Kamera cofania w BJ

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez bejot » 25 maja 2012, 15:39

Szukałem po całym forum i nie znalazłem infa w temacie – kamery cofania w BJ. Są inne
informacje, co kto zrobił, ale w BJ ja nie znalazłem.

Szukając w necie odpowiedniej kamery do BJ, nie znalazłem na 100% takiej, która by odpowiadała mojemu wyobrażeniu piękna <lol>
Z założenia, kamera ma być zamiast lampki oświetlenia tablicy rejestracyjnej.
Nasza lampka wygląda tak:
Obrazek
Po pomiarach lampki i otworu w klapie bagażnika, wyszło mi że: ta kamera powinna pasować na styk:
Obrazek

Po zakupieniu, okazało się, że wszystko jest OK., tylko, że obiektyw cały nie wygląda z za osłony.
Aby nie popadać w zbędne koszty, postanowiłem adoptować posiadaną kamerę do panujących warunków. Po małych, ale radykalnych cięciach, ww kamera zmieniła swój kształt / wielkość/ i była bardziej przyjazna do umiejscowienia jej w innym a zarazem bardzo zaszczytnym jak dla kamery – miejscu.
Postanowiłem ją umieścić w miejsce zaślepki, na zdjęciu zaznaczona strzałką.
Obrazek
W tym miejscu znajdują się śruby mocujące, ale po małej modyfikacji, kamera tam zaistniała.
Została przyklejona, a potem uszczelniona silikonem – płynna uszczelka. Tak to wyglądało:
Obrazek
Obrazek
W celu przeprowadzenia kabli z kamery do środka klapy bagażnika, została także zmodyfikowana lampka oświetlenia tablicy:
Obrazek
Całość także po wszystkim uszczelniona silikonem.

Jednym z kolejnych problemów- jest zasilenie „+” ze świateł cofania. Ja rozwiązałem to w ten sposób.
Znalazłem kabel w bagażniku, na którym jest „+” świateł cofania: czerwono-żółty z szarym paskiem – tak jest u mnie:
Obrazek
Używając szybko złączki tzw. samochodowej podłączyłem zasilanie:
Obrazek
Z klapy bagażnika przedostałem się przepustem kablowym łączącym klapę z samochodem.
Obrazek
Obrazek
W gumowym przepuście jest wystarczająco dużo miejsca na dwa kable. Z bagażnika przeciągałem dwa kable- „+” zasilania ze świateł cofania, oraz sygnałowy – obrazu – do podłączenia do monitora.
Dlaczego do zasilenia monitora nie wykorzystałem np.: z „jakiegoś plusa z przodu samochodu”?
Dlatego że pomimo opisów w necie, że: monitor bez sygnału nie pobiera prądu, jest trochę mylące. Mój zakupiony monitorek 4,3 cala, faktycznie po podłączeniu do zasilania – bez sygnału obrazu – nie pobierał prądu, ale tylko za pierwszym razem. Kiedy podłączyłem zasilanie i sygnał video a potem odłączyłem sygnał – to monitorek pobierał około 12 mA prądu. Niby mało, ale stałe „dodatkowe” obciążenie akumulatora, spowodowało, że zasilanie monitora poszło razem z zasilaniem kamery.
Z klapy bagażnika, po pomyślnym upakowaniu przewodów w przepuście, i po odchyleniu podsufitki, jesteśmy prawie, że w domu <lol>
Obrazek

Fakt, że wcześniej trzeba zdjąć plastikowy boczek w bagażniku oraz osłonę klapy bagażnika, ale pomijam to. To już kabelki idące przy siedzeniu kierowcy:
Obrazek
Początkowo monitorek chciałem troszkę schować, aby nie kusił widokiem, ale okazało się, że w to miejsce godzi chciałem go upakować, to niestety jest za duży. I w tym momencie powiedzenie – duży więcej może – okazało się nietrafione. Następne wybrane miejsce to półka podszybia:
Obrazek
Jednak dwustronna taśma lepiąca kiepsko trzymała. Drgania samego samochodu podczas jazdy powodowały ciągłe odpadanie monitora.
Postanowiłem przenieść monitorek w bardziej centralny punkt samochodu. Po wielu pomysłach, monitorek zamontowany został centralnie. Niestety nie posiadam zdjęć z tego, uleciały gdzieś w kosmos.
Monitorek zainstalowany jest przy zegarku.
Obrazek
Obrazek
Kończąc temat. Zamocowana kamera
Obrazek
Taki jest widok z kamery
Obrazek
Zdjęcie zrobione kiedy słońce świeciło już z tyłu samochodu. Naniesiona skala w kamerze z symbolem 1.0 od krawężnika, tak było za samochodem
Obrazek

Kamera widzi kawałek zderzaka, to ta kropkowana poprzeczna linia .
Widok wieczorny – nie nocny.
Obrazek
Obrazek

Kamerka jeździ już około miesiąca w samochodzie. Bardzo jest przydatna w momentach kiedy chcemy dojechać do przeszkody, której już nie widać w lusterkach.
Praktycznie – w samych lusterkach bym zakończył manewr cofania, ale po widoku z kamery, śmiało można jeszcze cofać. I to jest najpiękniejsze w całości. Taki był cel instalowania takiej kamery.

