626 GF – Duży problem z włączaniem świateł [Rozwiązany]

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Zibi85 » 28 mar 2017, 19:48

Witam

Od kilku tygodni borykam się z problemem – nie można włączyć przednich świateł manetką przy kierownicy. Przeszukałem wiele tematów na forum ale nie znalazłem odpowiedniego.

Sytuacja jest następująca:
– cała elektryka auta poza tymi światłami jest w 100% ok
– po włączeniu świateł manetką przy kierownicy w lampach zapalają się tylko pozycyjne, brak drogowych, brak długich.
– po przyciągnięciu manetki do siebie (tzw. blinder, błyskanie), zapalają się zarówno drogowe jak i długie. Jazda z tym jest nie możliwa – musiałbym cały czas trzymać wajchę do siebie, i razić innych długimi.
– po zwarciu do masy akumulatora czerwonego przewodu z pomarańczowym paskiem znajdującego się przy przekaźniku świateł pod maską, światła zapalają się (drogowe), następnie manetką przy kierownicy w trakcie jazdy można je normalnie zmieniać (drogowe / długie).


Co było sprawdzone:
1) wszystkie bezpieczniki są ok
2) czerwony przewód z pomarańczowym paskiem idący od manetki przy kierownicy do przekaźnika jest ok, przewodzi, nie ma przerwy.
3) zakupiona inna manetka od świateł, bez zmian. Następnie z innej Mazdy 626 przełożyłem na chwilę manetkę i u mnie w aucie ona świateł nie zapala. Więc to na 100% nie wina wajchy przy kierownicy.
4) przekaźnik pod maską, jest ok. Zresztą aktualnie jeżdżę tak, że do masy akumulatora zwieram dodatkowym przewodem czerwony przewód z pomarańczowym paskiem znajdujący, się przy przekaźniku, wtedy przekaźnik robi pyk i światła świeca się.


Sprawdzałem multimetrem napięcia na kostce która jest wpinana do manetki od świateł. Minus miernika do masy auta, plus po kolejnych przewodach. Napięcie + występuje na przewodach: czerwonym z pomarańczowym paskiem (lewy rząd, pierwszy od dołu), oraz brązowym (prawy rząd, w środku). Na pozostałych przewodach jest masa.

Czy ktoś mógłby u siebie w swojej 626 sprawdzić w tej kostce napięcia na przewodach?

Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną?

swiatla1.jpg
swiatla2.jpg
Ostatnio edytowano 29 mar 2017, 21:33 przez Zibi85, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 wrz 2011, 00:45
Posty: 181 (1/2)
Skąd: Tarnów okolice
Auto: Sprzedam opony: viewtopic.php?f=5&t=190412

Mazda 626 GF 1999r,
Exclusive
2.0 FS 136KM + LPG.

Postprzez lukaszrg » 28 mar 2017, 21:28

Kolego miałem kiedyś taki sam problem w Mitsubishi Colt 94r. Puściłem wtedy jakiś dodatkowy kabel tylko nie pamiętam czy to był + masa czy sygnalowy. Dałem go od przekaźnika do lampy
Forumowicz
 
Od: 23 paź 2015, 13:02
Posty: 227 (0/2)
Auto: 626 gf 2.0b 16v 115hp

Postprzez Zibi85 » 29 mar 2017, 18:27

PROBLEM ROZWIĄZANY !

Przyczyna – jedna z kostek wchodzących do licznika wypiela się, i lekko wysuneła z gniazda, trochę pod kątem, tak że skrajne styki nie miały kontaktu. Po dociśnięciu tej kostki tak że złapała zatrzask wszystko działa, światła normalnie zapalają się. Nie wiem jakim cudem wtyczka wyskoczyła z zatrzasku, dziwne. Była to wtyczka pierwsza z lewej strony.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 wrz 2011, 00:45
Posty: 181 (1/2)
Skąd: Tarnów okolice
Auto: Sprzedam opony: viewtopic.php?f=5&t=190412

Mazda 626 GF 1999r,
Exclusive
2.0 FS 136KM + LPG.

