Znikający płyn pod korkiem

Postprzez Axaris » 3 gru 2017, 12:07

Ostatnio zauważyłem ciągle znikający płyn pod korkiem wlewowym przy silniku w moim Xedzie. Płyn ten nie wylatuje nigdzie tylko wędruje do zbiorniczka wyrównawczego a stamtąd układ już go nie pobiera. Choćby silnik miał 100 stopni i włączył się wentylator, płyn w zbiorniczku jest zimny. Jakby w ogóle nie brał udziału w chłodzeniu silnika. Raz skończyło się na tym że wessało cały płyn do zbiorniczka i wąż główny od chłodzenia się zassał do środka. Co jest przyczyną niepobierania stamtąd tego płynu? Dlaczego płyn spod korka obok głowicy spływa tam na dół?
Początkujący

Od: 17 wrz 2016, 13:25
Auto: Xedos 6 CA 93'

Postprzez iten83 » 25 sty 2018, 15:22

Dawno pytanie było pisane, ale wyjaśnię dla potomnych:
To jest zbiorniczek przelewowy, otwarty do atmosfery.
Kiedy silnik się nagrzeje, płyn zwiększa swoją objętość i jego "nadmiar" poprzez korek ciśnieniowy obok akumulatora przelewa się do zbiorniczka.
Kiedy auto ostygnie, powstaje (powinno) podciśnienie w układzie chłodzenia i zasysa płyn ze zbiorniczka wyrównawczego.

Jeśli notorycznie górny korek wlewu jest pusty, to albo masz nieszczelność w układzie i silnik chłodząc się zasysa powietrze, zamiast płynu ze zbiorniczka. Albo Korek Ciśnieniowy tego ciśnienia nie trzyma (powinien utrzymywać 0.9bar w układzie) i płyn odparowuje, wypierając płyn z układu.

Ogólnie wg. mnie, korek ciśnieniowy i połączenie ze zbiorniczkiem wyrównawczym powinno być przy górnym korku, a nie przy dolnym. Ale co ja tam wiem <oczy>
Japończycy pewnie mięli jakiś powód, którego ja nie dostrzegam. <spoko>
Forumowicz

Od: 26 paź 2008, 11:57
Auto: Xedos 6 2.0 V6 24V 1997r B.G

Postprzez DamianoV6 » 30 sty 2018, 07:41

Czasami te korki nie są szczelne lepiej wymienić na nowy...ewentualnie termostat się przycina...może także być nieszczelność Ale to musiał byś sprawdzić na jakiejś tekturze postawić uruchomić silnik i patrzeć czy gdzieś na cieknie i jak zgasisz to też posłuchać czy nie zasysa gdzieś
Jeśli samochód nie sprawia przyjemności, to nie można go określić tym mianem– Akio Toyoda
Jeżeli Twoja żona chce się nauczyć jeździć samochodem nie stawaj jej na drodze. – Sam Levinson
Damian
Klubowicz

Od: 27 wrz 2014, 17:22
Auto: Mazda Xedos 6 2.0 V6 99r
Lexus GS300 MK2 2JZ

Postprzez Adri@n95 » 31 sty 2018, 22:47

Skoro zasysa górny wąż od chłodnicy to raczej układ jest szczelny. Osobiście sprawdziłbym czy wężyk którym jest zasysany spowrotem płyn swobodnie go przepuszcza, może gdzieś jest zagięty i przy większym ciśnieniu przepuści płyn a później już nie może go zassać ?

Korka nie trzeba zaraz wymieniać na nowy, jeśli byłby nieszczelny będzie przepuszczał płyn na zewnątrz jak to było u mnie parę dni temu. Wystarczyło wywalić stary kawałek gumy który zrobił się twardy jak plastik i dociąż nowy z dętki :D Trzyma jak nowy, płyn po ostygnięciu jest pod sam korek.
Początkujący

Od: 29 lis 2017, 21:55
Auto: Xedos 6 2.0 v6
MX-5 NA '91 1.6