jakiś niepodłączonych kostek. Znalazłem jedną wolną. Sugerując się tym, że japońce robią do wszystkich bj mniej wiecej podobne wiązki kabli uznałem, że to wlaśnie będzie wtyka od sciemniacza. Jakie było moje wielkie zdziwienie, gdy zakupiłem pokrętło ściemniania, a ono nie pasowało. Wolna wtyczka okazała się wtyką do TCS (którego też nie mam) Dokupiłem wtykę TCS – faktycznie pasuje choć TCS nie działa, ale akurat tutaj nie nastawiałem się na cud, że wepnę włącznik/wyłącznik TCS i wszystko będzie hulać. Wracając do ściemniacza..., nie mam już więcej wolnych wtyczek, no chyba że jest gdzieś wciśnięta, a ja nie mogę jej znaleźć, lub faktycznie brakuje mi kabli. Moje pytanie, czy któryś z was bawił się kiedyś w to?
Dodam, że mam Madzię z Danii. Ktoś kiedyś pisał, że są to wersje zdziwaczałe pod względem wyposażenia. Mam za to np automatycznie włączane światła, zaraz po przekręceniu kluczyka.
Pozdro
Moja M http://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=312&t=115425
Ciężka stopa = lekki portfel :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 cze 2009, 18:17
Posty: 128
Skąd: Unieście, Warszawa
Auto: Mazda 323 BJ 1,3 16V 1998r

Postprzez Interceptor » 29 maja 2010, 23:01

No dobra, poradziłem sobie z tym ściemniaczem. Napiszę co niego gdyby ktoś też chciał się w to pobawić.
Wspomagałem się instukcją istalacji elektycznej – Protege 2002 wiring diagram suplement. Na jendej ze stron jest opisany schemat elektyczny właśnie tego urządzenia.
Obrazek

Obrazek

Elektryk ze mnie żaden, ale wystarczyło umiejętności, żeby wyczytać, że kostka od ściemniacza jest koloru zielonego oraz jakiego koloru kable z niej wychodzą. Wg schematu były to kable o kolorach (czarny, biały z niebieskim, jasny zielony z czarnym) Poszedłem do auta poszukać takiej kostki. Po chwili znalazłem, była związana z innymi kablami oraz schowana głęboko, za bocznym panelem. Co prawda była do niej podłączona jakaś inna kostka z której wychodziło kilka czarnych kabli, ale uznałem że pewnie w ten sposób był zamknięty obwód żeby w ogóle podświetlanie działało. Ryzyk fizyk. Podłączyłem przycisk ściemniacza i o dziwo wszystko działa!! <jupi> Jak to dobrze, że japońce nie kombinowali zbyt dużo z instalacją elektryczną i można w ten sposób doposażyć sobie auto. Gdyby jeszcze można było w ten sposób włączyć TCS ;)
Na koniec dodam, że nie wiedziałem, że wraz ze ściamnianiem zestawu zegarów, ciemnieje także zegarek z termometrem.
POZDRO
Moja M http://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=312&t=115425
Ciężka stopa = lekki portfel :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 cze 2009, 18:17
Posty: 128
Skąd: Unieście, Warszawa
Auto: Mazda 323 BJ 1,3 16V 1998r

Postprzez topik » 30 maja 2010, 10:35

Witam. Interceptor dobra robota. Pozdrawiam
Diagnostyka komputerowa vcds: audi, vw, skoda, seat. Kołobrzeg i okolice, Świdwin i okolice.
RF2A
Kiedyś będzie M 3 może M 6
Jak raz kupisz Mazdę to już nigdy nie zamienisz jej na inną markę
Mogę polecić dobrego mechanika z Redła (okolice Świdwina i Połczyna Zdroju) oraz z Piły
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 paź 2006, 15:41
Posty: 774 (0/3)
Skąd: Redło
Auto: Mazda 323F 2.0 TD (BJ) 1999r.

Postprzez grzesiOL » 10 kwi 2011, 15:24

moja mazda 2 litry tdvi jest z 2000 roku i tak: ma klimke, ele. szybki(z przodu) ele lusterka oraz sa podgrzewane i jakiez bylo moje zdziwienie gdy sie okazało ze nie ma tego sciemniacza... dlaczego?
Początkujący
 
Od: 9 mar 2011, 15:49
Posty: 16
Skąd: Olsztyn
Auto: 323f 2.0 TDVi '00

Postprzez Borys » 10 kwi 2011, 20:51

Bo pewnie jest z Belgii lub Holandii
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 lip 2007, 00:00
Posty: 2063 (0/1)
Skąd: Łódź
Auto: Lancer

Postprzez grzesiOL » 11 kwi 2011, 12:34

jakos specjalnie nie ubolewam nad brakiem sciemniacza, ale jakby byl to by byl:) a z jakiego kraju to nie mam pojmy bo nie wnikalem przy zakupie... ale , napewno sprowadzona.
Początkujący
 
Od: 9 mar 2011, 15:49
Posty: 16
Skąd: Olsztyn
Auto: 323f 2.0 TDVi '00

Postprzez decadent » 11 kwi 2011, 13:03

Nie wiem po co Wam ten ściemniacz – u mnie jest, ale raczej go nie używam, za to jak padł to cuda się działy i całe podświetlenie gasło, tylko że nie wiedziałem że to ściemniacz.
Forumowicz
 
Od: 8 maja 2010, 08:57
Posty: 682
Skąd: Kielce
Auto: BJ, 1.5 benz. 1999

Postprzez Neonixos666 » 11 kwi 2011, 17:24

taki do niczego nie potrzebny bajer bo niby w podróży można sobie trochę przyciemnić żeby nie denerwowało ale mnie tam nic nie denerwuje i jest to zbędne jak dla mnie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 wrz 2009, 00:21
Posty: 9472 (52/237)
Skąd: Szczytno
Auto: Grand Scenic III PHII R9M

Postprzez Micha3l » 12 kwi 2011, 07:08

o przepraszam moja jest z Holandii i ma sciemniacz ;P , ale fakt wersja dziwna bo ma klime, a nie ma nawet ABS'u, co w sumie mi odpowiada
Bez Mazdy nie ma jazdy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 sty 2011, 12:11
Posty: 152
Skąd: Łódź
Auto: 323F'99 BJ 1.5 GLX Twilight Blue Mica LPG KME Nevo

Postprzez Interceptor » 12 kwi 2011, 23:01

Moja jest z Dani i lubię dokładać do niej niektóre nawet czasami zbędne bajery. Pokrętło sciemniacza 15 zł, gó..no nie pieniądz, a satysfakcja z własnej udanej modyfikacji – bezcenne :D
Moja M http://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=312&t=115425
Ciężka stopa = lekki portfel :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 cze 2009, 18:17
Posty: 128
Skąd: Unieście, Warszawa
Auto: Mazda 323 BJ 1,3 16V 1998r

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323