I to by było na tyle, jak mawiał Profesor mniemanologii stosowanej – Jan Tadeusz Stanisławski
Demokracja, to dwa wilki i owca, głosujące, co zjeść na obiad. Wolność, to uzbrojona po zęby owca, która może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją.
Ben Franklin
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 mar 2012, 11:18
Posty: 45 (0/2)
Skąd: Płock
Auto: 323 F; BJ; 1.6 l; ZM-DE; 16/DOHC; 98 KM; 2001r.
Zukuzumochi

Postprzez bombel1991 » 26 maja 2012, 00:00

czy jeśli mój odtwarzacz z lcd ma z tyłu czincz od kamery cofania, to muszę ciągnąć te wszystkie kable?
Forumowicz
 
Od: 8 lut 2011, 22:48
Posty: 112

Postprzez bejot » 26 maja 2012, 00:39

Hm, na pewno musisz podać sygnał video z kamery, właśnie w "czincz od kamery cofania" ale czy po podaniu sygnału Video odtwarzacz /ekran/ zareaguje – to ja tego nie wiem.
Na pewno także musi być zasilana kamera, rozumie że rozpatrujemy sytuacje kiedy włączamy bieg wsteczny.
I najprawdopodobniej, jeśli odtwarzacz nie jest włączony – to obraz się nie pokaże.
Demokracja, to dwa wilki i owca, głosujące, co zjeść na obiad. Wolność, to uzbrojona po zęby owca, która może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją.
Ben Franklin
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 mar 2012, 11:18
Posty: 45 (0/2)
Skąd: Płock
Auto: 323 F; BJ; 1.6 l; ZM-DE; 16/DOHC; 98 KM; 2001r.
Zukuzumochi

Postprzez xedos1972 » 26 maja 2012, 04:08

teoretycznie tylko sygnałowy z kamery , ale jeśli masz własny monitor w zestawie audio to nie wiem . ja w drugim samochodzie mam radio Navroad NR650BTV + podobny zestaw tego producenta z tej strony http://www.emg-poland.pl/index.php?EMG= ... E&param=40 więc jest centralka i w momencie włączenia biegu wstecznego obraz z kamery jest przesyłany poprzez centralkę na istniejący w samochodzie wyświetlacz.
xedos1972
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2010, 00:15
Posty: 879 (0/15)
Skąd: Łódź
Auto: 323S/BJ/1.5 ZL/LPG/1999r.

Postprzez Piotr Raczkowski » 26 maja 2012, 09:13

fajna robota teraz tylko moderator powinien do FAQ przenieść aby innym było łatwiej szukać <nauka>
Forumowicz
 
Od: 23 kwi 2009, 18:25
Posty: 535
Skąd: Kłodzko
Auto: premacy 99r 101KM pb/lpg

Postprzez bombel1991 » 26 maja 2012, 19:06

Wydaje mi się, że jeśli miałbym tą kamerkę z centralką to pewnie podczas wrzucenia wstecznego odtwarzacz by się wyłączył, a uruchomił podgląd z kamery.
Forumowicz
 
Od: 8 lut 2011, 22:48
Posty: 112

Postprzez xedos1972 » 27 maja 2012, 10:35

taka kolej rzeczy zmienia się źródło sygnału i masz obraz z kamery cofania , a centralka łączy z sobą czujniki cofania i kamerkę z radarem i głośnik .radar mierzy odległość od przeszkody i wyświetla na ekranie a czujniki sygnalizują to dźwiękiem coraz ostrzejszym w miarę zbliżania się do przeszkody fajny i przydatny bajer.
xedos1972
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 sty 2010, 00:15
Posty: 879 (0/15)
Skąd: Łódź
Auto: 323S/BJ/1.5 ZL/LPG/1999r.

Postprzez bombel1991 » 27 maja 2012, 13:58

orientujecie się może, czy w maździe 3 lampki tablicy są takie jak u nas? Znalazłem taką kamerkę:

http://allegro.pl/hit-najlepsza-kamera- ... 39253.html

pasuje idealnie na zatrzask od lampki, ale jest właśnie tylko do mazdy 3 i 2.
Forumowicz
 
Od: 8 lut 2011, 22:48
Posty: 112

Postprzez black_pablo » 27 maja 2012, 14:30

mama akurat lampkę przy sobie i wymiary są około 70x na 30 (35 w najszerszym miejscu)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 kwi 2011, 09:47
Posty: 1415 (2/3)
Skąd: Lublin
Auto: 323F BJ 99 1,5 ZL

Postprzez boczek86 » 27 maja 2012, 19:55

bardzo fajny gadget :) <spoko> <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 wrz 2010, 12:12
Posty: 2321 (4/1)
Skąd: PUCK
Auto: mazda 323f '99 2,0 ditd sport edition

viewtopic.php?f=312&t=106621&start=0

Postprzez bejot » 28 maja 2012, 09:10

bombel1991 napisał(a):orientujecie się może, czy w maździe 3 lampki tablicy są takie jak u nas? Znalazłem taką kamerkę:

http://allegro.pl/hit-najlepsza-kamera- ... 39253.html

pasuje idealnie na zatrzask od lampki, ale jest właśnie tylko do mazdy 3 i 2.


