"Problem" z ABS

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez chudya » 12 lis 2007, 21:17

Witam wszystkich tym bardziej serdecznie, że jest to mój pierwszy post tutaj :)

Mam kłopot z ABS. Kłopot jest szczególnego rodzaju, ponieważ ABS działa. Jednak każdorazowo po wciśnięciu pedału hamulca (powiedzmy po 0,3s – czyli to nie zwarcie) zapala się kontrolka ABS. Po puszczeniu pedału kontrolka od razu gaśnie. Wywołałem kody błędów sterownika co dało w wyniku numery 11, 12, 13. Próba kasowania pamięci błędów nie daje efektów, ale jak czytam nie tylko u mnie nie przynosi to skutku. Błędy nadal pozostają w pamięci.
Usterka zaczęła się pokazywać po tym jak wyjmowałem tablicę wskaźników w celu wymiany przepalonych żarówek podświetlenia. Kody sugerują problemy z czujnikami. Przecież nie zepsuły się wszystkie trzy na raz i to podczas postoju w garażu. I nie wiem czemu kontrolka nie pozostaje zapalona cały czas jeśli problem z ABS-em rzeczywiście jest – rozumiem, że powinna świecić ciągle a nie tylko po wciśnięciu pedału hamulca. I podkreślam jeszcze raz – system działa.
Co mam zrobić z tą nieszczęsną lampką? Pomóżcie, proszę.
I jeszcze jedno. Istnieje przewód łączący sterownik ABS bezpośrednio z alternatorem. Czy to zasilanie (przez stacyjkę przecież też jest), czy może inny wynalazek?
Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Artur
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2007, 17:40
Posty: 122 (4/3)
Skąd: Zamość
Auto: 626 GF 2,0 136KM '01
była: 323F BG 1,8i 16V 103KM

Postprzez Jacek176 » 20 lis 2007, 14:01

Do komputera steryjącego ABS podłączony też jest czujnik wciśnięcia hamulca. Może to on się rozłączył. Objawy chyba na to by wskazywały.
Co do kodów błędów to nie mają one ŻADNEGO znaczenia jeśli chodzi o prace ABS'u. One pełnią tylko funkcję informacyjną. I chyba w starszych modelach Mazda wogóle nie da się ich skasować.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 wrz 2007, 18:42
Posty: 2015
Skąd: Sochaczew
Auto: MG ZS 180 2002r. (kiedyś była Mazda 323F BG 1.8 dohc 168KM)

Postprzez chudya » 20 lis 2007, 21:27

Jacek176 napisał(a):Do komputera steryjącego ABS podłączony też jest czujnik wciśnięcia hamulca. Może to on się rozłączył. Objawy chyba na to by wskazywały.

To prawdopodobne. Chociaż wydaje mi sie, że kontrolka zapala się już w chwili delikatnego wciśnięcia pedału i zapalenia świateł stop kiedy jeszcze nawet nie czuję pracy pompy hamulcowej. Spróbuję sprawdzić jutro.
Jacek176 napisał(a):Co do kodów błędów to nie mają one ŻADNEGO znaczenia jeśli chodzi o prace ABS'u. One pełnią tylko funkcję informacyjną. I chyba w starszych modelach Mazda wogóle nie da się ich skasować.

Być może masz rację, bo czytałem tu wiele wypowiedzi osób którym kasowanie się nie udało, a nikt nie chwalił się przeprowadzeniem takiej akcji z powodzeniem :–) Jest to irytujące, bo nawet w książce można znaleźć opis jak dokonać kasowania.
Jeśli tylko znajdę czas to już jutro postaram się sprawdzić Twoją teorię związaną z wyłącznikiem świateł.
Artur
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2007, 17:40
Posty: 122 (4/3)
Skąd: Zamość
Auto: 626 GF 2,0 136KM '01
była: 323F BG 1,8i 16V 103KM

Postprzez Manieko i Kasor1 » 24 lis 2007, 23:32

jeśli wyjmowałeś deskę to bym tam raczej szukał może brak styku na kostce w desce ja miałem też podobny błąd z tym że u mnie paliła się kontrolka non stop i pokazała kilka uszkodzeń efektem był uszkodzony komputer który kupiłem i wymieniłem wszystko jest ok koszt na allegro 50 zł
MADZIA I CHCE SIĘ ŻYĆ
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 paź 2004, 13:59
Posty: 238
Skąd: Wałbrzych
Auto: 323F BA 1.5 96

Postprzez kiki » 28 lis 2007, 13:48

pytanko po ktorej stronie jest ta kontrolka bo ja man niby abs ale on nie dziala i zadna kontrolka nigdy mi sie nie swiecila <klotnia>
Choc nie jezdze juz mazda sentyment do tej marki na zawsze pozostanie
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 sie 2007, 10:44
Posty: 145
Skąd: miasto świetej wieży
Auto: była mazda 323f,teraz audi a4

Postprzez Jacek176 » 28 lis 2007, 13:54

Kontrolka od ABS jest w lewym dolnym rogu deski rozdzielczej. Ale jeżeli ona nigdy sie nie świeciła to wątpie żebyś miał ABS. Chyba że przepaliła się żaróweczka, ale to raczej mało prawdopodobne.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 wrz 2007, 18:42
Posty: 2015
Skąd: Sochaczew
Auto: MG ZS 180 2002r. (kiedyś była Mazda 323F BG 1.8 dohc 168KM)

Postprzez Artur211 » 28 lis 2007, 20:05

jeśli jest bespiecznik od ABS to znaczy że jest ABS
Początkujący
 
Od: 17 lis 2007, 09:16
Posty: 6
Skąd: warszawa
Auto: 323f 18 GLX 1996

Postprzez kiki » 28 lis 2007, 22:32

mam bezpiecznik tylko musze dojsc co jest nie tak z tym abs-em dlatego pytam po ktorej stronie jest kontrolka, <glupek>
Choc nie jezdze juz mazda sentyment do tej marki na zawsze pozostanie
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 22 sie 2007, 10:44
Posty: 145
Skąd: miasto świetej wieży
Auto: była mazda 323f,teraz audi a4

Postprzez chudya » 2 gru 2007, 21:01

Wracając do głównego wątku podpowiadam co zrobiłem. Zakładając temat nie zaznaczyłem (co okazało się istotne), że miałem uszkodzony czujnik sprawdzający żarówki świateł stop (przerwana ścieżka). Poprzedni właściciel poszedł na łatwiznę i zmostkował jego wejście z wyjściem. Dziś czujnik naprawiłem i kontrolka od ABS przestała się zapalać w niewłaściwych momentach! Wygląda na to, że jednak przy wyjmowaniu deski rozdzielczej coś nabałaganiłem :D Ale już mi się nawet szukać nie chce bo wszystko działa jak należy. Czyli nie zapala się kontrolka świateł stop (chyba, że wyjmę jedną żarówkę) ani kontrolka ABS po wciśnięciu pedału hamulca. Czy ta ostatnia się zapali podczas hamowania gdy będzie przepalona jedna żarówka stop nie sprawdzałem – zapomniałem.
I dzięki za poradę, jaką znalazłem na forum, odnośnie czujnika poziomu płynu spryskiwacza. Kawałek styropianu i kropla superglue pomogły :) Genialnie proste i skuteczne! Wskaźnik działa świetnie. Swoją drogą ciekawy i praktyczny bajer :)
Pozdrawiam wszystkich
Artur
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2007, 17:40
Posty: 122 (4/3)
Skąd: Zamość
Auto: 626 GF 2,0 136KM '01
była: 323F BG 1,8i 16V 103KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 3 / 323