Postprzez dj4xm » 15 sie 2017, 07:57

Witam,
Żeby nie zakładać nowego tematu (bo nie jest tego wart problem), mam pytanie, może ktoś wie:
Kupiłem Madzię z jakimś śmiesznym "modułem świateł dziennych" (nie mam dziennych ten moduł nic innego jak po prostu auto włączanie świateł mijania ułamek sekundy po odpaleniu auta), jakoś tak na nim pisze (po polsku), i z niego mam taki przycisk obok linki otwierania maski, czyli włączanie i wyłączanie działania tego modułu, i ok (oczywiście wyłączyłem, bo wolę sobie sam włączać i wyłączać światła).
I wszystko by było ok, ale chyba coś popiep**yli z manetką świateł, w każdym japońskim aucie jakie miałem honda, mazda itd. światła włączało się przekręcając oczywiście na manetce i były mijania, mruganie drogowymi było poprzez pociągnięcie do siebie, a drogowe na stałe od siebie się przesuwało i wszystko było git.
I teraz główny wątek problemu, mam teraz tak zrobione, że włączam normalnie światła mijania przekręcając manetkę, ale drogowe zapalają się poprzez pociągnięcie do siebie (jak w jakimś europejczyku :/ a szczerze wolałbym tak jak powinno być, zwłaszcza, że nie mam samego mrugania teraz tylko włacz wyłącz drogowe...), żeby nie było to nie jest największy problem (raczej niedogodność), gdy auto stoi zgaszone i manetka w pozycji normalnej wystarczy lekko popchnąć – w zasadzie dotknąć w stronę "od siebie" zapalają się światła mijania i przez to czasami nawet bez dotykania same się zapalają (stoi auto od rana i nagle wieczorem światła się zapalą) – na szczęście ktoś zwrócił mi uwagę zanim się rozładowała, ale to już nie jeden raz tak było i to mnie najbardziej martwi. Jedynie co robię to jak zgaszę auto i światła to pociągam manetkę do siebie i wtedy się same nie zapalą (czyli tak jakbym włączył długie), tylko jak zapomnę o tym i odpalę auto i włączę światła to jadę na długich ;/
Pytanie główne czy można jakoś tą manetkę naprawić, aby działała jak na Madzie przystało, bo moduł to na pewno wywalę w wolnej chwili...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2015, 19:24
Posty: 260 (88/3)
Skąd: Konin (wielkopolska)
Auto: Mazda 626 GW 2.0 FS 115KM, B + LPG

Postprzez sebekle » 16 sie 2017, 16:47

wywalić moduł bo to on cuda robi. to nie wina manetki
Forumowicz
 
Od: 1 mar 2014, 02:28
Posty: 1047 (27/32)
Skąd: Słupsk
Auto: Mazda 626 GF FS +automat+lpg 1998r.

Postprzez dj4xm » 16 sie 2017, 17:44

sebekle napisał(a):wywalić moduł bo to on cuda robi. to nie wina manetki

moduł chętnie wywalam jak tylko będę miał teraz najbliższą chwilę. Może masz rację i on coś zmienia, że zamiast drogowych są mijania a jak pociągnę do siebie to są drogowe... Zobaczymy, na pewno dam znać ;–)

Otóż moduł dzisiaj wywaliłem i jednak nic to nie dało, nadal światła długie włącza się przez pociągnięcie do siebie zamiast popchnięcie i nadal jak popchnie się lekko manetkę do przodu (w stronę maski) to się włączają światła mijania (oczywiście mówię o pozycji wyłączone światła i bez kluczyka) co nadal powoduje sporadyczne zapalanie się świateł samoistnie ;/ A jestem pewien, że powinno być tak jak pisałem wyżej, światła drogowe na stałe popchnięcie manetki, drogowe do mrugania jak się pociągnie i odskakuje manetka, a mijania tylko przekręca się manetkę i wszystko – czemu tak nie mam?? ;/
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2015, 19:24
Posty: 260 (88/3)
Skąd: Konin (wielkopolska)
Auto: Mazda 626 GW 2.0 FS 115KM, B + LPG

Postprzez dj4xm » 24 sie 2017, 21:49

Pomogłem sobie sam :D
Jakby ktoś miał podobny problem (chociaż wątpię, żeby się taki gość trafił i tak źle poskładał manetkę) to opowiadam jak sobie poradziłem.
1. Zdjąłem osłony przy kierownicy.
2. Dwie śruby trzymają moduł manetki świateł – odkręcamy i wypinamy kostkę.
3. Moduł mamy na kolanach, więc ściągamy plastikową osłonę jak na foto.
4. Teraz odkręcamy te złote śrubki. Z boku są też takie plastiki z który trzeba wyciągnąć ten biały plastik.
5. Mamy rozkręcone i widzimy taki biały plastikowy przełącznik, który odpowiada za włączanie długich na stałe i mruganie (przez pociągnięcie do siebie manetki). Tak jak na zdjęciu było u mnie.
6. A tak powinno być jak na ostatnim zdjęciu (czyli ktoś założył odwrotnie stronami).
7. Składamy analogicznie jak rozkładaliśmy i manetka działa jak powinna. :D
Załączniki
20170825_195949.jpg
Odkręcanie manetki – dwie śruby
20170825_200028.jpg
Ściągamy ten plastik – mocowanie na uchwytach – bez śrub
20170825_200053.jpg
czas odkręcić złote śrubki
20170825_200208.jpg
ściągamy ten biały plastik i mamy dostęp do kolejnego plastiku, który odpowiada za przełączanie/włączanie
20170825_200226.jpg
nie wielka różnica, ale tak to powinno być w oryginale ;–)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2015, 19:24
Posty: 260 (88/3)
Skąd: Konin (wielkopolska)
Auto: Mazda 626 GW 2.0 FS 115KM, B + LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6