Znikający płyn pod korkiem

Postprzez Axaris » 3 gru 2017, 12:07

Ostatnio zauważyłem ciągle znikający płyn pod korkiem wlewowym przy silniku w moim Xedzie. Płyn ten nie wylatuje nigdzie tylko wędruje do zbiorniczka wyrównawczego a stamtąd układ już go nie pobiera. Choćby silnik miał 100 stopni i włączył się wentylator, płyn w zbiorniczku jest zimny. Jakby w ogóle nie brał udziału w chłodzeniu silnika. Raz skończyło się na tym że wessało cały płyn do zbiorniczka i wąż główny od chłodzenia się zassał do środka. Co jest przyczyną niepobierania stamtąd tego płynu? Dlaczego płyn spod korka obok głowicy spływa tam na dół?
Początkujący
 
Od: 17 wrz 2016, 13:25
Posty: 10
Skąd: Płock
Auto: Xedos 6 CA 93'

Postprzez iten83 » 25 sty 2018, 15:22

Dawno pytanie było pisane, ale wyjaśnię dla potomnych:
To jest zbiorniczek przelewowy, otwarty do atmosfery.
Kiedy silnik się nagrzeje, płyn zwiększa swoją objętość i jego "nadmiar" poprzez korek ciśnieniowy obok akumulatora przelewa się do zbiorniczka.
Kiedy auto ostygnie, powstaje (powinno) podciśnienie w układzie chłodzenia i zasysa płyn ze zbiorniczka wyrównawczego.

Jeśli notorycznie górny korek wlewu jest pusty, to albo masz nieszczelność w układzie i silnik chłodząc się zasysa powietrze, zamiast płynu ze zbiorniczka. Albo Korek Ciśnieniowy tego ciśnienia nie trzyma (powinien utrzymywać 0.9bar w układzie) i płyn odparowuje, wypierając płyn z układu.

Ogólnie wg. mnie, korek ciśnieniowy i połączenie ze zbiorniczkiem wyrównawczym powinno być przy górnym korku, a nie przy dolnym. Ale co ja tam wiem <oczy>
Japończycy pewnie mięli jakiś powód, którego ja nie dostrzegam. <spoko>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2008, 11:57
Posty: 141 (0/1)
Skąd: Solec-zdrój Żuków
Auto: Xedos 6 2.0 V6 24V 1997r B.G

Postprzez DamianoV6 » 30 sty 2018, 07:41

Czasami te korki nie są szczelne lepiej wymienić na nowy...ewentualnie termostat się przycina...może także być nieszczelność Ale to musiał byś sprawdzić na jakiejś tekturze postawić uruchomić silnik i patrzeć czy gdzieś na cieknie i jak zgasisz to też posłuchać czy nie zasysa gdzieś
Damian
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 27 wrz 2014, 17:22
Posty: 1234 (13/16)

Postprzez Adri@n95 » 31 sty 2018, 22:47

Skoro zasysa górny wąż od chłodnicy to raczej układ jest szczelny. Osobiście sprawdziłbym czy wężyk którym jest zasysany spowrotem płyn swobodnie go przepuszcza, może gdzieś jest zagięty i przy większym ciśnieniu przepuści płyn a później już nie może go zassać ?

Korka nie trzeba zaraz wymieniać na nowy, jeśli byłby nieszczelny będzie przepuszczał płyn na zewnątrz jak to było u mnie parę dni temu. Wystarczyło wywalić stary kawałek gumy który zrobił się twardy jak plastik i dociąż nowy z dętki :D Trzyma jak nowy, płyn po ostygnięciu jest pod sam korek.
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 29 lis 2017, 21:55
Posty: 23
Skąd: Płock
Auto: Xedos 6 2.0 v6
MX-5 NA '91 1.6

Postprzez iten83 » 20 sie 2019, 10:33

Trochę odgrzeję kotleta.
A eksperymentował ktoś z wstawieniem króćca przelewowego w ten górny korek?
Remontuję auto po małej zimowej niespodziance i naszło mnie na taki eksperyment.
Wywalamy zbiorniczek z zaworkiem, wywalamy plastikowy trójnik z węża powrotnego z chłodnicy zastępując rurą.
Nowa chłodnica którą kupiłem fabrycznie miała gumową zaślepkę w miejscu podłączenia zbiorniczka z zaworkiem.
Mam w planach wywiercić i nagwintować otwór w górnym korku i wkręcić na żywicy króciec.
No ciekawe co z tego wyjdzie. ;)
Edit:

Jak pomyślałem tak zrobiłem:
Kupiłem króćce – wkrętki do gazu 8mm i 6mm. Najlepiej tam pasuje 6mm.
Przewód przelewowy też pasuje, choć będzie wymagał opaski.
Otwór wywierciłem mniej więcej na połowie wysokości gniazda korka. Przy wierceniu i gwintowaniu trzeba zwrócić uwagę żeby nie uszkodzić krawędzi przylegania zaworu korka.
W króćcu trzeba było skrócić gwint, żeby nie wchodził do wnętrza gniazda zaworu.

Króciec wkręciłem na żywicy epoksydowej. Moim zdaniem jest nie do ruszenia.
Niedługo będę składał wszystko i zobaczę co z tego wyjdzie. Dam znać. :)
Załączniki
IMG_20190821_224651.jpg
Nagwintowałem otwór gwintem M6.
IMG_20190821_225229.jpg
IMG_20190821_225333.jpg
Gotowy króciec wkręciłem na żywicy epoksydowej
IMG_20190821_225752.jpg
Króciec-wkrętka 6mm go gazu
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2008, 11:57
Posty: 141 (0/1)
Skąd: Solec-zdrój Żuków
Auto: Xedos 6 2.0 V6 24V 1997r B.G

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6