Tak jak piszesz, że pasuje idealnie na zatrzaski, tak samo miałem ze swoją którą zakupiłem.
Wszystko pasowało, tylko obiektyw nie wystawał całkowicie, przysłonięty był do połowy przez blendę.
Jeśli to coś pomoże to wstawiam lampkę z wymiarami.
Obrazek
Obrazek
tak to wygląda mniej więcej.
Demokracja, to dwa wilki i owca, głosujące, co zjeść na obiad. Wolność, to uzbrojona po zęby owca, która może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją.
Ben Franklin
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 mar 2012, 11:18
Posty: 45 (0/2)
Skąd: Płock
Auto: 323 F; BJ; 1.6 l; ZM-DE; 16/DOHC; 98 KM; 2001r.
Zukuzumochi

Postprzez zurekk » 28 maja 2012, 14:15

Ile taka kamerka kosztuje i jaki masz model?
Bo na allegro rozrzut jest straszny, a na Twoich zdjęciach widać, że jakość jest dobra.
Madzia sprzedana, na forum na pewno jeszcze wrócę ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 paź 2009, 13:17
Posty: 85
Skąd: Ostrzeszów
Auto: Była 323f BJ – dzielnie służyła, ale sprzedana. Jeszcze tu wrócę :)

Postprzez bejot » 28 maja 2012, 19:26

Moja kamera, jak pisałem wcześniej – nie jest dedykowana do Mazdy 322 F BJ, ja nigdzie w necie nie znalazłem kamery do mazdy, która by była dedykowana do 323.
Sprzedawcy odpowiadają, że wszelkie informacje o kamerze są podane na stronie ... itd, itp.
Przynajmniej mnie tak odpowiadali.
W Płocku znalazłem sklep – niestety – typu Internetowy – i tam także gościu nic nie wiedział o kamerach. Jeśli ktoś kupił na aukcji – to on "zamawiał" dopiero w hurtowni. Co kto zamówił, on to zamawiał.
Podobno jest jakaś taka w Poznaniu. Podobno.
Ja kupiłem kamerę dedykowaną do
"TOYOTA LAND CRUISER 100,120,200R REIZ LEXUS GX 470,LX 470"
zapłaciłem za nią 104 zł. + przesyłka.
Obrazek
zdjęcie zapożyczone z aukcji.

Dopiero po radykalnych modyfikacjach, kamera jak pisałem wcześniej, nabrała przyjaznych kształtów i dała się zamocować w innym miejscu. Jej parametry, które podaje sprzedawca:

Dane techniczne:

Przetwornik: 1/4” CMOS
System: NTSC
Rozdzielczość pozioma 420TVL
Piksele efektywne: 510 x 492
Czułość: 0,4Lux/F1,2
Współczynnik sygnał/szum: >48dB
Funkcje obrazu: Auto-exposure, AWB, AGC, BLC
Szybkość migawki: 1/50-1/100000Sec
Kąt widzenia obiektywu: 170 stopni
Funkcja mirror: Obraz widziany jak w lusterku wstecznym z podziałką ułatwiającą ocenę odległości
Stopień ochrony IP: 67
Wyjście video: 1.0Vp-p,75 ohm 1.0Vp-p, 75 ohm
Zasilanie: 12V
Pobór prądu: 130mA-150mA (max.)
Temp. pracy: -20 do +75°C
Temp. magazynowania: -30 do +85°C


Dzisiaj próbował bym z inną kamerą, która dedykowana jest do Mazdy 2,3,5,6,CX7 a wygląda tak:
Obrazek
zdjęcie zapożyczone z aukcji:

Ale to należało by zobaczyć w naturze jakby pasowało.
Demokracja, to dwa wilki i owca, głosujące, co zjeść na obiad. Wolność, to uzbrojona po zęby owca, która może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją.
Ben Franklin
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 mar 2012, 11:18
Posty: 45 (0/2)
Skąd: Płock
Auto: 323 F; BJ; 1.6 l; ZM-DE; 16/DOHC; 98 KM; 2001r.
Zukuzumochi

Postprzez tomselk » 8 mar 2014, 12:30

bardzo fajan rzecz tylko troszke z tym roboty. a co sadzicie o ramkach do tablicy razem z kamera oferowanych na allegro? sprawuje sie to w naszych mazdach?
hmm
Początkujący
 
Od: 19 maja 2008, 10:54
Posty: 11
Auto: 323F BJ 1999 DItD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323